Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
hopi
Posts: 7262
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#42876 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by hopi »

igrom slučaja se u zadnje vrijeme vozim taksijem
ja stvarno ne znam kako im zamajci kvačila pa i motori izdrže uopće
jedan kružni tok pofalići vozi trećom
drugi idemo alipašinom od higijesnkog prema ciglanama, u četvrtoj vozi (još je tu blaga uzbrdica), jedno 40-50km/h
auto se guši, pati
ja bi svugdje vozio u brzini-brzini i po manje, ali eto valjda oni bolje znaju
treći se hvali kako se od 86-te nije zavezao, i plaća kazne, ali u slučaju sudara on bi se čuvao za volan
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42877 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

sta reci nego profići :-D
User avatar
mk ultra
Posts: 24037
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#42878 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mk ultra »

Bitno je da ide
User avatar
konektovan
Posts: 51455
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#42879 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 24/01/2023 12:57 desetine sam popravio poslije takvih dogadjanja :lol:
Brisaće turim na max i nakon dva tri puta mahanja,..uspori na 1 brzinu,...ima li spasa? :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42880 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 24/01/2023 21:39

Brisaće turim na max i nakon dva tri puta mahanja,..uspori na 1 brzinu,...ima li spasa? :mrgreen:
ima
suni litar ateefa u rezervar,proćisti egeer i yamjeni podloske diyni .
ko rukom odneseno :D
User avatar
konektovan
Posts: 51455
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#42881 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 24/01/2023 21:49
konektovan wrote: 24/01/2023 21:39

Brisaće turim na max i nakon dva tri puta mahanja,..uspori na 1 brzinu,...ima li spasa? :mrgreen:
ima
suni litar ateefa u rezervar,proćisti egeer i yamjeni podloske diyni .
ko rukom odneseno :D
Moram li sve odjenom? :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42882 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

konektovan wrote: 24/01/2023 22:09

Moram li sve odjenom? :mrgreen:
moras i to ovim redosljedom kako sam napisao :D
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#42883 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laplace »

hopi wrote: 24/01/2023 21:28 igrom slučaja se u zadnje vrijeme vozim taksijem
ja stvarno ne znam kako im zamajci kvačila pa i motori izdrže uopće
jedan kružni tok pofalići vozi trećom
drugi idemo alipašinom od higijesnkog prema ciglanama, u četvrtoj vozi (još je tu blaga uzbrdica), jedno 40-50km/h
auto se guši, pati
ja bi svugdje vozio u brzini-brzini i po manje, ali eto valjda oni bolje znaju
treći se hvali kako se od 86-te nije zavezao, i plaća kazne, ali u slučaju sudara on bi se čuvao za volan
:lol: :lol: :lol:

Koji specijalac!
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42884 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

nemezis wrote: 24/01/2023 20:08
EFD22 wrote: 24/01/2023 19:23 Kod nas se ta dva pravila nazivaju jednim imenom, prometna pravila. Tako da i kod nas isto piše ;-)
O tome sam već pisao, nije isto. Naši su zakomplikovali.
Jesu bespotrebno zakomplikovali, ali opet na kraju dodjemo na isto.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42885 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

HelaS wrote: 24/01/2023 16:43
EFD22 wrote: 20/01/2023 22:08 Čuj ovog padobranca.

De objasni mi ti, tj. napiši svoje tumačenje stava (4) člana 25. ZOBSa?
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja
Ako je na semaforu otvoren zeleni signal, vozilima je zabranjeno kretanje ulijevo, u Ul. Čekaluša. Po istoj zabrani, i po predmetnom Članu 4. ZOBS-a, vozila iz Ul. Bjelave moraju propustiti vozila koja im dolaze u susret iz Ul. Čekaluša, jer su i ona dobila pravo prolaza zelenim svjetlom semafora.
Ne može se selektivno tumačiti saobraćajni znak, postavljen na istom stubu, niti ga primjenjivati prema svojim mišljenjima.

