Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#26976 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Seawolf »

EFD22 wrote: 06/01/2024 12:40Baš tako.
S tim što se pod "moje vrijeme", podrazumijeva druga polovina predzadnje decenije, zadnjeg vijeka, prošlog milenijuma.

Kakvih je samo tad bilo dobrih novih auta u D-segmentu.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26977 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by _BataZiv_0809 »

Tempus fugit i panta rei moj morski vuce.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#26978 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Seawolf »

_BataZiv_0809 wrote: 06/01/2024 12:54 Tempus fugit i panta rei moj morski vuce.
Eto te k'o Balaš .... "I sve teče .... Čoveče"
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26979 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by _BataZiv_0809 »

Seawolf wrote: 06/01/2024 12:58
_BataZiv_0809 wrote: 06/01/2024 12:54 Tempus fugit i panta rei moj morski vuce.
Eto te k'o Balaš .... "I sve teče .... Čoveče"
Moja dekada u autima slijedi poslije tvoje. 1990te i rane 2000te smatram vrhuncem u svakom pogledu.

Jedino je moda ocajna :D od sirokih pantalona i kapa 1990tih samo je Y2K kič gori. :D
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#26980 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

NediM17 wrote: 06/01/2024 12:28 Samo sto ce se za nase trziste zvati BABO. :mrgreen:
Logično.

A za Srbiju će se zvati Ćale.
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#26981 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

Seawolf wrote: 06/01/2024 12:52
EFD22 wrote: 06/01/2024 12:40Baš tako.
S tim što se pod "moje vrijeme", podrazumijeva druga polovina predzadnje decenije, zadnjeg vijeka, prošlog milenijuma.

Kakvih je samo tad bilo dobrih novih auta u D-segmentu.
U međuvremenu su sve klase narasle.
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#26982 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Seawolf »

Laplace wrote: 06/01/2024 15:57
Seawolf wrote: 06/01/2024 12:52
EFD22 wrote: 06/01/2024 12:40Baš tako.
S tim što se pod "moje vrijeme", podrazumijeva druga polovina predzadnje decenije, zadnjeg vijeka, prošlog milenijuma.

Kakvih je samo tad bilo dobrih novih auta u D-segmentu.
U međuvremenu su sve klase narasle.
Štos je u tome da su tada svi brendovi imali predstavnika u D-segmentu.

I još jednu do dvije generacije poslije toga.

A danas mnogo brendova nema predstavnika u D-segmentu.

Porast dimenzija ne može tim brendovima nadoknaditi značajan gubitak tržišnog udjela u odnosu na onaj kakav su imali prije koju deceniju, a zato što sada pate od hroničnog nedostatka modela u ponudi.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#26983 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

Laplace wrote: 06/01/2024 15:55
NediM17 wrote: 06/01/2024 12:28 Samo sto ce se za nase trziste zvati BABO. :mrgreen:
Logično.

A za Srbiju će se zvati Ćale.
Najprodavaniji model Brnaba 1.6 16v 4x4.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26984 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by _BataZiv_0809 »

Kako se tebi nedimko @NediM17 cini onaj Leon?
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#26985 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

_BataZiv_0809 wrote: 06/01/2024 17:02 Kako se tebi nedimko @NediM17 cini onaj Leon?
Za one pare se moze naci solidan ispravan auto.
Ne znam sto ga sadasnji vlasnik nije sredio kad je to "dimche na vaginche" kako poznavaoci kazu.
Ja ga ne bih, e sad jedino ako ces ga punici. :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26986 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by _BataZiv_0809 »

NediM17 wrote: 06/01/2024 17:32
_BataZiv_0809 wrote: 06/01/2024 17:02 Kako se tebi nedimko @NediM17 cini onaj Leon?
Za one pare se moze naci solidan ispravan auto.
Ne znam sto ga sadasnji vlasnik nije sredio kad je to "dimche na vaginche" kako poznavaoci kazu.
Ja ga ne bih, e sad jedino ako ces ga punici. :mrgreen:
Pa i meni je cudno.
Odradio veliki i mali servis i sredio mjenjac a katalizator okinava.
Nesto se tu ne uklapa.
Ali ako se to da rijesiti za neku razumnu cifru, dobije se ipak auto koje je malo preslo, redizajn modela kad su se popeglale djecije bolesti i sa poznatom starom kljusinom ispod haube :-?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26987 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

hos dizela za 13 ko tebi?? ispravan auto, samo jos plastike pod motor da vratim :D
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#26988 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

