Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#16526 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mishelinke »

Molim vas, imam jednu dilemu, pa da ovdje priupitam. Uzeo sam jedno vozilo iz Švice, Seat Ibiza, i izašao me 12 hiljada KM sa uvozom, carinom i svime, međutim nedavno mi jedan preprodavač iz Kiseljaka reče da sam se "zajebao" te da on za te pare prodaje Mercedese, dok sam ja kupio auto koje "ima žensko ime" i zajebao se (šta god to značilo sa ženskim imenom :/). Hvali se kilometražom pa kontam da se fakat nisam zajebao.

Evo dole usporedba moj i taj koji mi on kaže da prodaje, pa ako jesam se zajebao, da gledam nekako da "tušnem" Seata i uzmem tog Mercedesa. Nudi mi on i zamjenu uz moju doplatu.

Dakle, između ova dva auta, ako bi ste kupovali, koji bi ste odablrali (samo napominjem i to da sam Seatu drugi vlasnik, a za Mercedes ne znam koji bi bio po redu iskreno)?

Seat Ibiza IV ST (karavan) 2012* godište (Diesel, 1.6 TDI 77 kW: prešao 219 hiljada) vs Mercedes A180 2008 godište (Diesel, 1.8 CDI, 70 kW: prešao 158 hiljada)

Cijena oba je 12 000 KM

Seat od dodatne opreme ima:

- ABS
- Digitalna klima
- Grijače sjedišta
- Fabrički Xenon
- ESP
- Automatska 4 podizača stakala
- zadnje parking senzore
- Tempomat
- ADM
- Automatska svjeta i brisače
- Autohold

Mercedes ima (kaže da je classic verzija):
- ABS
- ESP
- Šiber
- Digitalna klima
- Automatska 4 podizača stakala
- Euro kuka
- Automatske brisače

Uz Seat dođu još i 4 ALU felge sa ljetnim gumana 205 40 17


Znam da Mercedes ima slabiju opremu, ali kontam Mercedes je Mercedes, Pouzdanost, sigurnost i udobnost je na njegovoj strani, pa šta bi vi odabrali? Oko auta sam relativna truba, pa me ovo sada malo kopka, a ovdje ipak ima vas koji se razumijete u to sve.

I da, automobil je za porodičnu upotrebu, putovanja, posao i tako to.

* u saobraćajnoj piše 2011 godište, ali po servisnoj knjižici kupljen je prvi put u februaru 2012, i broj šasije kaže 2012. pa ne znam iskreno šta je tačnije
Last edited by Mishelinke on 10/02/2023 09:54, edited 1 time in total.
User avatar
Optimist
Posts: 15517
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#16527 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

Mishelinke wrote: 10/02/2023 09:50 Molim vas, imam jednu dilemu, pa da ovdje priupitam. Uzeo sam jedno vozilo iz Švice, Seat Ibiza, i izašao me 12 hiljada KM sa uvozom, carinom i svime, međutim nedavno mi jedan preprodavač iz Kiseljaka reče da sam se "zajebao" te da on za te pare prodaje Mercedese, dok sam ja kupio auto koje "ima žensko ime" i zajebao se (šta god to značilo sa ženskim imenom :/). Hvali se kilometražom pa kontam da se fakat nisam zajebao.

Evo dole usporedba moj i taj koji mi on kaže da prodaje, pa ako jesam se zajebao, da gledam nekako da "tušnem" Seata i uzmem tog Mercedesa. Nudi mi on i zamjenu uz moju doplatu.

Dakle, između ova dva auta, ako bi ste kupovali, koji bi ste odablrali (samo napominjem i to da sam Seatu drugi vlasnik, a za Mercedes ne znam koji bi bio po redu iskreno)?

