Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42626 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

mali_balon wrote: 20/01/2023 15:17
EFD22 wrote: 20/01/2023 15:15

Nije bitno kojom voziš, nego kojom ulaziš, naravno ako je više traka na ulazu u KT, i ako su označene na vrijeme za prestrojavanje. :mrgreen:
ja ulazim pravo I izlazim pravo
Ako je drugi izlaz u pitanju, onda možeš ići lijevom trakom do kružnog, unutrašnjom kroz dio kružnog i onda se isključiti iz unutrašnje u lijevu isključnu traku na drugom izlazu.

Sve to pod uslovom da se ovaj što vozi pored tebe u desnoj traci pravilno prestrojio prije kružnog i da poštuje horizontalnu signalizaciju prije kružnog koja mu kaže da se mora isključiti na prvom ili drugom izlazu, što znači da te ne može omesti prilikom tvog isključivanja. I pod uslovom da vam s desne strane tj. na prvom izlazu na koji nailaziš ne uNIđe neki jaro koji misli da ako si ti u unutrašnjoj traci on mere u vanjsku uletit' i ode pravo, opet ti presijeca putanju.

Ako se bilo šta od te dvije situacije desi, a već ste unutar kružnog, pošto je kod nas zakon nedorečen i teško možeš dokazati ove prethodne dvije radnje koje su prethodile događaju, onda se ne isključuj nego napravi krug pa ponovo.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42627 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 20/01/2023 15:18
EFD22 wrote: 20/01/2023 15:16

A ja imam kameru na kojoj se jasno vidi da si dao žmigavac za desno i nastavio pravo. Kakva je tu “sudska praksa”? :lol:
Džaba ti, oduzeo si prvenstvo, a i ne vrijedi ti ta kamera na sudu. :mrgreen:
Image

Hoćeš mi reći da ako ja idem zelenom putanjom, na crnom mjestu nema vozila, ti ideš plavom i ostane ti žmigavac a predomisliš se i nastaviš crvenom, i sretnemo se, da ti ništa nećeš biti kriv?

Ne znam. Evo kažem da ne znam, al’ ja bih išao na sud. Naravno ako mogu dokazati da ti je bio upaljen žmigavac.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42628 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:04
Logovan wrote: 20/01/2023 15:01
Moze vala. :mrgreen:

Krecemo... :mrgreen:

Zeleno se upalilo i tebi i njemu, vidis da i on skrece (upaljen zmigavac, polako mota desno), pa smotaj i ti, dvije su trake, on u svoju traku, ti u svoju traku, logicno.
Upravo tako.
Jer vaše putanje uopće nisu u koliziji, što naravno i član 48. propisuje.

5. Skretanje
Članak 48.
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom prometnom trakom koja se proteže uz desn rub kolnika, osim ako prometnim znakom ili oznakom na kolniku nije drugačije određeno.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom lijevom prometnom trakom koja se proteže uz središnju liniju i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje linije bočnih kolnika, odnosno prometnom trakom koja se proteže uz lijevi rub ceste s jednosmjernim prometom, osim ako prometnim znakom na cesti nije drugačije određeno.

Naravno, ako je cesta u koju obojica skrećete samo sa jednom trakom u vašem smjeru, onda ovaj koji skreće desno ima pravo prvenstva prolaza. Logično.




Selam.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42629 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 20/01/2023 15:25
EFD22 wrote: 20/01/2023 15:04

Upravo tako.
Jer vaše putanje uopće nisu u koliziji, što naravno i član 48. propisuje.

5. Skretanje
Članak 48.
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom prometnom trakom koja se proteže uz desn rub kolnika, osim ako prometnim znakom ili oznakom na kolniku nije drugačije određeno.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom lijevom prometnom trakom koja se proteže uz središnju liniju i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje linije bočnih kolnika, odnosno prometnom trakom koja se proteže uz lijevi rub ceste s jednosmjernim prometom, osim ako prometnim znakom na cesti nije drugačije određeno.

Naravno, ako je cesta u koju obojica skrećete samo sa jednom trakom u vašem smjeru, onda ovaj koji skreće desno ima pravo prvenstva prolaza. Logično.




