Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15876 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Nek me neko ispravi al’ mislim da taj 1.6dci nije ni približno pouzdan kao 1.5 K9K klasik.

Doduše to je sve iz priče, nemam iskustva sa 1.6
User avatar
ElRe
Posts: 16901
Joined: 12/12/2011 11:28

#15877 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Evolution_IV wrote: 28/01/2023 16:51 Image


1.6d 105ks 6b

vuce iz podruma,
bolje i cvrsce sastavljen od kangoo,
ne cuje se nista preko rupa i tiho u autu,
sjedista udobna i mogu se spustit+ naslonjac za ruku tapacirani
kukice za jaknu iza vozaca i suvozaca(vrh)
dobra nosivost, velik utovarni prostor


nesto sto mi malo smeta:

bijeda sat, isti za dizel i benzinac, nema crvenog polja na njemu
mali retrovizori
BT handsfree samo za pozive, ne moze se pustat muzika preko


sta velis @_BataZiv_0809 :-D



ovo je zadnja tura "pravih" fiata, mislim da od 2023 nastupa zajednicko auto, sto ne vjerujem da ce biti blizu ovoga...
Nema boljeg teretnog kedija. U prošloj firmi smo ga imali, sat mu je uvijek kasnio nakon par dana. Pa bismo ga podesili 5 min naprijed da izdrži 10ak dana :-D
A što se tiče novi Caddy vs Berlingo/Combo vs Doblo, najbolje pitati vozače A2B, Euro Express. PSA igrače niko ne hvali.

Nema više 1.6 Multijet, ukinuta proizvodnja. Ostalo je da se potroše blokovi iz skladišta za Tonale.
Last edited by ElRe on 28/01/2023 18:14, edited 1 time in total.
User avatar
ElRe
Posts: 16901
Joined: 12/12/2011 11:28

#15878 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

EFD22 wrote: 28/01/2023 17:58 Nek me neko ispravi al’ mislim da taj 1.6dci nije ni približno pouzdan kao 1.5 K9K klasik.

Doduše to je sve iz priče, nemam iskustva sa 1.6
202xxx nikakvih problema. U familiji preko 5 godina, presmiješna potrošnja. Magistrala redovno ispod 3.5 litra, sa Meganom 3 se igra. Mana mu je lanac i gubljenje ulja na poklopcu lanca.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#15879 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

Kakav je ovaj novi 1.7 dci što je zamijenio 1.6 ?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8290
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#15880 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

ElRe wrote: 28/01/2023 17:57 Jeste, bez brige. Ali, probaj Kadjara nevezano za motor. Možda se razočaraš.
Probao sam Kadjara 1.5 dCi. Auto mi se jako dopalo, samo mi se taj motor učinio nedostatnim za auto od 1,5t
User avatar
ElRe
Posts: 16901
Joined: 12/12/2011 11:28

#15881 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

NediM17 wrote: 28/01/2023 18:07 Kakav je ovaj novi 1.7 dci što je zamijenio 1.6 ?
Vjerujem dobar,jer je manje više isti motor. Ne znam kako su riješili SCR i EGR, koji su bolna tačka 1.5 BluedCi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#15882 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by _BataZiv_0809 »

Evolution_IV wrote: 28/01/2023 16:51 Image


1.6d 105ks 6b

vuce iz podruma,
bolje i cvrsce sastavljen od kangoo,
ne cuje se nista preko rupa i tiho u autu,
sjedista udobna i mogu se spustit+ naslonjac za ruku tapacirani
kukice za jaknu iza vozaca i suvozaca(vrh)
dobra nosivost, velik utovarni prostor


nesto sto mi malo smeta:

bijeda sat, isti za dizel i benzinac, nema crvenog polja na njemu
mali retrovizori
BT handsfree samo za pozive, ne moze se pustat muzika preko


sta velis @_BataZiv_0809 :-D



ovo je zadnja tura "pravih" fiata, mislim da od 2023 nastupa zajednicko auto, sto ne vjerujem da ce biti blizu ovoga...
Sta je ovo
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15883 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

_BataZiv_0809 wrote: 28/01/2023 20:44

Sta je ovo
fiat doblo 1.6d 2022 izvucen iz salona :)

dobar fiat :thumbup:
husoboss
Posts: 964
Joined: 19/07/2012 22:22

#15884 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by husoboss »