Seat Ibiza IV ST (karavan) 2012 godište (Diesel, 1.6 TDI 77 kW: prešao 219 hiljada) vs Mercedes A180 2008 godište (Diesel, 1.8 CDI, 70 kW: prešao 158 hiljada)

Cijena oba je 12 000 KM

Seat od dodatne opreme ima:

- ABS
- Digitalna klima
- Grijače sjedišta
- Fabrički Xenon
- ESP
- Automatska 4 podizača stakala
- zadnje parking senzore
- Tempomat
- ADM

Mercedes ima (kaže da je classic verzija):
- ABS
- ESP
- Šiber
- Digitalna klima
- Automatska 4 podizača stakala
- Euro kuka

Uz Seat dođu još i 4 ALU felge sa ljetnim gumana 205 40 17


Znam da Mercedes ima slabiju opremu, ali kontam Mercedes je Mercedes, Pouzdanost, sigurnost i udobnost je na njegovoj strani, pa šta bi vi odabrali? Oko auta sam relativna truba, pa me ovo sada malo kopka, a ovdje ipak ima vas koji se razumijete u to sve.

I da, automobil je za porodičnu upotrebu, putovanja, posao i tako to.
Nisi se zajebao.
A cuj isto kostaju, ali bi ti njemu trebao doplatiti za Merca.
Ukoliko si zadovoljan Seatom, te ispunjava tvoje potrebe, imas 2 seta guma, nista ne diraj. :thumbup:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7095
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#16528 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

Leon16v wrote: 10/02/2023 08:25 Svi bi vi vozili ovaj M4, i ljeti i zimi, i obrisali profil na forumu da se ne sazna :mrgreen:
ne znam sto trpate sve u vase seljakluke - slobodno uzivajte sami u njima i pustite nas uhljupe na miru da uzivamo u sklopocijama. :lol:

ako ima kakav fin il dzabe <1987g uSCUvan - slobodno preporuci - poslije me nista ne interesuje da ima 1000 konja 100 kubika :lol:
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#16529 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mishelinke »

Optimist wrote: 10/02/2023 09:53
Mishelinke wrote: 10/02/2023 09:50 Molim vas, imam jednu dilemu, pa da ovdje priupitam. Uzeo sam jedno vozilo iz Švice, Seat Ibiza, i izašao me 12 hiljada KM sa uvozom, carinom i svime, međutim nedavno mi jedan preprodavač iz Kiseljaka reče da sam se "zajebao" te da on za te pare prodaje Mercedese, dok sam ja kupio auto koje "ima žensko ime" i zajebao se (šta god to značilo sa ženskim imenom :/). Hvali se kilometražom pa kontam da se fakat nisam zajebao.

Evo dole usporedba moj i taj koji mi on kaže da prodaje, pa ako jesam se zajebao, da gledam nekako da "tušnem" Seata i uzmem tog Mercedesa. Nudi mi on i zamjenu uz moju doplatu.

Dakle, između ova dva auta, ako bi ste kupovali, koji bi ste odablrali (samo napominjem i to da sam Seatu drugi vlasnik, a za Mercedes ne znam koji bi bio po redu iskreno)?

Seat Ibiza IV ST (karavan) 2012 godište (Diesel, 1.6 TDI 77 kW: prešao 219 hiljada) vs Mercedes A180 2008 godište (Diesel, 1.8 CDI, 70 kW: prešao 158 hiljada)

Cijena oba je 12 000 KM

Seat od dodatne opreme ima:

- ABS
- Digitalna klima
- Grijače sjedišta
- Fabrički Xenon
- ESP
- Automatska 4 podizača stakala
- zadnje parking senzore
- Tempomat
- ADM

Mercedes ima (kaže da je classic verzija):
- ABS
- ESP
- Šiber
- Digitalna klima
- Automatska 4 podizača stakala
- Euro kuka

Uz Seat dođu još i 4 ALU felge sa ljetnim gumana 205 40 17


Znam da Mercedes ima slabiju opremu, ali kontam Mercedes je Mercedes, Pouzdanost, sigurnost i udobnost je na njegovoj strani, pa šta bi vi odabrali? Oko auta sam relativna truba, pa me ovo sada malo kopka, a ovdje ipak ima vas koji se razumijete u to sve.

