Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
SuperLjepilo
Posts: 36
Joined: 25/10/2022 14:20

#42576 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by SuperLjepilo »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:17
Hiran wrote: 20/01/2023 14:15

Misli suprotne smjerove,a ne pravce. Inače koji bi to cirkus bio da semafor istovremeno daje zeleno svjetlo za ukrštene pravce.
Evo ukrsteni pravci... i smijerovi.

Image
Hoces da kazes da se ovdje zeleno pali i na pravcu Malte i na pravcu Bulevara/Zmaja od Bosne ?
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42577 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

Hiran wrote: 20/01/2023 14:19
Dozer wrote: 20/01/2023 14:17
Evo ukrsteni pravci...

Image
I ti kažeš da je zeleno na svim semaforima?
To je Sarajevo. Na svakoj takvoj raskrsnici je istovremeno zeleno svima odozgo i odozdo na slici, a koji iz svojih pravaca idu desno, pravo i lijevo.
BadBoy
Posts: 9611
Joined: 01/11/2005 21:55

#42578 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

Dozer wrote: 20/01/2023 13:58 Jos jednom - semafor NE DAJE prednost na cesti.
Ovo je ključ. Masa ljudi misli da semafor daje PREDNOST.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42579 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 14:21
Dozer wrote: 20/01/2023 14:17
Evo ukrsteni pravci... i smijerovi.

Image
Hoces da kazes da se ovdje zeleno pali i na pravcu Malte i na pravcu Bulevara/Zmaja od Bosne ?
:facepalm:
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42580 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

BadBoy wrote: 20/01/2023 14:23
Dozer wrote: 20/01/2023 13:58 Jos jednom - semafor NE DAJE prednost na cesti.
Ovo je ključ. Masa ljudi misli da semafor daje PREDNOST.
Pa vidis da ih se tako danas uci....
I onda malo-malo, pa debeli krs na cesti, totalke, itd.
Last edited by Dozer on 20/01/2023 14:24, edited 2 times in total.
User avatar
SuperLjepilo
Posts: 36
Joined: 25/10/2022 14:20

#42581 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by SuperLjepilo »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:21
Hiran wrote: 20/01/2023 14:19

I ti kažeš da je zeleno na svim semaforima?
To je Sarajevo. Na svakoj takvoj raskrsnici je istovremeno zeleno svima odozgo i odozdo na slici, a koji iz svojih pravaca idu desno, pravo i lijevo.
Ma ti druže pričaš o smjerovima, a ne o pravcima. Naravno da je na jednom pravcu, a u dva smjera, zeleno u isto vrijeme.

Mene facepalma a miješa pojmove SMJER i PRAVAC :lol: :lol: :lol:
Last edited by SuperLjepilo on 20/01/2023 14:24, edited 1 time in total.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42582 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:21
Hiran wrote: 20/01/2023 14:19

I ti kažeš da je zeleno na svim semaforima?
To je Sarajevo. Na svakoj takvoj raskrsnici je istovremeno zeleno svima odozgo i odozdo na slici, a koji iz svojih pravaca idu desno, pravo i lijevo.
Pa je li crveno vozilima koja dolaze iz okomitog pravca ?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42583 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Evo za ove što misle da je ovo pravilo novotarija:

Zakon o bezbednosti saobraćaja iz SFRJ iz 1988. godine (Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 50 od 12. avgusta 1988. godine; 63/88, 80/89, 29/90)

III. PRAVILA SAOBRAĆAJA
1. Opšte odredbe
Član 27.
(1)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i znacima i naredbama koje daju ovlašćena lica.
(2)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i kad time odstupaju od propisa o pravilima saobraćaja.
(3)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema svetlosnom saobraćajnom znaku i kad se taj znak razlikuje od pravila o prvenstvu prolaza izraženom na istom mestu drugim saobraćajnim znakom.
(4)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju i prema zahtevima izraženim pomoću znakova ili po naredbama koje daju ovlašćena lica i kad time odstupaju od propisanih pravila saobraćaja ili značenja saobraćajnih znakova postavljenih na putu.


ŠTA ĆEMO SAD?
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42584 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 14:24
Dozer wrote: 20/01/2023 14:21
To je Sarajevo. Na svakoj takvoj raskrsnici je istovremeno zeleno svima odozgo i odozdo na slici, a koji iz svojih pravaca idu desno, pravo i lijevo.
Ma ti druže pričaš o smjerovima, a ne o pravcima. Naravno da je na jednom pravcu, a u dva smjera, zeleno u isto vrijeme.

