INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
NediM17
Posts: 26447
Joined: 05/11/2009 11:49

#10601 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:48
NediM17 wrote: 03/02/2023 13:38

Cestitam kolega po struci.
Hvala
Ako si UNSA oko 2000 mozda se i znamo :-D
UNSA, predratna diploma, 1990.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10602 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

oldtajmer wrote: 03/02/2023 13:46
Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:35 Da vam kao prehrambeni inzinjer nesto objasnim u vezi tehnologije i pravilnika...
Ako se proizvod zove GAUDELLA a ne GAUDA za to postoji razlog.
Ako se Mizzo zove milk drink a ne mlijeko za to postoji razlog
Ako se nesto zove Cremko a ne pavlaka za to postoji razlog.
A taj razlog je najcesce koristenje jeftinije masnoce biljnog porjekla....
mozes li nam onda objasniti malo detaljnije kad se vec razumijes u materiju, po tebi koje je kod nas najkvalitetnije mlijeko za uzeti, najkvalitetniji sir neke prosjecne cijene i sl, u sustini ko je po tebi najbolji proizvodjac mlijecnih proizvoda, da ne racunamo sad tu neke manje lokalne, vec ove koji se imaju uzeti u vecini prodavnica ili je to sve u 5 deka
zahvaljujem :thumbup:
Iskreno ne bih da puno lupam jer nemam uvid u proizvodnju mnogih firmi, ono sto sam vidio mogu reci "nasa" Perutnina mi je malo bolja od Ovako i Madi, uslovi na milkosovoj farmi na stupu su katastrofa i tehnologija im nije ujednacena odnosno isti proizvod sara kvalitetom ali to je generalno boljka domace prehrambene industrije. Smatram da je MIG ispred Milkosa iako sam lokal patriota...Uglavnom, a to preporucujem svima, gledam sta je povoljnije ali da je pravi proizvod a ne zamjena...znaci puter ne margarin, meso ne soja, med a ne invertni secer, Gauda a ne Gaudellla itd
Last edited by Nokian808 on 03/02/2023 14:05, edited 2 times in total.
User avatar
nepass1
Posts: 14681
Joined: 06/07/2017 07:35

#10603 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

last mohicans wrote: 03/02/2023 13:29
Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:12 Protiv neopravdanih podizanja cijena od strane prehrambene industrije i trgovaca se lako moze boriti bojkotom.
Evo na primjer ja znam da su dva puta pokusali dici cijenu pileceg filea na 13 KM medjutim brzo je vracen na ispod 10 KM a ima ga naci cak ispod 9 KM. Jednostavno narod nije kupovao jer bilo je preskupo za piletinu kao uvijek najjeftinije i najmanje cjenjeno meso u nasem podneblju.
Sa hljebom vise prolazi jer navika kupovanja hljeba je jaca ali moze se...
Ja obilazim i sve cijene gledam i ne kupujem cak iako mi mozda treba ako je napuhano. Naprimjer treba mi gauda vidim da je 15-16 KM necu je uzeti ali ni njenu biljnu zamjenu Gaudelu za nenormalnih 12 KM - izlazim na vrata ne kupujem nista i sebi kazem "nek se drogiraju to je njihovo pravo ali spustice se na zemlju" :izet: i fakat dva dana kasnije ista gauda akcija 13.45 KM ali je opet ne kupim jer sam u medjuvremenu u drugom trgovackom lancu nasao bolju za 12.95 KM kg.
Zbog pohlepe izgubili kupca sad odem i kupim tu drugu odmah kg bude mi 10 dana.
Kad bi se vecina ljudi tako ponasala vjerujem da bi se cijene unormalile ne bi bile kao 2021 ali bi rikverc bio mnogo veci nego sto je trenutno.
Slično postupam, i ja se pitam ko kupuje. Očito mnogi kupuju kojima je to nebitno ili su jednostavno navikli da kupuju. Recimo, skoro godinu se pitam ko kupuje megle puter od 9km za 250g ili njihovo milijeko 3.2 l%od 3km, pa neko reče da su vidjeli i veću cijenu. Ne dam, crkni bagro. Mogu kupiti, ali ne dam iz principa i solidarišem se s onima koji ne mogu. Sto konektovani napisa itekako su prazni marketi i centri, nigdje ziva roba, roba se manje slaže, vjerovatno je i najduži mjesec učinio svoje, ali ljudi jednostavno manje izlaze i manje kupuju. Svako ima svoje razloge za to. Kada bi se veći broj kupaca tako ponašao, kada bi još više robe propadalo, spustili bi oni većinu prozvoda.
Razlicigih ljudi ima, kod mene zena pojma nema da je mlijeko bilo 1.2 a sad 2.70
Da je gorivo za marku skuplje po litru, haman nivo trosi dok imas kasnije prst u uho. Ja evo 10 dana ganjam gdje cu maslac kupiti :D zao mi cips kupiti, nisam par mjeseci cips jeo, a to mi je ko pusacu cigara. Snikers ne postoji, pileca dimljena prsa, 3-4mjeseca nisam kupio, suho meso dvije kile ove godine kupio. Sve svedeno na minimum.

