INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#11101 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51176
Joined: 29/06/2011 23:39

#11102 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Ne znam iskreno koliko se ta politika trgovini isplati, gledam u lokalnom konzumu recimo, prodaju oni nesto tih banana od 3 ipo marke, vecina stoji i onda spuste na dva ipo km, prodaju nesto vise ali dosta toga ide u kontejner.

Bananu ne mogu reciklirati.

Naravno da cijena banane ovisi o uvoznoj nabavnoj cijeni, ali kako to da je kod nas banana skuplja nego recimo u HR ili SLO, odakle oni nabavljaju banane a odakle mi. I je li ipak sve do marze.
breuer
Posts: 7881
Joined: 06/07/2009 15:44

#11103 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by breuer »

duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 12:11 Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
bitno je da ti virkaš 8-)
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 477
Joined: 14/10/2020 22:44

#11104 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Ajs_Nigrutin »

duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 12:11 Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
Oni imaju njemačku peMziju, mogu oni uzimati i po 10KM/kg.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#11105 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

breuer wrote: 21/02/2023 12:26
duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 12:11 Jučer u Hoše marketu gledam kako stariji par trpa punu kesu banana po 3.70...
Sve dok ima ovakvih ovaca, cijene mogu samo rasti...
bitno je da ti virkaš 8-)
Pa bili pored mene...
Ja trpao u svoju kesu
:D
tap3ah75
Posts: 7594
Joined: 07/09/2009 14:14

#11106 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

Ja nisam htio danas u Belamionixu uzeti banane po 2.90.
:lol:
Imaju i truhle po 2 KM
Neću ni to nek se hebu.

A što jest - trpa narod ovih po 2.90 ...
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#11107 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

tap3ah75 wrote: 21/02/2023 12:42 Ja nisam htio danas u Belamionixu uzeti banane po 2.90.
:lol:
Imaju i truhle po 2 KM
Neću ni to nek se hebu.

A što jest - trpa narod ovih po 2.90 ...
Ja natrpo jabuka po 1.20...
Bitno je da se trpa
:D
korisnicki
Posts: 527
Joined: 13/03/2021 12:12

#11108 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by korisnicki »

Kakva crna država, gdje vi živite. Pogotovo nema tu mrdanja kada je u pitanju ekonomska politika. Šta vi mislite kada bi domaćem ološu bilo dozvoljeno štampanje novca. O dozvoli za ukidanje akciza i smanjenju PDV nema govora jer država mora biti u stanju vraćati im kredite, iz tog razloga je ukinut i ratni staž.

Šteta što ih pod takvim nadzorom ne drže kada je u pitanju vladavina prava i korupcija, što po meni upućuje da ti svjetski moćnici ovdje svjesno žele kontrolirani haos.
tap3ah75
Posts: 7594
Joined: 07/09/2009 14:14

#11109 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 12:43
tap3ah75 wrote: 21/02/2023 12:42 Ja nisam htio danas u Belamionixu uzeti banane po 2.90.
:lol:
Imaju i truhle po 2 KM
Neću ni to nek se hebu.

A što jest - trpa narod ovih po 2.90 ...
Ja natrpo jabuka po 1.20...
Bitno je da se trpa
:D
Ja sam juče u CJ na penzionerski popust uzeo i kilu i po jabuka po 1.60
:lol:
I jedno dvije kile onih po 1.20.
Jednom se živi
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5421
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#11110 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

tap3ah75 wrote: 21/02/2023 13:05
duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 12:43
Ja natrpo jabuka po 1.20...
Bitno je da se trpa
:D
Ja sam juče u CJ na penzionerski popust uzeo i kilu i po jabuka po 1.60
:lol:
I jedno dvije kile onih po 1.20.
Jednom se živi
:thumbup:
Ja dodadoh i 700 gr narandži po 1.35
Kontam, kad je dernek nek i hala gori...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#11111 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

dječak sa šibicama wrote: 21/02/2023 12:06 Cuj sta moze drzava, pa pogledaj sta su ostale drzave uradile, smanjis PDV ukines akcize ogranicis cijene osnovnih namirnica, ova drzava nije uradila nista od toga.

