SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Sid the sloth
Posts: 3852
Joined: 30/01/2013 15:56

#63926 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Sid the sloth »

drug_profi wrote: 23/01/2023 09:32 Side, iz nekog si mi razloga na foe listi.
A nisam bas lak na tome, znači bilo je razloga. Tako da necu citati. Samo cu se iznervirati vjerovatno.
Nekima forum sluzi kao ispovjedaonica :lol: Samo pisu, 80% ljudi ima na foe listi :lol:
User avatar
JohnnyS
Posts: 17460
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#63927 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by JohnnyS »

SmokingMan wrote: 23/01/2023 10:15 Depresija nije fizička bolest, već psihološki poremećaj, i u većini slučajeva je izliječiva.
Depresija je psihička bolest. Fizička, psihička, svejedno, Svjetska zdravstvena organizacija definira zdravlje kao fizičko, psihičko i socijalno blagostanje. U većini slučajeva se drži pod kontrolom, a ne da je izlječiva jer nitko se nije izliječio od nje kao što se izliječi od upale pluća, nego je drži pod kontrolom terapijom. A ja te mogu provesti odjelom psihijatrije gdje ima dosta ljudi sa šakom tableta, a da im ništa ne pomaže. "Većina slučajeva" je i dalje manje od svih, a ovi između se mogu i ubiti i svašta nešto
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#63928 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

vjeshalica wrote: 23/01/2023 10:09
drug_profi wrote: 23/01/2023 09:32
@Ateista
Nemanje noge nije prepreka za ljekarski. Trebas samo imati auto prilagođeno tome ili protezu koja funkcioniše.
I moj komšija RVI bez noge, visoka amputacija, regularno vozi normalna auta bez posebnih komandi.
Nije prepreka ali u vozackoj mora biti napomena i vozilo mora biti prilagodjeno stanju osobe. Lik sa drvenom nogom nema osjecaja na pedalama kao sa svojom pravom nogom. Da ne govorim da ta drvena noga jel ispravna ili nije ili hocel sletit ili nece...tako da...i taj tvoj primjer je sporan. Znam isto covjeka koji je sav iskrivljen i ima ruke krace ali auto je kompletno prilagodjeno njegovom stanju, ima naljepnicu i regularno vozi.
Vjerujem da mora biti neki papir koji će reći npr. da je proteza funkcionalna kao i noga.
Ne znam, vjerovatno si upućenija.

@Chmoljo nije. Ja sam iz finog kraja. Ne vozaju se premiJumi kod mene. :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#63929 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

JohnnyS wrote: 23/01/2023 10:13
vjeshalica wrote: 23/01/2023 10:09

Nije prepreka ali u vozackoj mora biti napomena i vozilo mora biti prilagodjeno stanju osobe. Lik sa drvenom nogom nema osjecaja na pedalama kao sa svojom pravom nogom. Da ne govorim da ta drvena noga jel ispravna ili nije ili hocel sletit ili nece...tako da...i taj tvoj primjer je sporan. Znam isto covjeka koji je sav iskrivljen i ima ruke krace ali auto je kompletno prilagodjeno njegovom stanju, ima naljepnicu i regularno vozi.
Ako vozi automatik, može s jednom nogom
Ma kakav automatik voza mali teretni kombi(zanatlija) do 3,5 tone sa otvorenom karoserijom birvaktilni i dvojkaru hehe
User avatar
Ateista
Posts: 51668
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#63930 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 23/01/2023 09:32 Side, iz nekog si mi razloga na foe listi.
A nisam bas lak na tome, znači bilo je razloga. Tako da necu citati. Samo cu se iznervirati vjerovatno.

