O tome i pricam. NIje to bas regulisano zakonom kod nas. Bar ja nisam uspio to upratiti...
Sta vas najvise nervira kod vozaca
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42526 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
-
nemezis
- Posts: 3065
- Joined: 30/01/2011 12:08
#42527 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
I, šta si ovime htio reći? Da će zbog toga što su nekada ljudima otimali auta tebi proći "otkud ja znam ko su oni" u situaciji kada prate nekoga? Nemoj ba zezati. Priča je o tome da li auto u pratnji mora biti "pravo" policijsko auto ili ne, istina je da ne treba, policijsko auto je policijsko auto i kada ima "blinkere".Dozer wrote: ↑20/01/2023 13:23Logika jeste ista, ali ne i stvarno stanje. Pa, prije par godina su se desavale one situacije na relaciji Jablanica-Mostar, gdje su 2 civilna auta, 1 BMW i ne znam sta je bilo drugo, presretali i blokirali auta uz pomoc blinkera na jendom od njih, i otimali. Cini mi se da su ljudima oteli 2 ili 3 auta tako. Onda murija uvela vise patrola, i nisu se vise pojalvjivali.
-
Sf6
- Posts: 28
- Joined: 27/02/2018 23:45
#42528 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Druže šta ti nije jasno.
Ako semafor radi drugi znakovi uopšte ne postoje i u tom slučaju propuštaš ovog što ide pravo.
Ovo su bukvalno osnove ZOBS
Ako semafor radi drugi znakovi uopšte ne postoje i u tom slučaju propuštaš ovog što ide pravo.
Ovo su bukvalno osnove ZOBS
-
BadBoy
- Posts: 9611
- Joined: 01/11/2005 21:55
#42529 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Najjača je diskusija na forumu kad se uzme ismijavati i glavni arugment je ko ti je dao vozačku treba te vratiti na testove.EFD22 wrote: ↑20/01/2023 11:10 Ja stvarno ne znam šta nije jasno.
Na ovoj slici semafor radi, i pravilno je sljedeće: prolazi autobus, pa onda ti, a ovaj u crvenom Freelanderu čeka svoje zeleno.
Ne mogu naći, ali eto da ima ista ova slika a da semafor ne radi, onda bi prvo prošao ti, pa autobus pa crveni Freelander.
ZAVRŠENA PRIČA šta vam je šta razmišljate previše koji vrag.
Ako imaš znak obavezan smjer postavljen na semaforu, da li i on prestaje važiti kada rade semafori? Priča se u apsolutnim terminima, "kad rade semafori,ne gledaš znakove", znači ne gledaš niti jedan znak. Ili gledaš samo neke?
Semafor ne daje pravo prvenstva nego pravo prolaza. On nije u koliziji sa znakom prava prvenstva. Šta se tu poništava?
-
tindbe
- Posts: 1358
- Joined: 04/02/2020 20:46
#42530 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
ne znam, meni nekako opet draže kad se o kružnom toku raspravlja
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42531 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Netacno. Ja cu sad naruciti s eBay-a i staviti blinkere na svoj auto. Da li to automatski znaci da je to policijski auto?nemezis wrote: ↑20/01/2023 13:30I, šta si ovime htio reći? Da će zbog toga što su nekada ljudima otimali auta tebi proći "otkud ja znam ko su oni" u situaciji kada prate nekoga? Nemoj ba zezati. Priča je o tome da li auto u pratnji mora biti "pravo" policijsko auto ili ne, istina je da ne treba, policijsko auto je policijsko auto i kada ima "blinkere".Dozer wrote: ↑20/01/2023 13:23
Logika jeste ista, ali ne i stvarno stanje. Pa, prije par godina su se desavale one situacije na relaciji Jablanica-Mostar, gdje su 2 civilna auta, 1 BMW i ne znam sta je bilo drugo, presretali i blokirali auta uz pomoc blinkera na jendom od njih, i otimali. Cini mi se da su ljudima oteli 2 ili 3 auta tako. Onda murija uvela vise patrola, i nisu se vise pojalvjivali.
