Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42676 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

nemezis wrote: 20/01/2023 16:04
Ateista wrote: 20/01/2023 13:46


Član 25

(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.

(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.

(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.

(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.

(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja

U stavu 1 su navedena saobr pravila, signalizacija i upute ovlastenog lica, znaci signalizacija nije dio saobr pravila nego se posebno gleda, isto tako u stavu 2 pise da se postuje signalizacija i kad se razlikuje od pravila, dakle znakovi nisu dio pravila.
Znam da nije, odgovori direktno na pitanje, pročitaj ponovo napisano.
Vec sam ti odgovorio, nije sastavni dio saobracajnih pravila, jer se posebno pominju saobracajna pravila a posebno saobracajni znakovi.
Tako sam shvatio tvoje pitanje, ako nisam dobro skontao sta hoces da kazes onda probaj preformulisati.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#42677 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by HelaS »

EFD22 wrote: 20/01/2023 14:41 Znači, semafor ti daje pravo da prođeš. A saobraćajna pravila u tom slučaju određuju pravo prvenstva prolaza za sve kojima je u tom momentu semafor dao pravo da prođu.

Šta tu sad nije jasno?
Tako je, s razlikom da ne određuju pravo prvenstva saobraćajna pravila, nego saobraćajni znakovi, i ovo je jedina rečenica na ovoj temi s kojom si u pravu. Sa svim ostalim lupaš k'o Maksim, i ti i Ateista i ovaj klon Super Ljepilo, i još neki :(
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#42678 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by HelaS »

EFD22 wrote: 20/01/2023 14:17 https://hayat.ba/mnogi-ne-znaju-odgovor ... ci/593429/
Šta vi mislite ko ima prava prolaska u ovoj situaciji?

Image

Dobro je poznato – ukoliko vozilo skreće lijevo, ima obavezu da propusti vozilo koje zadržava smjer kretanja. I upravo to je slučaj na ovoj ilustraciji.

Znakovi koji se nalaze iznad semafora mogli bi da dovedu vozača u zabludu. Međutim, s obzirom na to da semafor pokazuje zeleno, jasno je – prvenstvo prolaza ima automobil, a autobus mora da ga propusti.

U slučaju da semafor ne radi, autobus bi imao prednost, jer tako pokazuju saobraćajni znaci. I na kraju, u slučaju da nema nikakve signalizacije, primjenjivalo bi se pravilo lijevog skretanja, dakle, autobus bi morao da propusti automobil.

Pojašnjenje:

Automobil ima prednost, jer radi svjetlosna signalizacija.
Ti zaista pojma nemaš :(

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42679 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Čuj ovog padobranca.


De objasni mi ti, tj. napiši svoje tumačenje stava (4) člana 25. ZOBSa?
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#42680 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Throttle »

@EFD22 ima zivaca ko tempuser svojevremeno :D
User avatar
konektovan
Posts: 51455
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#42681 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by konektovan »

Throttle wrote: 20/01/2023 22:24 @EFD22 ima zivaca ko tempuser svojevremeno :D
:lol: :thumbup:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42682 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Pogubio zivce i napustio forum. :run:
Mor'o je kad ste ga mobingovali. :lol:
Last edited by NediM17 on 20/01/2023 22:43, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42683 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Ma dosadno mi danas :lol:

A puk’o sam ja davno
User avatar
hopi
Posts: 7262
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#42684 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by hopi »

Ma jedino konačno rješenje za tu raskrsnicu oko koje raspravljate je da bude darsu kolima između dva forumaša
Gubirnik gubi a pbjednik pobjeđuje
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42685 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

Mirzet likes this.
User avatar
Optimus09
Posts: 3717
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#42686 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Optimus09 »

Skrenuh danas preko pune u pekaru,policija zaustavlja 50 metara dalje.Nisam smio pored njih kasnije,samo se okrenuh :mrgreen:
User avatar
Logovan
Posts: 102857
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42687 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

EFD22 wrote: 20/01/2023 22:42 Ma dosadno mi danas :lol:

A puk’o sam ja davno
Ispravljas krivu drinu haha :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#42688 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by drug_profi »

jbt. 6-7 strana za popodne ste nasrali...
Nek ljudi voze i oduzimaju prednost, sviraju i bune se.
Rečeno im je sta je tacno, dat im primjer iz testova i objasnjenje...
Ali jok, ima neka njihova logika i oni su "u pravu"...
Prodje zivot u naprdjivanju.
mali_balon
Posts: 14565
Joined: 12/09/2012 09:57

#42689 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by mali_balon »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:21
mali_balon wrote: 20/01/2023 15:17

ja ulazim pravo I izlazim pravo
Ako je drugi izlaz u pitanju, onda možeš ići lijevom trakom do kružnog, unutrašnjom kroz dio kružnog i onda se isključiti iz unutrašnje u lijevu isključnu traku na drugom izlazu.