@Ateista
Nemanje noge nije prepreka za ljekarski. Trebas samo imati auto prilagođeno tome ili protezu koja funkcioniše.
I moj komšija RVI bez noge, visoka amputacija, regularno vozi normalna auta bez posebnih komandi.
Ok, ne kazem da ga ne moze proci, ali postoje ogranicenja neka, evo i vjesalica je objasnila. Hocu da kazem da je besmisleno da oni to ne vide i ne evidentiraju, ne kazem da zbog toga ne smije voziti.
mali_balon
Posts: 14559
Joined: 12/09/2012 09:57

#63931 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mali_balon »

SmokingMan wrote: 23/01/2023 10:15 Depresija nije fizička bolest, već psihološki poremećaj, i u većini slučajeva je izliječiva.
znas gdje zivimo I sta znaci traziti pomoc psihologa ili psihijatra, da ne razvlacimo temu....
a drugi problem je ne prepoznavanje da ti treba pomoc....
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#63932 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by PM72 »

Mora imat invalidsku karticu i oznaku na vozilu i rješenje koje ide uz to u kojem je sve objašnjeno
User avatar
vjeshalica
Posts: 20766
Joined: 31/03/2019 14:56

#63933 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

drug_profi wrote: 23/01/2023 10:19
vjeshalica wrote: 23/01/2023 10:09

Nije prepreka ali u vozackoj mora biti napomena i vozilo mora biti prilagodjeno stanju osobe. Lik sa drvenom nogom nema osjecaja na pedalama kao sa svojom pravom nogom. Da ne govorim da ta drvena noga jel ispravna ili nije ili hocel sletit ili nece...tako da...i taj tvoj primjer je sporan. Znam isto covjeka koji je sav iskrivljen i ima ruke krace ali auto je kompletno prilagodjeno njegovom stanju, ima naljepnicu i regularno vozi.
Vjerujem da mora biti neki papir koji će reći npr. da je proteza funkcionalna kao i noga.
Ne znam, vjerovatno si upućenija.

@Chmoljo nije. Ja sam iz finog kraja. Ne vozaju se premiJumi kod mene. :mrgreen:
Ma brate ,to je štap umjesto noge. Nisam luda znam sta sam vidjela. Ne bi da me neko pogresno shvati. Lik je nagazio u ratu na minu i raznijela mu nogu,nema je,a mozda nije imao para da pravi neku modernu protezu. Ne vrijedjam nikoga ali fkt ...on nema nista u vozackoj naznaceno a mora imati. Prema tome...
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#63934 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by EasyMan »

SmokingMan wrote: 23/01/2023 10:15 Depresija nije fizička bolest, već psihološki poremećaj, i u većini slučajeva je izliječiva.
Najveci problem je posjetiti ljekara i traziti pomoc. Ne znam jesu li mi gori ovi ateisti sto svaki trenutak koriste da napadaju boga iako u njega ne vjeruju i da svo zlo svaljuju na njega ili ovi sto previse vjeruju pa misle svaku bol i bolest ce im bog izlijeciti. Imali u zgradi komsiju koji se prije godinu ili dvije ubio skokom sa zgrade, dan i noc se molio bogu umjesto da ode doktoru po terapiju. Jos godinu dvije prije toga nam govorio kako nije dobar psihicki itd... Da ne spominjem drugaricu koja uci po cijelu noc djetetu ajetul kursiju jer se trza i place, a djetetu rastu zubici :lol: Nije cula gluperda da ima lijek za to :D
Znaci danas sve fanatici pretjerivaci i sa jedne i sa druge strane!
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#63935 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

vjeshalica wrote: 23/01/2023 10:22 Ma brate ,to je štap umjesto noge. Nisam luda znam sta sam vidjela. Ne bi da me neko pogresno shvati. Lik je nagazio u ratu na minu i raznijela mu nogu,nema je,a mozda nije imao para da pravi neku modernu protezu. Ne vrijedjam nikoga ali fkt ...on nema nista u vozackoj naznaceno a mora imati. Prema tome...
Ma ok. Ne kažem ništa. Ja sam samo pomenuo ovog svog komšiju koji ima pristojnu protezu. Lijeva noga mu je u pitanju, tako da mu samo za kvacilo treba, a mislim da mu je sad ovaj auto automatik. Prije je vozio manualca.
Naravno da ima oznaku i sve ostalo.
User avatar
muha_sa
Posts: 140385
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#63936 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by muha_sa »