Obicnog covjeka ne interesuje sto je Ferari poskupio ili sto je litar viskija otisao gore, bez toga se moze, ali bez brasna mlijeka rize ulja ne moze.

Ovoj drzavi nije u interesu zastiti gradjana jer ova drzava stiti samu sebe odnosno vrh drzave. Vec napisano pa da se ne ponavljam, ali oni podrzavaju poskupljenja a ne da se bore protiv toga, gradjani sute ko ovce odnosno bleje ko ovce, kasa se puni, oni ce sebi povecati primanja dodatnih milju maraka, to sto ce jos par stotina hiljada ljudi otici u Njemacku za mafiju na vlasti je samo plus, Bakir je cak i javno rekao da je to dobro jer dijaspora salje pare roditeljima.

To je nacin razmisljanja zelene crvene i plave bande.
1000x pametnije je da se PDV digne na 22% i smanje doprinosi sa sadašnjih cca 71% na 35% (sa ovih 5% država je u plusu a tebi ostaje značajno više novca) npr. na 1000KM neto plate bi dobio 360KM više plate a za porez bi dao više svega 35KM na ovih prvih 1.000KM odnosno 45,5KM na iznos od 1.300 KM (razlika između PDV-a 17% i 22%) što znači da bi imao nominalno veću platu za 250KM odnosno za 25% dok bi s druge strane i država bila u plusu kroz značajno veću stopu PDV-a.

S ovim bi vuk bio sit a ovce na broju
User avatar
Truba
Posts: 93802
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#11112 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

tap3ah75 wrote: 21/02/2023 13:05
duh_sa_sjekirom wrote: 21/02/2023 12:43
Ja natrpo jabuka po 1.20...
Bitno je da se trpa
:D
Ja sam juče u CJ na penzionerski popust uzeo i kilu i po jabuka po 1.60
:lol:
I jedno dvije kile onih po 1.20.
Jednom se živi
Tooo hadzija
Nama disa donese gajbu stoje po 2 mjeseca istrunu
Nece niko
DebelinJoe
Posts: 4230
Joined: 03/03/2021 20:06

#11113 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by DebelinJoe »

VladaFBiH wrote: 21/02/2023 13:13
dječak sa šibicama wrote: 21/02/2023 12:06 Cuj sta moze drzava, pa pogledaj sta su ostale drzave uradile, smanjis PDV ukines akcize ogranicis cijene osnovnih namirnica, ova drzava nije uradila nista od toga.

Obicnog covjeka ne interesuje sto je Ferari poskupio ili sto je litar viskija otisao gore, bez toga se moze, ali bez brasna mlijeka rize ulja ne moze.

Ovoj drzavi nije u interesu zastiti gradjana jer ova drzava stiti samu sebe odnosno vrh drzave. Vec napisano pa da se ne ponavljam, ali oni podrzavaju poskupljenja a ne da se bore protiv toga, gradjani sute ko ovce odnosno bleje ko ovce, kasa se puni, oni ce sebi povecati primanja dodatnih milju maraka, to sto ce jos par stotina hiljada ljudi otici u Njemacku za mafiju na vlasti je samo plus, Bakir je cak i javno rekao da je to dobro jer dijaspora salje pare roditeljima.

To je nacin razmisljanja zelene crvene i plave bande.
1000x pametnije je da se PDV digne na 22% i smanje doprinosi sa sadašnjih cca 71% na 35% (sa ovih 5% država je u plusu a tebi ostaje značajno više novca) npr. na 1000KM neto plate bi dobio 360KM više plate a za porez bi dao više svega 35KM na ovih prvih 1.000KM odnosno 45,5KM na iznos od 1.300 KM (razlika između PDV-a 17% i 22%) što znači da bi imao nominalno veću platu za 250KM odnosno za 25% dok bi s druge strane i država bila u plusu kroz značajno veću stopu PDV-a.

