Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#45201 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

Throttle wrote: 10/02/2023 19:24 Radil ikad da-dam :D
https://vm.tiktok.com/ZMY6cKfbu/
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#45202 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Haris033 wrote: 10/02/2023 19:30 Jaranu se istrošio akumulator (start/stop) na vozilu BMW 318d Gran Turismo iz 2013. g.
Koji akumulator preporučujete da kupi (da nije preskup) i gdje?
Hvala
Exide AGM
User avatar
mk ultra
Posts: 24033
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#45203 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45204 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Zaledila “ručna”?
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#45205 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »



:-D
User avatar
vjeshalica
Posts: 20768
Joined: 31/03/2019 14:56

#45206 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Leon16v wrote: 10/02/2023 19:22 Imam situaciju vibraciju,

Kako je ovo hladno, osjetim vibracije (moja strana) na 1100 do 1300 obrtaja, preko i ispod tih obrtaja sve mirno.
Najviše vibracija kad krenem u rikverc na uzbrdici gdje čak vidim da hauba drhti :-) , i pri naglom kočenju kad motor pređe preko navedenih obrtaja. Zvuk (rrrrr), bez dagadadagda

Sta bi moglo raditi takvo sranje? Cim je toplo to je izrazito manje

Ford fiesta jbg :sad:
To je univerzalni kvar, ----DICNE
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7119
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45207 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

EFD22 wrote: 10/02/2023 22:19 Zaledila “ručna”?
po snijegu, nije... prije bih rekao alahimanet EPB kojem se ispraznila baterija tj dekalibriran ili prazan komulator koji je kumovo svemu

uglavnom - jedan eklatantan primjer ciganluka - dje se vozi preMIJUm, a nea se para je l :lol: dje je doticnom u dzepu anakonda da zove slep sluzbu i odvuce u VAG na kalibraciju (oba tocka su ravnomjerno blokirala koliko vidim tako da vjerujem da je doslo do nekog strujnog ispada)....

+/- poderace zadnje 2 gume koje kostaju minimum 200 eura, potencijalno pojebat jos sto sta - al kako nije cudo da ovakva auta voze nepismeni degenerici jer bi pametan coek zvao barem pomoc na cesti - tako je opet matematika 0 :lol:
Last edited by skrbavi-admin on 11/02/2023 09:35, edited 2 times in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#45208 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Lijepa sajla
sarajevowintwr
Posts: 222
Joined: 18/06/2011 09:22

#45209 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sarajevowintwr »

Pozdrav publikumu. Molim vas treba mi preporuka za mehanicara koji ce detaljno ispitati trap, nosace motora, set kvacila i druge elemente kako bi se ustanovio kvar. Naime, pored zvuka motora ispod blatobrana i lijevog i desnog tocka cuje se zvuk sa linka, na temp motora od 70 do 90 stepeni. Kada ono naglo sjecnem po gasu bilo sa stisnutim ili pustenim kvacilom nekad se cuje klik. Auto je vw 2.0 sa 110000km, i kod mene je od prvog dana, dakle kupljeno novo. Auto tiho pali i gasi ide kao metak i bez ikakvih vibracija i trzaja, povlaci i sa niskih obrtaja, bukvalno lagano krece bez gasa... Svaki koristan odgovor je dobrodosao.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7119
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45210 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

je l se ovaj zvuk javlja bez ili sa pritiskom na kvacilo - meni se cuje ko kvacilo..... mozda se rasuo i zamajac.... da je do motora stalno bi mljeo.....
sarajevowintwr
Posts: 222
Joined: 18/06/2011 09:22

#45211 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sarajevowintwr »

Zvuk se mijenja pritiskom kvacila. Ne cuje se nikako kad je motor hladan niti kad se potpuno ugrije.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#45212 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Druk lezaj?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45213 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

druk lezaj je ako se cuje kad je pritisnuto kvacilo
ako se cuje kad nije pritisnuto kvacilo onda su lezajevi snopova u mjenjacu.
Juka Jebach
Posts: 858
Joined: 18/04/2017 22:53