Selam.
Ovaj prvi klip se ne slaže sa stavom (1) člana 48. ZoBS-a.

Drugi nisam ni pogledao. Evo počeo sam pa zaustavio odmah na početku.

Ovo ako je tačno, onda čitav član 48. ZoBS-a je suvišan.

Ili ovaj frajer nema pojma, ili u Hrvatskoj ne postoji takav član i njihovom ZoSP-u.
Last edited by ZoomZoomKiwi on 20/01/2023 15:30, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42630 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:27
NediM17 wrote: 20/01/2023 15:25





Selam.
Ovaj prvi klip se ne slaže sa stavom (1) člana 48. ZoBS-a.

Drugi nisam ni pogledao.
Slaže, slaže, nisi ti dobro razumio taj član.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42631 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 20/01/2023 15:29
EFD22 wrote: 20/01/2023 15:27

Ovaj prvi klip se ne slaže sa stavom (1) člana 48. ZoBS-a.

Drugi nisam ni pogledao.
Slaže, slaže, nisi ti dobro razumio taj član.
Kako, objasni mi molim te?
Kad kaže da se moraš kretati uz desni rub i skrenuti u krajnju desnu traku.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42632 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

NediM17 wrote: 20/01/2023 15:25
EFD22 wrote: 20/01/2023 15:04

Upravo tako.
Jer vaše putanje uopće nisu u koliziji, što naravno i član 48. propisuje.

5. Skretanje
Članak 48.
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom prometnom trakom koja se proteže uz desn rub kolnika, osim ako prometnim znakom ili oznakom na kolniku nije drugačije određeno.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom lijevom prometnom trakom koja se proteže uz središnju liniju i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje linije bočnih kolnika, odnosno prometnom trakom koja se proteže uz lijevi rub ceste s jednosmjernim prometom, osim ako prometnim znakom na cesti nije drugačije određeno.

Naravno, ako je cesta u koju obojica skrećete samo sa jednom trakom u vašem smjeru, onda ovaj koji skreće desno ima pravo prvenstva prolaza. Logično.




Selam.
Selam i tebi. To je tumacenje u HR, ovdje to NIJE tacno tumacenje.
Primjer ti je raskrsnica kod Dzamije Fahd, skretanje ulijevo prema kruznom. Prilikom skretanja ulijevo ides prvo u lijevu prvu traku, nakon cega se prestrojavas u desnu. Probaj u desnu odma i vidi rezultate "polaganja" vozackog.
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42633 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:31
NediM17 wrote: 20/01/2023 15:29

Slaže, slaže, nisi ti dobro razumio taj član.
Kako, objasni mi molim te?
Kad kaže da se moraš kretati uz desni rub i skrenuti u krajnju desnu traku.
Isti je clan kao i kod njih ali oni tumace drugacije, ovdje na ispitu je to fula. Ko ne vjeruje nek provjeri, pisala sam gore iznad.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42634 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 20/01/2023 15:29
EFD22 wrote: 20/01/2023 15:27

Ovaj prvi klip se ne slaže sa stavom (1) člana 48. ZoBS-a.

Drugi nisam ni pogledao.
Slaže, slaže, nisi ti dobro razumio taj član.
Po toj logici ovaj žuti može kako hoće je l'?
Image
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42635 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:31
NediM17 wrote: 20/01/2023 15:29

Slaže, slaže, nisi ti dobro razumio taj član.
Kako, objasni mi molim te?
Kad kaže da se moraš kretati uz desni rub i skrenuti u krajnju desnu traku.
Nigdje ne kaže da moraš skrenuti u prvu desnu.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42636 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 20/01/2023 15:37
EFD22 wrote: 20/01/2023 15:31

Kako, objasni mi molim te?
Kad kaže da se moraš kretati uz desni rub i skrenuti u krajnju desnu traku.
Nigdje ne kaže da moraš skrenuti u prvu desnu.
5. Skretanje
Članak 48.
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom prometnom trakom koja se proteže uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom ili oznakom na kolniku nije drugačije određeno.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom lijevom prometnom trakom koja se proteže uz središnju liniju i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje linije bočnih kolnika, odnosno prometnom trakom koja se proteže uz lijevi rub ceste s jednosmjernim prometom, osim ako prometnim znakom na cesti nije drugačije određeno.