Image
Molim te mi reci da nas zajebavas i trolas, bice mi lakse. :D
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#42886 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by xamp »

Ateista wrote: 25/01/2023 09:03
HelaS wrote: 24/01/2023 16:43



Ako je na semaforu otvoren zeleni signal, vozilima je zabranjeno kretanje ulijevo, u Ul. Čekaluša. Po istoj zabrani, i po predmetnom Članu 4. ZOBS-a, vozila iz Ul. Bjelave moraju propustiti vozila koja im dolaze u susret iz Ul. Čekaluša, jer su i ona dobila pravo prolaza zelenim svjetlom semafora.
Ne može se selektivno tumačiti saobraćajni znak, postavljen na istom stubu, niti ga primjenjivati prema svojim mišljenjima.

Image
Molim te mi reci da nas zajebavas i trolas, bice mi lakse. :D
Eh posto su rekli da ne vrijede ovi znakovi kada je semafor... onda znaci: ako semafor ne radi, onda ne smijes lijevo niz Cekalusu... ako semafor radi, onda smijes ici kroz zabranu, jer saobracajni znakovi IZNAD semafora nemaju vise znacenje.
User avatar
SuperLjepilo
Posts: 36
Joined: 25/10/2022 14:20

#42887 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by SuperLjepilo »

Ne vrijede samo znakovi koji regulišu prvenstvo prolaza, logično. Znakovi zabrane i obaveznog smjera nemaju veze sa prvenstvom prolaza.
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#42888 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by xamp »

SuperLjepilo wrote: 25/01/2023 09:17 Ne vrijede samo znakovi koji regulišu prvenstvo prolaza, logično. Znakovi zabrane i obaveznog smjera nemaju veze sa prvenstvom prolaza.
Zasto kad su iznad semafora? Mozes li mi poslat clan po kojem se odredjeni tip znaka tako definise?
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#42889 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by avijon »

xamp wrote: 25/01/2023 09:19
SuperLjepilo wrote: 25/01/2023 09:17 Ne vrijede samo znakovi koji regulišu prvenstvo prolaza, logično. Znakovi zabrane i obaveznog smjera nemaju veze sa prvenstvom prolaza.
Zasto kad su iznad semafora? Mozes li mi poslat clan po kojem se odredjeni tip znaka tako definise?


Jel moguce oko cega rasprava :lol: ma podjebavate
User avatar
SuperLjepilo
Posts: 36
Joined: 25/10/2022 14:20

#42890 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by SuperLjepilo »

xamp wrote: 25/01/2023 09:19
SuperLjepilo wrote: 25/01/2023 09:17 Ne vrijede samo znakovi koji regulišu prvenstvo prolaza, logično. Znakovi zabrane i obaveznog smjera nemaju veze sa prvenstvom prolaza.
Zasto kad su iznad semafora? Mozes li mi poslat clan po kojem se odredjeni tip znaka tako definise?
Ali nema potrebe uopšte da se to definiše ikakvim članom. Znači semafor radi, trokut nema funkciju, kroz raskrsnicu prolaziš po pravilima saobraćaja. Semafor ne radi, trokut ima funkciju, moraš propustiti ljude koji idu kroz Čekalušu. Semafor radi/ne radi, ne smiješ lijevo jer ti je izričito zabranjeno znakom zabranjenog skretanja. Tebi ako nije jasno da to nema veze jedno sa drugim, ne može tebe nikakav član ubijediti.
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#42891 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by xamp »

avijon wrote: 25/01/2023 09:31
xamp wrote: 25/01/2023 09:19

Zasto kad su iznad semafora? Mozes li mi poslat clan po kojem se odredjeni tip znaka tako definise?


