Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#8351 Re: Ljetne gume

Post by kabal1337 »

Ja sto sam mogao vidjeti bridgestone turanza voli da se "stvrdne" ne bude mekana kao kad je nova.
Michelin svi pricaju traje dugi niz godina, kad je pogledas izbliza vidis da ima tipicni michelin problem tj. da krene da truhne ili sto bi stranci rekli "dry rot".
old_spice
Posts: 339
Joined: 06/09/2013 19:15

#8352 Re: Ljetne gume

Post by old_spice »

EFD22 wrote: 25/04/2023 08:50 Ma gdje to?
Michelin tvrdi da njihove gume (ispravno skladištene) ne gube svojstva ni nakon 10 godina. Još im realno ta tvrdnja ne ide u prilog.
imao ljetnje michelinove gume, vozio 6 godina, zadnju godinu su bile prilicno bucne, a do tad me sve ok sluzile
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#8353 Re: Ljetne gume

Post by Naslovnica »

Image
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#8354 Re: Ljetne gume

Post by NecuVise »

Trebaju li kome ljetne gume 195/65/15? Pirelli proizvođač, P1 cinturato Verde, dvije sezone vozane i promjenio auto. 100 KM za sve 4 komada.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#8355 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Pirelli P7 4. sezona načeta, na ovoj mokroj cesti odličan. Ima bolji grip nego Alpin 6 koji ima li-la lateralni grip na mokrom.

Btw. nakon zimske pauze jedan Pirelli je bio u potpunosti ispuhan. Pregledao je svu, nisam našao nista sporno. Napuhao, drzi već par dana ok. Čudno skroz, za sve ove godine nije mi se desilo da guma nakon pauze skroz čučne. Obično ili ne izgube pritisak nikako, ili to bude nešto sitno, do pola bara.
User avatar
hopi
Posts: 7255
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#8356 Re: Ljetne gume

Post by hopi »

NediM17 wrote: 25/04/2023 21:10 Pirelli P7 4. sezona načeta, na ovoj mokroj cesti odličan. Ima bolji grip nego Alpin 6 koji ima li-la lateralni grip na mokrom.

Btw. nakon zimske pauze jedan Pirelli je bio u potpunosti ispuhan. Pregledao je svu, nisam našao nista sporno. Napuhao, drzi već par dana ok. Čudno skroz, za sve ove godine nije mi se desilo da guma nakon pauze skroz čučne. Obično ili ne izgube pritisak nikako, ili to bude nešto sitno, do pola bara.
tilven

tako je i meni bilo, jedna guma skroz ispufala, ostale 3 odlične. Na gumi i felugi nema oštećenja. Napušem par dana ok, možda i koju sedmicu. Onda riknuo ventil.
NediM17
Posts: 26439
Joined: 05/11/2009 11:49

#8357 Re: Ljetne gume

Post by NediM17 »

Moguće. Otići ću svakako preventivno do vulkanizera, neka on provjeri još jednom i neka promijeni ventil. :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#8358 Re: Ljetne gume

Post by kabal1337 »

mozda nije zavrno ventike do kraja. Meni bilo na 2 gume tako.
mozes alat sam napravit m4 saraf ili nesto slicno razrezes po sredini i tjt
User avatar
drug_profi
Posts: 65404
Joined: 16/07/2012 16:00

#8359 Re: Ljetne gume

Post by drug_profi »

vjeshalica wrote: 25/04/2023 09:59 Bridzston guma je obicna kalosa koja ne vrijedi ni 50 maraka nova. Zimske se izlistale u 3 sezoni, uzas od gume. Ljetne su im beli na istom nivou.
Ljetne turing gume sam vozio 8 sezona. ER300
Nakon 6 su bile osjetno losijih performansi, ali jos uvijek prihvatljive, narocito za oklonosti lockdowna i pandemije, besparice itd.

Gume nisu ispucale, presle su oko 50K s tim da su prvu sezonu presle samo 1000 km. Sare ostalo oko 4 mm. Balansirale se bez problema.
Sad sam uzeo Primacy 4+, po izuzetno ugodnoj cijeni, a prvo sam htio Bridgestone T005, medjutim nije ih vise imao na stanju.
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#8360 Re: Ljetne gume

Post by noviclan »

Naslovnica wrote: 25/04/2023 20:28 Image
Otisla mu spura pravac u makbel :lol: ali im ne daji saobracajnu niti broj telefona
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#8361 Re: Ljetne gume

Post by Naslovnica »

noviclan wrote: 26/04/2023 07:15
Naslovnica wrote: 25/04/2023 20:28 Image
Otisla mu spura pravac u makbel :lol: ali im ne daji saobracajnu niti broj telefona
Ja bih prije rekao da je radio špuru kod Neškovića, ne može mu sada pomoći na @Al'din , a kamoli Makbel.
8-)
Naslovnica
Posts: 35422
Joined: 20/03/2013 15:38

#8362 Re: Ljetne gume

Post by Naslovnica »

