Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
dr_Evil
Posts: 21771
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#45676 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dr_Evil »

vjeshalica wrote: 16/03/2023 15:28
dr_Evil wrote: 16/03/2023 15:13

Aman, zar nema neka nasa rijec za torsion value :)
Ako napisem torzija onda ce neko pomsliti na nesto drugo. Mada ako je ujebana bili bi problemi sa paljenjem ili ne bi mogao da upali. Pa dijagnostikom bi se vidjelo koliko je stepeni trenutno ugao,a pogledati koliki je bio prije velikog servica.
Slabo se ja kontam u te stvari(iskreno), nego eto pomislih da mora biti neki dobar prevod na nasem posto mi torsion value ne znaci nista.

Mislim znam da pricas o podesvanju zupcastog, ali mora biti neki nas fini naziv. Moment paljenja vjerujem da nije(prosipam se)
preludezalude
Posts: 7008
Joined: 07/03/2012 00:09

#45677 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

rikta123 wrote: 16/03/2023 14:40
bitanga_sa_otesa wrote: 16/03/2023 10:30 Lampica se upali kad nema pritiska nikako.znaci tad je gotovo :D
Image

Izgleda da je do šipke :D
Meni ovo lici da nema ulja. Sipka ako je uronjena u ulje onda je od ulja masna kompletna dio koji je bio u ulju. Ovo kako izgleda, rekao bih da ovo sta ima ulja po sipci je pokupio iz cijevi prilikom. Izvlacenja sipke.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45678 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

dr_Evil wrote: 16/03/2023 15:36 Moment paljenja vjerujem da nije(prosipam se)
neki zovu predubrizgavanje,a to je u biti ugao usisne bregaste
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45679 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

bitanga_sa_otesa wrote: 16/03/2023 16:53
dr_Evil wrote: 16/03/2023 15:36 Moment paljenja vjerujem da nije(prosipam se)
neki zovu predubrizgavanje,a to je u biti ugao usisne bregaste
nesto kao predasistencija u fudbalu :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45680 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

skrbavi-admin wrote: 16/03/2023 17:20
nesto kao predasistencija u fudbalu :lol:
nerayumim tise u lopta ste sportove poyyy
User avatar
Laplace
Posts: 14689
Joined: 19/11/2012 18:37

#45681 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

dr_Evil wrote: 16/03/2023 15:36
vjeshalica wrote: 16/03/2023 15:28

Ako napisem torzija onda ce neko pomsliti na nesto drugo. Mada ako je ujebana bili bi problemi sa paljenjem ili ne bi mogao da upali. Pa dijagnostikom bi se vidjelo koliko je stepeni trenutno ugao,a pogledati koliki je bio prije velikog servica.
Slabo se ja kontam u te stvari(iskreno), nego eto pomislih da mora biti neki dobar prevod na nasem posto mi torsion value ne znaci nista.

Mislim znam da pricas o podesvanju zupcastog, ali mora biti neki nas fini naziv. Moment paljenja vjerujem da nije(prosipam se)
Uvrnuta vrijednost?
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#45682 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Camshaft angle, ugao bregaste pozicija. Mozda jednostavno lik nije radio sa alatom za uzupcavanje. Pa je skonto da ce se to kasnije smiriti
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#45683 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »



Taj rad :izet:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45684 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

rijesio sam blokiranje tockova....

