Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45651 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

emotivac wrote: 15/03/2023 15:09
rikta123 wrote: 15/03/2023 14:24 Pozdrav,

Corsa 1.0 benzin, mehanicar mi rece da je dvije crtice na šipci od ulja mjera za njega, da ne treba dolijevati preko 2 crtice. Zna li neko je li to u redu? Treba li biti vise?
Image

Ako je ovakav mjerač stavi ovako, kod mene je ulje uvijek na max iako ga ne troši, tj. potroši ga do zamjene cca 0.2-0.3l :D
Meni prve dvije crte ima, kaze mehanicar da je to mjera da se ne dosipa vise.. Sad ne znam, jesi imao problema, da nije do šipke?
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#45652 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Ma dobra je to mjera. Samo kontrolisi redovno da ne padne na minimum. Svakih 10-tak dana ako ti trosi ulje, a ako ne trosi moze i rjeđe.
User avatar
kabal1337
Posts: 13444
Joined: 11/02/2012 21:08

#45653 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Pročitaj korisničko uputstvo za svoje vozilo. Tamo imas sve objašnjeno kako se provjerava nivo ulja, koja je min i max.
Svako vozilo dolazi uz isto, ako nemaš veoma lahko pronađeš na internetu. Ime vozila + user manual pdf
Čak je i objašnjeno kako se ispravno kreće sa vozilom.
rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45654 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

drug_profi wrote: 15/03/2023 15:57 Ma dobra je to mjera. Samo kontrolisi redovno da ne padne na minimum. Svakih 10-tak dana ako ti trosi ulje, a ako ne trosi moze i rjeđe.
Hoce li mi stvarati probleme ako dospem 15w40, 2001 godiste Corsa 1.0? Tri klipa
User avatar
drug_profi
Posts: 65410
Joined: 16/07/2012 16:00

#45655 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

rikta123 wrote: 15/03/2023 16:00
drug_profi wrote: 15/03/2023 15:57 Ma dobra je to mjera. Samo kontrolisi redovno da ne padne na minimum. Svakih 10-tak dana ako ti trosi ulje, a ako ne trosi moze i rjeđe.
Hoce li mi stvarati probleme ako dospem 15w40, 2001 godiste Corsa 1.0? Tri klipa
Moras sipati isti viskozitet ulja. Mislim da je to odgovarajuce, ali bi trebalo da ti je majstor ostavio karticu sta je sipano.
preludezalude
Posts: 7008
Joined: 07/03/2012 00:09

#45656 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

rikta123 wrote: 15/03/2023 15:48
emotivac wrote: 15/03/2023 15:09

Image

Ako je ovakav mjerač stavi ovako, kod mene je ulje uvijek na max iako ga ne troši, tj. potroši ga do zamjene cca 0.2-0.3l :D
Meni prve dvije crte ima, kaze mehanicar da je to mjera da se ne dosipa vise.. Sad ne znam, jesi imao problema, da nije do šipke?
Majstor mjerio na topal motor ili je mjerio nakon zamjene pa je po iskustvu rekao da je to mjera racunajuci da ce nivo se podici na max dok se motor ohladi tj dok se ulje slije u karter.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#45657 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

rikta123 wrote: 15/03/2023 14:24 Pozdrav,

Corsa 1.0 benzin, mehanicar mi rece da je dvije crtice na šipci od ulja mjera za njega, da ne treba dolijevati preko 2 crtice. Zna li neko je li to u redu? Treba li biti vise?
Sipaj dok ne počne preljevati, tad je dosta. :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45658 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

da mi je malo vasih problema ...
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#45659 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Mozda ti je kratka sipka
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#45660 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

A možda je rupa duboka ? :D :D
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2901
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#45661 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by moon_walker_90 »