Sve to pod uslovom da se ovaj što vozi pored tebe u desnoj traci pravilno prestrojio prije kružnog i da poštuje horizontalnu signalizaciju prije kružnog koja mu kaže da se mora isključiti na prvom ili drugom izlazu, što znači da te ne može omesti prilikom tvog isključivanja. I pod uslovom da vam s desne strane tj. na prvom izlazu na koji nailaziš ne uNIđe neki jaro koji misli da ako si ti u unutrašnjoj traci on mere u vanjsku uletit' i ode pravo, opet ti presijeca putanju.

Ako se bilo šta od te dvije situacije desi, a već ste unutar kružnog, pošto je kod nas zakon nedorečen i teško možeš dokazati ove prethodne dvije radnje koje su prethodile događaju, onda se ne isključuj nego napravi krug pa ponovo.
gdje to pise majke ti...ja se iz lijeve prestrojim u desnu na ulazu u kruzni I idem na drugi izlaz.desnom jer mi ide tako putanja.....
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#42690 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by dzeno123 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 17:13 U RSu od sad TruCAM II štimaju da slika na 13 i više. Znači ako voziš 91 po njemu u zoni 80, neće te ni uslikati baš zbog ovog gore procesa.

Naravno, to ništa ne znači nama dalje tokom vožnje, jer dok ti skontas koji je radar u pitanju, on te već uslikao 😆

Tako da, limiter na plus 10 i miran.
Vidis to nisam znao, koliko si siguran u to, mada ima mi smisla.

Nedavno mi momak iz RS govori da onaj stub radar kod neskovica ne slika pojas jer ne zna razlikovati torbicu od pojasa.

PS. Dozer je kralj a mislim da ima i finih kuka, evo ga nema, sjebo se, skonto koliko dugo je zivio u neznanju. :mrgreen:
Last edited by dzeno123 on 21/01/2023 08:28, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42691 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

dzeno123 wrote: 21/01/2023 08:25
EFD22 wrote: 20/01/2023 17:13 U RSu od sad TruCAM II štimaju da slika na 13 i više. Znači ako voziš 91 po njemu u zoni 80, neće te ni uslikati baš zbog ovog gore procesa.

Naravno, to ništa ne znači nama dalje tokom vožnje, jer dok ti skontas koji je radar u pitanju, on te već uslikao 😆

Tako da, limiter na plus 10 i miran.
Vidis to nisam znao, koliko si siguran u to, mada ima mi smisla.
Kolega koji radi u MUP RS me nazvao maksuz da mi kaže mjesec dana nakon mog izleta na sud da su na internoj viber grupi dobili nezvaničnu depešu da štimaju radar na 13 i više, da ne slika na 12 i manje preko.

Al’ opet kažem, jedino sa GPSom i provjerenom informacijom gdje je koji radar možeš voziti tih +12 u odnosu na limit. Znači ne dobijamo ništa u realnosti. Ponavljam, limiter na +10 i miran. :mrgreen:
nemezis
Posts: 3065
Joined: 30/01/2011 12:08

#42692 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nemezis »

Ateista wrote: 20/01/2023 19:12
nemezis wrote: 20/01/2023 16:04
Znam da nije, odgovori direktno na pitanje, pročitaj ponovo napisano.
Vec sam ti odgovorio, nije sastavni dio saobracajnih pravila, jer se posebno pominju saobracajna pravila a posebno saobracajni znakovi.
Tako sam shvatio tvoje pitanje, ako nisam dobro skontao sta hoces da kazes onda probaj preformulisati.
Ne razumijem, citirao sam Zakon i sve objasnio. Koje tačno pravilo iz Zakona se primjenjuje kada je obojici zeleno? Pravila su navedena u Zakonu, ja sam citirao ono za koje ja mislim da se primjenjuje i postavio pitanje u vezi njega. Je li ti nije jasno pitanje?
User avatar
Logovan
Posts: 102857
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42693 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Evo snijega

