To ne pise u dijelu koji se odnosi na raskrsnice sa semaforom, vec prije toga gdje se govori generalno, ali za konkretan slucaj gdje je semafor vaze samo pravila.Laplace wrote: ↑22/01/2023 09:23Kad ne odgovoriš na pitanje, ispada da ne znaš odgovor i da nisi u pravu.
Kad odgovoriš na pitanje, ispadaš pacijent.
Nikako narodu ugoditi.
Btw, tebi niko ne odgovori na pitanje. Svi zaobilaze drugi dio rečenice u ZOBS-u, gdje jasno stoji da se u slučaju da je dvojici vozača zeleno primjenjuju saobraćajna pravila ukoliko saobraćajnim znacima nije drugačije određeno. Boldirani dio ljudi naprosto zanemaruju, kao da ne postoji. I niko taj dio nije komentarisao.
Sta vas najvise nervira kod vozaca
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42751 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42752 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
nemezis wrote: ↑22/01/2023 08:08Procitaj moj post kao sam objasnio situaciju i propise koji se odnose na nju. Isto tako objasni ti. Ovako te ništa ne kontam, ne znam ni šta hoćeš da kažeš. U mom postu je sve jasno napisano i postavljeno je pitanje na koje je vrlo jednostavno odgovriti. Ti pises nekoliko postova a nikako da jasno odgovoriš na pitanje u tom postu ili da predočis tekst iz Zakona za koji ti smatraš da se primjenjuje na nacin na koji sam ja to uradio. Šta ti u stvari želiš/tvrdiš? Nije mi jasno kako ne kontas sta hocu da kažem akonja kazem "citiraj propise...", sta tu nije jasno? Imaš situaciju, citiraj redom propise koji se odnose na tunsituaciju i objasni zasto se ti propisi koje citiraš odnose na situaciju o kojoj se govori.
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
Evo moje shvatanje:
Prva tri stava su generalna, dakle prvi kaze da se moraju postovati pravila i signaluzacija (semafori i znakovi).
Drugi stav kaze da je signalizacija starija od pravila, znaci hoce da kaze ako su u koliziji signaluzacija i pravila, gledas signalizaciju, odnosno semafore i znakove.
Treci stav detaljnije obrazlaze signalizaciju gdje kaze da je svjetlosna starija od znakova.
Ova tri stava su generalna, dok cetvrti govori o slucaju kada imamo semafor i vozila cija je putanja u koliziji a zeleno im je istovremeno, i tu vrlo jasno kaze da se tu gledaju saobracajna pravila, dok peti stav govori kad ima drot na raskrsnici da je on stariji od svega toga.
Jos prvi put sam tvoje pitanje shvatio kao da li je ovo "ako saobracajnim znakom nije drugacije odredjeno" dio pravila i vec sam rekao da nije, zato sto se u stavu 1 nabrajaju pravila i signalizacija kao posebno, dok je u stavu 2 receno samo sta je starije generalno, ne da je ovo pod navodnicima dio pravila. Ako su stavu dva naveli ovo, onda bi da treba naveli i u stavu 4.
Nadam se da sam sad objasnio.
-
nemezis
- Posts: 3065
- Joined: 30/01/2011 12:08
#42753 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ovo je jasno, ako ima semafor i ako je dvojici zeleno, primjenjuju se pravila. Medjutim, koje tačno pravilo se primjenjuje u konkretnoj situaciji. Ja sam citirao ono pravilo za koje sam smatrao da se primjenjuje i to pravilo sadrzi "ako nema znaka". Znaci, ti moraš postupiti po pravilu ali kojem tacno, daj tekst pravila iz Zakona po kojem moraš postupiti. Ako pravilo kaze "moraš x, ako nema znaka" onda jednostavno pravilo nije "moras x", kako ti predstavljaš, nego "moras x, ako nema znaka", ne mozes reci da "ako nema znaka" nije dio pravila koje glasi "moras x, ako nema znaka" kada je jasno iz teksta da je "ako nema znaka" dio pravila.Ateista wrote: ↑22/01/2023 10:28nemezis wrote: ↑22/01/2023 08:08
Procitaj moj post kao sam objasnio situaciju i propise koji se odnose na nju. Isto tako objasni ti. Ovako te ništa ne kontam, ne znam ni šta hoćeš da kažeš. U mom postu je sve jasno napisano i postavljeno je pitanje na koje je vrlo jednostavno odgovriti. Ti pises nekoliko postova a nikako da jasno odgovoriš na pitanje u tom postu ili da predočis tekst iz Zakona za koji ti smatraš da se primjenjuje na nacin na koji sam ja to uradio. Šta ti u stvari želiš/tvrdiš? Nije mi jasno kako ne kontas sta hocu da kažem akonja kazem "citiraj propise...", sta tu nije jasno? Imaš situaciju, citiraj redom propise koji se odnose na tunsituaciju i objasni zasto se ti propisi koje citiraš odnose na situaciju o kojoj se govori.