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42532 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ne, samo se ne gledaju znakovi prvenstva, ostali znakovi vaze.BadBoy wrote: ↑20/01/2023 13:34Najjača je diskusija na forumu kad se uzme ismijavati i glavni arugment je ko ti je dao vozačku treba te vratiti na testove.EFD22 wrote: ↑20/01/2023 11:10 Ja stvarno ne znam šta nije jasno.
Na ovoj slici semafor radi, i pravilno je sljedeće: prolazi autobus, pa onda ti, a ovaj u crvenom Freelanderu čeka svoje zeleno.
Ne mogu naći, ali eto da ima ista ova slika a da semafor ne radi, onda bi prvo prošao ti, pa autobus pa crveni Freelander.
ZAVRŠENA PRIČA šta vam je šta razmišljate previše koji vrag.
Ako imaš znak obavezan smjer postavljen na semaforu, da li i on prestaje važiti kada rade semafori? Priča se u apsolutnim terminima, "kad rade semafori,ne gledaš znakove", znači ne gledaš niti jedan znak. Ili gledaš samo neke?
Semafor ne daje pravo prvenstva nego pravo prolaza. On nije u koliziji sa znakom prava prvenstva. Šta se tu poništava?
Znakovi sa dopunskom tablom nisu u koliziji sa semaforom, sami trokut i stop jesu iako si u pravu za boldirano.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42533 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Netacno. Ja cu sad naruciti s eBay-a i staviti blinkere na svoj auto. Da li to automatski znaci da je to policijski auto? Naravno da ne znaci.nemezis wrote: ↑20/01/2023 13:30I, šta si ovime htio reći? Da će zbog toga što su nekada ljudima otimali auta tebi proći "otkud ja znam ko su oni" u situaciji kada prate nekoga? Nemoj ba zezati. Priča je o tome da li auto u pratnji mora biti "pravo" policijsko auto ili ne, istina je da ne treba, policijsko auto je policijsko auto i kada ima "blinkere".Dozer wrote: ↑20/01/2023 13:23
Logika jeste ista, ali ne i stvarno stanje. Pa, prije par godina su se desavale one situacije na relaciji Jablanica-Mostar, gdje su 2 civilna auta, 1 BMW i ne znam sta je bilo drugo, presretali i blokirali auta uz pomoc blinkera na jendom od njih, i otimali. Cini mi se da su ljudima oteli 2 ili 3 auta tako. Onda murija uvela vise patrola, i nisu se vise pojalvjivali.
To sto se kod nas zakoni izigravaju kako kome padne na pamet, i sto se politicari ponasaju kabadahijski i u stilu "ma hajde ba, lako cemo to", ne znaci da su u upravu.
Policijski auto je samo onaj koji je propisno obiljezen bojama karoserije, svjetlosnom i zvucnom signalizacijom. Sve ostalo NIJE policijski auto.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42534 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Dozer wrote: ↑20/01/2023 13:40.........nemezis wrote: ↑20/01/2023 13:30
I, šta si ovime htio reći? Da će zbog toga što su nekada ljudima otimali auta tebi proći "otkud ja znam ko su oni" u situaciji kada prate nekoga? Nemoj ba zezati. Priča je o tome da li auto u pratnji mora biti "pravo" policijsko auto ili ne, istina je da ne treba, policijsko auto je policijsko auto i kada ima "blinkere".
-
BadBoy
- Posts: 9611
- Joined: 01/11/2005 21:55
#42535 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Zašto ostali znakovi važe? Zašto je trokut u koliziji sa semaforom ako semafor samo daje pravo prolaza?Ateista wrote: ↑20/01/2023 13:41Ne, samo se ne gledaju znakovi prvenstva, ostali znakovi vaze.BadBoy wrote: ↑20/01/2023 13:34
Najjača je diskusija na forumu kad se uzme ismijavati i glavni arugment je ko ti je dao vozačku treba te vratiti na testove.
Ako imaš znak obavezan smjer postavljen na semaforu, da li i on prestaje važiti kada rade semafori? Priča se u apsolutnim terminima, "kad rade semafori,ne gledaš znakove", znači ne gledaš niti jedan znak. Ili gledaš samo neke?
Semafor ne daje pravo prvenstva nego pravo prolaza. On nije u koliziji sa znakom prava prvenstva. Šta se tu poništava?