Evolution_IV wrote: 28/01/2023 16:51 Image


1.6d 105ks 6b

vuce iz podruma,
bolje i cvrsce sastavljen od kangoo,
ne cuje se nista preko rupa i tiho u autu,
sjedista udobna i mogu se spustit+ naslonjac za ruku tapacirani
kukice za jaknu iza vozaca i suvozaca(vrh)
dobra nosivost, velik utovarni prostor


nesto sto mi malo smeta:

bijeda sat, isti za dizel i benzinac, nema crvenog polja na njemu
mali retrovizori
BT handsfree samo za pozive, ne moze se pustat muzika preko


sta velis @_BataZiv_0809 :-D



ovo je zadnja tura "pravih" fiata, mislim da od 2023 nastupa zajednicko auto, sto ne vjerujem da ce biti blizu ovoga...
VW je ok, puno novije izgleda od ovog i zamjerka mu je na mjenjač koji je neprecizan do bola i mušice s elektronikom. A nedavno sam imao priliku voziti se u ovim PSA, što će sada biti i Fiat u odnosu na vw kedija meni je znatno lošiji po kvaliteti izrade, udobnosti...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15885 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

husoboss wrote: 28/01/2023 21:41
VW je ok, puno novije izgleda od ovog i zamjerka mu je na mjenjač koji je neprecizan do bola i mušice s elektronikom. A nedavno sam imao priliku voziti se u ovim PSA, što će sada biti i Fiat u odnosu na vw kedija meni je znatno lošiji po kvaliteti izrade, udobnosti...
kakav vw, nisam ni pricao o njemu...cijena caddy ne da je skupa nego nisu normalni :-)

na koji mjenjac mislis, vw ili fiat, meni je odvratan caddy mjenjac, 100godina ne mogu da rjese jebeni prelaz izmedju rikverca i prve brzine, treca isto :run:
husoboss
Posts: 964
Joined: 19/07/2012 22:22

#15886 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by husoboss »

Evolution_IV wrote: 28/01/2023 21:50
husoboss wrote: 28/01/2023 21:41
VW je ok, puno novije izgleda od ovog i zamjerka mu je na mjenjač koji je neprecizan do bola i mušice s elektronikom. A nedavno sam imao priliku voziti se u ovim PSA, što će sada biti i Fiat u odnosu na vw kedija meni je znatno lošiji po kvaliteti izrade, udobnosti...
kakav vw, nisam ni pricao o njemu...cijena caddy ne da je skupa nego nisu normalni :-)

na koji mjenjac mislis, vw ili fiat, meni je odvratan caddy mjenjac, 100godina ne mogu da rjese jebeni prelaz izmedju rikverca i prve brzine, treca isto :run:
na vw mjenjač, baš o trećoj i pričam i 55 kW su većinom :-)
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#15887 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by EasyMan »

Kod mene na 3008 isto nema opcija da samo jednom odrade brisaci, imam 3 brzine i automatski mod brisaca. Zna me to nervirati cesto. Ima li kakav fol da se ukljuci to?
User avatar
konektovan
Posts: 51396
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15888 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

EasyMan wrote: 28/01/2023 22:10 Kod mene na 3008 isto nema opcija da samo jednom odrade brisaci, imam 3 brzine i automatski mod brisaca. Zna me to nervirati cesto. Ima li kakav fol da se ukljuci to?
Ručica desna prema dole? Pretisnes i ona se vrati, sama..?!
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15889 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

konektovan wrote: 28/01/2023 22:13
EasyMan wrote: 28/01/2023 22:10 Kod mene na 3008 isto nema opcija da samo jednom odrade brisaci, imam 3 brzine i automatski mod brisaca. Zna me to nervirati cesto. Ima li kakav fol da se ukljuci to?
Ručica desna prema dole? Pretisnes i ona se vrati, sama..?!
pa nema, o tome ti pricam...
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15890 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Nema ni kod mene na Dokkeru, prvi položaj ka dole je ono s pauzom, dalje ide prva pa druga brzina i to je to. Gore ne ide.

Al’ nije mi to nikad smetalo, spustim i čim krenu odmah vratim i oni odrade do kraja i to je to.

Bitnije mi je od toga da ima na ručici za žmigavce onu funkciju da s tim potezom odrade žmigavci tri puta.