_BataZiv_0809 wrote: 06/01/2024 17:35
NediM17 wrote: 06/01/2024 17:32
_BataZiv_0809 wrote: 06/01/2024 17:02 Kako se tebi nedimko @NediM17 cini onaj Leon?
Za one pare se moze naci solidan ispravan auto.
Ne znam sto ga sadasnji vlasnik nije sredio kad je to "dimche na vaginche" kako poznavaoci kazu.
Ja ga ne bih, e sad jedino ako ces ga punici. :mrgreen:
Pa i meni je cudno.
Odradio veliki i mali servis i sredio mjenjac a katalizator okinava.
Nesto se tu ne uklapa.
Ali ako se to da rijesiti za neku razumnu cifru, dobije se ipak auto koje je malo proslo, redizajn modela kad su se popeglale djecije bolesti i sa poznatom starom kljusinom ispod haube :-?
A sta znaci i to sredio mjenjac ? Promijenio kvacilo ili je radio kakav zahvat na samom mjenjacu ?
Ako je sta radjeno na samom mjenjacu i to bi mi bilo suhveli.
Ili je vozac bio karina ili je mjenjac sam od sebe karina.
Jbg. odvezi kakvom majstoru pa vidi.
Last edited by NediM17 on 06/01/2024 17:44, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26989 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by _BataZiv_0809 »

NediM17 wrote: 06/01/2024 17:43
_BataZiv_0809 wrote: 06/01/2024 17:35
NediM17 wrote: 06/01/2024 17:32

Za one pare se moze naci solidan ispravan auto.
Ne znam sto ga sadasnji vlasnik nije sredio kad je to "dimche na vaginche" kako poznavaoci kazu.
Ja ga ne bih, e sad jedino ako ces ga punici. :mrgreen:
Pa i meni je cudno.
Odradio veliki i mali servis i sredio mjenjac a katalizator okinava.
Nesto se tu ne uklapa.
Ali ako se to da rijesiti za neku razumnu cifru, dobije se ipak auto koje je malo preslo, redizajn modela kad su se popeglale djecije bolesti i sa poznatom starom kljusinom ispod haube :-?
A sta znaci i to sredio mjenjac ? Promijenio kvacilo ili je radio kakav zahvat na samom mjenjacu ?
Ako je sta radjeno na samom mjenjacu i to bi mi bilo suhveli.
Ili je vozac bio karina ili je mjenjac sam od sebe karina.
Mjenjo ulje u mjenjacu
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#26990 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

Ja mu sredjivanja.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26991 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by _BataZiv_0809 »

Rijetko to ko radi :?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#26992 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

uradio ja nedavno, ko mlijeko sad :thumbup:
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#26993 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

I moj sin je na sx4 izmijenjao ulja u mjenjacu, transfer boxu i zadnjem diferencijalu.
Moj Ceed je tek na 40ak hiljada, evo bas pred sobom imam knjizicu odrzavanja, uopste nije predvidjena zamjena ulja u mjenjacu, samo kontrola svakih 60 hiljada.
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#26994 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

Tako proizvodjaci automobila kazu i za automatski, da je ulje lifetime, a sam proizvodjac mjenjaca, (ZF) kaze da se ulje mijenja.

Kod nas niko ulje u kocnicama ne mijenja, a pise da treba svake 2 god.

Edit: jek odustao sin od Volva?
Last edited by Optimist on 06/01/2024 18:06, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26995 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by _BataZiv_0809 »

Pa to ti govorim.
I ja to bas rijetko radim.
A svako auto kad kupim odmah radim veliki mali servis kocnice a nekad i kvacilo.

Uvijek posmatram cijenu auta uvecanu za te stavke.
User avatar
nivla
Posts: 6570
Joined: 12/01/2008 23:44

#26996 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by nivla »

Optimist wrote: 06/01/2024 18:06 Tako proizvodjaci automobila kazu i za automatski, da je ulje lifetime, a sam proizvodjac mjenjaca, (ZF) kaze da se ulje mijenja.

Kod nas niko ulje u kocnicama ne mijenja, a pise da treba svake 2 god.

Edit: jek odustao sin od Volva?
ne samo da treba mijenjati vec ucis kad polazes da treba kocionu tekucinu mijenjati svake 2 godine
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#26997 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

Zato i kazem, pise da se mijenja pa ljudi ne mijenjaju.

A ne da mijenjaju ulje mjenjaca na svoju ruku za koje pise da je lifetime.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#26998 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

Gledam servisnu knjizicu, kociona tecnost, navodno, mijenjano prije 3 godine, cca 20.000 predjenih km od tada.
Samo jebes ti njihovu zamjenu, izvuku spricom iz posudice kol'ko moze i dospu novo i haj zdra'o.
Ja sam to sa sinom na pocetku korone odradio primitivno ali bas kako treba.
Protjerali smo litar nove tecnosti kroz citav sistem, kroz liniju na svakom tocku.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83409
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#26999 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by _BataZiv_0809 »

Ma i majstorima kad to kazes, oni ti vele ma ne treba to radit :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#27000 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

NediM17 wrote: 06/01/2024 18:19 Gledam servisnu knjizicu, kociona tecnost, navodno, mijenjano prije 3 godine, cca 20.000 predjenih km od tada.
Samo jebes ti njihovu zamjenu, izvuku spricom iz posudice kol'ko moze i dospu novo i haj zdra'o.
Ja sam to sa sinom na pocetku korone odradio primitivno ali bas kako treba.
Protjerali smo litar nove tecnosti kroz citav sistem, kroz liniju na svakom tocku.
pa navrnu na cep onu masinu, i sama sve odradi :D
Post Reply