Opet neki dan u teretani pricam sa likom, on je direktor jedne svjetske firme i boga pitaj kolika primanja ima, zena mu ima oko 4 milje primanja, to znam. I on kaze ja imam krug raje sa kojima se druzim, imamo svi koliko nam treba, samo pozitiva, ne osvrcem se oko sebe, ne zanima me stanje u BiH. I takvi ce kupovati i trositi koliko god sta bilo.
User avatar
konektovan
Posts: 51431
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10604 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

nepass1 wrote: 03/02/2023 13:50
konektovan wrote: 03/02/2023 13:30

Image
Nisam smio da kupim cim sam procitao gaudella.
Kontam ne smiju da napisu gauda jer nije pravi gauda
Ma ja to ne kupujem često.... a ako kupim, to je uglavnom neka manja količina, najčešće milram proizvodjač.
A imali su do neki dan u ponudi u bingu, narezani u ambalaži 150 g, Njemački, tilsit, gouda, ementaler mozzarela, edamer,..1.80 KM -2.20 KM cijene,..ali nestali expresno.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#10605 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by oldtajmer »

Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:58
oldtajmer wrote: 03/02/2023 13:46
mozes li nam onda objasniti malo detaljnije kad se vec razumijes u materiju, po tebi koje je kod nas najkvalitetnije mlijeko za uzeti, najkvalitetniji sir neke prosjecne cijene i sl, u sustini ko je po tebi najbolji proizvodjac mlijecnih proizvoda, da ne racunamo sad tu neke manje lokalne, vec ove koji se imaju uzeti u vecini prodavnica ili je to sve u 5 deka
zahvaljujem :thumbup:
Iskreno ne bih da puno lupam jer nemam uvid u proizvodnju mnogih firmi, ono sto sam vidio mogu reci "nasa" Perutnina mi je malo bolja od Ovako i Madi, uslovi na milkosovoj farmi na stupu su katastrofa i tehnologija im nije ujednacena odnosno isti proizvod sara kvalitetom ali to je generalno boljka domace prehrambene industrije. Smatram da je MIG ispred Milkosa iako sam lokal patriota...Uglavnom a to preporucujem svima gledam sta je povoljnije ali da je pravi proizvod a ne zamjena...znaci puter ne margarin, meso ne soja, med a ne invertni secer, Gauda a ne Gaudellla itd
hvala ti, a kad vec spominjes koji je to konkretan razlog variranja u kvaliteti kod domacih proizvodjaca jer se zaista da cesto primjetiti
User avatar
Layne
Posts: 5728
Joined: 24/04/2008 14:12