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
Evo moje shvatanje:
Prva tri stava su generalna, dakle prvi kaze da se moraju postovati pravila i signaluzacija (semafori i znakovi).
Drugi stav kaze da je signalizacija starija od pravila, znaci hoce da kaze ako su u koliziji signaluzacija i pravila, gledas signalizaciju, odnosno semafore i znakove.
Treci stav detaljnije obrazlaze signalizaciju gdje kaze da je svjetlosna starija od znakova.
Ova tri stava su generalna, dok cetvrti govori o slucaju kada imamo semafor i vozila cija je putanja u koliziji a zeleno im je istovremeno, i tu vrlo jasno kaze da se tu gledaju saobracajna pravila, dok peti stav govori kad ima drot na raskrsnici da je on stariji od svega toga.
Jos prvi put sam tvoje pitanje shvatio kao da li je ovo "ako saobracajnim znakom nije drugacije odredjeno" dio pravila i vec sam rekao da nije, zato sto se u stavu 1 nabrajaju pravila i signalizacija kao posebno, dok je u stavu 2 receno samo sta je starije generalno, ne da je ovo pod navodnicima dio pravila. Ako su stavu dva naveli ovo, onda bi da treba naveli i u stavu 4.
Nadam se da sam sad objasnio.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42754 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Polazim od toga da sam postavio slike, i da ucesnici u diskusiji znaju o cemu se radi.Laplace wrote: ↑22/01/2023 09:20Pri tome, očigledno o pravcu priča na način da je jasno da se radi ne o različitim pravcima nego o istom pravcu i različitim smjerovima. Time nas sve dovodi u zabludu i navodi na pogrešan zaključak da on priča o dva različita (npr. okomita) pravca. Dok skontaš na šta je mislio prođe nekoliko stranica foruma.
Ne čitamo mi misli.
Ali, ocito ovdje treba sve objasnjavati do u mikron....Sve naucnici, jbt....
-
sahbazzz
- Posts: 1095
- Joined: 19/07/2020 12:27
#42755 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Kakav picvajz na Cvili ne mogu da vjerujem, na 100 metara 3 saobracajke. Prije semafora se naredase jedni u druge, na semaforu obojici osovina pukla (ne znam kako su ono uspjeli) i kao slag na tortu frajer se zabio u bus na okretaljci (ni to nije jasno kako je uspio). Gledam i ne vjerujem jesmo li mi sekunde normalno 
-
shandrprcSA
- Posts: 10220
- Joined: 23/02/2013 08:16
#42756 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
nije ni cudo kad pola autobusa ostane na glavnoj u pravcu Ilidzesahbazzz wrote: ↑22/01/2023 14:04 Kakav picvajz na Cvili ne mogu da vjerujem, na 100 metara 3 saobracajke. Prije semafora se naredase jedni u druge, na semaforu obojici osovina pukla (ne znam kako su ono uspjeli) i kao slag na tortu frajer se zabio u bus na okretaljci (ni to nije jasno kako je uspio). Gledam i ne vjerujem jesmo li mi sekunde normalno![]()
-
sahbazzz
- Posts: 1095
- Joined: 19/07/2020 12:27