Image
zigson
Posts: 4817
Joined: 04/04/2015 22:17

#45685 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Mjenjao motor, ubacen isti sa 180k predjenih navodno, dizne, bregasta, hidropod iz mog motora prebaceni ovo ostalo se sasulo i to je razlog zamjene motora jel :D
Ima 1 problem naime, majstor kaze da provozam dan dva da vidim hoce li se popraviti samo od sebe ako ne, da dodjem, pa da vidi sta bi moglo biti, da li crijevo neko, ventil neki na turbini, itd.
A problem je da ne vuce uopste kao prije, motor radi kao sat, odlicno ubrzava ali nije to to, primjetio sam da je prije kad npr u 2. brzini stisnem pun gas negdje oko 1800 obrtaja odmah skace a sad ide istim tempom do nekih 2800 obrtaja i tek onda "primi taj pun gas".
Takodjer prije 4. Brzina 60 na sat, nekih 1800 obrtaja kada stisnem pun gas odmah ima odziv i pojacava brzinu bilo brdo ili ravnica, sad kad stisnem pun gas prvo se bori nekih 5 sekundi i onda polahko ubrzava, znaci nekih 20x manje nego prije.
Uz sve to ima neki zvuk zujanja/pistanja na vrhu motora (bas gdje je turbina) kad je auto u leru, kao one zujalice za cuke sto se stavljaju protiv buha :lol:
Slusao sam turbinu, normalan zvuk ima, motor normalan zvuk ima, jel moguce da nesto nije programirano kako treba ili je bas neko crijevo..
A motor je BLS 1.9 sa 4x4 pogonom (koji valjda nema veze sa motorom)
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45686 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

zigson wrote: 17/03/2023 11:07 Mjenjao motor, ubacen isti sa 180k predjenih navodno, dizne, bregasta, hidropod iz mog motora prebaceni ovo ostalo se sasulo i to je razlog zamjene motora jel :D
Ima 1 problem naime, majstor kaze da provozam dan dva da vidim hoce li se popraviti samo od sebe ako ne, da dodjem, pa da vidi sta bi moglo biti, da li crijevo neko, ventil neki na turbini, itd.
A problem je da ne vuce uopste kao prije, motor radi kao sat, odlicno ubrzava ali nije to to, primjetio sam da je prije kad npr u 2. brzini stisnem pun gas negdje oko 1800 obrtaja odmah skace a sad ide istim tempom do nekih 2800 obrtaja i tek onda "primi taj pun gas".
Takodjer prije 4. Brzina 60 na sat, nekih 1800 obrtaja kada stisnem pun gas odmah ima odziv i pojacava brzinu bilo brdo ili ravnica, sad kad stisnem pun gas prvo se bori nekih 5 sekundi i onda polahko ubrzava, znaci nekih 20x manje nego prije.
Uz sve to ima neki zvuk zujanja/pistanja na vrhu motora (bas gdje je turbina) kad je auto u leru, kao one zujalice za cuke sto se stavljaju protiv buha :lol:
Slusao sam turbinu, normalan zvuk ima, motor normalan zvuk ima, jel moguce da nesto nije programirano kako treba ili je bas neko crijevo..
A motor je BLS 1.9 sa 4x4 pogonom (koji valjda nema veze sa motorom)
provjeri Pierburg ventil kontrole aktuatora turbine, pa provjeri sam aktuator, da li se mrda uopste ili ne (ako ne mrda moze biti da je otisao aktuator sam), a moze biti da je turbina ostala posljedicno zaglavljena u jednoj poziciji.

je li i turbina prepakovana na "novi" motor ili je na tom motoru bila njegova?

ponekad moze biti napunjen i zaprljan eger.

uglavnom ja bih na tvom mjestu prepakovo sa starog motora Pirburg ventil, EGR, Turbinu ako je "prije" radio kako treba..... pogledaj crijeva aktuatora i usisa.
zigson
Posts: 4817
Joined: 04/04/2015 22:17

#45687 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

skrbavi-admin wrote: 17/03/2023 11:39
zigson wrote: 17/03/2023 11:07 Mjenjao motor, ubacen isti sa 180k predjenih navodno, dizne, bregasta, hidropod iz mog motora prebaceni ovo ostalo se sasulo i to je razlog zamjene motora jel :D
Ima 1 problem naime, majstor kaze da provozam dan dva da vidim hoce li se popraviti samo od sebe ako ne, da dodjem, pa da vidi sta bi moglo biti, da li crijevo neko, ventil neki na turbini, itd.
A problem je da ne vuce uopste kao prije, motor radi kao sat, odlicno ubrzava ali nije to to, primjetio sam da je prije kad npr u 2. brzini stisnem pun gas negdje oko 1800 obrtaja odmah skace a sad ide istim tempom do nekih 2800 obrtaja i tek onda "primi taj pun gas".
Takodjer prije 4. Brzina 60 na sat, nekih 1800 obrtaja kada stisnem pun gas odmah ima odziv i pojacava brzinu bilo brdo ili ravnica, sad kad stisnem pun gas prvo se bori nekih 5 sekundi i onda polahko ubrzava, znaci nekih 20x manje nego prije.
Uz sve to ima neki zvuk zujanja/pistanja na vrhu motora (bas gdje je turbina) kad je auto u leru, kao one zujalice za cuke sto se stavljaju protiv buha :lol:
Slusao sam turbinu, normalan zvuk ima, motor normalan zvuk ima, jel moguce da nesto nije programirano kako treba ili je bas neko crijevo..
A motor je BLS 1.9 sa 4x4 pogonom (koji valjda nema veze sa motorom)
provjeri Pierburg ventil kontrole aktuatora turbine, pa provjeri sam aktuator, da li se mrda uopste ili ne (ako ne mrda moze biti da je otisao aktuator sam), a moze biti da je turbina ostala posljedicno zaglavljena u jednoj poziciji.

