Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42551 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

Na X mjesta. Npr. izlaz iz Banja Luke prema Vlasicu. Prvo sto mi je palo na pamet. Bukvalno identicna situacija.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42552 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

EFD22 wrote: 20/01/2023 13:57
Dozer wrote: 20/01/2023 13:55
Da u datom slucaju bus ima prednost?
Ako semafor radi, BUS ima prednost jer ide pravo a ti mu presijecaš putanju.
Ako semafor ne radi, onda vrijede znakovi prvenstva prolaza i dopunske table uz njih koje prikazuju pružanje puta s prvenstvom prolaza.
:lol: :lol: :lol: :lol:
TI ces vrlo brzo negdje poginuti :D
Majstore, bus se ukljucuje sa sporedne ceste na glavnu koja IMA prednost, sto ti i znak pokazuje.
Jos jednom - semafor NE DAJE prednost na cesti.
User avatar
SuperLjepilo
Posts: 36
Joined: 25/10/2022 14:20

#42553 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by SuperLjepilo »

Dozer wrote: 20/01/2023 13:57 Na X mjesta. Npr. izlaz iz Banja Luke prema Vlasicu. Prvo sto mi je palo na pamet. Bukvalno identicna situacija.
Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Dozer wrote: 20/01/2023 13:58
Jos jednom - semafor NE DAJE prednost na cesti.
Ne daje prednost, ali nulira važenje bilo kakvih znakova iznad semafora, isključivo se gledaju PRAVILA SAOBRAĆAJA. Pa stavio sam sliku gdje je sve fino opisano u tekstu pored slike primjera. Evo opet cu.

Image
Last edited by SuperLjepilo on 20/01/2023 14:02, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42554 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

Ateista wrote: 20/01/2023 13:56
Dozer wrote: 20/01/2023 13:55
Da u datom slucaju bus ima prednost?
Da, to je po zobsu, bus ima prednost kad radi semafor.
Jesi siguran u to....? Koliko ja vidim na slici, linija kretanja auta nasuprot busu je ispod linije kretanja busa, sto bi logikom znacilo da je starija.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42555 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

Dozer wrote: 20/01/2023 13:58
EFD22 wrote: 20/01/2023 13:57

Ako semafor radi, BUS ima prednost jer ide pravo a ti mu presijecaš putanju.
Ako semafor ne radi, onda vrijede znakovi prvenstva prolaza i dopunske table uz njih koje prikazuju pružanje puta s prvenstvom prolaza.
:lol: :lol: :lol: :lol:
TI ces vrlo brzo negdje poginuti :D
Majstore, bus se ukljucuje sa sporedne ceste na glavnu koja IMA prednost, sto ti i znak pokazuje.
Jos jednom - semafor NE DAJE prednost na cesti.
Ne daje prednost, ali pogledaj one clanove zakona, tako je definisano da se u ovom slucaju gledaju saobr pravila, ne znakovi.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42556 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Dozer wrote: 20/01/2023 13:57 Na X mjesta. Npr. izlaz iz Banja Luke prema Vlasicu. Prvo sto mi je palo na pamet. Bukvalno identicna situacija.
Jest, ali na tom ima dopunska strelica desno za ovog s desne strane što skreće desno.

A:

Član 52. ZoBS-a kaže:
(1) Ako je uređaju za davanje svjetlosnih saobraćajnih/prometnih znakova za regulisanje/reguliranje saobraća/prometa na raskrsnici/raskrižju dodan jedan ili više dopunskih znakova u obliku zelene svjetleće strelice, vozač može vozilom proći svjetlosni znak i kretati se u pravcu označenom zelenom svjetlećom strelicom i za vrijeme dok je upaljeno žuto ili crveno svjetlo, pri čemu ne smije ometati saobraćaj/promet vozila koja se kreću po putu/cesti na koji ulazi i mora propustiti pješake koji prelaze preko kolovoza/kolnika

IMA SVE, SVE PIŠE
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42557 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:00
Ateista wrote: 20/01/2023 13:56

Da, to je po zobsu, bus ima prednost kad radi semafor.
Jesi siguran u to....? Koliko ja vidim na slici, linija kretanja auta nasuprot busu je ispod linije kretanja busa, sto bi logikom znacilo da je starija.
Ali je crvena.
Pogledaj clanove zakona koje sam kopirao, kaze kad ima semafor, prednost izmedju vozila kojima je u isto vrijeme zeleno se odredjuje saobr pravilima, ne pominju se znakovi prvenstva u tom slucaju, samo pravila.
Sf6
Posts: 28
Joined: 27/02/2018 23:45