#42757 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Bus je bio na svom mjestu, uredno skrenuo, sad ne znam da li ga je naknadno pomjerio (cisto sumnjam) ali nije bio na cesti i nije smetao. Ovaj se zabio u njegov zadnji kraj.shandrprcSA wrote: ↑22/01/2023 14:08nije ni cudo kad pola autobusa ostane na glavnoj u pravcu Ilidzesahbazzz wrote: ↑22/01/2023 14:04 Kakav picvajz na Cvili ne mogu da vjerujem, na 100 metara 3 saobracajke. Prije semafora se naredase jedni u druge, na semaforu obojici osovina pukla (ne znam kako su ono uspjeli) i kao slag na tortu frajer se zabio u bus na okretaljci (ni to nije jasno kako je uspio). Gledam i ne vjerujem jesmo li mi sekunde normalno![]()
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#42758 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
nemezis wrote: ↑22/01/2023 11:26Ovo je jasno, ako ima semafor i ako je dvojici zeleno, primjenjuju se pravila. Medjutim, koje tačno pravilo se primjenjuje u konkretnoj situaciji. Ja sam citirao ono pravilo za koje sam smatrao da se primjenjuje i to pravilo sadrzi "ako nema znaka". Znaci, ti moraš postupiti po pravilu ali kojem tacno, daj tekst pravila iz Zakona po kojem moraš postupiti. Ako pravilo kaze "moraš x, ako nema znaka" onda jednostavno pravilo nije "moras x", kako ti predstavljaš, nego "moras x, ako nema znaka", ne mozes reci da "ako nema znaka" nije dio pravila koje glasi "moras x, ako nema znaka" kada je jasno iz teksta da je "ako nema znaka" dio pravila.Ateista wrote: ↑22/01/2023 10:28
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
Evo moje shvatanje:
Prva tri stava su generalna, dakle prvi kaze da se moraju postovati pravila i signaluzacija (semafori i znakovi).
Drugi stav kaze da je signalizacija starija od pravila, znaci hoce da kaze ako su u koliziji signaluzacija i pravila, gledas signalizaciju, odnosno semafore i znakove.
Treci stav detaljnije obrazlaze signalizaciju gdje kaze da je svjetlosna starija od znakova.
Ova tri stava su generalna, dok cetvrti govori o slucaju kada imamo semafor i vozila cija je putanja u koliziji a zeleno im je istovremeno, i tu vrlo jasno kaze da se tu gledaju saobracajna pravila, dok peti stav govori kad ima drot na raskrsnici da je on stariji od svega toga.
Jos prvi put sam tvoje pitanje shvatio kao da li je ovo "ako saobracajnim znakom nije drugacije odredjeno" dio pravila i vec sam rekao da nije, zato sto se u stavu 1 nabrajaju pravila i signalizacija kao posebno, dok je u stavu 2 receno samo sta je starije generalno, ne da je ovo pod navodnicima dio pravila. Ako su stavu dva naveli ovo, onda bi da treba naveli i u stavu 4.
Nadam se da sam sad objasnio.
Neka ti ne bude mrsko pogledati.
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#42759 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
To je već konkretan odgovor na njegovo pitanje. Ako je ovo važeći ZOBS, onda je sve jasno.Hiran wrote: ↑22/01/2023 10:17Koji je to ZOBS?Laplace wrote: ↑22/01/2023 09:23
Btw, tebi niko ne odgovori na pitanje. Svi zaobilaze drugi dio rečenice u ZOBS-u, gdje jasno stoji da se u slučaju da je dvojici vozača zeleno primjenjuju saobraćajna pravila ukoliko saobraćajnim znacima nije drugačije određeno. Boldirani dio ljudi naprosto zanemaruju, kao da ne postoji. I niko taj dio nije komentarisao.