Znakovi sa dopunskom tablom nisu u koliziji sa semaforom, sami trokut i stop jesu iako si u pravu za boldirano.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42536 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Normalno je da znak zabrane neće prestati važiti bez obzira ko daje upute da li to bio policajac ili semafor. Ali znak izlaska na put s pravom prvenstva, ili znak da si na putu s pravom prvenstva, sa ili bez dopunske table pružanja puta sa pravom prvenstva, nije znak ZABRANE.BadBoy wrote: ↑20/01/2023 13:34Najjača je diskusija na forumu kad se uzme ismijavati i glavni arugment je ko ti je dao vozačku treba te vratiti na testove.EFD22 wrote: ↑20/01/2023 11:10 Ja stvarno ne znam šta nije jasno.
Na ovoj slici semafor radi, i pravilno je sljedeće: prolazi autobus, pa onda ti, a ovaj u crvenom Freelanderu čeka svoje zeleno.
Ne mogu naći, ali eto da ima ista ova slika a da semafor ne radi, onda bi prvo prošao ti, pa autobus pa crveni Freelander.
ZAVRŠENA PRIČA šta vam je šta razmišljate previše koji vrag.
Ako imaš znak obavezan smjer postavljen na semaforu, da li i on prestaje važiti kada rade semafori? Priča se u apsolutnim terminima, "kad rade semafori,ne gledaš znakove", znači ne gledaš niti jedan znak. Ili gledaš samo neke?
Semafor ne daje pravo prvenstva nego pravo prolaza. On nije u koliziji sa znakom prava prvenstva. Šta se tu poništava?
Meni stvarno nije jasno kako vama nije jasno ovo i zašto se pravi nauka od ovoga.

PO VAŠOJ LOGICI NA OVOJ RASKRSNICI IAKO JE ZELENO MORA SE NA ZAUSTAVNOJ LINIJI I/ILI KOD ZNAKA STOP ZAUSTAVITI OBAVEZNO, PA TEK ONDA KRENUTI KADA SE UVJERIŠ DA JE TO BEZBJEDNO, IAKO JE NA SEMAFORU ZA TVOJ PRAVAC KRETANJA UPALJENO ZELENO SVJETLO?!
Last edited by ZoomZoomKiwi on 20/01/2023 13:50, edited 1 time in total.
- drug_profi
- Posts: 65441
- Joined: 16/07/2012 16:00
#42537 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Nisi duzan stati ako sumnjas da auto nije policijsko. Takvo auto i sluzbenik moraju biti bez sumnje lako identifikovani. Uniformama ili oznakama.nemezis wrote: ↑20/01/2023 13:30I, šta si ovime htio reći? Da će zbog toga što su nekada ljudima otimali auta tebi proći "otkud ja znam ko su oni" u situaciji kada prate nekoga? Nemoj ba zezati. Priča je o tome da li auto u pratnji mora biti "pravo" policijsko auto ili ne, istina je da ne treba, policijsko auto je policijsko auto i kada ima "blinkere".Dozer wrote: ↑20/01/2023 13:23
Logika jeste ista, ali ne i stvarno stanje. Pa, prije par godina su se desavale one situacije na relaciji Jablanica-Mostar, gdje su 2 civilna auta, 1 BMW i ne znam sta je bilo drugo, presretali i blokirali auta uz pomoc blinkera na jendom od njih, i otimali. Cini mi se da su ljudima oteli 2 ili 3 auta tako. Onda murija uvela vise patrola, i nisu se vise pojalvjivali.
Da li ces stati ako ja kroz prozor svog opela mahnem tebi lizalom "stop"? Naravno da neces. A sto bi stao ako ti neko iz golfa mahne?
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42538 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
nemezis wrote: ↑20/01/2023 13:24Zakon kaže:EFD22 wrote: ↑20/01/2023 11:10 Ja stvarno ne znam šta nije jasno.
Na ovoj slici semafor radi, i pravilno je sljedeće: prolazi autobus, pa onda ti, a ovaj u crvenom Freelanderu čeka svoje zeleno.
Ne mogu naći, ali eto da ima ista ova slika a da semafor ne radi, onda bi prvo prošao ti, pa autobus pa crveni Freelander.
