INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
tap3ah75
Posts: 7595
Joined: 07/09/2009 14:14

#10576 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

NediM17 wrote: 03/02/2023 13:19 Samo kad griju ili citavu godinu?
7 mjeseci obračunavaju i dostavljaju račune.
Nemoj samo sad nešto računati i sabirati ... pa tvrditi kako je to još dobro.
:lol:
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10577 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

konektovan wrote: 03/02/2023 13:20
statixx wrote: 03/02/2023 13:17 Bolje uzet 400 gr grana padano i cejfiti nego 1 kg edamera.
I sir je pojeftinio donekle, ali ne i svi...u bingu je nekakav gauda i edamer na akciji 10.95 KM,..u robotu isto,..
To nije pravi sir biljna zamjena koja je prije bila 5 KM maximalno
Veoma dobra njemacka Gauda po 12.95 KM po kg u Mega Diskontu je za mene pravo otkrice....bolja od Paladin i meni i supruzi tako da je Paladin cak i da mu padne cijena mene izgubio kao kupca.
Last edited by Nokian808 on 03/02/2023 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 51431
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10578 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

tap3ah75 wrote: 03/02/2023 13:24
konektovan wrote: 03/02/2023 13:20

I sir je pojeftinio donekle, ali ne i svi...u bingu je nekakav gauda i edamer na akciji 10.95 KM,..u robotu isto,..
Da prostiš ... to klincu ne valja
Jesi li probao??
Ovaj u bingu je poljska čini mi se...ima i bayerland n akciji, oko 13 KM..
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#10579 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

Pravi je sir, samo ga ne vidjeh u Bingu na katalogu, u Robotu 11.50.
User avatar
konektovan
Posts: 51431
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10580 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:26
konektovan wrote: 03/02/2023 13:20

I sir je pojeftinio donekle, ali ne i svi...u bingu je nekakav gauda i edamer na akciji 10.95 KM,..u robotu isto,..
To nije pravi sir biljna zamjena koja je prije bila 5 KM maximalno
Ima isto mliječne masti po deklaraciji ko i skuplji..tj. sastav im je isti čini mi se..
last mohicans
Posts: 18239
Joined: 09/08/2012 23:19

#10581 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by last mohicans »

Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:12 Protiv neopravdanih podizanja cijena od strane prehrambene industrije i trgovaca se lako moze boriti bojkotom.
Evo na primjer ja znam da su dva puta pokusali dici cijenu pileceg filea na 13 KM medjutim brzo je vracen na ispod 10 KM a ima ga naci cak ispod 9 KM. Jednostavno narod nije kupovao jer bilo je preskupo za piletinu kao uvijek najjeftinije i najmanje cjenjeno meso u nasem podneblju.
Sa hljebom vise prolazi jer navika kupovanja hljeba je jaca ali moze se...
Ja obilazim i sve cijene gledam i ne kupujem cak iako mi mozda treba ako je napuhano. Naprimjer treba mi gauda vidim da je 15-16 KM necu je uzeti ali ni njenu biljnu zamjenu Gaudelu za nenormalnih 12 KM - izlazim na vrata ne kupujem nista i sebi kazem "nek se drogiraju to je njihovo pravo ali spustice se na zemlju" :izet: i fakat dva dana kasnije ista gauda akcija 13.45 KM ali je opet ne kupim jer sam u medjuvremenu u drugom trgovackom lancu nasao bolju za 12.95 KM kg.
Zbog pohlepe izgubili kupca sad odem i kupim tu drugu odmah kg bude mi 10 dana.
Kad bi se vecina ljudi tako ponasala vjerujem da bi se cijene unormalile ne bi bile kao 2021 ali bi rikverc bio mnogo veci nego sto je trenutno.
Slično postupam, i ja se pitam ko kupuje. Očito mnogi kupuju kojima je to nebitno ili su jednostavno navikli da kupuju. Recimo, skoro godinu se pitam ko kupuje megle puter od 9km za 250g ili njihovo milijeko 3.2 l%od 3km, pa neko reče da su vidjeli i veću cijenu. Ne dam, crkni bagro. Mogu kupiti, ali ne dam iz principa i solidarišem se s onima koji ne mogu. Sto konektovani napisa itekako su prazni marketi i centri, nigdje ziva roba, roba se manje slaže, vjerovatno je i najduži mjesec učinio svoje, ali ljudi jednostavno manje izlaze i manje kupuju. Svako ima svoje razloge za to. Kada bi se veći broj kupaca tako ponašao, kada bi još više robe propadalo, spustili bi oni većinu prozvoda.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#10582 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