Evo iz dva razlčita izvora:
2) https://bihamk.ba/bs/sigurnost/zobs/118
3) https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... -u-BiH.pdf
![]()
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#42760 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Kolega, postavio si pitanje i na to pitanje sam ti odgovorio. To što ti se odgovor nije svidio je tvoj problem.Dozer wrote: ↑22/01/2023 13:20Polazim od toga da sam postavio slike, i da ucesnici u diskusiji znaju o cemu se radi.Laplace wrote: ↑22/01/2023 09:20
Pri tome, očigledno o pravcu priča na način da je jasno da se radi ne o različitim pravcima nego o istom pravcu i različitim smjerovima. Time nas sve dovodi u zabludu i navodi na pogrešan zaključak da on priča o dva različita (npr. okomita) pravca. Dok skontaš na šta je mislio prođe nekoliko stranica foruma.
Ne čitamo mi misli.
Ali, ocito ovdje treba sve objasnjavati do u mikron....Sve naucnici, jbt....
- vjeshalica
- Posts: 20769
- Joined: 31/03/2019 14:56
-
nemezis
- Posts: 3065
- Joined: 30/01/2011 12:08
#42762 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Prvi izraz "hijerarhija postupanja" ne postoji u Zakonu. "Izmedju ovih prvih triju tocaka gledamo gornju", ne postoji u Zakonu. "Prometne znakove ignoriramo, kao da ne postoje", ne postoji u Zakonu. "Gledamo isključivo samo semafor", nigdje ne piše u Zakonu. On navodi pravilo "vozac...mora propustiti vozilo koje ide ravno", medjutim u nasem Zakonu ne postoji takvo pravilo. U našem Zakonu postoji pravilo "Vozač vozila koje na raskrsnici/raskrižju skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, na raskrsnici/raskrižju zadržava pravac svog kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno.". Primjećuješ li ovdje razliku? Kao sto sam vec rekao vise puta, samo pravilo koje se treba primjenjivati kaze "osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno". Dakle, samo pravilo kaze da trebas vidjeti jesu li postavljeni neki znakovo. Ne postoji odredba u Zakonu koja kaze da se "znakovi ne gledaju ako postoji semafor". Postoje odredbe koje kazu da semafor može "narediti/dozvoliti" neku radnji koja je u suprotnosti sa postavljenim znakom i da se u tom slučaju postupa po semaforu. Evo, neka ti ne bude mrsko pročitati moj prvi post u vezi ovoga pa onda obrazloži svoj stav. Ja mislim da sam prilično jasno napisao nedoumice u tom prvom postu pa eto pročitaj. Ovo mi djeluje kao nekakvo patroniziranje kao da sam ja mutav pa mi pokazujes video i to iz Hrvatske. Šta nas briga za Hrvatsku, pričamo o Zakonu u BiH i jasno sam naveo tekst koji smatram spornim.NediM17 wrote: ↑22/01/2023 14:48nemezis wrote: ↑22/01/2023 11:26
Ovo je jasno, ako ima semafor i ako je dvojici zeleno, primjenjuju se pravila. Medjutim, koje tačno pravilo se primjenjuje u konkretnoj situaciji. Ja sam citirao ono pravilo za koje sam smatrao da se primjenjuje i to pravilo sadrzi "ako nema znaka". Znaci, ti moraš postupiti po pravilu ali kojem tacno, daj tekst pravila iz Zakona po kojem moraš postupiti. Ako pravilo kaze "moraš x, ako nema znaka" onda jednostavno pravilo nije "moras x", kako ti predstavljaš, nego "moras x, ako nema znaka", ne mozes reci da "ako nema znaka" nije dio pravila koje glasi "moras x, ako nema znaka" kada je jasno iz teksta da je "ako nema znaka" dio pravila.
Neka ti ne bude mrsko pogledati.
