Sta vas najvise nervira kod vozaca
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42551 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Na X mjesta. Npr. izlaz iz Banja Luke prema Vlasicu. Prvo sto mi je palo na pamet. Bukvalno identicna situacija.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42552 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
TI ces vrlo brzo negdje poginuti
Majstore, bus se ukljucuje sa sporedne ceste na glavnu koja IMA prednost, sto ti i znak pokazuje.
Jos jednom - semafor NE DAJE prednost na cesti.
- SuperLjepilo
- Posts: 36
- Joined: 25/10/2022 14:20
#42553 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Ne daje prednost, ali nulira važenje bilo kakvih znakova iznad semafora, isključivo se gledaju PRAVILA SAOBRAĆAJA. Pa stavio sam sliku gdje je sve fino opisano u tekstu pored slike primjera. Evo opet cu.

Last edited by SuperLjepilo on 20/01/2023 14:02, edited 1 time in total.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42554 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Jesi siguran u to....? Koliko ja vidim na slici, linija kretanja auta nasuprot busu je ispod linije kretanja busa, sto bi logikom znacilo da je starija.
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42555 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ne daje prednost, ali pogledaj one clanove zakona, tako je definisano da se u ovom slucaju gledaju saobr pravila, ne znakovi.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42556 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Jest, ali na tom ima dopunska strelica desno za ovog s desne strane što skreće desno.
A:
Član 52. ZoBS-a kaže:
(1) Ako je uređaju za davanje svjetlosnih saobraćajnih/prometnih znakova za regulisanje/reguliranje saobraća/prometa na raskrsnici/raskrižju dodan jedan ili više dopunskih znakova u obliku zelene svjetleće strelice, vozač može vozilom proći svjetlosni znak i kretati se u pravcu označenom zelenom svjetlećom strelicom i za vrijeme dok je upaljeno žuto ili crveno svjetlo, pri čemu ne smije ometati saobraćaj/promet vozila koja se kreću po putu/cesti na koji ulazi i mora propustiti pješake koji prelaze preko kolovoza/kolnika
IMA SVE, SVE PIŠE
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42557 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ali je crvena.
Pogledaj clanove zakona koje sam kopirao, kaze kad ima semafor, prednost izmedju vozila kojima je u isto vrijeme zeleno se odredjuje saobr pravilima, ne pominju se znakovi prvenstva u tom slucaju, samo pravila.
-
Sf6
- Posts: 28
- Joined: 27/02/2018 23:45
#42558 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
semafor poništava ostale znakove koji stoje, ne znam sta ti nije jasno. isto kao što policajac koji reguliše saobraćaj poništava sve znakove.
da je znak stop iznad ti bi stao na zeleno i zadržao se 5 sekundi?
EDIT: Sad sam vidio da je kod njega zeleno svijetlo za obje ulice koje se ukršaju
Last edited by Sf6 on 20/01/2023 14:06, edited 1 time in total.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42560 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Hajmo se dogovoriti da se nađemo na takvoj nekoj rasrksnici pa da napravimo sudar, pa da vidimo.
Čovječe ne poznaješ elementarne stvari, nemoj sjedati za volan molim te.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42561 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ta cesta s koje BUS dolazi je sporedna samo onda kada semafor ne radi, kada semafor radi, iste je važnosti kao i sve ostale.
- Optimus09
- Posts: 3717
- Joined: 27/11/2017 06:48
- Location: Berlin
#42562 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ako je vozilo vece od tvog,vozila,stani i propusti ga.
To treba u knjige,ne pravila.
Ja na zeleno kao pjesak gledam i u nebo hoce li nesto izletiti
To treba u knjige,ne pravila.
Ja na zeleno kao pjesak gledam i u nebo hoce li nesto izletiti
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42563 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Pitanje je samo vremena kad će se takav naći u ovoj Octaviji i presjeći put nekom ko ide pravo.SuperLjepilo wrote: ↑20/01/2023 13:59Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Ne daje prednost, ali nulira važenje bilo kakvih znakova iznad semafora, isključivo se gledaju PRAVILA SAOBRAĆAJA. Pa stavio sam sliku gdje je sve fino opisano u tekstu pored slike primjera. Evo opet cu.
![]()
Pa ćemo da vidimo onda šta kaže sudska praksa
Tačno mi dođe da namjerno napravim sudar, naravno da budem u poziciji ovog što ide pravo kad radi semafor, pa da ovakvim tvrdoglavcima dokažem neke stvari.