A i to nije toliko bitno da mi sad smeta ako neko (obično starije) auto to nema.
User avatar
beco
Posts: 5092
Joined: 25/08/2004 14:22

#15891 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

Idemedosumom wrote: 28/01/2023 18:09
ElRe wrote: 28/01/2023 17:57 Jeste, bez brige. Ali, probaj Kadjara nevezano za motor. Možda se razočaraš.
Probao sam Kadjara 1.5 dCi. Auto mi se jako dopalo, samo mi se taj motor učinio nedostatnim za auto od 1,5t

2.0 dci je za taj auto mjera

Na Meganu 3 ima to jedno brisanje, desna ručica prema gore jedbkm i odradi.
Last edited by beco on 28/01/2023 22:24, edited 1 time in total.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15892 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

husoboss wrote: 28/01/2023 21:58
Evolution_IV wrote: 28/01/2023 21:50

kakav vw, nisam ni pricao o njemu...cijena caddy ne da je skupa nego nisu normalni :-)

na koji mjenjac mislis, vw ili fiat, meni je odvratan caddy mjenjac, 100godina ne mogu da rjese jebeni prelaz izmedju rikverca i prve brzine, treca isto :run:
na vw mjenjač, baš o trećoj i pričam i 55 kW su većinom :-)
:thumbup:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8290
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#15893 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

beco wrote: 28/01/2023 22:22 2.0 dci je za taj auto mjera

Na Meganu 3 ima to jedno brisanje, desna ručica prema gore jedbkm i odradi.
Mislim da taj motor nemaju u ponudi, ni za Qashqai ni za Kadjar.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15894 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Bio je samo u Koleosu, XTrailu i Talismanu. A i to nakon što su mnogi od kupaca odustali kad su vidjeli da nema 2.0 dci u ponudi. Pa su u Renaultu skontali i vratili ga.

Ne znam da li se sad može i u jednom modelu uzeti…

Katastrofa…
User avatar
Better Man
Posts: 18730
Joined: 01/10/2006 20:10

#15895 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Better Man »

EFD22 wrote: 28/01/2023 22:17 Nema ni kod mene na Dokkeru, prvi položaj ka dole je ono s pauzom, dalje ide prva pa druga brzina i to je to. Gore ne ide.

Al’ nije mi to nikad smetalo, spustim i čim krenu odmah vratim i oni odrade do kraja i to je to.

Bitnije mi je od toga da ima na ručici za žmigavce onu funkciju da s tim potezom odrade žmigavci tri puta.

A i to nije toliko bitno da mi sad smeta ako neko (obično starije) auto to nema.
Na Meganu 3 sam imao to, a imam i na Capturu. Dakle, ručica prwma gore i.odradi jedno brisanje. Kod mene imaju senzori za kišu. Aktiviraju senkad ručicu stavis u položaj B.
User avatar
beco
Posts: 5092
Joined: 25/08/2004 14:22

#15896 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by beco »

EFD22 wrote: 28/01/2023 23:18 Bio je samo u Koleosu, XTrailu i Talismanu. A i to nakon što su mnogi od kupaca odustali kad su vidjeli da nema 2.0 dci u ponudi. Pa su u Renaultu skontali i vratili ga.

Ne znam da li se sad može i u jednom modelu uzeti…

Katastrofa…
Zadnja varijanta 2.0 dci je išao u Talisman ali tu je već imao adblue 200 KS i još uvijek samo 1 turbo.

Nisam siguran u Traffic da li se još ugrađuje.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#15897 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by EasyMan »

konektovan wrote: 28/01/2023 22:13
EasyMan wrote: 28/01/2023 22:10 Kod mene na 3008 isto nema opcija da samo jednom odrade brisaci, imam 3 brzine i automatski mod brisaca. Zna me to nervirati cesto. Ima li kakav fol da se ukljuci to?
Ručica desna prema dole? Pretisnes i ona se vrati, sama..?!
Tako mi se pali automatski mod brisaca. Prema gore imam 3 brzine i prema sebi kada pritisnem prska tecnost i odradi 3-4 puta. Kada je upaljen automatski mod onda mogu pritiskom prema dole jednom pokrenuti brisace, ali mi je automatski mod debilan na svih desetak auta sto sam probao i nikada ga ne palim.
User avatar
ElRe
Posts: 16901
Joined: 12/12/2011 11:28

#15898 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

beco wrote: 28/01/2023 22:22

2.0 dci je za taj auto mjera

Na Meganu 3 ima to jedno brisanje, desna ručica prema gore jedbkm i odradi.
2.0 dCi - 7.6 litara ulja :D
(Superb 2.0 TDI - 4.7l ulja)

Sada se ugrađuje u Traffic i Koleos.
Za Megana, Qashqai a vjerujem i Kadjara 1.6 dCi je sasvim Ok.
User avatar
ElRe
Posts: 16901
Joined: 12/12/2011 11:28

#15900 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Automobil
Post Reply