Čekam izvještaje :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42694 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

polako,jos lopatam avliju :-D
User avatar
Logovan
Posts: 102857
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42695 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 21/01/2023 10:19 polako,jos lopatam avliju :-D
:lol: :lol: :mrgreen:
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42696 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

nemezis wrote: 21/01/2023 10:04
Ateista wrote: 20/01/2023 19:12

Vec sam ti odgovorio, nije sastavni dio saobracajnih pravila, jer se posebno pominju saobracajna pravila a posebno saobracajni znakovi.
Tako sam shvatio tvoje pitanje, ako nisam dobro skontao sta hoces da kazes onda probaj preformulisati.
Ne razumijem, citirao sam Zakon i sve objasnio. Koje tačno pravilo iz Zakona se primjenjuje kada je obojici zeleno? Pravila su navedena u Zakonu, ja sam citirao ono za koje ja mislim da se primjenjuje i postavio pitanje u vezi njega. Je li ti nije jasno pitanje?
Evo kako sam te shvatio, naveo si gdje kaze da se postuju pravila osim ako znakom nije drugacije odredjeno, a u drugom stavu da se na raskrsnici sa semaforom medjusobna prednost onima kojima je zeleno gledaju pravila. Shvatio sam te da si pitao za ovo drugo da li to podrazumijeva i znakove jer je prethodno navedeno da se postuju pravila ako nije drugacije definisano znakom, i na to sam odgovorio.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42697 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

HelaS wrote: 20/01/2023 22:02
EFD22 wrote: 20/01/2023 14:41 Znači, semafor ti daje pravo da prođeš. A saobraćajna pravila u tom slučaju određuju pravo prvenstva prolaza za sve kojima je u tom momentu semafor dao pravo da prođu.

Šta tu sad nije jasno?
Tako je, s razlikom da ne određuju pravo prvenstva saobraćajna pravila, nego saobraćajni znakovi, i ovo je jedina rečenica na ovoj temi s kojom si u pravu. Sa svim ostalim lupaš k'o Maksim, i ti i Ateista i ovaj klon Super Ljepilo, i još neki :(
Opet cu te uputiti da procitas sta pise u zobsu da vidis da nisi u pravu, ili trolas.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42698 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

HelaS wrote: 20/01/2023 22:02
Tako je, s razlikom da ne određuju pravo prvenstva saobraćajna pravila, nego saobraćajni znakovi, i ovo je jedina rečenica na ovoj temi s kojom si u pravu. Sa svim ostalim lupaš k'o Maksim, i ti i Ateista i ovaj klon Super Ljepilo, i još neki :(
Šta kad je znak u koliziji sa semaforom? Npr. nailaziš na raskrsnicu, imaš znak STOP i zeleno svjetlo na semaforu. Hoćeš li se zaustaviti na znaku stop?
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#42699 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by HelaS »

Hiran wrote: 21/01/2023 12:22
HelaS wrote: 20/01/2023 22:02
Tako je, s razlikom da ne određuju pravo prvenstva saobraćajna pravila, nego saobraćajni znakovi, i ovo je jedina rečenica na ovoj temi s kojom si u pravu. Sa svim ostalim lupaš k'o Maksim, i ti i Ateista i ovaj klon Super Ljepilo, i još neki :(
Šta kad je znak u koliziji sa semaforom? Npr. nailaziš na raskrsnicu, imaš znak STOP i zeleno svjetlo na semaforu. Hoćeš li se zaustaviti na znaku stop?
Semaforom se ograničava ili daje pravo prolaska kroz raskrnicu, a saobraćajnim znacima daje se pravo prvenstva, za takve znakove. Ili izričitih naredbi, za druge, itd. Ako je znak STOP postavljen na semaforu, kroz zeleni signal daje se pravo polaska u raskrsnicu, ali odmah nakon toga vozilo treba da stane i propusti druga vozila sa njihovim pravom prvenstva, pa tek nakon toga tvoje vozilo da prođe kroz raskrsnicu. Znak STOP ne znači zabranu prolaska. Da, odgovor na pitanje je - zaustavit ću se na znak STOP.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#42700 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by HelaS »

Ateista wrote: 21/01/2023 12:11
HelaS wrote: 20/01/2023 22:02

Tako je, s razlikom da ne određuju pravo prvenstva saobraćajna pravila, nego saobraćajni znakovi, i ovo je jedina rečenica na ovoj temi s kojom si u pravu. Sa svim ostalim lupaš k'o Maksim, i ti i Ateista i ovaj klon Super Ljepilo, i još neki :(
Opet cu te uputiti da procitas sta pise u zobsu da vidis da nisi u pravu, ili trolas.
Nemoj se ljutiti, ali stvarno s tobom ne želim više raspravljati na ovoj temi. Pojma nemaš o ovoj materiji, i uporno postavljaš nekakve svoje teorije i improviziraš pravila. Uz to, i poprilično si "nepismen", a novinar ili sam nešto pobrkao, što svakako nije ključni razlog da odbijam raspravu s tobom, ali jeste razlog.
Post Reply