Jel moguce oko cega rasprava :lol: ma podjebavate
Pa mene su napokon ubijedili da imaju prvenstvo ovi sa Bjelava zbog znaka... eh sada, kad sam vec shvatio da ti znakovi ne vrijede jer su iznad semafora, rekoh sto kruzit kad mogu opalit direkt do Mejtasa jer semafor radi.
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#42892 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by xamp »

SuperLjepilo wrote: 25/01/2023 09:35
xamp wrote: 25/01/2023 09:19

Zasto kad su iznad semafora? Mozes li mi poslat clan po kojem se odredjeni tip znaka tako definise?
Ali nema potrebe uopšte da se to definiše ikakvim članom. Znači semafor radi, trokut nema funkciju, kroz raskrsnicu prolaziš po pravilima saobraćaja. Semafor ne radi, trokut ima funkciju, moraš propustiti ljude koji idu kroz Čekalušu. Semafor radi/ne radi, ne smiješ lijevo jer ti je izričito zabranjeno znakom zabranjenog skretanja. Tebi ako nije jasno da to nema veze jedno sa drugim, ne može tebe nikakav član ubijediti.
Pa sto trokut nema funkciju a znam za zabranu lijevo ima funkciju?
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42893 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

HelaS wrote: 24/01/2023 16:43
EFD22 wrote: 20/01/2023 22:08 Čuj ovog padobranca.

De objasni mi ti, tj. napiši svoje tumačenje stava (4) člana 25. ZOBSa?
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja
Ako je na semaforu otvoren zeleni signal, vozilima je zabranjeno kretanje ulijevo, u Ul. Čekaluša. Po istoj zabrani, i po predmetnom Članu 4. ZOBS-a, vozila iz Ul. Bjelave moraju propustiti vozila koja im dolaze u susret iz Ul. Čekaluša, jer su i ona dobila pravo prolaza zelenim svjetlom semafora.
Ne može se selektivno tumačiti saobraćajni znak, postavljen na istom stubu, niti ga primjenjivati prema svojim mišljenjima.

Image
Pa prođi ti kroz ovu raskrsnicu kada je zeleno svjetlo a da ispoštuješ ovaj trokut. Znači vozila iz Čekaluše moraju proći kroz raskrsnicu PRIJE tebe.
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#42894 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

xamp wrote: 25/01/2023 09:14
Ateista wrote: 25/01/2023 09:03

Molim te mi reci da nas zajebavas i trolas, bice mi lakse. :D
Eh posto su rekli da ne vrijede ovi znakovi kada je semafor... onda znaci: ako semafor ne radi, onda ne smijes lijevo niz Cekalusu... ako semafor radi, onda smijes ici kroz zabranu, jer saobracajni znakovi IZNAD semafora nemaju vise znacenje.
Izgleda u zavisnosti boje na semaforu znakovi iznad semafora razlicito vrijede i postuju se, jedan je vazeci drugi nije i obrnuto. Bas cudno da neki tako rezonuju postavljene znakove iznad semafora.
User avatar
SuperLjepilo
Posts: 36
Joined: 25/10/2022 14:20

#42895 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by SuperLjepilo »

xamp wrote: 25/01/2023 09:36
SuperLjepilo wrote: 25/01/2023 09:35

Ali nema potrebe uopšte da se to definiše ikakvim članom. Znači semafor radi, trokut nema funkciju, kroz raskrsnicu prolaziš po pravilima saobraćaja. Semafor ne radi, trokut ima funkciju, moraš propustiti ljude koji idu kroz Čekalušu. Semafor radi/ne radi, ne smiješ lijevo jer ti je izričito zabranjeno znakom zabranjenog skretanja. Tebi ako nije jasno da to nema veze jedno sa drugim, ne može tebe nikakav član ubijediti.
Pa sto trokut nema funkciju a znam za zabranu lijevo ima funkciju?
Zato što semafor i trokut regulišu istu stvar, prvenstvo prolaza u odnosu na ostala vozila koja prolaze kroz raskrsnicu. A po hijerarhiji saobraćajnih znakova, semafor je ispred trokuta i ako je u funkciji, trokut se ne gleda uopšte.