#10606 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Layne »

nepass1 wrote: 03/02/2023 14:01 suho meso dvije kile ove godine kupio
S obzirom na to da je tek februar, dobar si :D
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10607 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

nepass1 wrote: 03/02/2023 14:01
last mohicans wrote: 03/02/2023 13:29

Slično postupam, i ja se pitam ko kupuje. Očito mnogi kupuju kojima je to nebitno ili su jednostavno navikli da kupuju. Recimo, skoro godinu se pitam ko kupuje megle puter od 9km za 250g ili njihovo milijeko 3.2 l%od 3km, pa neko reče da su vidjeli i veću cijenu. Ne dam, crkni bagro. Mogu kupiti, ali ne dam iz principa i solidarišem se s onima koji ne mogu. Sto konektovani napisa itekako su prazni marketi i centri, nigdje ziva roba, roba se manje slaže, vjerovatno je i najduži mjesec učinio svoje, ali ljudi jednostavno manje izlaze i manje kupuju. Svako ima svoje razloge za to. Kada bi se veći broj kupaca tako ponašao, kada bi još više robe propadalo, spustili bi oni većinu prozvoda.
Razlicigih ljudi ima, kod mene zena pojma nema da je mlijeko bilo 1.2 a sad 2.70
Da je gorivo za marku skuplje po litru, haman nivo trosi dok imas kasnije prst u uho. Ja evo 10 dana ganjam gdje cu maslac kupiti :D zao mi cips kupiti, nisam par mjeseci cips jeo, a to mi je ko pusacu cigara. Snikers ne postoji, pileca dimljena prsa, 3-4mjeseca nisam kupio, suho meso dvije kile ove godine kupio. Sve svedeno na minimumum
....
Kao da opisujes moju evo primjer proizvod A koji puno koristimo
200gr kosta 2.95
500gr na akciji kosta samo 4.95
Ona ce na moj uzas uzeti ono od 200 gr i kad je pitam reci jeftinije je :lol:

Ili sto me jos vise nervira hrenovke pohranjenje u frizideru istekao rok jucer hoce da baci jer su se "pokvarile" valjda imaju ugradjen timer koji prati odstampan datum sta li :-)
Last edited by Nokian808 on 03/02/2023 14:14, edited 2 times in total.
User avatar
nepass1
Posts: 14681
Joined: 06/07/2017 07:35

#10608 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Layne wrote: 03/02/2023 14:10
nepass1 wrote: 03/02/2023 14:01 suho meso dvije kile ove godine kupio
S obzirom na to da je tek februar, dobar si :D
Ove sezone :D
User avatar
nepass1
Posts: 14681
Joined: 06/07/2017 07:35

#10609 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Nokian808 wrote: 03/02/2023 14:12
nepass1 wrote: 03/02/2023 14:01

Razlicigih ljudi ima, kod mene zena pojma nema da je mlijeko bilo 1.2 a sad 2.70
Da je gorivo za marku skuplje po litru, haman nivo trosi dok imas kasnije prst u uho. Ja evo 10 dana ganjam gdje cu maslac kupiti :D zao mi cips kupiti, nisam par mjeseci cips jeo, a to mi je ko pusacu cigara. Snikers ne postoji, pileca dimljena prsa, 3-4mjeseca nisam kupio, suho meso dvije kile ove godine kupio. Sve svedeno na minimumum
....
Kao da opisujes moju evo primjer proizvod A koji puno koristimo
200gr kosta 2.95
500gr na akciji kosta samo 4.95
Ona ce na moj uzas uzeti ono od 200 gr i kad je pitam reci jeftinije je :⁠-⁠)

Ili sto me jos vise nervira hrenovke pohranjenje u frizideru istekao rok jucer hoce da baci jer su se "pokvarile" valjda imaju ugradjen timer koji prati odstampan datum sta li :-)
Isto, gleda lafo rokove cokolade i tako tih stvari. I npr evo taj snikers fakat ne sjecam se, mozda u jesen zadnji put pojeo. Sad da je snikers 4KM i kazem joj kupi pet komada (ona ga nikako ne konzumira) ona ce kupiti. I kad kazes prije je bio 1,5KM kaze ma daaaaj ne mogu da vjerujem da je tako poskupio. Isto kao da ocima nikad nije vidjela
User avatar
Sanjarko
Posts: 28426
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10610 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Nokian808 wrote: 03/02/2023 14:12
nepass1 wrote: 03/02/2023 14:01