I da, automobil je za porodičnu upotrebu, putovanja, posao i tako to.
Nisi se zajebao.
A cuj isto kostaju, ali bi ti njemu trebao doplatiti za Merca.
Ukoliko si zadovoljan Seatom, te ispunjava tvoje potrebe, imas 2 seta guma, nista ne diraj. :thumbup:
Ma prezadovoljan hvala Bogu, ali znaš ono, nešto mi ne da mira, pogotovo kad mi to kaže neko ko godinama prodaje auta, a ja sam u tom polju truba. Kud mi išta reče.

A to za doplatu, kaže mi, "pa jarane naravno da ide doplata, jer to je uvreda za Mercedes kao marku", a i njemu je teže poslije prodati "ženku" nego "mužijaka" :/

Hvala za savjet puno, lakše mi odmah hehehe :lol:

:thumbup: :thumbup:
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#16530 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kravamuzara »

Seadovi kilometri su mozda i stvarni, mercedesovi su drugi krug.
Sta ces se zajebavati i uzimati macka u vreci pored auta kojeg vec posjedujes, te starije a-klase su bile lose i nove a kamoli 15 godina stare.

Odmah mu po prici vidis da je neki prevarant.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7095
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#16531 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

Mishelinke wrote: 10/02/2023 09:50 Molim vas, imam jednu dilemu, pa da ovdje priupitam. Uzeo sam jedno vozilo iz Švice, Seat Ibiza, i izašao me 12 hiljada KM sa uvozom, carinom i svime, međutim nedavno mi jedan preprodavač iz Kiseljaka reče da sam se "zajebao" te da on za te pare prodaje Mercedese, dok sam ja kupio auto koje "ima žensko ime" i zajebao se (šta god to značilo sa ženskim imenom :/). Hvali se kilometražom pa kontam da se fakat nisam zajebao.

Evo dole usporedba moj i taj koji mi on kaže da prodaje, pa ako jesam se zajebao, da gledam nekako da "tušnem" Seata i uzmem tog Mercedesa. Nudi mi on i zamjenu uz moju doplatu.

Dakle, između ova dva auta, ako bi ste kupovali, koji bi ste odablrali (samo napominjem i to da sam Seatu drugi vlasnik, a za Mercedes ne znam koji bi bio po redu iskreno)?

Seat Ibiza IV ST (karavan) 2012* godište (Diesel, 1.6 TDI 77 kW: prešao 219 hiljada) vs Mercedes A180 2008 godište (Diesel, 1.8 CDI, 70 kW: prešao 158 hiljada)

Cijena oba je 12 000 KM

Seat od dodatne opreme ima:

- ABS
- Digitalna klima
- Grijače sjedišta
- Fabrički Xenon
- ESP
- Automatska 4 podizača stakala
- zadnje parking senzore
- Tempomat
- ADM
- Automatska svjeta i brisače
- Autohold

Mercedes ima (kaže da je classic verzija):
- ABS
- ESP
- Šiber
- Digitalna klima
- Automatska 4 podizača stakala
- Euro kuka
- Automatske brisače

Uz Seat dođu još i 4 ALU felge sa ljetnim gumana 205 40 17


Znam da Mercedes ima slabiju opremu, ali kontam Mercedes je Mercedes, Pouzdanost, sigurnost i udobnost je na njegovoj strani, pa šta bi vi odabrali? Oko auta sam relativna truba, pa me ovo sada malo kopka, a ovdje ipak ima vas koji se razumijete u to sve.

I da, automobil je za porodičnu upotrebu, putovanja, posao i tako to.

* u saobraćajnoj piše 2011 godište, ali po servisnoj knjižici kupljen je prvi put u februaru 2012, i broj šasije kaže 2012. pa ne znam iskreno šta je tačnije
došo sam do 1.8 cdi, ustvari došo sam do Anešta i nisam trebo dalje citat :lol: - al vidjeh da ima 1.6 tedeši - pa objesi tespih tu neĐŽe oko motora - zlu ne trebalo :mrgreen:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#16532 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

Mercedes iz Kiseljaka je najpouzdanije auto na dunjaluku
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#16533 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mishelinke »

kravamuzara wrote: 10/02/2023 09:58 Seadovi kilometri su mozda i stvarni, mercedesovi su drugi krug.
Sta ces se zajebavati i uzimati macka u vreci pored auta kojeg vec posjedujes, te starije a-klase su bile lose i nove a kamoli 15 godina stare.

