INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Moderator: anex
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5421
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#11101 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
- dječak sa šibicama
- Posts: 51166
- Joined: 29/06/2011 23:39
#11102 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ne znam iskreno koliko se ta politika trgovini isplati, gledam u lokalnom konzumu recimo, prodaju oni nesto tih banana od 3 ipo marke, vecina stoji i onda spuste na dva ipo km, prodaju nesto vise ali dosta toga ide u kontejner.
Bananu ne mogu reciklirati.
Naravno da cijena banane ovisi o uvoznoj nabavnoj cijeni, ali kako to da je kod nas banana skuplja nego recimo u HR ili SLO, odakle oni nabavljaju banane a odakle mi. I je li ipak sve do marze.
Bananu ne mogu reciklirati.
Naravno da cijena banane ovisi o uvoznoj nabavnoj cijeni, ali kako to da je kod nas banana skuplja nego recimo u HR ili SLO, odakle oni nabavljaju banane a odakle mi. I je li ipak sve do marze.
-
breuer
- Posts: 7880
- Joined: 06/07/2009 15:44
#11103 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
bitno je da ti virkašduh_sa_sjekirom wrote: ↑21/02/2023 12:11 Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
- Ajs_Nigrutin
- Posts: 477
- Joined: 14/10/2020 22:44
#11104 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Oni imaju njemačku peMziju, mogu oni uzimati i po 10KM/kg.duh_sa_sjekirom wrote: ↑21/02/2023 12:11 Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5421
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#11105 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Pa bili pored mene...breuer wrote: ↑21/02/2023 12:26bitno je da ti virkašduh_sa_sjekirom wrote: ↑21/02/2023 12:11 Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...![]()
Ja trpao u svoju kesu
-
tap3ah75
- Posts: 7594
- Joined: 07/09/2009 14:14
#11106 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ja nisam htio danas u Belamionixu uzeti banane po 2.90.
Imaju i truhle po 2 KM
Neću ni to nek se hebu.
A što jest - trpa narod ovih po 2.90 ...
Imaju i truhle po 2 KM
Neću ni to nek se hebu.
A što jest - trpa narod ovih po 2.90 ...
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5421
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
-
korisnicki
- Posts: 527
- Joined: 13/03/2021 12:12
#11108 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Kakva crna država, gdje vi živite. Pogotovo nema tu mrdanja kada je u pitanju ekonomska politika. Šta vi mislite kada bi domaćem ološu bilo dozvoljeno štampanje novca. O dozvoli za ukidanje akciza i smanjenju PDV nema govora jer država mora biti u stanju vraćati im kredite, iz tog razloga je ukinut i ratni staž.
Šteta što ih pod takvim nadzorom ne drže kada je u pitanju vladavina prava i korupcija, što po meni upućuje da ti svjetski moćnici ovdje svjesno žele kontrolirani haos.
Šteta što ih pod takvim nadzorom ne drže kada je u pitanju vladavina prava i korupcija, što po meni upućuje da ti svjetski moćnici ovdje svjesno žele kontrolirani haos.
-
tap3ah75
- Posts: 7594
- Joined: 07/09/2009 14:14
#11109 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ja sam juče u CJ na penzionerski popust uzeo i kilu i po jabuka po 1.60
I jedno dvije kile onih po 1.20.
Jednom se živi
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5421
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#11110 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
- VladaFBiH
- Posts: 6604
- Joined: 01/02/2012 12:32
- Location: rajvoSa
#11111 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
1000x pametnije je da se PDV digne na 22% i smanje doprinosi sa sadašnjih cca 71% na 35% (sa ovih 5% država je u plusu a tebi ostaje značajno više novca) npr. na 1000KM neto plate bi dobio 360KM više plate a za porez bi dao više svega 35KM na ovih prvih 1.000KM odnosno 45,5KM na iznos od 1.300 KM (razlika između PDV-a 17% i 22%) što znači da bi imao nominalno veću platu za 250KM odnosno za 25% dok bi s druge strane i država bila u plusu kroz značajno veću stopu PDV-a.dječak sa šibicama wrote: ↑21/02/2023 12:06 Cuj sta moze drzava, pa pogledaj sta su ostale drzave uradile, smanjis PDV ukines akcize ogranicis cijene osnovnih namirnica, ova drzava nije uradila nista od toga.
Obicnog covjeka ne interesuje sto je Ferari poskupio ili sto je litar viskija otisao gore, bez toga se moze, ali bez brasna mlijeka rize ulja ne moze.
