Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#8376 Re: Ljetne gume

Post by mk ultra »

Kod mene na vratima samo jedna pise :skoljka:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8377 Re: Ljetne gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Imam ja. Samo s tabele na štoku ili gdje se već nalazi. Miran.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8378 Re: Ljetne gume

Post by ZoomZoomKiwi »

mk ultra wrote: 26/04/2023 21:34 Kod mene na vratima samo jedna pise :skoljka:
I kod mene je na S60 samo jedna pisala. Jer je bio R design, i mere samo R18 (235/40).

Na Mondeo ide sve od 16 do 19" i sve piše :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65405
Joined: 16/07/2012 16:00

#8379 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

Seawolf wrote: 26/04/2023 21:30 Ima li iko na ovom podforumu (sem onih što voze aute sa 195/65 R15 i 205/55 R16) da na auto stavlja neke od propisanih dimenzija guma?

Fetiš neki, šta li?
Stavio one koje su u knjizi dozvoljene jer su jeftinije od fabricke dimenzije..
Samo su manje udobne i auto je malo sporije.
serum
Posts: 238
Joined: 08/11/2009 21:10

#8380 Re: Ljetne gume

Post by serum »

Druze da ti neko daje 4 skoro nove ljetne gume dot22 za rundu pica, pitao bih te jel fetis :)
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#8381 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

Seawolf wrote: 26/04/2023 21:30 Ima li iko na ovom podforumu (sem onih što voze aute sa 195/65 R15 i 205/55 R16) da na auto stavlja neke od propisanih dimenzija guma?

Fetiš neki, šta li?
Jbg kad je EU svašta nešto standardizirala, trebala je i veličinu točkova. Jer je nelogično da se za skoro isti utrošak materijala guma plaća puno više ako je nestandardne dimenzije.
Razumijem za neka "bijesna" auta, ali svako random auto treba imati gume 195/65/15 ili 205/55/16 i sl.
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#8382 Re: Ljetne gume

Post by hopi »

Seawolf wrote: 26/04/2023 21:30 Ima li iko na ovom podforumu (sem onih što voze aute sa 195/65 R15 i 205/55 R16) da na auto stavlja neke od propisanih dimenzija guma?

Fetiš neki, šta li?
Stavljam ja sada u dimenziji 235 45 r17 a original 215 55 r16 tako da odgovara. Skuplje nego 225 45 r17 ali sta ćeš.
A stavljao sam 195 65 R15 umjesto 195 60 R15, pa onda 225 45 r17 umjesto 205 50 r17, onda i 205 55 r16 umjesto 215 55 16 itd šta ja znam više. Vazda mijenjao neke feluge pa tako i dimenziju a i gume.
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#8383 Re: Ljetne gume

Post by hopi »

EFD22 wrote: 26/04/2023 21:36
mk ultra wrote: 26/04/2023 21:34 Kod mene na vratima samo jedna pise :skoljka:
I kod mene je na S60 samo jedna pisala. Jer je bio R design, i mere samo R18 (235/40).

Na Mondeo ide sve od 16 do 19" i sve piše :mrgreen:
Šta, zbog veličine diska nije mogla 16 niti 17 inča feluga?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8384 Re: Ljetne gume

Post by ZoomZoomKiwi »

hopi wrote: 26/04/2023 22:58
EFD22 wrote: 26/04/2023 21:36

I kod mene je na S60 samo jedna pisala. Jer je bio R design, i mere samo R18 (235/40).

Na Mondeo ide sve od 16 do 19" i sve piše :mrgreen:
Šta, zbog veličine diska nije mogla 16 niti 17 inča feluga?
Ne vjerujem, bio je isti disk kao i na svakom drugom S60 sa D3 motorom i Geartronic mjenjačem.

Mislim da je ovo najviše zbog ovjesa, jer amortizeri i opruge nisu isti. Ili je čisto zbog izgleda.
User avatar
drug_profi
Posts: 65405
Joined: 16/07/2012 16:00

#8385 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

MA sad gledam u knjizi ima bar 10 dimenzija, od toga 4 na 17"
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#8386 Re: Ljetne gume

Post by Al'din »

veselinovic wrote: 25/04/2023 05:41
Al'din wrote: 25/04/2023 00:00
Nove gume se montiraju nazad ( sad ce krenuti rasprava :mrgreen: )
I ti vozis BMW ? :)

Ovo je tacno, kad proklizu prednje imas sansu i da se korigujes, kad na 100 km/h proklizu zadnje,.... Imas par procenata sanse da ostanes na putu.
Ne vozim BMW. Nije bitno na kojoj je osovini vuča. Stvar je u tome da zadnji dio daje pravac vozilu, prednjim se upravlja vozilom. Ako na zadnjem dijelu nesto nije u redu, tipa neravnomjerno potrosen gazeci sloj na gumama, vozilo ne moze ici pravo, nestabilan je itd itd...
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#8387 Re: Ljetne gume