S ovim bi vuk bio sit a ovce na broju
Ne bi ti dobio ništa ni tako ni ovako, kao ni ja. Cijela ova država i sve u njoj osmišljena je da te pljačka i ponižava.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51176
Joined: 29/06/2011 23:39

#11114 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Drzava za pljacku. Eto primjer doktora koji su, ili je jedan, nikada nije receno koliko ih je... u dogovoru sa nekim civilima, izdavali recepte pa su ovi civili podizali lijekove nelegalno po apotekama. Ko zna zasto, mozda su ih prodavali kasnije?

Elem, sta je rezultat toga? imena doktora skrivena, ni ne spominje se neko sankcionisanje bar ja nigdje nisam vidio, a inspekcije stisle apoteke i uveli rigoroznije mjere za obicne gradjane, sada moras imati recept za svaku glupost. Dakle, suma sumarum, opet po gradjanima.
Takodje onaj slucaj "jedne apoteke" koja je optuzena za netransparentnost. Nije navedeno ime, iako svi znamo, cijeli grad zna, da je Dina najbolja Sultanijina jaranica.

Pljackaska drzava. Dina nece najebati, ali gradjanin hoce.
tap3ah75
Posts: 7594
Joined: 07/09/2009 14:14

#11115 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

Kad spominješ apoteke .... je li moguće da je istina da apoteka za svaki recept naplati dodatno od Zavoda 1.70 ili 1.80 KM - za "obradu recepta"
Da li je moguće?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51176
Joined: 29/06/2011 23:39

#11116 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Vrlo lako moguce, poplava privatnih apoteka nije slucajnost.
McGradySA
Posts: 804
Joined: 24/02/2021 11:25

#11117 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by McGradySA »

Danas u Hrvatskoj, sutra kod nas:
Od mesa, preko wc papira i banana, do sokova i kave – poskupljuje baš sve, i to bez iznimke.

„Poskupljenje je sigurno i na to treba računati. Vi ne možete inflaciju zaustaviti, to je isto kao da pokušavate zaustavljati plimu. Plima kada dođe ona dolazi i nemate tu snagu da je zaustavite, ista je stvar s inflacijom – ona pokriva sve.“, kaže nam Branko Roglić, vlasnik grupacije Orbico
Prvi čovjek najveće tvrtke za distribuciju u zemlji kaže da će sve biti još skuplje.

"Ja očekujem da će poskupljenja biti do 10-ak posto. Neki proizvodi će poskupjeti više, neki će poskupjeti manje. Ljudi moraju znati da će poskupljenje biti i neka se na to pripreme", ističe Roglić.
ado_n
Posts: 142
Joined: 15/10/2021 13:24

#11118 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ado_n »

VladaFBiH wrote: 21/02/2023 13:13
dječak sa šibicama wrote: 21/02/2023 12:06 Cuj sta moze drzava, pa pogledaj sta su ostale drzave uradile, smanjis PDV ukines akcize ogranicis cijene osnovnih namirnica, ova drzava nije uradila nista od toga.

Obicnog covjeka ne interesuje sto je Ferari poskupio ili sto je litar viskija otisao gore, bez toga se moze, ali bez brasna mlijeka rize ulja ne moze.

Ovoj drzavi nije u interesu zastiti gradjana jer ova drzava stiti samu sebe odnosno vrh drzave. Vec napisano pa da se ne ponavljam, ali oni podrzavaju poskupljenja a ne da se bore protiv toga, gradjani sute ko ovce odnosno bleje ko ovce, kasa se puni, oni ce sebi povecati primanja dodatnih milju maraka, to sto ce jos par stotina hiljada ljudi otici u Njemacku za mafiju na vlasti je samo plus, Bakir je cak i javno rekao da je to dobro jer dijaspora salje pare roditeljima.