ZAVRŠENA PRIČA šta vam je šta razmišljate previše koji vrag.
"Međusobno prvenstvo/prednost prolaza učesnika/sudionika u saobraćaju/prometu, koji na raskršću/raskrižju svjetlosnim saobraćajnim/prometnim znakovima istovremeno/istodobno dobivaju pravo prolaza, reguliše/regulira se saobraćajnim/prometnim pravilima."
Znači, zeleno obojici, traži se pravilo. Koje pravilo?
"Vozač vozila koje na raskrsnici/raskrižju skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, na raskrsnici/raskrižju zadržava pravac svog kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno."
Je li ovo "osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno" sastavni dio pravila kojeg se treba pridržavati ako semafor istovremeno daje dozvolu za prolazak ili nije? Ako jeste, onda ovaj što skreće ide prvi jer pravilo kaže da propušta ako nema znaka a znaka ima, ako nije zašto tačno nije?
Član 25
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
U stavu 1 su navedena saobr pravila, signalizacija i upute ovlastenog lica, znaci signalizacija nije dio saobr pravila nego se posebno gleda, isto tako u stavu 2 pise da se postuje signalizacija i kad se razlikuje od pravila, dakle znakovi nisu dio pravila.
-
zigson
- Posts: 4818
- Joined: 04/04/2015 22:17
#42539 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Jeste hablesine
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42540 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ovo su neka nova pravila, moderna....?Ateista wrote: ↑20/01/2023 13:46nemezis wrote: ↑20/01/2023 13:24
Zakon kaže:
"Međusobno prvenstvo/prednost prolaza učesnika/sudionika u saobraćaju/prometu, koji na raskršću/raskrižju svjetlosnim saobraćajnim/prometnim znakovima istovremeno/istodobno dobivaju pravo prolaza, reguliše/regulira se saobraćajnim/prometnim pravilima."
Znači, zeleno obojici, traži se pravilo. Koje pravilo?
"Vozač vozila koje na raskrsnici/raskrižju skreće ulijevo dužan je propustiti vozilo koje, dolazeći iz suprotnog smjera, na raskrsnici/raskrižju zadržava pravac svog kretanja ili skreće udesno, osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno."
Je li ovo "osim ako postavljenim saobraćajnim/prometnim znakom nije drugačije određeno" sastavni dio pravila kojeg se treba pridržavati ako semafor istovremeno daje dozvolu za prolazak ili nije? Ako jeste, onda ovaj što skreće ide prvi jer pravilo kaže da propušta ako nema znaka a znaka ima, ako nije zašto tačno nije?
Član 25
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
U stavu 1 su navedena saobr pravila, signalizacija i upute ovlastenog lica, znaci signalizacija nije dio saobr pravila nego se posebno gleda, isto tako u stavu 2 pise da se postuje signalizacija i kad se razlikuje od pravila, dakle znakovi nisu dio pravila.
Gledam onu sliku gore, i ne mogu da vjerujem... Znaci, zeleno je busu i npr. meni koji sam naspram busa, i bus ima prednost iako se ja nalazim na ulici s pravom prvenstva?!
Pa nije ni cudo sto se ljudi po cesti krhaju nemilice, kad su nekakvi debili pravili ovakva pravila i uce kandidate ovim nebulozama...
- drug_profi
- Posts: 65441
- Joined: 16/07/2012 16:00
#42541 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Das ljudima istovjetan primjer iz testova i pokazes tacan odgovor i oni opet u kontru...
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42542 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Druže šta bi ti onda ovdje napravio da si drugi ili svaki sljedeći u koloni vozila koja dolazi do semafora? Zaustavio se?Dozer wrote: ↑20/01/2023 13:50Ovo su neka nova pravila, moderna....?Ateista wrote: ↑20/01/2023 13:46
Član 25
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
U stavu 1 su navedena saobr pravila, signalizacija i upute ovlastenog lica, znaci signalizacija nije dio saobr pravila nego se posebno gleda, isto tako u stavu 2 pise da se postuje signalizacija i kad se razlikuje od pravila, dakle znakovi nisu dio pravila.
Gledam onu sliku gore, i ne mogu da vjerujem... Znaci, zeleno je busu i npr. meni koji sam naspram busa, i bus ima prednost iako se ja nalazim na ulici s pravom prvenstva?!