BTW, koji je to fazon sa Makbelom, brojem telefona i saobraćajnom?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#8363 Re: Ljetne gume

Post by Evolution_IV »

da te bombarduju reklamama...saobracajna nidje veze, sta te boli q, daj mi te i te gume i cao...

to isto kad trazim po kat broju dio, imal saobracajna, e nema ostala na moru prosle godine :run:
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#8364 Re: Ljetne gume

Post by Optimist »

Otisao ja u Motorex da trazim ukrasne poklopce za sarafe, one plasticne.
Prvo pitanje, koje auto?
Reko nije bitno koje je auto, saraf je M17.
Kaze nemamo na stanju, mozemo poruciti po broju sasije. Morate nam dati saobracajnu dozvolu. :lol:

Haj zdravo.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23391
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#8365 Re: Ljetne gume

Post by sime_cipol »

Odem da uzmem ulje i filtere, moze li saobracajna. Evo.
Eto ga dolazi, nosi sve. Govorim nije metalni uljni nego ulozak. Ali broj sasije. Pa dao sam ti. Pa po broju sasije ide metalni. Ne znam sta kaze broj sasije, ali znam sta ide :D
Uvijek im to uradim :lol:
noviclan
Posts: 15008
Joined: 31/10/2013 06:48

#8366 Re: Ljetne gume

Post by noviclan »

sime_cipol wrote: 26/04/2023 10:50 Odem da uzmem ulje i filtere, moze li saobracajna. Evo.
Eto ga dolazi, nosi sve. Govorim nije metalni uljni nego ulozak. Ali broj sasije. Pa dao sam ti. Pa po broju sasije ide metalni. Ne znam sta kaze broj sasije, ali znam sta ide :D
Uvijek im to uradim :lol:
Eto oni imaju u bazi milion sasija nigdje veze, ja koliko znam da je eliminatorno marka model tip godina kw ccm oznaka motora i je li rucni ili automat to je to
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#8367 Re: Ljetne gume

Post by Optimist »

Ne znam jel tuzno ili smijesno da me za ovo pita koji je auto i da mora poruciti po broju sasije. :lol:

Image
User avatar
AhmetShabo
Posts: 3051
Joined: 03/03/2011 09:12

#8368 Re: Ljetne gume

Post by AhmetShabo »

Ma
Naruci sa aliexpresa imas ih milion
Elubrylla
Posts: 370
Joined: 07/02/2010 15:12

#8369 Re: Ljetne gume

Post by Elubrylla »

Imam ponudu za felge i gume 215/45 17 za passata 5+ ili da idem sa standardnom dimenzijom 225/45 17?
serum
Posts: 238
Joined: 08/11/2009 21:10

#8370 Re: Ljetne gume

Post by serum »

Ako.moze pomoc, vidim da se mnogi razumiju ja zaista ne. Imam pasata cc 2009. Na njemu su gume 235/40/18. Sada imam kod kolege ljetne nudi mi za simbolicnu cijenu 235/45/18. Znam da je malo visocija od mojih postojecih ali da li moze to, hoce li cemu stetiti ako ne para guma naravno ?
lavic
Posts: 3589
Joined: 14/04/2011 15:03

#8371 Re: Ljetne gume

Post by lavic »

serum wrote: 26/04/2023 17:59 Ako.moze pomoc, vidim da se mnogi razumiju ja zaista ne. Imam pasata cc 2009. Na njemu su gume 235/40/18. Sada imam kod kolege ljetne nudi mi za simbolicnu cijenu 235/45/18. Znam da je malo visocija od mojih postojecih ali da li moze to, hoce li cemu stetiti ako ne para guma naravno ?
Bit ce malo visocija I ici ces malo brze no sto brzinomjer pokazuje!
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#8372 Re: Ljetne gume

Post by profatr »

serum wrote: 26/04/2023 17:59 Ako.moze pomoc, vidim da se mnogi razumiju ja zaista ne. Imam pasata cc 2009. Na njemu su gume 235/40/18. Sada imam kod kolege ljetne nudi mi za simbolicnu cijenu 235/45/18. Znam da je malo visocija od mojih postojecih ali da li moze to, hoce li cemu stetiti ako ne para guma naravno ?
Auto 1cm višlje i malo udobnije. Inače nikakvih problema.
serum
Posts: 238
Joined: 08/11/2009 21:10

#8373 Re: Ljetne gume

Post by serum »

Man pitam zbog toga sto na poklopcu rezervara pise 235 40 18, preporuka
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#8374 Re: Ljetne gume

Post by nitro_90 »

serum wrote: 26/04/2023 19:33 Man pitam zbog toga sto na poklopcu rezervara pise 235 40 18, preporuka
Nece bit problema ako nigdje ne dira.
Seawolf
Posts: 9162
Joined: 14/06/2012 22:59

#8375 Re: Ljetne gume

Post by Seawolf »

Ima li iko na ovom podforumu (sem onih što voze aute sa 195/65 R15 i 205/55 R16) da na auto stavlja neke od propisanih dimenzija guma?

Fetiš neki, šta li?
Post Reply