To je nacin razmisljanja zelene crvene i plave bande.
1000x pametnije je da se PDV digne na 22% i smanje doprinosi sa sadašnjih cca 71% na 35% (sa ovih 5% država je u plusu a tebi ostaje značajno više novca) npr. na 1000KM neto plate bi dobio 360KM više plate a za porez bi dao više svega 35KM na ovih prvih 1.000KM odnosno 45,5KM na iznos od 1.300 KM (razlika između PDV-a 17% i 22%) što znači da bi imao nominalno veću platu za 250KM odnosno za 25% dok bi s druge strane i država bila u plusu kroz značajno veću stopu PDV-a.

S ovim bi vuk bio sit a ovce na broju
da vam nešto nije fadil opančić u rodu..imate slično razmišljanja..ko zna,možda ste i sami fadil.
gluplju stvar odavno nisam pročitao..jeli vama jasno da u ovoj us*anoj državici živi ogroman broj nezaposlenih,penzionera i ljudi koji veoma teško
žive a ne dobivaju od ove nazovi države ništa..
sad bi i te kategorije trebale plaćati viši pdv državi od koje nemaju ništa da bi oni koji rade imali više love kroz smanjene doprinose..
može veći pdv,slažem se,ali samo za one zapošljene na buđžetu,političare i ostalu stoku koja nam pije krv skoro 30 godina....nezaposlenim potpuno ukinuti plaćanje poreza,koji qurac plaćati porez osim da ga stoka
na vlasti djeli sebi i svojim buđžetskim kerovima...onim u penziji može nekih 5 %..
mislim da je prijedlog puno bolji i pravedniji od tog vašeg,ala fadil opančić prijedloga u stilu,ako niste imali ništa sa 17 posto pdv-a,nećete imati ni
šta ni sa 22 posto
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#11119 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Isner wrote: 21/02/2023 00:40 Pekari se baš oteli kontroli, ajde što su cijene takve kakve jesu ali za 2,5 KM dobiješ praznu pitu, sira u naznakama.. Neš vala više, zaobišao...
Bar za pite ima izbora evo danas slucajno otkrio u Tibri Ado P buregdzinica zeljanica / sirnica 10 km kg.
Sasvim ok sa dovoljno fila...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#11120 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by VladaFBiH »

ado_n wrote: 21/02/2023 14:36
VladaFBiH wrote: 21/02/2023 13:13
1000x pametnije je da se PDV digne na 22% i smanje doprinosi sa sadašnjih cca 71% na 35% (sa ovih 5% država je u plusu a tebi ostaje značajno više novca) npr. na 1000KM neto plate bi dobio 360KM više plate a za porez bi dao više svega 35KM na ovih prvih 1.000KM odnosno 45,5KM na iznos od 1.300 KM (razlika između PDV-a 17% i 22%) što znači da bi imao nominalno veću platu za 250KM odnosno za 25% dok bi s druge strane i država bila u plusu kroz značajno veću stopu PDV-a.

S ovim bi vuk bio sit a ovce na broju
da vam nešto nije fadil opančić u rodu..imate slično razmišljanja..ko zna,možda ste i sami fadil.
gluplju stvar odavno nisam pročitao..jeli vama jasno da u ovoj us*anoj državici živi ogroman broj nezaposlenih,penzionera i ljudi koji veoma teško
žive a ne dobivaju od ove nazovi države ništa..
sad bi i te kategorije trebale plaćati viši pdv državi od koje nemaju ništa da bi oni koji rade imali više love kroz smanjene doprinose..
može veći pdv,slažem se,ali samo za one zapošljene na buđžetu,političare i ostalu stoku koja nam pije krv skoro 30 godina....nezaposlenim potpuno ukinuti plaćanje poreza,koji qurac plaćati porez osim da ga stoka
na vlasti djeli sebi i svojim buđžetskim kerovima...onim u penziji može nekih 5 %..
mislim da je prijedlog puno bolji i pravedniji od tog vašeg,ala fadil opančić prijedloga
kultura i komunikacija na nivou jednog čobana - iako ovakav post ne zaslužuje ni odgovor već odlazak na foe listu postavit ću ti samo jedno pitanje - ti penzioneri koje spominješ šta misliš odakle dobijaju penzije?