Pa nije ni cudo sto se ljudi po cesti krhaju nemilice, kad su nekakvi debili pravili ovakva pravila i uce kandidate ovim nebulozama...

Nekima ovdje treba oduzeti trajno vozačke dozvole.
Gore navedeni stav (4) kaže da se u slučaju da je saobraćaj regulisan semaforom (to znači da semafor radi jel) preskaču znakovi i vrijede saobraćajna pravila. Šta tu više nije jasno.
Kada semafori ne rade, onda kao da ih i nema, i onda se ponašamo prema stavu (2).
Last edited by ZoomZoomKiwi on 20/01/2023 13:55, edited 1 time in total.
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42543 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Zato sto sam trokut i semafor nemaju smisla zajedno, ako ti je zeleno i imas trokut to znaci da je okomitoj ulici crveno i nema smisla da ikog pustas kad mu je crveno, ili pravo prvenstva a crveno ti je, dzaba prvenstvo kad moras stati na crveno.
Jasno je da nije isto prvenstvo i pravo prolaza, ali je svejedno u vecini slucajeva u koliziji.
Opet kazem, sa dopunskim tablama moze imati smisla kao ova postavljena slika, ali vjerovatno zato sto su te situacije rijetke lakse je bilo tako definisati da se ne gledaju znakovi prvenstva kad ima semafor.
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42544 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ne znam da li je to nesto novo ili ne, kako je bilo nekad, ali trenutno je tako zakonski, a mislim da nije samo kod nas.Dozer wrote: ↑20/01/2023 13:50Ovo su neka nova pravila, moderna....?Ateista wrote: ↑20/01/2023 13:46
Član 25
(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.
(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.
(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.
(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.
(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja
U stavu 1 su navedena saobr pravila, signalizacija i upute ovlastenog lica, znaci signalizacija nije dio saobr pravila nego se posebno gleda, isto tako u stavu 2 pise da se postuje signalizacija i kad se razlikuje od pravila, dakle znakovi nisu dio pravila.
Gledam onu sliku gore, i ne mogu da vjerujem... Znaci, zeleno je busu i npr. meni koji sam naspram busa, i bus ima prednost iako se ja nalazim na ulici s pravom prvenstva?!
Pa nije ni cudo sto se ljudi po cesti krhaju nemilice, kad su nekakvi debili pravili ovakva pravila i uce kandidate ovim nebulozama...
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42545 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Majstore, ako je i onome s desne strane ili nasuprot tebe takodjer zeleno - on ima prednost jer je na glavnoj cesti, a ti imas i znak STOP, nema veze sto ti je zeleno.
Zeleno ti daje pravo prolaza, a ne prvenstva.
Last edited by Dozer on 20/01/2023 13:56, edited 1 time in total.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42546 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Da u datom slucaju bus ima prednost?Ateista wrote: ↑20/01/2023 13:53Ne znam da li je to nesto novo ili ne, kako je bilo nekad, ali trenutno je tako zakonski, a mislim da nije samo kod nas.Dozer wrote: ↑20/01/2023 13:50
Ovo su neka nova pravila, moderna....?
Gledam onu sliku gore, i ne mogu da vjerujem... Znaci, zeleno je busu i npr. meni koji sam naspram busa, i bus ima prednost iako se ja nalazim na ulici s pravom prvenstva?!
Pa nije ni cudo sto se ljudi po cesti krhaju nemilice, kad su nekakvi debili pravili ovakva pravila i uce kandidate ovim nebulozama...
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42547 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Majstore gdje to ima rasrksnica da je zeleno na cesti koja se ukrštava sa cestom na kojoj je također u isto vrijeme zeleno?
- SuperLjepilo
- Posts: 36
- Joined: 25/10/2022 14:20
#42548 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Izvini ali na kojoj raskrsnici je u isto vrijeme zeleno na dvije ulice koje se ukrštaju ?
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42550 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ako semafor radi, BUS ima prednost jer ide pravo a ti mu presijecaš putanju.
Ako semafor ne radi, onda vrijede znakovi prvenstva prolaza i dopunske table uz njih koje prikazuju pružanje puta s prvenstvom prolaza.