Ovoj drzavi nije u interesu zastiti gradjana jer ova drzava stiti samu sebe odnosno vrh drzave. Vec napisano pa da se ne ponavljam, ali oni podrzavaju poskupljenja a ne da se bore protiv toga, gradjani sute ko ovce odnosno bleje ko ovce, kasa se puni, oni ce sebi povecati primanja dodatnih milju maraka, to sto ce jos par stotina hiljada ljudi otici u Njemacku za mafiju na vlasti je samo plus, Bakir je cak i javno rekao da je to dobro jer dijaspora salje pare roditeljima.
To je nacin razmisljanja zelene crvene i plave bande.
S ovim bi vuk bio sit a ovce na broju
- Truba
- Posts: 93799
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#11112 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
-
DebelinJoe
- Posts: 4225
- Joined: 03/03/2021 20:06
#11113 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ne bi ti dobio ništa ni tako ni ovako, kao ni ja. Cijela ova država i sve u njoj osmišljena je da te pljačka i ponižava.VladaFBiH wrote: ↑21/02/2023 13:131000x pametnije je da se PDV digne na 22% i smanje doprinosi sa sadašnjih cca 71% na 35% (sa ovih 5% država je u plusu a tebi ostaje značajno više novca) npr. na 1000KM neto plate bi dobio 360KM više plate a za porez bi dao više svega 35KM na ovih prvih 1.000KM odnosno 45,5KM na iznos od 1.300 KM (razlika između PDV-a 17% i 22%) što znači da bi imao nominalno veću platu za 250KM odnosno za 25% dok bi s druge strane i država bila u plusu kroz značajno veću stopu PDV-a.dječak sa šibicama wrote: ↑21/02/2023 12:06 Cuj sta moze drzava, pa pogledaj sta su ostale drzave uradile, smanjis PDV ukines akcize ogranicis cijene osnovnih namirnica, ova drzava nije uradila nista od toga.
Obicnog covjeka ne interesuje sto je Ferari poskupio ili sto je litar viskija otisao gore, bez toga se moze, ali bez brasna mlijeka rize ulja ne moze.
Ovoj drzavi nije u interesu zastiti gradjana jer ova drzava stiti samu sebe odnosno vrh drzave. Vec napisano pa da se ne ponavljam, ali oni podrzavaju poskupljenja a ne da se bore protiv toga, gradjani sute ko ovce odnosno bleje ko ovce, kasa se puni, oni ce sebi povecati primanja dodatnih milju maraka, to sto ce jos par stotina hiljada ljudi otici u Njemacku za mafiju na vlasti je samo plus, Bakir je cak i javno rekao da je to dobro jer dijaspora salje pare roditeljima.
To je nacin razmisljanja zelene crvene i plave bande.
S ovim bi vuk bio sit a ovce na broju
- dječak sa šibicama
- Posts: 51166
- Joined: 29/06/2011 23:39
#11114 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Drzava za pljacku. Eto primjer doktora koji su, ili je jedan, nikada nije receno koliko ih je... u dogovoru sa nekim civilima, izdavali recepte pa su ovi civili podizali lijekove nelegalno po apotekama. Ko zna zasto, mozda su ih prodavali kasnije?
Elem, sta je rezultat toga? imena doktora skrivena, ni ne spominje se neko sankcionisanje bar ja nigdje nisam vidio, a inspekcije stisle apoteke i uveli rigoroznije mjere za obicne gradjane, sada moras imati recept za svaku glupost. Dakle, suma sumarum, opet po gradjanima.
Takodje onaj slucaj "jedne apoteke" koja je optuzena za netransparentnost. Nije navedeno ime, iako svi znamo, cijeli grad zna, da je Dina najbolja Sultanijina jaranica.
Pljackaska drzava. Dina nece najebati, ali gradjanin hoce.
Elem, sta je rezultat toga? imena doktora skrivena, ni ne spominje se neko sankcionisanje bar ja nigdje nisam vidio, a inspekcije stisle apoteke i uveli rigoroznije mjere za obicne gradjane, sada moras imati recept za svaku glupost. Dakle, suma sumarum, opet po gradjanima.
Takodje onaj slucaj "jedne apoteke" koja je optuzena za netransparentnost. Nije navedeno ime, iako svi znamo, cijeli grad zna, da je Dina najbolja Sultanijina jaranica.
Pljackaska drzava. Dina nece najebati, ali gradjanin hoce.
-
tap3ah75
- Posts: 7594
- Joined: 07/09/2009 14:14
#11115 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Kad spominješ apoteke .... je li moguće da je istina da apoteka za svaki recept naplati dodatno od Zavoda 1.70 ili 1.80 KM - za "obradu recepta"
Da li je moguće?
Da li je moguće?
- dječak sa šibicama
- Posts: 51166
- Joined: 29/06/2011 23:39
#11116 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Vrlo lako moguce, poplava privatnih apoteka nije slucajnost.