A šta znači krajnja desna nego prva desna.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42637 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:36
NediM17 wrote: 20/01/2023 15:29

Slaže, slaže, nisi ti dobro razumio taj član.
Po toj logici ovaj žuti može kako hoće je l'?
Image
Naravno da ne može, trebao si pažljivije pogledati klip.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42638 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:39
NediM17 wrote: 20/01/2023 15:37

Nigdje ne kaže da moraš skrenuti u prvu desnu.
5. Skretanje
Članak 48.
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom prometnom trakom koja se proteže uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom ili oznakom na kolniku nije drugačije određeno.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom lijevom prometnom trakom koja se proteže uz središnju liniju i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje linije bočnih kolnika, odnosno prometnom trakom koja se proteže uz lijevi rub ceste s jednosmjernim prometom, osim ako prometnim znakom na cesti nije drugačije određeno.

A šta znači krajnja desna nego prva desna.
Isti takav član od riječi do riječi stoji i u hrvatskom ZOSP-u.
I šta ćemo sa članom 49 stav 2 ?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42639 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 20/01/2023 15:45
EFD22 wrote: 20/01/2023 15:39

5. Skretanje
Članak 48.
(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom prometnom trakom koja se proteže uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom ili oznakom na kolniku nije drugačije određeno.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je obaviti skretanje krećući se krajnjom lijevom prometnom trakom koja se proteže uz središnju liniju i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje linije bočnih kolnika, odnosno prometnom trakom koja se proteže uz lijevi rub ceste s jednosmjernim prometom, osim ako prometnim znakom na cesti nije drugačije određeno.

A šta znači krajnja desna nego prva desna.
Isti takav član od riječi do riječi stoji i u hrvatskom ZOSP-u.
Oni ga pogrešno tumače, očigledno.

Ako se veže na ovaj dio "osim ako prometnim znakom ili oznakom na kolniku nije drugačije određeno." To se misli na situaciju kada je krajnja desna traka rezervisana sa saobraćaj JGP i šinska vozila, kao npr. situacija kada iz Alipašine skrećeš desno u Maršala Tita, tu ideš u krajnju desnu kojom smiješ voziti, a to je kad brojiš s desna druga traka, a ne prva, prva je označena žutom bojom.
Ne smiješ se uključiti ni u srednju ni u lijevu i to je to, to tačno tako nalaže stav (1) člana 48. ZoBS-a.

Al' odjavljujem se za danas, ne mogu više. Prosto ne mogu da vjerujem kakvu logiku neki upotrebljavaju.
User avatar
SuperLjepilo
Posts: 36
Joined: 25/10/2022 14:20

#42640 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by SuperLjepilo »

Provjereno znam da možeš popiti kaznu ako ne uđeš u krajnju traku pri skretanju :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42641 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:25
NediM17 wrote: 20/01/2023 15:18

Džaba ti, oduzeo si prvenstvo, a i ne vrijedi ti ta kamera na sudu. :mrgreen:
Image

Hoćeš mi reći da ako ja idem zelenom putanjom, na crnom mjestu nema vozila, ti ideš plavom i ostane ti žmigavac a predomisliš se i nastaviš crvenom, i sretnemo se, da ti ništa nećeš biti kriv?