Post by Leon16v »

Danas pored mene Q5 i linglong gume, i vi tu pričate o nekim michelin conti govnima :oops:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#8388 Re: Ljetne gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Ne može i jare i pare.
Lako je nama sa azijskim nakazama vozit premiJum gume.
Ovi sa premiJum vozilima voze te linglong, to je tako, yin-yang.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#8389 Re: Ljetne gume

Post by kravamuzara »

Leon16v wrote: 28/04/2023 21:41 Danas pored mene Q5 i linglong gume, i vi tu pričate o nekim michelin conti govnima :oops:
Na sailunu auta te klase koliko hoces.
player_
Posts: 1326
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#8390 Re: Ljetne gume

Post by player_ »

Pola grada vozi i na savi m+s misleci da je to ljeto zima guma...
User avatar
Rockefeller
Posts: 8700
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#8391 Re: Ljetne gume

Post by Rockefeller »

Leon16v wrote: 28/04/2023 21:41 Danas pored mene Q5 i linglong gume, i vi tu pričate o nekim michelin conti govnima :oops:
:lol:

Al‘ zato ku petica jaraniko.
User avatar
basicm
Posts: 11633
Joined: 16/01/2012 21:38

#8392 Re: Ljetne gume

Post by basicm »

Ali je zato continental dot 0806 na fabiji ili sava dot iz 11-te prava stvar. Premijum brajo moj.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#8393 Re: Ljetne gume

Post by nitro_90 »

Leon16v wrote: 28/04/2023 21:41 Danas pored mene Q5 i linglong gume, i vi tu pričate o nekim michelin conti govnima :oops:
Nek selo prica da je Q5, ko da gume iko gleda. Moj susjed A3 2015., kelly gume na njemu. Zimus sam vidio novi volvo xc90, Matador na njemu, X5 sa tracmax zimuljama.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#8394 Re: Ljetne gume

Post by emotivac »

A šta fali kelly i matador gumama ? Šta mora biti conti ili michelin ? Ajde ne serite, bitno da su gume nove ili mladog dot-a, nije audi a3 aston martin :-) :-)
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#8395 Re: Ljetne gume

Post by nitro_90 »

emotivac wrote: 29/04/2023 09:29 A šta fali kelly i matador gumama ? Šta mora biti conti ili michelin ? Ajde ne serite, bitno da su gume nove ili mladog dot-a, nije audi a3 aston martin :-) :-)
Kelly je sranje kao i Matador. Ne mora biti premium, ali moze barem Uniroyal ili Hankook, koji su malo skuplji, a puno bolji. Probao sam sranja poput Aplusa, Sportive, Kelly i slicnih, po kisi proklizavaju u trecoj.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#8396 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Jaka ti mašina. :D
mali_balon
Posts: 14559
Joined: 12/09/2012 09:57

#8397 Re: Ljetne gume

Post by mali_balon »

nitro_90 wrote: 29/04/2023 09:42
emotivac wrote: 29/04/2023 09:29 A šta fali kelly i matador gumama ? Šta mora biti conti ili michelin ? Ajde ne serite, bitno da su gume nove ili mladog dot-a, nije audi a3 aston martin :-) :-)
Kelly je sranje kao i Matador. Ne mora biti premium, ali moze barem Uniroyal ili Hankook, koji su malo skuplji, a puno bolji. Probao sam sranja poput Aplusa, Sportive, Kelly i slicnih, po kisi proklizavaju u trecoj.
Sta fali savi, sava moze komotno u premium
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#8398 Re: Ljetne gume

Post by nitro_90 »

mali_balon wrote: 29/04/2023 09:46
nitro_90 wrote: 29/04/2023 09:42

Kelly je sranje kao i Matador. Ne mora biti premium, ali moze barem Uniroyal ili Hankook, koji su malo skuplji, a puno bolji. Probao sam sranja poput Aplusa, Sportive, Kelly i slicnih, po kisi proklizavaju u trecoj.
Sta fali savi, sava moze komotno u premium
Sava je sveta, to je posebna kategorija :D
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#8399 Re: Ljetne gume

Post by emotivac »

De ba preserava se puno oko guma, imao sam debicu tamo 2014-2015 (sadašnji kelly) snježina zaroko nisu stizali čistiti (živim u predgrađu Tešnja) pa uz Šije, gdje je brdo aman ogromno i teže uzaći kad je kišica nego snijeg, uzašao bez problema, nove gume, mekane, duboka šara...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#8400 Re: Ljetne gume

Post by bitanga_sa_otesa »

probaj rodjo uzac uz dalmatinsku snjima :thumbup:
Post Reply