EasyMan wrote: 23/01/2023 10:22
SmokingMan wrote: 23/01/2023 10:15 Depresija nije fizička bolest, već psihološki poremećaj, i u većini slučajeva je izliječiva.
Najveci problem je posjetiti ljekara i traziti pomoc. Ne znam jesu li mi gori ovi ateisti sto svaki trenutak koriste da napadaju boga iako u njega ne vjeruju i da svo zlo svaljuju na njega ili ovi sto previse vjeruju pa misle svaku bol i bolest ce im bog izlijeciti. Imali u zgradi komsiju koji se prije godinu ili dvije ubio skokom sa zgrade, dan i noc se molio bogu umjesto da ode doktoru po terapiju. Jos godinu dvije prije toga nam govorio kako nije dobar psihicki itd... Da ne spominjem drugaricu koja uci po cijelu noc djetetu ajetul kursiju jer se trza i place, a djetetu rastu zubici :lol: Nije cula gluperda da ima lijek za to :D
Znaci danas sve fanatici pretjerivaci i sa jedne i sa druge strane!
Moj jaran otišo u Omer Maslic psihijatru da mu se izjada :-) doktor ga fino saslušo pa kad je ovaj moj završio veli mu--e Hamdo deder sad ti saslušaj mene :D kad se doktor raskuko moj Hamdo umal nije zaplako--ode doktor do prozora pa iz dzepa izvadi bocu sa hapovima te izvadi tabletu i popi je nako pred njim :lol:
Moj Hamdo više nikad nije kuko kako je rastrešen :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#63937 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

EasyMan wrote: 23/01/2023 10:22
SmokingMan wrote: 23/01/2023 10:15 Depresija nije fizička bolest, već psihološki poremećaj, i u većini slučajeva je izliječiva.
Najveci problem je posjetiti ljekara i traziti pomoc. Ne znam jesu li mi gori ovi ateisti sto svaki trenutak koriste da napadaju boga iako u njega ne vjeruju i da svo zlo svaljuju na njega ili ovi sto previse vjeruju pa misle svaku bol i bolest ce im bog izlijeciti. Imali u zgradi komsiju koji se prije godinu ili dvije ubio skokom sa zgrade, dan i noc se molio bogu umjesto da ode doktoru po terapiju. Jos godinu dvije prije toga nam govorio kako nije dobar psihicki itd... Da ne spominjem drugaricu koja uci po cijelu noc djetetu ajetul kursiju jer se trza i place, a djetetu rastu zubici :lol: Nije cula gluperda da ima lijek za to :D
Znaci danas sve fanatici pretjerivaci i sa jedne i sa druge strane!
A čemu ti onda Bog služi? Da te tješi?
Ajd nećemo o tome, vrijeđa mi Telegenciju, a ti ćeš se naći uvrijeđen što ti postavljam pitanja.
User avatar
Ateista
Posts: 51668
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#63938 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ateista »

EasyMan wrote: 23/01/2023 10:22
SmokingMan wrote: 23/01/2023 10:15 Depresija nije fizička bolest, već psihološki poremećaj, i u većini slučajeva je izliječiva.
Najveci problem je posjetiti ljekara i traziti pomoc. Ne znam jesu li mi gori ovi ateisti sto svaki trenutak koriste da napadaju boga iako u njega ne vjeruju i da svo zlo svaljuju na njega ili ovi sto previse vjeruju pa misle svaku bol i bolest ce im bog izlijeciti. Imali u zgradi komsiju koji se prije godinu ili dvije ubio skokom sa zgrade, dan i noc se molio bogu umjesto da ode doktoru po terapiju. Jos godinu dvije prije toga nam govorio kako nije dobar psihicki itd... Da ne spominjem drugaricu koja uci po cijelu noc djetetu ajetul kursiju jer se trza i place, a djetetu rastu zubici :lol: Nije cula gluperda da ima lijek za to :D
Znaci danas sve fanatici pretjerivaci i sa jedne i sa druge strane!
Ne moze ateisti biti kriv bog kad u njega ne vjeruje. :D

To je vise onako hipoteticko pitanje, kako neko moze vjerovati da postoji takvo svemoguce bice koje dopusta da se desavaju takve stvari, ili mozda nije svemoguc ipak, ili nije dobar kako se predstavlja? Nesto ne stima tu, ne moze biti i dobar i svemoguc i dopustati neke stvari da se desavaju.
User avatar
SmokingMan
Posts: 22526
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: α / β Geminorum

#63940 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by SmokingMan »