Mene facepalma a miješa pojmove SMJER i PRAVAC :lol: :lol: :lol:
Koliko je meni poznato, tu se ljudi iz svojih pravaca krecu prema ukupno 6 smjerova kada im se upali zeleno, a upali se svima istovremeno....
Btw, koja je razlika izmedju "pravac" i "smijer"?
Last edited by Dozer on 20/01/2023 14:28, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42585 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

EFD22 wrote: 20/01/2023 14:25 Evo za ove što misle da je ovo pravilo novotarija:

Zakon o bezbednosti saobraćaja iz SFRJ iz 1988. godine (Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 50 od 12. avgusta 1988. godine; 63/88, 80/89, 29/90)

III. PRAVILA SAOBRAĆAJA
1. Opšte odredbe
Član 27.
(1)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i znacima i naredbama koje daju ovlašćena lica.
(2)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i kad time odstupaju od propisa o pravilima saobraćaja.
(3)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema svetlosnom saobraćajnom znaku i kad se taj znak razlikuje od pravila o prvenstvu prolaza izraženom na istom mestu drugim saobraćajnim znakom.
(4)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju i prema zahtevima izraženim pomoću znakova ili po naredbama koje daju ovlašćena lica i kad time odstupaju od propisanih pravila saobraćaja ili značenja saobraćajnih znakova postavljenih na putu.


ŠTA ĆEMO SAD?
Nista.
User avatar
SuperLjepilo
Posts: 36
Joined: 25/10/2022 14:20

#42586 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by SuperLjepilo »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:25
SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 14:24

Ma ti druže pričaš o smjerovima, a ne o pravcima. Naravno da je na jednom pravcu, a u dva smjera, zeleno u isto vrijeme.

Mene facepalma a miješa pojmove SMJER i PRAVAC :lol: :lol: :lol:
Koliko je meni poznato, tu se ljudi iz svojih pravaca krecu prema ukupno 6 smjerova kada im se upali zeleno, a upali se svima istovremeno....
Nije bitno gdje će ko skrenuti, semafori su na ISTOM PRAVCU.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42587 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

:lol:

Slobodno priznaj da nisi u pravu jebem ga, ne može čovjek uvijek ni bit' u pravu. Šta fali.
BadBoy
Posts: 9611
Joined: 01/11/2005 21:55

#42588 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

EFD22 wrote: 20/01/2023 14:25 Evo za ove što misle da je ovo pravilo novotarija:

Zakon o bezbednosti saobraćaja iz SFRJ iz 1988. godine (Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 50 od 12. avgusta 1988. godine; 63/88, 80/89, 29/90)

III. PRAVILA SAOBRAĆAJA
1. Opšte odredbe
Član 27.
(1)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i znacima i naredbama koje daju ovlašćena lica.
(2)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i kad time odstupaju od propisa o pravilima saobraćaja.
(3)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema svetlosnom saobraćajnom znaku i kad se taj znak razlikuje od pravila o prvenstvu prolaza izraženom na istom mestu drugim saobraćajnim znakom.
(4)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju i prema zahtevima izraženim pomoću znakova ili po naredbama koje daju ovlašćena lica i kad time odstupaju od propisanih pravila saobraćaja ili značenja saobraćajnih znakova postavljenih na putu.


ŠTA ĆEMO SAD?
E ovo je mnogo izričitije i drugačije nego je u trenutnom ZOBS-u. Citiraj ih uporedno
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42589 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Isto govno drugo pakovanje.
I jedno i drugo znače da se u situaciji kada je saobraćaj na raskrsnici regulisan uređajima za davanje svjetlosnih znakova međusobna prava prolaska regulišu saobraćajnim pravilima a ne znakovima.

Da li ste shvatili?
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42590 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

EFD22 wrote: 20/01/2023 14:09
SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 13:59

Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?



Ne daje prednost, ali nulira važenje bilo kakvih znakova iznad semafora, isključivo se gledaju PRAVILA SAOBRAĆAJA. Pa stavio sam sliku gdje je sve fino opisano u tekstu pored slike primjera. Evo opet cu.

Image
Pitanje je samo vremena kad će se takav naći u ovoj Octaviji i presjeći put nekom ko ide pravo.
Pa ćemo da vidimo onda šta kaže sudska praksa :lol: :lol: :lol:

Tačno mi dođe da namjerno napravim sudar, naravno da budem u poziciji ovog što ide pravo kad radi semafor, pa da ovakvim tvrdoglavcima dokažem neke stvari.

Ja stvarno ne mogu da vjerujem kako neko može biti tako nedokazan.
Ja ne znam ni da ima kod nas ovakva raskrsnica, nisam nigdje vidio?
BadBoy
Posts: 9611
Joined: 01/11/2005 21:55

#42591 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

EFD22 wrote: 20/01/2023 14:29 Isto govno drugo pakovanje.
I jedno i drugo znače da se u situaciji kada je saobraćaj na raskrsnici regulisan uređajima za davanje svjetlosnih znakova međusobna prava prolaska regulišu saobraćajnim pravilima a ne znakovima.