Ne znam. Evo kažem da ne znam, al’ ja bih išao na sud. Naravno ako mogu dokazati da ti je bio upaljen žmigavac.
Nisi mi odgovorio na ovo pitanje.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42642 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 15:49 Provjereno znam da možeš popiti kaznu ako ne uđeš u krajnju traku pri skretanju :lol:
100%

Morat će i Nedim da plati kaznu da sazna :mrgreen:
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#42643 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by vjeshalica »

Ne moras dokazivati zmigavcem, dovoljno je dokazati putanjom vozila od kojeg smjera si dosao
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42644 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

vjeshalica wrote: 20/01/2023 15:52 Ne moras dokazivati zmigavcem, dovoljno je dokazati putanjom vozila od kojeg smjera si dosao
I to je, ali eto može se desiti da krajnja desna iz koje je došao može i pravo i desno, onda samo žmigavac pali, ili moram sačekati da on ipak skroz skrene desno bez obzira što je već dao žmigavac.
nemezis
Posts: 3065
Joined: 30/01/2011 12:08

#42645 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nemezis »

Dozer wrote: 20/01/2023 13:40
nemezis wrote: 20/01/2023 13:30
I, šta si ovime htio reći? Da će zbog toga što su nekada ljudima otimali auta tebi proći "otkud ja znam ko su oni" u situaciji kada prate nekoga? Nemoj ba zezati. Priča je o tome da li auto u pratnji mora biti "pravo" policijsko auto ili ne, istina je da ne treba, policijsko auto je policijsko auto i kada ima "blinkere".
Netacno. Ja cu sad naruciti s eBay-a i staviti blinkere na svoj auto. Da li to automatski znaci da je to policijski auto?
Ne znači, kakve to ima veze sa vozilima pod pratnjom?
nemezis
Posts: 3065
Joined: 30/01/2011 12:08

#42646 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nemezis »

Dozer wrote: 20/01/2023 13:42
nemezis wrote: 20/01/2023 13:30
I, šta si ovime htio reći? Da će zbog toga što su nekada ljudima otimali auta tebi proći "otkud ja znam ko su oni" u situaciji kada prate nekoga? Nemoj ba zezati. Priča je o tome da li auto u pratnji mora biti "pravo" policijsko auto ili ne, istina je da ne treba, policijsko auto je policijsko auto i kada ima "blinkere".
Netacno. Ja cu sad naruciti s eBay-a i staviti blinkere na svoj auto. Da li to automatski znaci da je to policijski auto? Naravno da ne znaci.

To sto se kod nas zakoni izigravaju kako kome padne na pamet, i sto se politicari ponasaju kabadahijski i u stilu "ma hajde ba, lako cemo to", ne znaci da su u upravu.
Policijski auto je samo onaj koji je propisno obiljezen bojama karoserije, svjetlosnom i zvucnom signalizacijom. Sve ostalo NIJE policijski auto.
Čime je to definisano?
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42647 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:53
vjeshalica wrote: 20/01/2023 15:52 Ne moras dokazivati zmigavcem, dovoljno je dokazati putanjom vozila od kojeg smjera si dosao
I to je, ali eto može se desiti da krajnja desna iz koje je došao može i pravo i desno, onda samo žmigavac pali, ili moram sačekati da on ipak skroz skrene desno bez obzira što je već dao žmigavac.
To je ispravno razmišljanje, oprez je majka mudrosti.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42648 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

nemezis wrote: 20/01/2023 15:54
Dozer wrote: 20/01/2023 13:40
Netacno. Ja cu sad naruciti s eBay-a i staviti blinkere na svoj auto. Da li to automatski znaci da je to policijski auto?
Ne znači, kakve to ima veze sa vozilima pod pratnjom?
Pa kažu eto da policijsko vozilo koje prati vozila pod policijskom pratnjom ne mora biti označeno.

Znači ja i dva jarana sa crnim autima i blinkerima se smatramo vozilima pod pratnjom? :mrgreen:
Last edited by ZoomZoomKiwi on 20/01/2023 15:56, edited 1 time in total.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#42649 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Throttle »

Pa vi se istovremeno svadjate oko 16 stvari :lol:
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#42650 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by NediM17 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 15:51
SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 15:49 Provjereno znam da možeš popiti kaznu ako ne uđeš u krajnju traku pri skretanju :lol:
100%

Morat će i Nedim da plati kaznu da sazna :mrgreen:
Neki dan bio jubilej, 40 godina vozačke dozvole, još je ne platih, mada nikad nije kasno. :mrgreen:
Post Reply