Odmah mu po prici vidis da je neki prevarant.
E to sam i ja pomislio, ali reko haj ne košta me priputati i ovdje za mišljenje.

A Seat jeste tačno, jer servisna mu je ko sveska djevojčice odlikašice. Sve je upisano i nema nikakvih odstupanja.
Seadovi kilometri su mozda i stvarni, mercedesovi su drugi krug.
A zar je moguće ovo kod digitalnog prikaza? Znam za stara auta kad nestane mjesta pa milion mu bude 000 000, ali nisam znao i kod novijih da ide tako u krug.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#16534 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Taj Mercedes je prešao najmanje 316000 i ima milion troškova koji čekaju samo tebe i tvoj novčanik.
A klasa je bila govno i kad je nova bila.
Em što ima manje mjesta nego tvoja Ibiza, em' što više troši, em je skuplja za održavati, a ništa nije udobnija.
Pusti ti tu šuplju trgovačku priču.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#16535 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mishelinke »

EFD22 wrote: 10/02/2023 10:03 Taj Mercedes je prešao najmanje 316000 i ima milion troškova koji čekaju samo tebe i tvoj novčanik.
A klasa je bila govno i kad je nova bila.
Em što ima manje mjesta nego tvoja Ibiza, em' što više troši, em je skuplja za održavati, a ništa nije udobnija.
Pusti ti tu šuplju trgovačku priču.
Ma ja u pravu si.

Izgleda mene našao levatiti jer i jesam levat kada su auta u pitanju, ali ipak nisam toliki da povjerujem bez da se raspitam tamo gdje znaju.

Hvala svima :thumbup:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#16536 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

Pa ne bi on tek tako letio da ti tušne mercedesa i još da te lupi po novcaniku
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#16537 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kravamuzara »

Mishelinke wrote: 10/02/2023 10:03 A zar je moguće ovo kod digitalnog prikaza? Znam za stara auta kad nestane mjesta pa milion mu bude 000 000, ali nisam znao i kod novijih da ide tako u krug.
Ma kazemo tako u sali, digitalni se moze staviti na koju god cifru zelis i velike su sanse da je vracen, mercedesi su po tom poznati, pogotovo oni skuplji, e klasa tesko da dodje koja u bosnu ispod stvarnih pola miliona.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#16538 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mishelinke »

Leon16v wrote: 10/02/2023 10:07 Pa ne bi on tek tako letio da ti tušne mercedesa i još da te lupi po novcaniku
Ma kao, uzeo bi ga samo jer je "dobro očuvan", zbog "opreme" i što vidi "da sam dobar čovjek", ali ipak kao za "Mečku moraš se još malo protegnuti za doplatu". i da, još kaže mi "ti se raspitaj ako želiš, ali svako će ti reći da je Mercedes auto za gospodu kakav si i ti" i da ima još tri zainteresovana kupca, ali eto nek razmislim, sačekat će me.

Danas ću mu reći da ga prodaje, ne zanima me ;-)
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#16539 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Kad smo kod toga, ti digitalni mjerači kod nekih vozila zakucaju na 999999 i ne pokazuju više, ali u pozadini svakako broje i može se računarom provjeriti tačna kilometraža, a kod nekih prevrte na 000000 i krenu ispočetka baš kao i kod mehaničkih brojača, s tim da se i kod njih vidi na dijagnostici tačna kilometraža.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#16540 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Mishelinke wrote: 10/02/2023 10:13
Leon16v wrote: 10/02/2023 10:07 Pa ne bi on tek tako letio da ti tušne mercedesa i još da te lupi po novcaniku
Ma kao, uzeo bi ga samo jer je "dobro očuvan", zbog "opreme" i što vidi "da sam dobar čovjek", ali ipak kao za "Mečku moraš se još malo protegnuti za doplatu". i da, još kaže mi "ti se raspitaj ako želiš, ali svako će ti reći da je Mercedes auto za gospodu kakav si i ti" i da ima još tri zainteresovana kupca, ali eto nek razmislim, sačekat će me.