Da li ste shvatili?
Aposlutno nije i to je takvo paušalno tumačenje norme. Pogledaj kako kod nas glasi važeća norma:

"4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja."

SFRJ norma je kristalno jasna. Ova trenutna je u najmanju ruku zbunjujuća.
Last edited by BadBoy on 20/01/2023 14:31, edited 1 time in total.
User avatar
SuperLjepilo
Posts: 36
Joined: 25/10/2022 14:20

#42592 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by SuperLjepilo »

Ateista wrote: 20/01/2023 14:29
Ja ne znam ni da ima kod nas ovakva raskrsnica, nisam nigdje vidio?
A realno ne postoji, ali ovo su neki ekstremni primjeri valjda da se pokaže da je semafor>znakovi.
Sf6
Posts: 28
Joined: 27/02/2018 23:45

#42593 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Sf6 »

EFD22 wrote: 20/01/2023 14:29 Isto govno drugo pakovanje.
I jedno i drugo znače da se u situaciji kada je saobraćaj na raskrsnici regulisan uređajima za davanje svjetlosnih znakova međusobna prava prolaska regulišu saobraćajnim pravilima a ne znakovima.

Da li ste shvatili?
Lik ne zna razliku između pravca i smjera a ti očekuješ da zna razliku između pravila i znakova
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42594 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

A zasto imamo citate testova iz Srbije...?
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42595 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

Sf6 wrote: 20/01/2023 14:32
EFD22 wrote: 20/01/2023 14:29 Isto govno drugo pakovanje.
I jedno i drugo znače da se u situaciji kada je saobraćaj na raskrsnici regulisan uređajima za davanje svjetlosnih znakova međusobna prava prolaska regulišu saobraćajnim pravilima a ne znakovima.

Da li ste shvatili?
Lik ne zna razliku između pravca i smjera a ti očekuješ da zna razliku između pravila i znakova
De mi pojasni, nauci me :D
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42596 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 14:31
Ateista wrote: 20/01/2023 14:29
Ja ne znam ni da ima kod nas ovakva raskrsnica, nisam nigdje vidio?
A realno ne postoji, ali ovo su neki ekstremni primjeri valjda da se pokaže da je semafor>znakovi.
Vjerovatno, u praksi jednostavno nemaju smisla. Cini mi se da je bio neki clanak da u hr negdje ima takav primjer wli jisam siguran.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42597 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:36
Sf6 wrote: 20/01/2023 14:32

Lik ne zna razliku između pravca i smjera a ti očekuješ da zna razliku između pravila i znakova
De mi pojasni, nauci me :D
Nemoj sta zamjeriti, ali u pravu je, u postovima na prethodnoj stranici ih jesi pomijesao. :D
Jedan pravac moze imati dva smjera ako je dvosmjerna ulica, ali to je jedan pravac.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42598 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

BadBoy wrote: 20/01/2023 14:31
EFD22 wrote: 20/01/2023 14:29 Isto govno drugo pakovanje.
I jedno i drugo znače da se u situaciji kada je saobraćaj na raskrsnici regulisan uređajima za davanje svjetlosnih znakova međusobna prava prolaska regulišu saobraćajnim pravilima a ne znakovima.

Da li ste shvatili?
Aposlutno nije i to je takvo paušalno tumačenje norme. Pogledaj kako kod nas glasi važeća norma:

"4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja."

SFRJ norma je kristalno jasna. Ova trenutna je u najmanju ruku zbunjujuća.
Ja stvarno ne znam šta tu u stavu 4 nije jasno i po čemu se razlikuje od ovog što sam ja napisao.
BadBoy
Posts: 9611
Joined: 01/11/2005 21:55

#42599 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

EFD22 wrote: 20/01/2023 14:39
BadBoy wrote: 20/01/2023 14:31

Aposlutno nije i to je takvo paušalno tumačenje norme. Pogledaj kako kod nas glasi važeća norma:

"4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja."

SFRJ norma je kristalno jasna. Ova trenutna je u najmanju ruku zbunjujuća.
Ja stvarno ne znam šta tu u stavu 4 nije jasno i po čemu se razlikuje od ovog što sam ja napisao.
E jebiga sad ako ne vidiš razliku u dvije norme, jedne iz SFRJ druga iz ZOBS BiH.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42600 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

Ateista wrote: 20/01/2023 14:39
Dozer wrote: 20/01/2023 14:36
De mi pojasni, nauci me :D
Nemoj sta zamjeriti, ali u pravu je, u postovima na prethodnoj stranici ih jesi pomijesao. :D
Jedan pravac moze imati dva smjera ako je dvosmjerna ulica, ali to je jedan pravac.
I jedan smjer moze imati dva pravca. Ili ne...? :D
Post Reply