Razlicigih ljudi ima, kod mene zena pojma nema da je mlijeko bilo 1.2 a sad 2.70
Da je gorivo za marku skuplje po litru, haman nivo trosi dok imas kasnije prst u uho. Ja evo 10 dana ganjam gdje cu maslac kupiti :D zao mi cips kupiti, nisam par mjeseci cips jeo, a to mi je ko pusacu cigara. Snikers ne postoji, pileca dimljena prsa, 3-4mjeseca nisam kupio, suho meso dvije kile ove godine kupio. Sve svedeno na minimumum
....
Kao da opisujes moju evo primjer proizvod A koji puno koristimo
200gr kosta 2.95
500gr na akciji kosta samo 4.95
Ona ce na moj uzas uzeti ono od 200 gr i kad je pitam reci jeftinije je :⁠-⁠)

Ili sto me jos vise nervira hrenovke pohranjenje u frizideru istekao rok jucer hoce da baci jer su se "pokvarile" valjda imaju ugradjen timer koji prati odstampan datum sta li :-)
Ali ako se nemoze pojest itd. Kolicinski ako je previse. Ima vas vise u porodici ili? Ja i stara nemozemo mnoge stvari kolicinski pojesti itd. Puno nam, ali kupimo sad manje stvari, proizvoda, vrtimo par proizvoda i ove sta mogu dugo da stoje, ali kolicinski vise, a jeftinije izadze.

Boji se stara recimo da necu masnocu dobit od primjerice majoneze. Posto se slabo ja krecem, bas prilicno slabo. Ali ja opet pazim. Nejedem je svaki dan. Napravim pauzu.
User avatar
nepass1
Posts: 14681
Joined: 06/07/2017 07:35

#10611 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Sanjarko wrote: 03/02/2023 14:18
Nokian808 wrote: 03/02/2023 14:12

Kao da opisujes moju evo primjer proizvod A koji puno koristimo
200gr kosta 2.95
500gr na akciji kosta samo 4.95
Ona ce na moj uzas uzeti ono od 200 gr i kad je pitam reci jeftinije je :⁠-⁠)

Ili sto me jos vise nervira hrenovke pohranjenje u frizideru istekao rok jucer hoce da baci jer su se "pokvarile" valjda imaju ugradjen timer koji prati odstampan datum sta li :-)
Ali ako se nemoze pojest itd. Kolicinski ako je previse. Ima vas vise u porodici ili? Ja i stara nemozemo mnoge stvari kolicinski pojesti itd. Puno nam, ali kupimo sad manje stvari, proizvoda, vrtimo par proizvoda i ove sta mogu dugo da stoje, ali kolicinski vise, a jeftinije izadze.

Boji se stara recimo da necu masnocu dobit od primjerice majoneze. Posto se slabo ja krecem, bas prilicno slabo. Ali ja opet pazim. Nejedem je svaki dan. Napravim pauzu.
Jucer 2dcl ili 2,5dcl paradajz sosa 1,45KM. 0,5dcl 2.00KM
Moze biti otvoren cetiri dana. Znaci da se u cetiri dana dva rucka prave sa paradajz sosom :D
nlt
Posts: 2608
Joined: 18/05/2014 18:02

#10612 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nlt »

Ne kontam nešto
Na ovoj temi forumaši nemaju hljeba da jedu dok na onoj o platama je druga priča
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10613 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

oldtajmer wrote: 03/02/2023 14:07
Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:58