-
TLOP
- Posts: 358
- Joined: 23/01/2020 11:12
#42763 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Pa imas citavu sekciju u zakonu samo o pravilima saobracaja
Evo konkretno clan 49
https://www.paragraf.ba/propisi/bih/zak ... ovini.html
Evo konkretno clan 49
https://www.paragraf.ba/propisi/bih/zak ... ovini.html
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42764 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
6. Prvenstvo prolazanemezis wrote: ↑22/01/2023 11:26Ovo je jasno, ako ima semafor i ako je dvojici zeleno, primjenjuju se pravila. Medjutim, koje tačno pravilo se primjenjuje u konkretnoj situaciji. Ja sam citirao ono pravilo za koje sam smatrao da se primjenjuje i to pravilo sadrzi "ako nema znaka". Znaci, ti moraš postupiti po pravilu ali kojem tacno, daj tekst pravila iz Zakona po kojem moraš postupiti. Ako pravilo kaze "moraš x, ako nema znaka" onda jednostavno pravilo nije "moras x", kako ti predstavljaš, nego "moras x, ako nema znaka", ne mozes reci da "ako nema znaka" nije dio pravila koje glasi "moras x, ako nema znaka" kada je jasno iz teksta da je "ako nema znaka" dio pravila.Ateista wrote: ↑22/01/2023 10:28
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
Evo moje shvatanje:
Prva tri stava su generalna, dakle prvi kaze da se moraju postovati pravila i signaluzacija (semafori i znakovi).
Drugi stav kaze da je signalizacija starija od pravila, znaci hoce da kaze ako su u koliziji signaluzacija i pravila, gledas signalizaciju, odnosno semafore i znakove.
Treci stav detaljnije obrazlaze signalizaciju gdje kaze da je svjetlosna starija od znakova.
Ova tri stava su generalna, dok cetvrti govori o slucaju kada imamo semafor i vozila cija je putanja u koliziji a zeleno im je istovremeno, i tu vrlo jasno kaze da se tu gledaju saobracajna pravila, dok peti stav govori kad ima drot na raskrsnici da je on stariji od svega toga.
Jos prvi put sam tvoje pitanje shvatio kao da li je ovo "ako saobracajnim znakom nije drugacije odredjeno" dio pravila i vec sam rekao da nije, zato sto se u stavu 1 nabrajaju pravila i signalizacija kao posebno, dok je u stavu 2 receno samo sta je starije generalno, ne da je ovo pod navodnicima dio pravila. Ako su stavu dva naveli ovo, onda bi da treba naveli i u stavu 4.
Nadam se da sam sad objasnio.
Član 49
(1) Na raskrsnici ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan da propusti vozilo koje dolazi s njegove desne strane, osim ako saobraćajnim znakom na putu nije drugačije određeno.
(2) Vozač vozila koje na raskrsnici skreće ulijevo dužan je da propusti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, na raskrsnici zadržava pravac svog kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim saobraćajnim znakom nije drugačije određeno.
(3) Izuzetno od odredaba st. (1) i (2) ovog člana, vozilo koje se kreće po šinama ima prvenstvo prolaza na raskrsnici ili u susretu s drugim vozilom, bez obzira na to s koje mu strane ono nailazi, osim ako postavljenim saobraćajnim znakom nije drugačije određeno.
(4) Vozač koji ulazi vozilom na put koji je saobraćajnim znakom označen kao put s prvenstvom prolaza dužan je da propusti sva vozila koja se kreću tim putem.
(5) Vozač je dužan da propusti sva vozila koja se kreću putem na koji ulazi i kad taj put nije saobraćajnim znakom označen kao put s prvenstvom prolaza ako vozilom ulazi sa zemljanog puta ili puta sa makadamskim zastorom na put s kolovoznim zastorom, ili ako na put ulazi sa površine na kojoj se ne odvija saobraćaj.
(6) Vozač koji pri skretanju vozila presijeca biciklističku stazu ili traku koja se pruža uzduž kolovoza kojim se kreće dužan je da propusti bicikl i bicikl s motorom koji se kreće biciklističkom stazom ili trakom u istom ili suprotnom smjeru.
Razumijem sta hoces da kazes, evo i ovdje gdje su opisana pravila stoji to "ako znakom nije drugacije definisano".
Ono sto je malo cudno je da nigdje nije jasno receno to su saobracajna pravila, nego je tako nabrojano kako se sve odredjuje prednost na raskrsnici, osim ako nema jos neki clan, ovo je ono sto sam ja nasao.
Tvoje tvrdnje imaju osnove, da sad ne citiram i ovaj zadnji post, tacno je da u zakonu nigdje ne pise bas to da se znak ne gleda kad ima semafor, ali opet mislim da na kraju tako dodje u praksi, malo su mozda nespretno ovo definisali.