#45214 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Juka Jebach »

EFD22 wrote: 10/02/2023 23:02 Lijepa sajla
Sta kad sajla zaledi hahaha
sarajevowintwr
Posts: 222
Joined: 18/06/2011 09:22

#45215 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sarajevowintwr »

bitanga_sa_otesa wrote: 11/02/2023 13:09 druk lezaj je ako se cuje kad je pritisnuto kvacilo
ako se cuje kad nije pritisnuto kvacilo onda su lezajevi snopova u mjenjacu.
Pri pritisku kvacila u pocetku cuje se i zvuk bu bu bu lagano, a ovaj zvuk sa snimka nekako u rasponu gore navedene temperature. Sta mislis sasto se ponekad cuje kao klang pri sjeckanju po gasu? Ako si rad da pogledas nekad ili neka preporuka? Nije problem zamjeniti zamajac i sta treba, al je problem ako to ne bude :)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#45216 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

sarajevowintwr wrote: 11/02/2023 13:29

Pri pritisku kvacila u pocetku cuje se i zvuk bu bu bu lagano, a ovaj zvuk sa snimka nekako u rasponu gore navedene temperature. Sta mislis sasto se ponekad cuje kao klang pri sjeckanju po gasu? Ako si rad da pogledas nekad ili neka preporuka? Nije problem zamjeniti zamajac i sta treba, al je problem ako to ne bude :)
pa otidji nekome ko se razumije i nek sjedne i proba,znat ce reci okvirno sta je. ja sam ugasio biznis,ne radim vise-peMzija.
User avatar
kabal1337
Posts: 13447
Joined: 11/02/2012 21:08

#45217 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Juka Jebach wrote: 11/02/2023 13:25
EFD22 wrote: 10/02/2023 23:02 Lijepa sajla
Sta kad sajla zaledi hahaha
potpalis vatru ispod auta :?
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7119
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#45218 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

ili auto :mrgreen:
sarajevowintwr
Posts: 222
Joined: 18/06/2011 09:22

#45219 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by sarajevowintwr »


Uoravo snimio zvuk na hladnom motoru. Pa cu pokusati da uhvatim i kasnije kada digne temperaturu.
User avatar
kabal1337
Posts: 13447
Joined: 11/02/2012 21:08

#45220 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

sarajevowintwr wrote: 11/02/2023 16:06
Uoravo snimio zvuk na hladnom motoru. Pa cu pokusati da uhvatim i kasnije kada digne temperaturu.
sta ces snimat spremi 1000 KM i majstoru

Btw. sta ne ono Bosch disk plocice made in china :run:
Last edited by kabal1337 on 11/02/2023 18:18, edited 1 time in total.
ucenik1234
Posts: 1191
Joined: 06/11/2012 22:10

#45221 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ucenik1234 »

Dope_Man wrote: 10/02/2023 12:33 Pitanje za ove koji znaju oko dijagnostika. Imam igrom slucaja neku Delphi dijagnostiku (kopirao sebi kad sam mehanicaru iz komsiluka sredjivao laptop, rekoh da se nadje :D ). Nadjoh to jucer nakon par godina skupljanja prasine, pa sad nesto razmisljam da konacno uzmem i neki OBDII - USB kabal, onako da mogu par puta godislje vidjeti da li sta auto ima za reci pa ako ima da se najavim doktoru.

Vidim ima pun klinac kablova itd.. je li svejedno koji se uzima jer svakako softver radi citanje, il ipak treba ganjati neki specifican/kompatibilan sa tim programom?
Najbolje ti je Bluetooth ELM 327 port kupiti, i povezati sa laptopom. Ja imam već 5 godina ovakav:

https://www.ebay.com/itm/283821808257?h ... R4j9vJfIYQ

I instalirao na mobitelu Car Scanner, i kad mi se check engine upali zbog loseg plina nekada, ponistim gresku, a mozes i pratit parametre live tokom voznje. Uglavnom, prejaka stvar :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 13447
Joined: 11/02/2012 21:08