Danas ću mu reći da ga prodaje, ne zanima me ;-)
Sve klišej za klišejom haha, goni ga. Uživaj u Seatu i miran si.
User avatar
kravamuzara
Posts: 10206
Joined: 15/03/2022 11:18

#16541 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kravamuzara »

Mishelinke wrote: 10/02/2023 10:13
Leon16v wrote: 10/02/2023 10:07 Pa ne bi on tek tako letio da ti tušne mercedesa i još da te lupi po novcaniku
Ma kao, uzeo bi ga samo jer je "dobro očuvan", zbog "opreme" i što vidi "da sam dobar čovjek", ali ipak kao za "Mečku moraš se još malo protegnuti za doplatu". i da, još kaže mi "ti se raspitaj ako želiš, ali svako će ti reći da je Mercedes auto za gospodu kakav si i ti" i da ima još tri zainteresovana kupca, ali eto nek razmislim, sačekat će me.

Danas ću mu reći da ga prodaje, ne zanima me ;-)
Prica mu je toliko ofirna da bi djeca treci razred rekla daj ne seri :lol:
User avatar
Laplace
Posts: 14677
Joined: 19/11/2012 18:37

#16542 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Laplace »

EFD22 wrote: 10/02/2023 10:15
Mishelinke wrote: 10/02/2023 10:13

Ma kao, uzeo bi ga samo jer je "dobro očuvan", zbog "opreme" i što vidi "da sam dobar čovjek", ali ipak kao za "Mečku moraš se još malo protegnuti za doplatu". i da, još kaže mi "ti se raspitaj ako želiš, ali svako će ti reći da je Mercedes auto za gospodu kakav si i ti" i da ima još tri zainteresovana kupca, ali eto nek razmislim, sačekat će me.

Danas ću mu reći da ga prodaje, ne zanima me ;-)
Sve klišej za klišejom haha, goni ga. Uživaj u Seatu i miran si.
Ja na prvu pomislio da mu je ponudio pravog Mercedesa a ono A klasu. Prostora ima kao u golfu dvojci.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#16543 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mishelinke »

kravamuzara wrote: 10/02/2023 10:11
Mishelinke wrote: 10/02/2023 10:03 A zar je moguće ovo kod digitalnog prikaza? Znam za stara auta kad nestane mjesta pa milion mu bude 000 000, ali nisam znao i kod novijih da ide tako u krug.
Ma kazemo tako u sali, digitalni se moze staviti na koju god cifru zelis i velike su sanse da je vracen, mercedesi su po tom poznati, pogotovo oni skuplji, e klasa tesko da dodje koja u bosnu ispod stvarnih pola miliona.
Vidiš to nisam znao da se i to radi.

Pa kako majku mu prođe carinu, kako kroz papire to provuče, kad ga štima, tamo dok je ili kad dođe ovdje?

Nije valjda da u državi to niko ne kontroliše kilometražu i neslaganja kroz papire prilikom uvoza?
Recimo meni je carina pravila ogroman problem, jedva uvezao Seata jer je u švicarskoj saobraćajnoj stajalo 2011. godište, a oni kada su provjeravali putem broja šasije, kažu broj je za vozilo 2012. godište (neko slovo, mislim da je 10-to, ili 13-to po redu, je C, što znači da je 2012. godište, a treba biti B, ako je 2011 godište).
Zbog tog neslaganja nastao problem, pa morao kontaktirati zastupnika u Švici gdje je kupljeno auto, pa agenciju gdje je prvi put registrovano, pa oni nešto dodatno slali, neke dosjee o prvoj registraciji, pa ja tražio njemačkog prevodioca za tu svu komunikaciju, ma.... stres od papira samo takav.

I onda čujem ovako lik hladno može da spusti sat sa 300 na 100 hiljada i tako ga proda, bez da mu iko napravi problem oko toga, pa dođe mi da se roknem.

Gdje ja živim u PM
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#16544 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Mishelinke wrote: 10/02/2023 10:23
kravamuzara wrote: 10/02/2023 10:11

Ma kazemo tako u sali, digitalni se moze staviti na koju god cifru zelis i velike su sanse da je vracen, mercedesi su po tom poznati, pogotovo oni skuplji, e klasa tesko da dodje koja u bosnu ispod stvarnih pola miliona.
Vidiš to nisam znao da se i to radi.