Iako u ovom clanu nije jasno naznaceno sta su pravila, opet cu se vratiti na clan 25 gdje se nabraja sta sve ucesnici u saobracaju trebaju da postuju i tu je posebno receno saobracajna pravila i signalizaciju, tako da je to ono zbog cega mozemo reci da onaj dio "ako znakom nije drugacije definisano" nije dio pravila jer bi pisalo ucesnici su duzni da postuju pravila koja podrazumijevaju to i signalizaciju.
Dalje i clanu 25 stavu 2 pise da su ucesnici duzni da postuju pravila ako znakom nije drugacije definisano, sto opet znaci da je to odvojeno, inace bi samo napisali da postuju pravila i to bi samo po sebi podrazumijevalo ovo "ako" koje je vec navedeno.
Dalje, ako su to "ako" stavili u stav 2, logicno bi bilo da ga stave i u stav 4, ocigledno sa razlogom nisu jer tu ne vazi to "ako".
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#42765 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Nema druge, ateista niz Bjelave, ovaj uz Dzidzikovac pa kom obojci kom opanci.
- insaneinthebrain
- Posts: 25548
- Joined: 12/08/2013 12:51
#42766 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
pravda stize na kraju za idiota u kamionu
- hopi
- Posts: 7264
- Joined: 05/03/2009 23:03
- Location: zemlja moja
-
DonieBrasco
- Posts: 20127
- Joined: 31/08/2016 16:09
- drug_profi
- Posts: 65444
- Joined: 16/07/2012 16:00
#42769 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Trebali su ga zapalit...
- Hiran
- Posts: 446
- Joined: 19/03/2010 22:06
#42770 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ne kaže tako nego obratno. Mora se postupiti po semaforu i kada se značenje znaka razlikuje od ostalih saobraćajnih znakova. Znači razlikovao se znak na semaforu od značenja ostalih znakova ili ne ti moraš postupiti po semaforu.nemezis wrote: ↑22/01/2023 18:21Prvi izraz "hijerarhija postupanja" ne postoji u Zakonu. "Izmedju ovih prvih triju tocaka gledamo gornju", ne postoji u Zakonu. "Prometne znakove ignoriramo, kao da ne postoje", ne postoji u Zakonu. "Gledamo isključivo samo semafor", nigdje ne piše u Zakonu. On navodi pravilo "vozac...mora propustiti vozilo koje ide ravno", medjutim u nasem Zakonu ne postoji takvo pravilo. U našem Zakonu postoji pravilo "Vozač vozila koje na raskrsnici/raskrižju skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, na raskrsnici/raskrižju zadržava pravac svog kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno.". Primjećuješ li ovdje razliku? Kao sto sam vec rekao vise puta, samo pravilo koje se treba primjenjivati kaze "osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno". Dakle, samo pravilo kaze da trebas vidjeti jesu li postavljeni neki znakovo. Ne postoji odredba u Zakonu koja kaze da se "znakovi ne gledaju ako postoji semafor". Postoje odredbe koje kazu da semafor može "narediti/dozvoliti" neku radnji koja je u suprotnosti sa postavljenim znakom i da se u tom slučaju postupa po semaforu. Evo, neka ti ne bude mrsko pročitati moj prvi post u vezi ovoga pa onda obrazloži svoj stav. Ja mislim da sam prilično jasno napisao nedoumice u tom prvom postu pa eto pročitaj. Ovo mi djeluje kao nekakvo patroniziranje kao da sam ja mutav pa mi pokazujes video i to iz Hrvatske. Šta nas briga za Hrvatsku, pričamo o Zakonu u BiH i jasno sam naveo tekst koji smatram spornim.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom
i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili
saobraćajnih pravila.