tap3ah75 wrote: 03/02/2023 13:26
NediM17 wrote: 03/02/2023 13:19 Samo kad griju ili citavu godinu?
7 mjeseci obračunavaju i dostavljaju račune.
Nemoj samo sad nešto računati i sabirati ... pa tvrditi kako je to još dobro.
:lol:
Pitaj ove na sarajevskim toplanama je li dobro.
User avatar
konektovan
Posts: 51431
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10583 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

NediM17 wrote: 03/02/2023 13:27 Pravi je sir, samo ga ne vidjeh u Bingu na katalogu, u Robotu 11.50.
Image
tap3ah75
Posts: 7595
Joined: 07/09/2009 14:14

#10584 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

konektovan wrote: 03/02/2023 13:27
tap3ah75 wrote: 03/02/2023 13:24

Da prostiš ... to klincu ne valja
Jesi li probao??
Ovaj u bingu je poljska čini mi se...ima i bayerland n akciji, oko 13 KM..
Jesam probao sam
Edela, Gaudela .... nešto na taj fol
To ti je mrvicu bolje od onih topljenih sirova što su po 5-6 KM
bayerland, milram su ok
User avatar
Truba
Posts: 93823
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10585 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

većina poskupljenja je ŠUPLJA
cijene bi trebale padati s obzirom na broj tržnih i prodavaonica
tap3ah75
Posts: 7595
Joined: 07/09/2009 14:14

#10586 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

konektovan wrote: 03/02/2023 13:28
Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:26

To nije pravi sir biljna zamjena koja je prije bila 5 KM maximalno
Ima isto mliječne masti po deklaraciji ko i skuplji..tj. sastav im je isti čini mi se..
Sir je to nije onaj biljni.
Ali ne valja.
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#10587 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

konektovan wrote: 03/02/2023 13:30
NediM17 wrote: 03/02/2023 13:27 Pravi je sir, samo ga ne vidjeh u Bingu na katalogu, u Robotu 11.50.
Image
E to nije vidjelo pravog sira, ovaj u Robotu od 11.50 je pravi sir.
last mohicans
Posts: 18239
Joined: 09/08/2012 23:19

#10588 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by last mohicans »

Ovi Lasta proizvodi su stvarno odlični, ali što dere s gramažom. Smiješno, 150g,jedna osoba se moze sasladiti uz kafu, a nisu jeftini.
User avatar
konektovan
Posts: 51431
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10589 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

last mohicans wrote: 03/02/2023 13:31 Ovi Lasta proizvodi su stvarno odlični, ali što dere s gramažom. Smiješno, 150g,jedna osoba se moze sasladiti uz kafu, a nisu jeftini.
Da vidiš cijene u HR za isto...
Ovi štapići skoro 5 KM. :-)
User avatar
konektovan
Posts: 51431
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10590 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

NediM17 wrote: 03/02/2023 13:31
konektovan wrote: 03/02/2023 13:30

Image
E to nije vidjelo pravog sira, ovaj u Robotu od 11.50 je pravi sir.
U robotu je mellona njihova robna marka,..
Last edited by konektovan on 03/02/2023 13:36, edited 1 time in total.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10591 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Da vam kao prehrambeni inzinjer nesto objasnim u vezi tehnologije i pravilnika...
Ako se proizvod zove GAUDELLA a ne GAUDA za to postoji razlog.
Ako se Mizzo zove milk drink a ne mlijeko za to postoji razlog
Ako se nesto zove Cremko a ne pavlaka za to postoji razlog.
A taj razlog je najcesce koristenje jeftinije masnoce biljnog porjekla....
tap3ah75
Posts: 7595
Joined: 07/09/2009 14:14

#10592 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:35 Da vam kao prehrambeni inzinjer nesto objasnim u vezi tehnologije i pravilnika...
Ako se proizvod zove GAUDELLA a ne GAUDA za to postoji razlog.
Ako se Mizzo zove milk drink a ne mlijeko za to postoji razlog
Ako se nesto zove Cremko a ne pavlaka za to postoji razlog.
A taj razlog je najcesce koristenje jeftinije masnoce biljnog porjekla....
Nisam inžinjer ali sam sve to sam skontao
:lol:
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#10593 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by NediM17 »

Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:35 Da vam kao prehrambeni inzinjer nesto objasnim u vezi tehnologije i pravilnika...
Ako se proizvod zove GAUDELLA a ne GAUDA za to postoji razlog.
Ako se Mizzo zove milk drink a ne mlijeko za to postoji razlog
Ako se nesto zove Cremko a ne pavlaka za to postoji razlog.
A taj razlog je najcesce koristenje jeftinije masnoce biljnog porjekla....
Cestitam kolega po struci.
sarajevo-x.com
Posts: 860
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#10594 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by sarajevo-x.com »

Ne znam ima li i jedan melona proizvod da je ok
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10595 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

tap3ah75 wrote: 03/02/2023 13:37
Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:35 Da vam kao prehrambeni inzinjer nesto objasnim u vezi tehnologije i pravilnika...
Ako se proizvod zove GAUDELLA a ne GAUDA za to postoji razlog.
Ako se Mizzo zove milk drink a ne mlijeko za to postoji razlog
Ako se nesto zove Cremko a ne pavlaka za to postoji razlog.
A taj razlog je najcesce koristenje jeftinije masnoce biljnog porjekla....
Nisam inžinjer ali sam sve to sam skontao
:lol:
Znaci da koristis zdrav razum. Cestitam :thumbup:
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10596 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

sarajevo-x.com wrote: 03/02/2023 13:39 Ne znam ima li i jedan melona proizvod da je ok
Ja sam u Robotu uzimao Melona Gaudu bila bukvalno rebrendiran Milram koji je OK.
E sad ne znam da li je i sad slucaj nisam bio zadnjih 5-6 dana
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#10597 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by teskeredzic_22 »

Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:42
tap3ah75 wrote: 03/02/2023 13:37

Nisam inžinjer ali sam sve to sam skontao
:lol:
Znaci da koristis zdrav razum. Cestitam :thumbup:
Milkosov Cremmy je preukusan realno.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#10598 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by oldtajmer »

Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:35 Da vam kao prehrambeni inzinjer nesto objasnim u vezi tehnologije i pravilnika...
Ako se proizvod zove GAUDELLA a ne GAUDA za to postoji razlog.
Ako se Mizzo zove milk drink a ne mlijeko za to postoji razlog
Ako se nesto zove Cremko a ne pavlaka za to postoji razlog.
A taj razlog je najcesce koristenje jeftinije masnoce biljnog porjekla....
mozes li nam onda objasniti malo detaljnije kad se vec razumijes u materiju, po tebi koje je kod nas najkvalitetnije mlijeko za uzeti, najkvalitetniji sir neke prosjecne cijene i sl, u sustini ko je po tebi najbolji proizvodjac mlijecnih proizvoda, da ne racunamo sad tu neke manje lokalne, vec ove koji se imaju uzeti u vecini prodavnica ili je to sve u 5 deka
zahvaljujem :thumbup:
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10599 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

NediM17 wrote: 03/02/2023 13:38
Nokian808 wrote: 03/02/2023 13:35 Da vam kao prehrambeni inzinjer nesto objasnim u vezi tehnologije i pravilnika...
Ako se proizvod zove GAUDELLA a ne GAUDA za to postoji razlog.
Ako se Mizzo zove milk drink a ne mlijeko za to postoji razlog
Ako se nesto zove Cremko a ne pavlaka za to postoji razlog.
A taj razlog je najcesce koristenje jeftinije masnoce biljnog porjekla....
Cestitam kolega po struci.
Hvala
Ako si UNSA oko 2000 mozda se i znamo :-D
User avatar
nepass1
Posts: 14681
Joined: 06/07/2017 07:35

#10600 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

konektovan wrote: 03/02/2023 13:30
NediM17 wrote: 03/02/2023 13:27 Pravi je sir, samo ga ne vidjeh u Bingu na katalogu, u Robotu 11.50.
Image
Nisam smio da kupim cim sam procitao gaudella.
Kontam ne smiju da napisu gauda jer nije pravi gauda
Post Reply