-
McGradySA
- Posts: 804
- Joined: 24/02/2021 11:25
#11117 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Danas u Hrvatskoj, sutra kod nas:
Od mesa, preko wc papira i banana, do sokova i kave – poskupljuje baš sve, i to bez iznimke.
„Poskupljenje je sigurno i na to treba računati. Vi ne možete inflaciju zaustaviti, to je isto kao da pokušavate zaustavljati plimu. Plima kada dođe ona dolazi i nemate tu snagu da je zaustavite, ista je stvar s inflacijom – ona pokriva sve.“, kaže nam Branko Roglić, vlasnik grupacije Orbico
Prvi čovjek najveće tvrtke za distribuciju u zemlji kaže da će sve biti još skuplje.
"Ja očekujem da će poskupljenja biti do 10-ak posto. Neki proizvodi će poskupjeti više, neki će poskupjeti manje. Ljudi moraju znati da će poskupljenje biti i neka se na to pripreme", ističe Roglić.
-
ado_n
- Posts: 142
- Joined: 15/10/2021 13:24
#11118 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
da vam nešto nije fadil opančić u rodu..imate slično razmišljanja..ko zna,možda ste i sami fadil.VladaFBiH wrote: ↑21/02/2023 13:131000x pametnije je da se PDV digne na 22% i smanje doprinosi sa sadašnjih cca 71% na 35% (sa ovih 5% država je u plusu a tebi ostaje značajno više novca) npr. na 1000KM neto plate bi dobio 360KM više plate a za porez bi dao više svega 35KM na ovih prvih 1.000KM odnosno 45,5KM na iznos od 1.300 KM (razlika između PDV-a 17% i 22%) što znači da bi imao nominalno veću platu za 250KM odnosno za 25% dok bi s druge strane i država bila u plusu kroz značajno veću stopu PDV-a.dječak sa šibicama wrote: ↑21/02/2023 12:06 Cuj sta moze drzava, pa pogledaj sta su ostale drzave uradile, smanjis PDV ukines akcize ogranicis cijene osnovnih namirnica, ova drzava nije uradila nista od toga.
Obicnog covjeka ne interesuje sto je Ferari poskupio ili sto je litar viskija otisao gore, bez toga se moze, ali bez brasna mlijeka rize ulja ne moze.
Ovoj drzavi nije u interesu zastiti gradjana jer ova drzava stiti samu sebe odnosno vrh drzave. Vec napisano pa da se ne ponavljam, ali oni podrzavaju poskupljenja a ne da se bore protiv toga, gradjani sute ko ovce odnosno bleje ko ovce, kasa se puni, oni ce sebi povecati primanja dodatnih milju maraka, to sto ce jos par stotina hiljada ljudi otici u Njemacku za mafiju na vlasti je samo plus, Bakir je cak i javno rekao da je to dobro jer dijaspora salje pare roditeljima.
To je nacin razmisljanja zelene crvene i plave bande.
S ovim bi vuk bio sit a ovce na broju
gluplju stvar odavno nisam pročitao..jeli vama jasno da u ovoj us*anoj državici živi ogroman broj nezaposlenih,penzionera i ljudi koji veoma teško
žive a ne dobivaju od ove nazovi države ništa..
sad bi i te kategorije trebale plaćati viši pdv državi od koje nemaju ništa da bi oni koji rade imali više love kroz smanjene doprinose..
može veći pdv,slažem se,ali samo za one zapošljene na buđžetu,političare i ostalu stoku koja nam pije krv skoro 30 godina....nezaposlenim potpuno ukinuti plaćanje poreza,koji qurac plaćati porez osim da ga stoka
na vlasti djeli sebi i svojim buđžetskim kerovima...onim u penziji može nekih 5 %..
mislim da je prijedlog puno bolji i pravedniji od tog vašeg,ala fadil opančić prijedloga u stilu,ako niste imali ništa sa 17 posto pdv-a,nećete imati ni
šta ni sa 22 posto
-
Nokian808
- Posts: 1036
- Joined: 13/05/2013 20:50
#11119 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Bar za pite ima izbora evo danas slucajno otkrio u Tibri Ado P buregdzinica zeljanica / sirnica 10 km kg.
Sasvim ok sa dovoljno fila...
- VladaFBiH
- Posts: 6604
- Joined: 01/02/2012 12:32
- Location: rajvoSa
#11120 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
kultura i komunikacija na nivou jednog čobana - iako ovakav post ne zaslužuje ni odgovor već odlazak na foe listu postavit ću ti samo jedno pitanje - ti penzioneri koje spominješ šta misliš odakle dobijaju penzije?ado_n wrote: ↑21/02/2023 14:36da vam nešto nije fadil opančić u rodu..imate slično razmišljanja..ko zna,možda ste i sami fadil.VladaFBiH wrote: ↑21/02/2023 13:13
1000x pametnije je da se PDV digne na 22% i smanje doprinosi sa sadašnjih cca 71% na 35% (sa ovih 5% država je u plusu a tebi ostaje značajno više novca) npr. na 1000KM neto plate bi dobio 360KM više plate a za porez bi dao više svega 35KM na ovih prvih 1.000KM odnosno 45,5KM na iznos od 1.300 KM (razlika između PDV-a 17% i 22%) što znači da bi imao nominalno veću platu za 250KM odnosno za 25% dok bi s druge strane i država bila u plusu kroz značajno veću stopu PDV-a.