Image
mali_balon
Posts: 14561
Joined: 12/09/2012 09:57

#45662 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mali_balon »

rikta123 wrote: 15/03/2023 14:24 Pozdrav,

Corsa 1.0 benzin, mehanicar mi rece da je dvije crtice na šipci od ulja mjera za njega, da ne treba dolijevati preko 2 crtice. Zna li neko je li to u redu? Treba li biti vise?
Nakon voznje nekih 10min, polako odvrci cepmod tekucne za hladjenje, znaci polako ker je pod pritiskom i ako brzo odvrnes moze te poprskat vreo antifriz....ko flasu kole kad otvaras pustas pritisak da izadje
E kad si to uradio uzmes cep i pogledas tj protrljas prstom sa donje strane cepa ima li ulja jel masna tecnost ako je onda ti mjesa vodu i ulje i u belaju si ako ne onda ti negdje drugo gubi ulje....
Kakav ti dim izlazi na auspuh jel bjelo/plavicst...crn..zut...
rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45663 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

mali_balon wrote: 16/03/2023 07:30
rikta123 wrote: 15/03/2023 14:24 Pozdrav,

Corsa 1.0 benzin, mehanicar mi rece da je dvije crtice na šipci od ulja mjera za njega, da ne treba dolijevati preko 2 crtice. Zna li neko je li to u redu? Treba li biti vise?
Nakon voznje nekih 10min, polako odvrci cepmod tekucne za hladjenje, znaci polako ker je pod pritiskom i ako brzo odvrnes moze te poprskat vreo antifriz....ko flasu kole kad otvaras pustas pritisak da izadje
E kad si to uradio uzmes cep i pogledas tj protrljas prstom sa donje strane cepa ima li ulja jel masna tecnost ako je onda ti mjesa vodu i ulje i u belaju si ako ne onda ti negdje drugo gubi ulje....
Kakav ti dim izlazi na auspuh jel bjelo/plavicst...crn..zut...
Ma mjesao mi je vodu i ulje to sam sredio. Uradio citavu glavu motora, od honiranja klipova seta lanca itd.. Opet nesto mislim da je do šipke, ali hajde znat cu kad se upali lampica :lol: :lol:
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#45664 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

Lampica se meščini upali kad fali pola ulja u motoru :D :D
Najsigurnije ti je da odeš i ispustiš ulje, koliko izađe toliko ti je u motoru, najsigurnija provjera :lol: :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45665 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Lampica se upali kad nema pritiska nikako.znaci tad je gotovo :D
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7099
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45666 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

jarane ja drame jel 2 crtice ip 3 crtice ako je tri crtice nije dobro ako je 4 nije dobro a ako je 1.5 crtica ni tad nije dobro..... kakav OKP jebo te hljeb.


uzmi jarane sibicu i zapali i sebe i auto..... :run:

Image
User avatar
Rockefeller
Posts: 8702
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#45667 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rockefeller »

:lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45668 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Rekoh ja da mi je malo takvih problema s crticama na sipci za ulje hahahah
User avatar
Rockefeller
Posts: 8702
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#45669 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Rockefeller »

Otvori se forumskom puku da te saslusaju
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45670 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Evo sacu,samo da svezem rep :lol:
rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45671 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

bitanga_sa_otesa wrote: 16/03/2023 10:30 Lampica se upali kad nema pritiska nikako.znaci tad je gotovo :D
Image

Izgleda da je do šipke :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45672 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

Sto ti je suha ta druga kockica odozdo??? Ko da imas neki zracni cep u karteru :?
rikta123
Posts: 519
Joined: 13/03/2023 08:46

#45673 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by rikta123 »

bitanga_sa_otesa wrote: 16/03/2023 15:09 Sto ti je suha ta druga kockica odozdo??? Ko da imas neki zracni cep u karteru :?
To bi i ja volio znati :D.. Iscurit cu karter ovo par dana da vidim baš
User avatar
dr_Evil
Posts: 21774
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#45674 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dr_Evil »

vjeshalica wrote: 14/03/2023 21:42 Šupak nije mozda namjestio torsion value kako treba.
Aman, zar nema neka nasa rijec za torsion value :)
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#45675 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

dr_Evil wrote: 16/03/2023 15:13
vjeshalica wrote: 14/03/2023 21:42 Šupak nije mozda namjestio torsion value kako treba.
Aman, zar nema neka nasa rijec za torsion value :)
Ako napisem torzija onda ce neko pomsliti na nesto drugo. Mada ako je ujebana bili bi problemi sa paljenjem ili ne bi mogao da upali. Pa dijagnostikom bi se vidjelo koliko je stepeni trenutno ugao,a pogledati koliki je bio prije velikog servica.
Post Reply