#42558 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Sf6 »

Dozer wrote: 20/01/2023 13:58
EFD22 wrote: 20/01/2023 13:57

Ako semafor radi, BUS ima prednost jer ide pravo a ti mu presijecaš putanju.
Ako semafor ne radi, onda vrijede znakovi prvenstva prolaza i dopunske table uz njih koje prikazuju pružanje puta s prvenstvom prolaza.
:lol: :lol: :lol: :lol:
TI ces vrlo brzo negdje poginuti :D
Majstore, bus se ukljucuje sa sporedne ceste na glavnu koja IMA prednost, sto ti i znak pokazuje.
Jos jednom - semafor NE DAJE prednost na cesti.
semafor poništava ostale znakove koji stoje, ne znam sta ti nije jasno. isto kao što policajac koji reguliše saobraćaj poništava sve znakove.
da je znak stop iznad ti bi stao na zeleno i zadržao se 5 sekundi? :lol:

EDIT: Sad sam vidio da je kod njega zeleno svijetlo za obje ulice koje se ukršaju :mrgreen:
Last edited by Sf6 on 20/01/2023 14:06, edited 1 time in total.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42559 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42560 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Dozer wrote: 20/01/2023 13:58
EFD22 wrote: 20/01/2023 13:57

Ako semafor radi, BUS ima prednost jer ide pravo a ti mu presijecaš putanju.
Ako semafor ne radi, onda vrijede znakovi prvenstva prolaza i dopunske table uz njih koje prikazuju pružanje puta s prvenstvom prolaza.
:lol: :lol: :lol: :lol:
TI ces vrlo brzo negdje poginuti :D
Majstore, bus se ukljucuje sa sporedne ceste na glavnu koja IMA prednost, sto ti i znak pokazuje.
Jos jednom - semafor NE DAJE prednost na cesti.
Hajmo se dogovoriti da se nađemo na takvoj nekoj rasrksnici pa da napravimo sudar, pa da vidimo.

Čovječe ne poznaješ elementarne stvari, nemoj sjedati za volan molim te.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42561 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Dozer wrote: 20/01/2023 13:58
EFD22 wrote: 20/01/2023 13:57

Ako semafor radi, BUS ima prednost jer ide pravo a ti mu presijecaš putanju.
Ako semafor ne radi, onda vrijede znakovi prvenstva prolaza i dopunske table uz njih koje prikazuju pružanje puta s prvenstvom prolaza.
:lol: :lol: :lol: :lol:
TI ces vrlo brzo negdje poginuti :D
Majstore, bus se ukljucuje sa sporedne ceste na glavnu koja IMA prednost, sto ti i znak pokazuje.
Jos jednom - semafor NE DAJE prednost na cesti.
Ta cesta s koje BUS dolazi je sporedna samo onda kada semafor ne radi, kada semafor radi, iste je važnosti kao i sve ostale.
User avatar
Optimus09
Posts: 3717
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#42562 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Optimus09 »

Ako je vozilo vece od tvog,vozila,stani i propusti ga.
To treba u knjige,ne pravila.
Ja na zeleno kao pjesak gledam i u nebo hoce li nesto izletiti :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42563 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 13:59
Dozer wrote: 20/01/2023 13:57 Na X mjesta. Npr. izlaz iz Banja Luke prema Vlasicu. Prvo sto mi je palo na pamet. Bukvalno identicna situacija.
Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Dozer wrote: 20/01/2023 13:58
Jos jednom - semafor NE DAJE prednost na cesti.
Ne daje prednost, ali nulira važenje bilo kakvih znakova iznad semafora, isključivo se gledaju PRAVILA SAOBRAĆAJA. Pa stavio sam sliku gdje je sve fino opisano u tekstu pored slike primjera. Evo opet cu.

Image
Pitanje je samo vremena kad će se takav naći u ovoj Octaviji i presjeći put nekom ko ide pravo.
Pa ćemo da vidimo onda šta kaže sudska praksa :lol: :lol: :lol:

Tačno mi dođe da namjerno napravim sudar, naravno da budem u poziciji ovog što ide pravo kad radi semafor, pa da ovakvim tvrdoglavcima dokažem neke stvari.