Ja stvarno ne mogu da vjerujem kako neko može biti tako nedokazan.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42564 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Kuda ba vi vozite.... ? Pa skoro svaka raskrsnica u Sarajevu s pravcima koji sijeku glavnu cestu otvara zeleno istovremeno za suprotne pravce. Prednost ima onaj koji ide pravo, logicno, ali niko nema znak prava prvenstva prolaza sa svoje strane.SuperLjepilo wrote: ↑20/01/2023 13:59Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Ovdje je npr. godinama bilo istovremeno otvoreno zeleno za obe ceste koje dolaze s desne strane, i gornja i donja, ali su gornji imali prednost u odnosu na donje, sto je takodjer bilo regulisano znakom, i donji su morali cekati da se ukljuce. Ne znam da li je i danas tako ili su to prilagodili ovim famoznim novim "pravilima". NIsam odavno tuda prosao, sad sve na AP.

- dzeko1
- Posts: 1221
- Joined: 18/09/2012 13:55
#42565 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
U svakoj autoskoli velika slika gdje je na prvom mjestu drot, drugo je semafor, pa tek onda znakovi i sve ostalo. Kad bi se vodili njihovom logikom znakova na semaforu, zamisli nadjes se na raskrsnici gdje drot regulise saobracaj iz nekog razloga(guzva, udes), i daje ti znak da krenes, a ti neces jer je crveno na semaforu 
- Logovan
- Posts: 102857
- Joined: 15/05/2010 00:44
- Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42567 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ovdje je semafor zbog pješačkog prelaza, a znakovi za prolaz kroz raskrsnicu koja tek slijedi i koji su montirani dalje iza pješačkih nemaju veze sa tim semaforima.Dozer wrote: ↑20/01/2023 14:10Kuda ba vi vozite.... ? Pa skoro svaka raskrsnica u Sarajevu s pravcima koji sijeku glavnu cestu otvara zeleno istovremeno za suprotne pravce. Prednost ima onaj koji ide pravo, logicno, ali niko nema znak prava prvenstva prolaza sa svoje strane.SuperLjepilo wrote: ↑20/01/2023 13:59
Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Ovdje je npr. godinama bilo istovremeno otvoreno zeleno za obe ceste koje dolaze s desne strane, i gornja i donja, ali su gornji imali prednost u odnosu na donje, sto je takodjer bilo regulisano znakom, i donji su morali cekati da se ukljuce. Ne znam da li je i danas tako ili su to prilagodili ovim famoznim novim "pravilima". NIsam odavno tuda prosao, sad sve na AP.
![]()
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42568 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Super. Ja ti kazem da je ovo pravilo smislio neki nadobudni novi "strucnjak" i da je ono besmisleno i poptuno nelogicno. Semafor nikad nije ponistavao ostale znakove na cesti. Nevjerovanto.....EFD22 wrote: ↑20/01/2023 14:09Pitanje je samo vremena kad će se takav naći u ovoj Octaviji i presjeći put nekom ko ide pravo.SuperLjepilo wrote: ↑20/01/2023 13:59
Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Ne daje prednost, ali nulira važenje bilo kakvih znakova iznad semafora, isključivo se gledaju PRAVILA SAOBRAĆAJA. Pa stavio sam sliku gdje je sve fino opisano u tekstu pored slike primjera. Evo opet cu.
![]()
Pa ćemo da vidimo onda šta kaže sudska praksa![]()
![]()
![]()
Tačno mi dođe da namjerno napravim sudar, naravno da budem u poziciji ovog što ide pravo kad radi semafor, pa da ovakvim tvrdoglavcima dokažem neke stvari.
Ja stvarno ne mogu da vjerujem kako neko može biti tako nedokazan.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42569 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
T uej semafor i zbog pjesaka i zbog vozila koja dolaze s lijeve strance i racvaju se lijevo i pravo. Ne lupaj, zivota ti.EFD22 wrote: ↑20/01/2023 14:12Ovdje je semafor zbog pješačkog prelaza, a znakovi za prolaz kroz raskrsnicu koja tek slijedi i koji su montirani dalje iza pješačkih nemaju veze sa tim semaforima.Dozer wrote: ↑20/01/2023 14:10
Kuda ba vi vozite.... ? Pa skoro svaka raskrsnica u Sarajevu s pravcima koji sijeku glavnu cestu otvara zeleno istovremeno za suprotne pravce. Prednost ima onaj koji ide pravo, logicno, ali niko nema znak prava prvenstva prolaza sa svoje strane.
Ovdje je npr. godinama bilo istovremeno otvoreno zeleno za obe ceste koje dolaze s desne strane, i gornja i donja, ali su gornji imali prednost u odnosu na donje, sto je takodjer bilo regulisano znakom, i donji su morali cekati da se ukljuce. Ne znam da li je i danas tako ili su to prilagodili ovim famoznim novim "pravilima". NIsam odavno tuda prosao, sad sve na AP.