- skrbavi-admin
- Posts: 7129
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#42771 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Nazalost ljudi uvijek vide jednu stranu medalje.....ja uvijek gledam flip-coin stranu situacije..... a to je da je lik frcio dobro na cesti sa kamarom gubara na koje je naisao.... nazalost ispalo je tako kako je ispalo...sreca pa nije tragicno... nemoguce da mu se rekreativno iz ciste kurcobolje ovo radilo...... jednostavno neki ljudi frcnu.....
-
nemezis
- Posts: 3065
- Joined: 30/01/2011 12:08
#42772 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ja, i? Jesi li pročitao moj post u vezi toga? Jesi li vidio koje pravilo sam citirao? Jesi li vidio pitanje u vezi tog pravila?TLOP wrote: ↑22/01/2023 18:30 Pa imas citavu sekciju u zakonu samo o pravilima saobracaja
Evo konkretno clan 49
https://www.paragraf.ba/propisi/bih/zak ... ovini.html
- konektovan
- Posts: 51457
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#42773 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ima li kakav humanitarni broj za vozača kamiona,...skrbavi-admin wrote: ↑22/01/2023 19:59Nazalost ljudi uvijek vide jednu stranu medalje.....ja uvijek gledam flip-coin stranu situacije..... a to je da je lik frcio dobro na cesti sa kamarom gubara na koje je naisao.... nazalost ispalo je tako kako je ispalo...sreca pa nije tragicno... nemoguce da mu se rekreativno iz ciste kurcobolje ovo radilo...... jednostavno neki ljudi frcnu.....
- vjeshalica
- Posts: 20769
- Joined: 31/03/2019 14:56
#42774 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Isti zakon je u HR i ovdje, ali je to zargonska prica da bi se objasnila poenta kad i u kojim situacijama po redu ide neko postupanje. Nego posto uvijek imas forumsku lovačku, zašto ti neke svoje stavove koje zastupas ne primjenis konkretno u stvarnom SVOM zivotu? Na primjer, policija reguliše raskrsnicu, semafor i dalje "radi" i sto ne postupiš po semaforu umjesto po policijskom naređenju? Napravis sranje, odes na sud i objasnis zašto si ti u pravu, a policija nije i tako?nemezis wrote: ↑22/01/2023 18:21
Prvi izraz "hijerarhija postupanja" ne postoji u Zakonu. "Izmedju ovih prvih triju tocaka gledamo gornju", ne postoji u Zakonu. "Prometne znakove ignoriramo, kao da ne postoje", ne postoji u Zakonu. "Gledamo isključivo samo semafor", nigdje ne piše u Zakonu. On navodi pravilo "vozac...mora propustiti vozilo koje ide ravno", medjutim u nasem Zakonu ne postoji takvo pravilo. U našem Zakonu postoji pravilo "Vozač vozila koje na raskrsnici/raskrižju skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, na raskrsnici/raskrižju zadržava pravac svog kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno.". Primjećuješ li ovdje razliku? Kao sto sam vec rekao vise puta, samo pravilo koje se treba primjenjivati kaze "osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno". Dakle, samo pravilo kaze da trebas vidjeti jesu li postavljeni neki znakovo. Ne postoji odredba u Zakonu koja kaze da se "znakovi ne gledaju ako postoji semafor". Postoje odredbe koje kazu da semafor može "narediti/dozvoliti" neku radnji koja je u suprotnosti sa postavljenim znakom i da se u tom slučaju postupa po semaforu. Evo, neka ti ne bude mrsko pročitati moj prvi post u vezi ovoga pa onda obrazloži svoj stav. Ja mislim da sam prilično jasno napisao nedoumice u tom prvom postu pa eto pročitaj. Ovo mi djeluje kao nekakvo patroniziranje kao da sam ja mutav pa mi pokazujes video i to iz Hrvatske. Šta nas briga za Hrvatsku, pričamo o Zakonu u BiH i jasno sam naveo tekst koji smatram spornim.
- skrbavi-admin
- Posts: 7129
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#42775 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
vidi, ja nisam iskljuciv ko Podromanija i Ustikolina..... ja uzmem u obzir traume kroz koje neko prodje - neko na autocesti kao ovaj imbecil kojem je neko dao CDL.... ili neko ko je iz istocne BIH i prezivio je pogrom....