Pa kako majku mu prođe carinu, kako kroz papire to provuče, kad ga štima, tamo dok je ili kad dođe ovdje?

Nije valjda da u državi to niko ne kontroliše kilometražu i neslaganja kroz papire prilikom uvoza?
Recimo meni je carina pravila ogroman problem, jedva uvezao Seata jer je u švicarskoj saobraćajnoj stajalo 2011. godište, a oni kada su provjeravali putem broja šasije, kažu broj je za vozilo 2012. godište (neko slovo, mislim da je 10-to, ili 13-to po redu, je C, što znači da je 2012. godište, a treba biti B, ako je 2011 godište).
Zbog tog neslaganja nastao problem, pa morao kontaktirati zastupnika u Švici gdje je kupljeno auto, pa agenciju gdje je prvi put registrovano, pa oni nešto dodatno slali, neke dosjee o prvoj registraciji, pa ja tražio njemačkog prevodioca za tu svu komunikaciju, ma.... stres od papira samo takav.

I onda čujem ovako lik hladno može da spusti sat sa 300 na 100 hiljada i tako ga proda, bez da mu iko napravi problem oko toga, pa dođe mi da se roknem.

Gdje ja živim u PM
Niko ne provjerava kilometražu kod nas.

A što se tiče tog slova za godište, mislim da to nije standard uopće, ta deseta cifra ili koja već. Tako da naši carinici opasno jedu govna izgleda.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#16545 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mishelinke »

kravamuzara wrote: 10/02/2023 10:16
Mishelinke wrote: 10/02/2023 10:13

Ma kao, uzeo bi ga samo jer je "dobro očuvan", zbog "opreme" i što vidi "da sam dobar čovjek", ali ipak kao za "Mečku moraš se još malo protegnuti za doplatu". i da, još kaže mi "ti se raspitaj ako želiš, ali svako će ti reći da je Mercedes auto za gospodu kakav si i ti" i da ima još tri zainteresovana kupca, ali eto nek razmislim, sačekat će me.

Danas ću mu reći da ga prodaje, ne zanima me ;-)
Prica mu je toliko ofirna da bi djeca treci razred rekla daj ne seri :lol:
A da mi prodaje kakav server, firewall ili da mi tako priča vezano za nešto drugo što dobro poznajem, i rekao bih mu. Ali kažem, za auta sam truba, a znam šta je Mercedes i šta to ime znači u svijetu automobila, i kad to dvoje spojiš, truba i Mercedes, pojave se ove nedoumice koje moram ovako rješavati, i srećom, riješio sam zahvaljujući odgovorima, a još sam i naučio štogod novog, što nisam ranije znao (to da ta A kasa nije valjala ni kad je nova bila, kao i ovo za kilometražu).
;)

Danke :thumbup:
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#16546 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mishelinke »

EFD22 wrote: 10/02/2023 10:25
Mishelinke wrote: 10/02/2023 10:23

Vidiš to nisam znao da se i to radi.

Pa kako majku mu prođe carinu, kako kroz papire to provuče, kad ga štima, tamo dok je ili kad dođe ovdje?

Nije valjda da u državi to niko ne kontroliše kilometražu i neslaganja kroz papire prilikom uvoza?
Recimo meni je carina pravila ogroman problem, jedva uvezao Seata jer je u švicarskoj saobraćajnoj stajalo 2011. godište, a oni kada su provjeravali putem broja šasije, kažu broj je za vozilo 2012. godište (neko slovo, mislim da je 10-to, ili 13-to po redu, je C, što znači da je 2012. godište, a treba biti B, ako je 2011 godište).
Zbog tog neslaganja nastao problem, pa morao kontaktirati zastupnika u Švici gdje je kupljeno auto, pa agenciju gdje je prvi put registrovano, pa oni nešto dodatno slali, neke dosjee o prvoj registraciji, pa ja tražio njemačkog prevodioca za tu svu komunikaciju, ma.... stres od papira samo takav.