je li i turbina prepakovana na "novi" motor ili je na tom motoru bila njegova?

ponekad moze biti napunjen i zaprljan eger.

uglavnom ja bih na tvom mjestu prepakovo sa starog motora Pirburg ventil, EGR, Turbinu ako je "prije" radio kako treba..... pogledaj crijeva aktuatora i usisa.
Moja turbina prepakovana, moj egr, prije "radilo" kako sam opisao, od 1800 obrtaja "upali" i potegli kao da je 4.0 tfsi :lol: a sad kad pritisnem pun gas obrtaji idu konstantnom brzinom do nekih 2800 i onda se tek dobije taj osjecaj ubrzanja kao prije i idu odmah u 4500-5000.

Prenijet cu mu, hvala :thumbup:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45688 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

zigson wrote: 17/03/2023 11:44
skrbavi-admin wrote: 17/03/2023 11:39

provjeri Pierburg ventil kontrole aktuatora turbine, pa provjeri sam aktuator, da li se mrda uopste ili ne (ako ne mrda moze biti da je otisao aktuator sam), a moze biti da je turbina ostala posljedicno zaglavljena u jednoj poziciji.

je li i turbina prepakovana na "novi" motor ili je na tom motoru bila njegova?

ponekad moze biti napunjen i zaprljan eger.

uglavnom ja bih na tvom mjestu prepakovo sa starog motora Pirburg ventil, EGR, Turbinu ako je "prije" radio kako treba..... pogledaj crijeva aktuatora i usisa.
Moja turbina prepakovana, moj egr, prije "radilo" kako sam opisao, od 1800 obrtaja "upali" i potegli kao da je 4.0 tfsi :lol: a sad kad pritisnem pun gas obrtaji idu konstantnom brzinom do nekih 2800 i onda se tek dobije taj osjecaj ubrzanja kao prije.

Prenijet cu mu, hvala :thumbup:
zaboravio sam i na MAF senzor - zao mi je al sve to gore navedeno moze bit razlog.....
prvo vidi "dzabne" uzroke - dakle vizuelno crijeva, cijevi, stanje zracnog filtera, stanje MAF senzora.....
zigson
Posts: 4817
Joined: 04/04/2015 22:17

#45689 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

skrbavi-admin wrote: 17/03/2023 11:47
zigson wrote: 17/03/2023 11:44

Moja turbina prepakovana, moj egr, prije "radilo" kako sam opisao, od 1800 obrtaja "upali" i potegli kao da je 4.0 tfsi :lol: a sad kad pritisnem pun gas obrtaji idu konstantnom brzinom do nekih 2800 i onda se tek dobije taj osjecaj ubrzanja kao prije.

Prenijet cu mu, hvala :thumbup:
zaboravio sam i na MAF senzor - zao mi je al sve to gore navedeno moze bit razlog.....
prvo vidi "dzabne" uzroke - dakle vizuelno crijeva, cijevi, stanje zracnog filtera, stanje MAF senzora.....
Da negdje sam procitao isto da maf senzor moze da zajebaje.
Moguce da je neke od tih stvari ostavio od "novog" motora a da nije prepakovao sa mog.