#45222 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

ucenik1234 wrote: 11/02/2023 18:14
Dope_Man wrote: 10/02/2023 12:33 Pitanje za ove koji znaju oko dijagnostika. Imam igrom slucaja neku Delphi dijagnostiku (kopirao sebi kad sam mehanicaru iz komsiluka sredjivao laptop, rekoh da se nadje :D ). Nadjoh to jucer nakon par godina skupljanja prasine, pa sad nesto razmisljam da konacno uzmem i neki OBDII - USB kabal, onako da mogu par puta godislje vidjeti da li sta auto ima za reci pa ako ima da se najavim doktoru.

Vidim ima pun klinac kablova itd.. je li svejedno koji se uzima jer svakako softver radi citanje, il ipak treba ganjati neki specifican/kompatibilan sa tim programom?
treba ti wurth wow ili delphi ds150e ( imaju dvije, jedna ima problema sa odredjenim bmw modelima) Ako se dobro sjecam ta sto ima rijesen problem ima crvene nec komponente. Ali ovo ti podrzava vozila do 2016/17 godine. Koliko znam nije izasla nova verzija...
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#45223 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Dope_Man wrote: 10/02/2023 12:33 Pitanje za ove koji znaju oko dijagnostika. Imam igrom slucaja neku Delphi dijagnostiku (kopirao sebi kad sam mehanicaru iz komsiluka sredjivao laptop, rekoh da se nadje :D ). Nadjoh to jucer nakon par godina skupljanja prasine, pa sad nesto razmisljam da konacno uzmem i neki OBDII - USB kabal, onako da mogu par puta godislje vidjeti da li sta auto ima za reci pa ako ima da se najavim doktoru.

Vidim ima pun klinac kablova itd.. je li svejedno koji se uzima jer svakako softver radi citanje, il ipak treba ganjati neki specifican/kompatibilan sa tim programom?
Jel imas samo software Delphi/Wurth/AutoCom ili sve tutokompleto?

Ako imas samo instaliran software,morao si prilikom instalacije upisati broj hardwera dijagnostike koju ces koristiti...

Tako da cisto sumnjam da mozes tu sta ako sam te pravilno razumio?
User avatar
Dope_Man
Posts: 8021
Joined: 03/06/2016 16:31

#45224 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Dope_Man »

RagibUzoriti wrote: 11/02/2023 18:28
Dope_Man wrote: 10/02/2023 12:33 Pitanje za ove koji znaju oko dijagnostika. Imam igrom slucaja neku Delphi dijagnostiku (kopirao sebi kad sam mehanicaru iz komsiluka sredjivao laptop, rekoh da se nadje :D ). Nadjoh to jucer nakon par godina skupljanja prasine, pa sad nesto razmisljam da konacno uzmem i neki OBDII - USB kabal, onako da mogu par puta godislje vidjeti da li sta auto ima za reci pa ako ima da se najavim doktoru.

Vidim ima pun klinac kablova itd.. je li svejedno koji se uzima jer svakako softver radi citanje, il ipak treba ganjati neki specifican/kompatibilan sa tim programom?
Jel imas samo software Delphi/Wurth/AutoCom ili sve tutokompleto?

Ako imas samo instaliran software,morao si prilikom instalacije upisati broj hardwera dijagnostike koju ces koristiti...

Tako da cisto sumnjam da mozes tu sta ako sam te pravilno razumio?
Imam samo softver, kao sto rekoh kopirao od komsije mehanicara kad sam njemu reinstalirao sistem, pa sam mu i to reinstalirao na njegovom laptopu, krekovana verzija naravno.

A ne mogu se sjetiti da li sam mu tad unosio taj broj il nesto, mada bilo je to prije cca 3 godine pa moguce da sam samo zaboravio.
Evo probacu kasnije da instaliram da vidim sta uopste trazi jer nisam ni probao instalirati sebi jos uvijek.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#45225 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Imas 5cifreni broj hardwera koji uneses a onda ID SW u zavisnosti sta instaliras.
Post Reply