![]()
Kad si ti polozio?
Last edited by Dozer on 20/01/2023 14:15, edited 1 time in total.
- Hiran
- Posts: 446
- Joined: 19/03/2010 22:06
#42570 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Misli suprotne smjerove,a ne pravce. Inače koji bi to cirkus bio da semafor istovremeno daje zeleno svjetlo za ukrštene pravce.Dozer wrote: ↑20/01/2023 14:10Kuda ba vi vozite.... ? Pa skoro svaka raskrsnica u Sarajevu s pravcima koji sijeku glavnu cestu otvara zeleno istovremeno za suprotne pravce. Prednost ima onaj koji ide pravo, logicno, ali niko nema znak prava prvenstva prolaza sa svoje strane.SuperLjepilo wrote: ↑20/01/2023 13:59
Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Ovdje je npr. godinama bilo istovremeno otvoreno zeleno za obe ceste koje dolaze s desne strane, i gornja i donja, ali su gornji imali prednost u odnosu na donje, sto je takodjer bilo regulisano znakom, i donji su morali cekati da se ukljuce. Ne znam da li je i danas tako ili su to prilagodili ovim famoznim novim "pravilima". NIsam odavno tuda prosao, sad sve na AP.
![]()
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42571 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Imam u arhivi Zakon o saobraćaju iz Juge, pa ću da ti uslikam, isto pravilo sve isto. Nije to ništa novo, i tako je u cijelom svijetu. A ti nastavi i dalje po svom.Dozer wrote: ↑20/01/2023 14:13Super. Ja ti kazem da je ovo pravilo smislio neki nadobudni novi "strucnjak" i da je ono besmisleno i poptuno nelogicno. Semafor nikad nije ponistavao ostale znakove na cesti. Nevjerovanto.....EFD22 wrote: ↑20/01/2023 14:09
Pitanje je samo vremena kad će se takav naći u ovoj Octaviji i presjeći put nekom ko ide pravo.
Pa ćemo da vidimo onda šta kaže sudska praksa![]()
![]()
![]()
Tačno mi dođe da namjerno napravim sudar, naravno da budem u poziciji ovog što ide pravo kad radi semafor, pa da ovakvim tvrdoglavcima dokažem neke stvari.
Ja stvarno ne mogu da vjerujem kako neko može biti tako nedokazan.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42572 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Evo ukrsteni pravci... i smijerovi.Hiran wrote: ↑20/01/2023 14:15Misli suprotne smjerove,a ne pravce. Inače koji bi to cirkus bio da semafor istovremeno daje zeleno svjetlo za ukrštene pravce.Dozer wrote: ↑20/01/2023 14:10
Kuda ba vi vozite.... ? Pa skoro svaka raskrsnica u Sarajevu s pravcima koji sijeku glavnu cestu otvara zeleno istovremeno za suprotne pravce. Prednost ima onaj koji ide pravo, logicno, ali niko nema znak prava prvenstva prolaza sa svoje strane.
Ovdje je npr. godinama bilo istovremeno otvoreno zeleno za obe ceste koje dolaze s desne strane, i gornja i donja, ali su gornji imali prednost u odnosu na donje, sto je takodjer bilo regulisano znakom, i donji su morali cekati da se ukljuce. Ne znam da li je i danas tako ili su to prilagodili ovim famoznim novim "pravilima". NIsam odavno tuda prosao, sad sve na AP.
![]()

Last edited by Dozer on 20/01/2023 14:18, edited 1 time in total.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42573 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
https://hayat.ba/mnogi-ne-znaju-odgovor ... ci/593429/
Šta vi mislite ko ima prava prolaska u ovoj situaciji?
Dobro je poznato – ukoliko vozilo skreće lijevo, ima obavezu da propusti vozilo koje zadržava smjer kretanja. I upravo to je slučaj na ovoj ilustraciji.
Znakovi koji se nalaze iznad semafora mogli bi da dovedu vozača u zabludu. Međutim, s obzirom na to da semafor pokazuje zeleno, jasno je – prvenstvo prolaza ima automobil, a autobus mora da ga propusti.
U slučaju da semafor ne radi, autobus bi imao prednost, jer tako pokazuju saobraćajni znaci. I na kraju, u slučaju da nema nikakve signalizacije, primjenjivalo bi se pravilo lijevog skretanja, dakle, autobus bi morao da propusti automobil.
Pojašnjenje:
Automobil ima prednost, jer radi svjetlosna signalizacija.
- Hiran
- Posts: 446
- Joined: 19/03/2010 22:06
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42575 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Godina izdavanja tih testova je...?