Hvala puno
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#45690 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

zigson wrote: 17/03/2023 11:07 Mjenjao motor, ubacen isti sa 180k predjenih navodno, dizne, bregasta, hidropod iz mog motora prebaceni ovo ostalo se sasulo i to je razlog zamjene motora jel :D
Ima 1 problem naime, majstor kaze da provozam dan dva da vidim hoce li se popraviti samo od sebe ako ne, da dodjem, pa da vidi sta bi moglo biti, da li crijevo neko, ventil neki na turbini, itd.
A problem je da ne vuce uopste kao prije, motor radi kao sat, odlicno ubrzava ali nije to to, primjetio sam da je prije kad npr u 2. brzini stisnem pun gas negdje oko 1800 obrtaja odmah skace a sad ide istim tempom do nekih 2800 obrtaja i tek onda "primi taj pun gas".
Takodjer prije 4. Brzina 60 na sat, nekih 1800 obrtaja kada stisnem pun gas odmah ima odziv i pojacava brzinu bilo brdo ili ravnica, sad kad stisnem pun gas prvo se bori nekih 5 sekundi i onda polahko ubrzava, znaci nekih 20x manje nego prije.
Uz sve to ima neki zvuk zujanja/pistanja na vrhu motora (bas gdje je turbina) kad je auto u leru, kao one zujalice za cuke sto se stavljaju protiv buha :lol:
Slusao sam turbinu, normalan zvuk ima, motor normalan zvuk ima, jel moguce da nesto nije programirano kako treba ili je bas neko crijevo..
A motor je BLS 1.9 sa 4x4 pogonom (koji valjda nema veze sa motorom)
Tvoj bio ćuniran a ovaj nije :lol:
zigson
Posts: 4817
Joined: 04/04/2015 22:17

#45691 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

kravamuzara wrote: 17/03/2023 11:50
zigson wrote: 17/03/2023 11:07 Mjenjao motor, ubacen isti sa 180k predjenih navodno, dizne, bregasta, hidropod iz mog motora prebaceni ovo ostalo se sasulo i to je razlog zamjene motora jel :D
Ima 1 problem naime, majstor kaze da provozam dan dva da vidim hoce li se popraviti samo od sebe ako ne, da dodjem, pa da vidi sta bi moglo biti, da li crijevo neko, ventil neki na turbini, itd.
A problem je da ne vuce uopste kao prije, motor radi kao sat, odlicno ubrzava ali nije to to, primjetio sam da je prije kad npr u 2. brzini stisnem pun gas negdje oko 1800 obrtaja odmah skace a sad ide istim tempom do nekih 2800 obrtaja i tek onda "primi taj pun gas".
Takodjer prije 4. Brzina 60 na sat, nekih 1800 obrtaja kada stisnem pun gas odmah ima odziv i pojacava brzinu bilo brdo ili ravnica, sad kad stisnem pun gas prvo se bori nekih 5 sekundi i onda polahko ubrzava, znaci nekih 20x manje nego prije.
Uz sve to ima neki zvuk zujanja/pistanja na vrhu motora (bas gdje je turbina) kad je auto u leru, kao one zujalice za cuke sto se stavljaju protiv buha :lol:
Slusao sam turbinu, normalan zvuk ima, motor normalan zvuk ima, jel moguce da nesto nije programirano kako treba ili je bas neko crijevo..
A motor je BLS 1.9 sa 4x4 pogonom (koji valjda nema veze sa motorom)
Tvoj bio ćuniran a ovaj nije :lol:
Ne znam ja ga cuniro nisam :lol:
Samo znam da ovako nemerem vozit :lol:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#45692 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kravamuzara »

Bez zajebancije ali moguce je, ako su izvadili tvoj ECU a stavili od drugog.
1.9 ide fabricki dobro ali ne toliko kao sto ti opisujes :lol:
Mada prije da je neki kvar.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45693 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

to je jedini dizelas koji daje dojam trenutnog ubrzanja i ljepljenja ali ne ide uopste toliko brzo, cr dizeli mozda i bolje idu ali ne osjeti se jer su linearni u ubrzanju i nema naglog oslobadjanja snage, sto im je jebavalo mjenjace i zamajce :izet:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7098
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45694 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