I onda čujem ovako lik hladno može da spusti sat sa 300 na 100 hiljada i tako ga proda, bez da mu iko napravi problem oko toga, pa dođe mi da se roknem.

Gdje ja živim u PM
Niko ne provjerava kilometražu kod nas.

A što se tiče tog slova za godište, mislim da to nije standard uopće, ta deseta cifra ili koja već. Tako da naši carinici opasno jedu govna izgleda.
E ben ti državu i propise. Pa ovo je po meni klasična prevara, krivično djelo. Ne znam kakvu drugu kvalifikaciju upotrijebiti.

A carinici jedu, i to kutlačom. I tad prilikom uvoza auta, i svaki put kad nešto naručujem, nevezano za auto, pa mi narudžba zapne na carini i uvijek nešto dodatno traže. Ili dokaz o cijeni, ili tačnu specifikaciju, ili nešto treće.

Seronje obične.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#16547 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

Mishelinke wrote: 10/02/2023 10:23 Recimo meni je carina pravila ogroman problem, jedva uvezao Seata jer je u švicarskoj saobraćajnoj stajalo 2011. godište, a oni kada su provjeravali putem broja šasije, kažu broj je za vozilo 2012. godište (neko slovo, mislim da je 10-to, ili 13-to po redu, je C, što znači da je 2012. godište, a treba biti B, ako je 2011 godište).
Mislim da se model godište u fabrici mijenja u sredini godine, a ne za novu godinu.
I kod mene je auto august 2014. iz fabrike izaslo sa oznakom za model godište 2015 u VIN broju. Prva registracija kraj septembra 2014 godine.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#16548 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Mishelinke »

drug_profi wrote: 10/02/2023 10:56
Mishelinke wrote: 10/02/2023 10:23 Recimo meni je carina pravila ogroman problem, jedva uvezao Seata jer je u švicarskoj saobraćajnoj stajalo 2011. godište, a oni kada su provjeravali putem broja šasije, kažu broj je za vozilo 2012. godište (neko slovo, mislim da je 10-to, ili 13-to po redu, je C, što znači da je 2012. godište, a treba biti B, ako je 2011 godište).
Mislim da se model godište u fabrici mijenja u sredini godine, a ne za novu godinu.
I kod mene je auto august 2014. iz fabrike izaslo sa oznakom za model godište 2015 u VIN broju. Prva registracija kraj septembra 2014 godine.
Ma bilo prošlo, kako god, završio sam, dobio papire i sada je ok sve, ali me naljutilo to kako neko može tek tako vratiti kilometražu bez da to iko provjeri. Klasična prevara.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8284
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#16549 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

Idemedosumom wrote: 10/02/2023 08:43
Peryton_ wrote: 30/01/2023 20:59 Ova Kuga izgleda predobro da bi bilo istinito. Proslijedi mi kontakt ako ne kupis auto.
Naravno, ako odustanes isto napisi zbog cega.
Mislim da sam definitivno odustao od Kuge. @Peryton_ ako si zainteresovan, ili ako je neko drugi zainteresovan, mogu Vam proslijediti broj od prodavca.
Update: evo maloprije mi javlja da Bruno iz Viteza nije uspio nista rjesiti, opet mu izbacilo gresku na board-u. U pon. ce otici u Fordov servis u Sarajevo da vidi sta oni kazu. Ako nekog slucajno zanima.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#16550 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

Idemedosumom wrote: 10/02/2023 11:24
Idemedosumom wrote: 10/02/2023 08:43

Mislim da sam definitivno odustao od Kuge. @Peryton_ ako si zainteresovan, ili ako je neko drugi zainteresovan, mogu Vam proslijediti broj od prodavca.
Update: evo maloprije mi javlja da Bruno iz Viteza nije uspio nista rjesiti, opet mu izbacilo gresku na board-u. U pon. ce otici u Fordov servis u Sarajevo da vidi sta oni kazu. Ako nekog slucajno zanima.
Meni djeluje kao pošten lik. Ne bih ja bježao od toga pod uslovom da se razjasni šta je kvar i koliko košta rješenje.
Post Reply