Iskreno ne bih da puno lupam jer nemam uvid u proizvodnju mnogih firmi, ono sto sam vidio mogu reci "nasa" Perutnina mi je malo bolja od Ovako i Madi, uslovi na milkosovoj farmi na stupu su katastrofa i tehnologija im nije ujednacena odnosno isti proizvod sara kvalitetom ali to je generalno boljka domace prehrambene industrije. Smatram da je MIG ispred Milkosa iako sam lokal patriota...Uglavnom a to preporucujem svima gledam sta je povoljnije ali da je pravi proizvod a ne zamjena...znaci puter ne margarin, meso ne soja, med a ne invertni secer, Gauda a ne Gaudellla itd
hvala ti, a kad vec spominjes koji je to konkretan razlog variranja u kvaliteti kod domacih proizvodjaca jer se zaista da cesto primjetiti
Na ujednacenost kvaliteta utice sirovina, tehnoloski postupak i oprema i kontrola kvalitete.
Kad sam radio u Slo u jednoj tvornici sladoleda bilo mi je nepojmivo koliko smo sladoleda u nekim situacijama znali baciti a kod nas bi bilo sta ima veze...fuserenja je bilo i tamo ali neuporedivo manje.
Takodjer su ulagali neuporedivo vise u najnovije italijanske linije a kod nas imas politiku guraj dok mozes pa imas slucajeve da se masine bukvalno raspadaju. Licna disciplina radnika je takodjer znatno niza isti ljudi bolje rade na zapadu jer ih sredina na to tjera a osim toga i bolje su placeni.
Last edited by Nokian808 on 03/02/2023 14:23, edited 1 time in total.
User avatar
fortaleza
Posts: 6181
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#10614 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by fortaleza »

Sanjarko wrote: 03/02/2023 12:27
tap3ah75 wrote: 03/02/2023 12:14 U Kaknju poskupljuju grijanje.
Umjesto da daju džabe jer nas ubi elektrana.
Kažu za skoro 30% ... ne znam tačno jer sam blokiran od admina opštinske stranice.

I sad će im narod na FB jebavat i oca i majku .... proklinjati ...... i nastaviti plaćati po skupljoj cijeni
Nama su isto, iako Mittal zagadzuje i on pruza uslugu grijanja. Nek je on 200 miliona KM uzeo tokom ovog sranja zadnje 2 godine. To je bitno, a narod ko jb. Jos za dugove kazem salju sudske sluzbenike da popisuju i zapljenjuju imovinu i prijete policijom.

Moja stara se jos snalazi tj radi, i nedavno dio duga vratila za grijanje i opet nam dosao sluzbenik na vrata i tuze nas za neki dug iz 2021 godine, a kaze stara da je to izmirila. Nasikirala se zena. A i ja.

Ali nemozemo nista, nemocni smo.
Nakon godinu dana ide zastara, osim ako tužba nije krenula na vrijeme.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28426
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10615 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

nepass1 wrote: 03/02/2023 14:20
Sanjarko wrote: 03/02/2023 14:18

Ali ako se nemoze pojest itd. Kolicinski ako je previse. Ima vas vise u porodici ili? Ja i stara nemozemo mnoge stvari kolicinski pojesti itd. Puno nam, ali kupimo sad manje stvari, proizvoda, vrtimo par proizvoda i ove sta mogu dugo da stoje, ali kolicinski vise, a jeftinije izadze.

Boji se stara recimo da necu masnocu dobit od primjerice majoneze. Posto se slabo ja krecem, bas prilicno slabo. Ali ja opet pazim. Nejedem je svaki dan. Napravim pauzu.
Jucer 2dcl ili 2,5dcl paradajz sosa 1,45KM. 0,5dcl 2.00KM
Moze biti otvoren cetiri dana. Znaci da se u cetiri dana dva rucka prave sa paradajz sosom :D
Moja stara stavlja u jela malo ajvara ili kecapa. Neznam kad je kupila zadnji put paradajz sos. Kupuje vecinom onaj koncentrat paradajz sosa sta moze da stoji dugo. Vise sad svasta nesto s lukom vrtimo. Jelo s lukom na ovaj nacin, jelo s lukom na ovaj nacin.

Citam maloprije clanak nakon kucanja na Bingu, Ima li sta da nije Poskupilo, izbaci mi clanak iz 2021 ili 22 u kojem pise moze se na prste nabrojati sta nije. A cijene smijesne nasparam sadasnjih.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28426
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10616 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

fortaleza wrote: 03/02/2023 14:22
Sanjarko wrote: 03/02/2023 12:27

Nama su isto, iako Mittal zagadzuje i on pruza uslugu grijanja. Nek je on 200 miliona KM uzeo tokom ovog sranja zadnje 2 godine. To je bitno, a narod ko jb. Jos za dugove kazem salju sudske sluzbenike da popisuju i zapljenjuju imovinu i prijete policijom.