Evolution_IV wrote: 17/03/2023 17:45 to je jedini dizelas koji daje dojam trenutnog ubrzanja i ljepljenja ali ne ide uopste toliko brzo, cr dizeli mozda i bolje idu ali ne osjeti se jer su linearni u ubrzanju i nema naglog oslobadjanja snage, sto im je jebavalo mjenjace i zamajce :izet:
to je tacno, samo za trenutak da osjecaj udarca u ledja a 180 je patnjava,,,,,, nije dzaba Falšgownen
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#45695 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

MoRe 200 komforno :D
zigson
Posts: 4817
Joined: 04/04/2015 22:17

#45696 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zigson »

Evolution_IV wrote: 17/03/2023 17:45 to je jedini dizelas koji daje dojam trenutnog ubrzanja i ljepljenja ali ne ide uopste toliko brzo, cr dizeli mozda i bolje idu ali ne osjeti se jer su linearni u ubrzanju i nema naglog oslobadjanja snage, sto im je jebavalo mjenjace i zamajce :izet:
Sad mi nema ni tog laznog osjecaja sto znaci da nesto nije u redu :lol: odnosno imam ga tek od nekih 3k obrtaja i odmah vakat saltati
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#45697 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Me_again »

bitanga_sa_otesa wrote: 16/03/2023 15:09 Sto ti je suha ta druga kockica odozdo??? Ko da imas neki zracni cep u karteru :?
Čini mi se da mu je ulje karanana kvalitete, ne "lijepi" se za metal uopšte, vidiš i ove dvije kockice da su polusuhe. Idealno za "pucanje" uljnog filma i deranje metal o metal....
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45698 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Me_again wrote: 17/03/2023 18:38
bitanga_sa_otesa wrote: 16/03/2023 15:09 Sto ti je suha ta druga kockica odozdo??? Ko da imas neki zracni cep u karteru :?
Čini mi se da mu je ulje karanana kvalitete, ne "lijepi" se za metal uopšte, vidiš i ove dvije kockice da su polusuhe. Idealno za "pucanje" uljnog filma i deranje metal o metal....
bice to sve dobro,treba na autoput malo proćepit :thumbup:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#45699 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Me_again »

bitanga_sa_otesa wrote: 17/03/2023 19:11
Me_again wrote: 17/03/2023 18:38

Čini mi se da mu je ulje karanana kvalitete, ne "lijepi" se za metal uopšte, vidiš i ove dvije kockice da su polusuhe. Idealno za "pucanje" uljnog filma i deranje metal o metal....
bice to sve dobro,treba na autoput malo proćepit :thumbup:
ništa ispod 3000 obrtaja :D
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#45700 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

zigson wrote: 17/03/2023 11:07 Mjenjao motor, ubacen isti sa 180k predjenih navodno, dizne, bregasta, hidropod iz mog motora prebaceni ovo ostalo se sasulo i to je razlog zamjene motora jel :D
Ima 1 problem naime, majstor kaze da provozam dan dva da vidim hoce li se popraviti samo od sebe ako ne, da dodjem, pa da vidi sta bi moglo biti, da li crijevo neko, ventil neki na turbini, itd.
A problem je da ne vuce uopste kao prije, motor radi kao sat, odlicno ubrzava ali nije to to, primjetio sam da je prije kad npr u 2. brzini stisnem pun gas negdje oko 1800 obrtaja odmah skace a sad ide istim tempom do nekih 2800 obrtaja i tek onda "primi taj pun gas".
Takodjer prije 4. Brzina 60 na sat, nekih 1800 obrtaja kada stisnem pun gas odmah ima odziv i pojacava brzinu bilo brdo ili ravnica, sad kad stisnem pun gas prvo se bori nekih 5 sekundi i onda polahko ubrzava, znaci nekih 20x manje nego prije.
Uz sve to ima neki zvuk zujanja/pistanja na vrhu motora (bas gdje je turbina) kad je auto u leru, kao one zujalice za cuke sto se stavljaju protiv buha :lol:
Slusao sam turbinu, normalan zvuk ima, motor normalan zvuk ima, jel moguce da nesto nije programirano kako treba ili je bas neko crijevo..
A motor je BLS 1.9 sa 4x4 pogonom (koji valjda nema veze sa motorom)
provjeri ti je li turbina zasarafljenja na izduvnu granu. Nadam se da si stavio nove dihtunge.
Post Reply