JohnnyS wrote: 23/01/2023 10:19
SmokingMan wrote: 23/01/2023 10:15 Depresija nije fizička bolest, već psihološki poremećaj, i u većini slučajeva je izliječiva.
Depresija je psihička bolest. Fizička, psihička, svejedno, Svjetska zdravstvena organizacija definira zdravlje kao fizičko, psihičko i socijalno blagostanje. U većini slučajeva se drži pod kontrolom, a ne da je izlječiva jer nitko se nije izliječio od nje kao što se izliječi od upale pluća, nego je drži pod kontrolom terapijom. A ja te mogu provesti odjelom psihijatrije gdje ima dosta ljudi sa šakom tableta, a da im ništa ne pomaže. "Većina slučajeva" je i dalje manje od svih, a ovi između se mogu i ubiti i svašta nešto
Psičko / duhovno/ stanje, i on se tretira drugačije od fizičkog oboljenja, oba slučaja se tretiraju odvodjenim metodama liječenja. Zapostavljanjem mentalne higijene se odražava na tijelesnu higijenu, pa sve do ozbiljnijih stanja. Imao sam i ja akutne napade panike, gdje znam da bi se neki od vas ubili bez imalo razmišljanja. I evo danas te napade nemam, a živio sam par mjeseci bukvalno u nesnosnom strahu, niti sam se liječio šakama tableta, kako se to obično mistificira, jer ljudi malo čitaju o poremećajima i kako pravilno tretirati neke od njih, nije ni sve u tabletama, od kojih se svakako može stvoriti velika ovinost. Naravno da ima i onih koje je nemoguće kontrolisati bez medikamenata, i da iza nekih od njih stoji ozbiljnija trauma mozga, nastala ne zbog fizičke traume tokom odrastanja, već prenatalnog stresa, ali i čak nedostatka oksigena prilikom formiranja fetusa može ozbiljno narušiti pravilan razvoj mozda, pogotovo prednjeg korteksa, koji između ostalog služi na razvoj naših socijalnih viještina. Otići će u off. :mrgreen:
User avatar
darius_maximus
Posts: 4485
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#63941 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by darius_maximus »

Ateista wrote: 23/01/2023 10:38
EasyMan wrote: 23/01/2023 10:22

Najveci problem je posjetiti ljekara i traziti pomoc. Ne znam jesu li mi gori ovi ateisti sto svaki trenutak koriste da napadaju boga iako u njega ne vjeruju i da svo zlo svaljuju na njega ili ovi sto previse vjeruju pa misle svaku bol i bolest ce im bog izlijeciti. Imali u zgradi komsiju koji se prije godinu ili dvije ubio skokom sa zgrade, dan i noc se molio bogu umjesto da ode doktoru po terapiju. Jos godinu dvije prije toga nam govorio kako nije dobar psihicki itd... Da ne spominjem drugaricu koja uci po cijelu noc djetetu ajetul kursiju jer se trza i place, a djetetu rastu zubici :lol: Nije cula gluperda da ima lijek za to :D
Znaci danas sve fanatici pretjerivaci i sa jedne i sa druge strane!
Ne moze ateisti biti kriv bog kad u njega ne vjeruje. :D

To je vise onako hipoteticko pitanje, kako neko moze vjerovati da postoji takvo svemoguce bice koje dopusta da se desavaju takve stvari, ili mozda nije svemoguc ipak, ili nije dobar kako se predstavlja? Nesto ne stima tu, ne moze biti i dobar i svemoguc i dopustati neke stvari da se desavaju.
Meni je to više pitanje egoizma. :D

Ono, živiš, svjestan da ni većinu kolega na poslu ne zanimaš pretjerano, ali postoji svemoguće biće koje te je stvorilo i kojem je stalo do tebe i kojeg zanima kako ti živiš i šta jedeš i piješ. Njegovu ljubav ne moraš ni zaraditi, on te voli bezuslovno (not). Coping mehanizam na globalnom nivou. Ljudi jednostavno ne mogu prihvatiti ideju da su beznačajni i prolazni.
User avatar
Ateista
Posts: 51668
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#63942 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Ateista »

darius_maximus wrote: 23/01/2023 10:44
Ateista wrote: 23/01/2023 10:38

Ne moze ateisti biti kriv bog kad u njega ne vjeruje. :D

To je vise onako hipoteticko pitanje, kako neko moze vjerovati da postoji takvo svemoguce bice koje dopusta da se desavaju takve stvari, ili mozda nije svemoguc ipak, ili nije dobar kako se predstavlja? Nesto ne stima tu, ne moze biti i dobar i svemoguc i dopustati neke stvari da se desavaju.
Meni je to više pitanje egoizma. :D