Moja stara se jos snalazi tj radi, i nedavno dio duga vratila za grijanje i opet nam dosao sluzbenik na vrata i tuze nas za neki dug iz 2021 godine, a kaze stara da je to izmirila. Nasikirala se zena. A i ja.

Ali nemozemo nista, nemocni smo.
Nakon godinu dana ide zastara, osim ako tužba nije krenula na vrijeme.
Ma nemozemo doci do suda/sudija. Govorim ja staroj idi na sud. Kaze nemoze doc do sudija u vezi ovoga. Ad acta dodze sve. Tuze od 2008 pa nadalje cak ako se nevaram. Rahmetli starom samo skidalo s penzije po oko 150 do cak 200 KM za te dugove. A dugove samo nabijaju kamatama, samo rastu.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10617 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

nlt wrote: 03/02/2023 14:21 Ne kontam nešto
Na ovoj temi forumaši nemaju hljeba da jedu dok na onoj o platama je druga priča
Tamo se najcesce javljaju oni koji se imaju cime pohvaliti ali i realno imovinski status korisnika foruma je bolji nego imovinski status ukupne populacije. Malo penzionera ili nisko placenih radnika ima naviku, znanje ili mogucnost da piskara po forumima. Drugo cak iako imas novca ne znaci da zelis da te neko pravi budalom i pljacka.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#10618 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by n+1 »

Tamo se laže, a i ovdje se laže. Samo u suprotnim pravcima.
User avatar
Truba
Posts: 93823
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10619 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

jedno je imati
drugi par čarapa je plaćati u amku snikers 2.10 na sniženju

obično oni koji imaju više kukaju
dok sirotinja kupuje samo najnužnije
NediM17
Posts: 26447
Joined: 05/11/2009 11:49

#10620 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

Kod kvaliteta odredjenog proizvoda najbitnija stvar je standardni kvalitet bez oscilacija.
Po cijenu i da nije vrhunski mora biti standardan.
Hakiz
Posts: 48391
Joined: 30/07/2015 20:01

#10621 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

Truba wrote: 03/02/2023 14:49 jedno je imati
drugi par čarapa je plaćati u amku snikers 2.10 na sniženju

obično oni koji imaju više kukaju
dok sirotinja kupuje samo najnužnije
Upravo tako.
User avatar
fortaleza
Posts: 6181
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#10622 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by fortaleza »

Sanjarko wrote: 03/02/2023 14:34
fortaleza wrote: 03/02/2023 14:22
Nakon godinu dana ide zastara, osim ako tužba nije krenula na vrijeme.
Ma nemozemo doci do suda/sudija. Govorim ja staroj idi na sud. Kaze nemoze doc do sudija u vezi ovoga. Ad acta dodze sve. Tuze od 2008 pa nadalje cak ako se nevaram. Rahmetli starom samo skidalo s penzije po oko 150 do cak 200 KM za te dugove. A dugove samo nabijaju kamatama, samo rastu.
Ne trebate ići na sud već samo otipkati jedan prigovor i poslati. Eto toliko.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#10623 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Snake Eyes »

konektovan wrote: 03/02/2023 13:20
statixx wrote: 03/02/2023 13:17 Bolje uzet 400 gr grana padano i cejfiti nego 1 kg edamera.
I sir je pojeftinio donekle, ali ne i svi...u bingu je nekakav gauda i edamer na akciji 10.95 KM,..u robotu isto,..
Meni reče teta za pultom da je to polubiljni sir.
User avatar
konektovan
Posts: 51431
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10624 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

Snake Eyes wrote: 03/02/2023 17:24
konektovan wrote: 03/02/2023 13:20

I sir je pojeftinio donekle, ali ne i svi...u bingu je nekakav gauda i edamer na akciji 10.95 KM,..u robotu isto,..
Meni reče teta za pultom da je to polubiljni sir.
Eto,..inzinjeri prehrambene tehnologije iznad, to potrvdili..
NediM17
Posts: 26447
Joined: 05/11/2009 11:49

#10625 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

Polubauk polukruži poluevropom.

Post Reply