Znak zabrane nema veze sa prvenstvom prolaza, jednostavno ti zabranjuje da skreneš lijevo u bilo kojoj situaciji.
avijon
Posts: 1840
Joined: 20/08/2012 22:10

#42896 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by avijon »

Image

Sto ovo niko nije postavio dosad :lol: nema jednostavnije stvari u saobraćaju.

Radi semafor, po njemu ides, ne radi, ima znak prvenstva iznad semafora i tjt.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42897 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

kakaljin wrote: 25/01/2023 09:40
xamp wrote: 25/01/2023 09:14

Eh posto su rekli da ne vrijede ovi znakovi kada je semafor... onda znaci: ako semafor ne radi, onda ne smijes lijevo niz Cekalusu... ako semafor radi, onda smijes ici kroz zabranu, jer saobracajni znakovi IZNAD semafora nemaju vise znacenje.
Izgleda u zavisnosti boje na semaforu znakovi iznad semafora razlicito vrijede i postuju se, jedan je vazeci drugi nije i obrnuto. Bas cudno da neki tako rezonuju postavljene znakove iznad semafora.
Apsolutno nije tačno. Znak zabrane važi neovisno radi li semafor ili ne. Znak prvenstva ne važi ako radi semafor. Neovisno koje je boje svjetlo na semaforu.
kakaljin
Posts: 13503
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#42898 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by kakaljin »

Hiran wrote: 25/01/2023 09:46
kakaljin wrote: 25/01/2023 09:40

Izgleda u zavisnosti boje na semaforu znakovi iznad semafora razlicito vrijede i postuju se, jedan je vazeci drugi nije i obrnuto. Bas cudno da neki tako rezonuju postavljene znakove iznad semafora.
Apsolutno nije tačno. Znak zabrane važi neovisno radi li semafor ili ne. Znak prvenstva ne važi ako radi semafor. Neovisno koje je boje svjetlo na semaforu.
Da je to normalna raskrsnica onda bi tako vazilo kako ti kazes i nista ne bi bilo sporno, ali raskrsnica je specificna.

Da se iz Džidžikovca moze pravo u ulicu Bjelave onda bi vrijedilo to sto ti govoris.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42899 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

kakaljin wrote: 25/01/2023 09:49
Hiran wrote: 25/01/2023 09:46

Apsolutno nije tačno. Znak zabrane važi neovisno radi li semafor ili ne. Znak prvenstva ne važi ako radi semafor. Neovisno koje je boje svjetlo na semaforu.
Da je to normalna raskrsnica onda bi tako vazilo kako ti kazes i nista ne bi bilo sporno, ali raskrsnica je specificna.

Da se iz Džidžikovca moze pravo u ulicu Bjelave onda bi vrijedilo to sto ti govoris.
Nema to nikakve veze što je ulica smaknuta, radi se o istoj raskrsnici koja je regulisana jednim setom semafora i saobraćajnih znakova.
freman
Posts: 37
Joined: 26/11/2021 11:45

#42900 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by freman »

kakaljin wrote: 25/01/2023 09:49
Hiran wrote: 25/01/2023 09:46

Apsolutno nije tačno. Znak zabrane važi neovisno radi li semafor ili ne. Znak prvenstva ne važi ako radi semafor. Neovisno koje je boje svjetlo na semaforu.
Da je to normalna raskrsnica onda bi tako vazilo kako ti kazes i nista ne bi bilo sporno, ali raskrsnica je specificna.

Da se iz Džidžikovca moze pravo u ulicu Bjelave onda bi vrijedilo to sto ti govoris.
Nisam znao da postoje normalne i nenormalne raskrsnice... Znači u zavisnosti od normalnosti raskrsnice, drugačija pravila vrijede? Hajde hvala, svaki dan čovjek nauči nešto novo. :)

Molio bih sve koji misle da imaju pravo prvenstva prilikom skretanja lijevo iz Džidžikovca u Čekalušu, u odnosu na ove iz Bjelava, da vrate svoju vozačku dozvolu i uče teoriju ispočetka. Nevjerovatno, obična raskrsnica se ovdje diskutuje preko 10 stranica.
Post Reply