Ako nemaš šta pametno reči pametnije je da šutiš...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51176
Joined: 29/06/2011 23:39

#11121 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Ne treba nama Orbico... u Konzumu, danas, paradajz - 5,45 km
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#11122 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

McGradySA wrote: 21/02/2023 14:22 Danas u Hrvatskoj, sutra kod nas:
Od mesa, preko wc papira i banana, do sokova i kave – poskupljuje baš sve, i to bez iznimke.

„Poskupljenje je sigurno i na to treba računati. Vi ne možete inflaciju zaustaviti, to je isto kao da pokušavate zaustavljati plimu. Plima kada dođe ona dolazi i nemate tu snagu da je zaustavite, ista je stvar s inflacijom – ona pokriva sve.“, kaže nam Branko Roglić, vlasnik grupacije Orbico
Prvi čovjek najveće tvrtke za distribuciju u zemlji kaže da će sve biti još skuplje.

"Ja očekujem da će poskupljenja biti do 10-ak posto. Neki proizvodi će poskupjeti više, neki će poskupjeti manje. Ljudi moraju znati da će poskupljenje biti i neka se na to pripreme", ističe Roglić.

Tom je u interesu dizanje cijena naravno da ce tu pricu spikati...
ado_n
Posts: 142
Joined: 15/10/2021 13:24

#11123 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ado_n »

VladaFBiH wrote: 21/02/2023 14:42
ado_n wrote: 21/02/2023 14:36
da vam nešto nije fadil opančić u rodu..imate slično razmišljanja..ko zna,možda ste i sami fadil.
gluplju stvar odavno nisam pročitao..jeli vama jasno da u ovoj us*anoj državici živi ogroman broj nezaposlenih,penzionera i ljudi koji veoma teško
žive a ne dobivaju od ove nazovi države ništa..
sad bi i te kategorije trebale plaćati viši pdv državi od koje nemaju ništa da bi oni koji rade imali više love kroz smanjene doprinose..
može veći pdv,slažem se,ali samo za one zapošljene na buđžetu,političare i ostalu stoku koja nam pije krv skoro 30 godina....nezaposlenim potpuno ukinuti plaćanje poreza,koji qurac plaćati porez osim da ga stoka
na vlasti djeli sebi i svojim buđžetskim kerovima...onim u penziji može nekih 5 %..
mislim da je prijedlog puno bolji i pravedniji od tog vašeg,ala fadil opančić prijedloga
kultura i komunikacija na nivou jednog čobana - iako ovakav post ne zaslužuje ni odgovor već odlazak na foe listu postavit ću ti samo jedno pitanje - ti penzioneri koje spominješ šta misliš odakle dobijaju penzije?

Ako nemaš šta pametno reči pametnije je da šutiš...
Ipak se radi i fadilu ili njemu nekiom sličnom.
Promijenite taj glupi nick ili makar stavite vlada pih.
Čuj ga, stavit će me na foe listu... hahaha
User avatar
nepass1
Posts: 14677
Joined: 06/07/2017 07:35

#11124 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

tap3ah75 wrote: 21/02/2023 14:08 Kad spominješ apoteke .... je li moguće da je istina da apoteka za svaki recept naplati dodatno od Zavoda 1.70 ili 1.80 KM - za "obradu recepta"
Da li je moguće?
Jeste
User avatar
nepass1
Posts: 14677
Joined: 06/07/2017 07:35

#11125 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Za ove lijekove koje zavod refundira, za komercijalne ne naplate
Post Reply