Ono, živiš, svjestan da ni većinu kolega na poslu ne zanimaš pretjerano, ali postoji svemoguće biće koje te je stvorilo i kojem je stalo do tebe i kojeg zanima kako ti živiš i šta jedeš i piješ. Njegovu ljubav ne moraš ni zaraditi, on te voli bezuslovno (not). Coping mehanizam na globalnom nivou. Ljudi jednostavno ne mogu prihvatiti ideju da su beznačajni i prolazni.
Da, ima i toga.
A zanimljiva je ta bezuslovna ljubav gdje ce te poslati u vjecnu vatru ako ku se nisi molio na ispravan nacin i slicno. :D
I sama ideja boga je u stvari odraz ljudskog egoizma.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21044
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#63943 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

Nemaju te stvari veze sa bogom i vjerom, i tako dalje.
Najviše imaju veze sa svjetonazorom i kućnim odgojem.
Opšte je prihvaćena stvar u civiliziranim društvima kada se ne osjećaš dobro posjetiti doktora.
Nešto sumnjam da su bolnice loše u saudiji ili sličnoj ultra-religiozinoj državi i da su ordinacije prazne.
Najveći problem je u glavama ljudi.

Ovo sve iznad je nevezano za slučaj mlade žene koja je skočila u Miljacku, mislim da je degutantno i nadasve mahalski razglabati o mogućim razlozima.
Potencijalnih razloga je bezbroj.
User avatar
mk ultra
Posts: 24032
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#63945 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by mk ultra »

nije moguće
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#63946 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

DaysleepeR wrote: 23/01/2023 10:50 Ovo sve iznad je nevezano za slučaj mlade žene koja je skočila u Miljacku, mislim da je degutantno i nadasve mahalski razglabati o mogućim razlozima.
Potencijalnih razloga je bezbroj.
Slažem se. Ja sam boga pomenuo jer kraj takvih tragedija jednostavno svako mora da se zapita ima li ga i koji klinac je ovo?
A svako od nas mora pokusati makar malo lucidnosti naci i zatraziti pomoc kad padne u takve bunare.

Inace, ako se dobro sjecam, januar je mjesec sa statisticki najvise samoubistava ili tako nesto.
Evo vec bar dva u malom gradu kao sto je SA.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Usa
Contact:

#63947 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by O'zone »

Prije pola sata sam vidio osmrtnicu djevojke koja je život okončala u Miljackoj i shvatio da smo se poslovno znali zadnjih 5-6 mjeseci i tako me sjebalo da opisati ne mogu...ne mogu da vjerujem...
User avatar
sime_cipol
Posts: 23398
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#63948 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by sime_cipol »

User avatar
muha_sa
Posts: 140385
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#63949 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by muha_sa »

mk ultra wrote: 23/01/2023 10:56 nije moguće
I ja prosto ne mogu vjerovat--možda je neki trač u pitanju :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 21044
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#63950 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by DaysleepeR »

drug_profi wrote: 23/01/2023 10:58
DaysleepeR wrote: 23/01/2023 10:50 Ovo sve iznad je nevezano za slučaj mlade žene koja je skočila u Miljacku, mislim da je degutantno i nadasve mahalski razglabati o mogućim razlozima.
Potencijalnih razloga je bezbroj.
Slažem se. Ja sam boga pomenuo jer kraj takvih tragedija jednostavno svako mora da se zapita ima li ga i koji klinac je ovo?
A svako od nas mora pokusati makar malo lucidnosti naci i zatraziti pomoc kad padne u takve bunare.

Inace, ako se dobro sjecam, januar je mjesec sa statisticki najvise samoubistava ili tako nesto.
Evo vec bar dva u malom gradu kao sto je SA.
Od čovjeka koji radi u hitnoj sam čuo da u Sarajevu u posljednje vrijeme ima jako puno samoubistava. Više nego ikad prije. Niko o tome ne priča.
Post Reply