S ovim bi vuk bio sit a ovce na broju
gluplju stvar odavno nisam pročitao..jeli vama jasno da u ovoj us*anoj državici živi ogroman broj nezaposlenih,penzionera i ljudi koji veoma teško
žive a ne dobivaju od ove nazovi države ništa..
sad bi i te kategorije trebale plaćati viši pdv državi od koje nemaju ništa da bi oni koji rade imali više love kroz smanjene doprinose..
može veći pdv,slažem se,ali samo za one zapošljene na buđžetu,političare i ostalu stoku koja nam pije krv skoro 30 godina....nezaposlenim potpuno ukinuti plaćanje poreza,koji qurac plaćati porez osim da ga stoka
na vlasti djeli sebi i svojim buđžetskim kerovima...onim u penziji može nekih 5 %..
mislim da je prijedlog puno bolji i pravedniji od tog vašeg,ala fadil opančić prijedloga
Ako nemaš šta pametno reči pametnije je da šutiš...
- dječak sa šibicama
- Posts: 51166
- Joined: 29/06/2011 23:39
#11121 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ne treba nama Orbico... u Konzumu, danas, paradajz - 5,45 km
-
Nokian808
- Posts: 1036
- Joined: 13/05/2013 20:50
#11122 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
McGradySA wrote: ↑21/02/2023 14:22 Danas u Hrvatskoj, sutra kod nas:
Od mesa, preko wc papira i banana, do sokova i kave – poskupljuje baš sve, i to bez iznimke.
„Poskupljenje je sigurno i na to treba računati. Vi ne možete inflaciju zaustaviti, to je isto kao da pokušavate zaustavljati plimu. Plima kada dođe ona dolazi i nemate tu snagu da je zaustavite, ista je stvar s inflacijom – ona pokriva sve.“, kaže nam Branko Roglić, vlasnik grupacije Orbico
Prvi čovjek najveće tvrtke za distribuciju u zemlji kaže da će sve biti još skuplje.
"Ja očekujem da će poskupljenja biti do 10-ak posto. Neki proizvodi će poskupjeti više, neki će poskupjeti manje. Ljudi moraju znati da će poskupljenje biti i neka se na to pripreme", ističe Roglić.
Tom je u interesu dizanje cijena naravno da ce tu pricu spikati...
-
ado_n
- Posts: 142
- Joined: 15/10/2021 13:24
#11123 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ipak se radi i fadilu ili njemu nekiom sličnom.VladaFBiH wrote: ↑21/02/2023 14:42kultura i komunikacija na nivou jednog čobana - iako ovakav post ne zaslužuje ni odgovor već odlazak na foe listu postavit ću ti samo jedno pitanje - ti penzioneri koje spominješ šta misliš odakle dobijaju penzije?ado_n wrote: ↑21/02/2023 14:36
da vam nešto nije fadil opančić u rodu..imate slično razmišljanja..ko zna,možda ste i sami fadil.
gluplju stvar odavno nisam pročitao..jeli vama jasno da u ovoj us*anoj državici živi ogroman broj nezaposlenih,penzionera i ljudi koji veoma teško
žive a ne dobivaju od ove nazovi države ništa..
sad bi i te kategorije trebale plaćati viši pdv državi od koje nemaju ništa da bi oni koji rade imali više love kroz smanjene doprinose..
može veći pdv,slažem se,ali samo za one zapošljene na buđžetu,političare i ostalu stoku koja nam pije krv skoro 30 godina....nezaposlenim potpuno ukinuti plaćanje poreza,koji qurac plaćati porez osim da ga stoka
na vlasti djeli sebi i svojim buđžetskim kerovima...onim u penziji može nekih 5 %..
mislim da je prijedlog puno bolji i pravedniji od tog vašeg,ala fadil opančić prijedloga
Ako nemaš šta pametno reči pametnije je da šutiš...
Promijenite taj glupi nick ili makar stavite vlada pih.
Čuj ga, stavit će me na foe listu... hahaha
- nepass1
- Posts: 14675
- Joined: 06/07/2017 07:35
- nepass1
- Posts: 14675
- Joined: 06/07/2017 07:35
#11125 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Za ove lijekove koje zavod refundira, za komercijalne ne naplate