Ja stvarno ne mogu da vjerujem kako neko može biti tako nedokazan.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42564 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 13:59
Dozer wrote: 20/01/2023 13:57 Na X mjesta. Npr. izlaz iz Banja Luke prema Vlasicu. Prvo sto mi je palo na pamet. Bukvalno identicna situacija.
Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Kuda ba vi vozite.... ? Pa skoro svaka raskrsnica u Sarajevu s pravcima koji sijeku glavnu cestu otvara zeleno istovremeno za suprotne pravce. Prednost ima onaj koji ide pravo, logicno, ali niko nema znak prava prvenstva prolaza sa svoje strane.

Ovdje je npr. godinama bilo istovremeno otvoreno zeleno za obe ceste koje dolaze s desne strane, i gornja i donja, ali su gornji imali prednost u odnosu na donje, sto je takodjer bilo regulisano znakom, i donji su morali cekati da se ukljuce. Ne znam da li je i danas tako ili su to prilagodili ovim famoznim novim "pravilima". NIsam odavno tuda prosao, sad sve na AP.
Image
User avatar
dzeko1
Posts: 1221
Joined: 18/09/2012 13:55

#42565 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by dzeko1 »

U svakoj autoskoli velika slika gdje je na prvom mjestu drot, drugo je semafor, pa tek onda znakovi i sve ostalo. Kad bi se vodili njihovom logikom znakova na semaforu, zamisli nadjes se na raskrsnici gdje drot regulise saobracaj iz nekog razloga(guzva, udes), i daje ti znak da krenes, a ti neces jer je crveno na semaforu 😂
User avatar
Logovan
Posts: 102860
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42566 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Dozer wrote: 20/01/2023 13:50 Gledam onu sliku gore, i ne mogu da vjerujem... Znaci, zeleno je busu i npr. meni koji sam naspram busa, i bus ima prednost iako se ja nalazim na ulici s pravom prvenstva?!
Nisi u pravu. Radi semafor - bus ima prednost. Ne radi semafor - gledaju se znakovi.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42567 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:10
SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 13:59

Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Kuda ba vi vozite.... ? Pa skoro svaka raskrsnica u Sarajevu s pravcima koji sijeku glavnu cestu otvara zeleno istovremeno za suprotne pravce. Prednost ima onaj koji ide pravo, logicno, ali niko nema znak prava prvenstva prolaza sa svoje strane.

Ovdje je npr. godinama bilo istovremeno otvoreno zeleno za obe ceste koje dolaze s desne strane, i gornja i donja, ali su gornji imali prednost u odnosu na donje, sto je takodjer bilo regulisano znakom, i donji su morali cekati da se ukljuce. Ne znam da li je i danas tako ili su to prilagodili ovim famoznim novim "pravilima". NIsam odavno tuda prosao, sad sve na AP.
Image
Ovdje je semafor zbog pješačkog prelaza, a znakovi za prolaz kroz raskrsnicu koja tek slijedi i koji su montirani dalje iza pješačkih nemaju veze sa tim semaforima.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42568 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

EFD22 wrote: 20/01/2023 14:09
SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 13:59

Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?



Ne daje prednost, ali nulira važenje bilo kakvih znakova iznad semafora, isključivo se gledaju PRAVILA SAOBRAĆAJA. Pa stavio sam sliku gdje je sve fino opisano u tekstu pored slike primjera. Evo opet cu.

Image
Pitanje je samo vremena kad će se takav naći u ovoj Octaviji i presjeći put nekom ko ide pravo.
Pa ćemo da vidimo onda šta kaže sudska praksa :lol: :lol: :lol:

Tačno mi dođe da namjerno napravim sudar, naravno da budem u poziciji ovog što ide pravo kad radi semafor, pa da ovakvim tvrdoglavcima dokažem neke stvari.

Ja stvarno ne mogu da vjerujem kako neko može biti tako nedokazan.
Super. Ja ti kazem da je ovo pravilo smislio neki nadobudni novi "strucnjak" i da je ono besmisleno i poptuno nelogicno. Semafor nikad nije ponistavao ostale znakove na cesti. Nevjerovanto.....
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42569 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

EFD22 wrote: 20/01/2023 14:12
Dozer wrote: 20/01/2023 14:10
Kuda ba vi vozite.... ? Pa skoro svaka raskrsnica u Sarajevu s pravcima koji sijeku glavnu cestu otvara zeleno istovremeno za suprotne pravce. Prednost ima onaj koji ide pravo, logicno, ali niko nema znak prava prvenstva prolaza sa svoje strane.

Ovdje je npr. godinama bilo istovremeno otvoreno zeleno za obe ceste koje dolaze s desne strane, i gornja i donja, ali su gornji imali prednost u odnosu na donje, sto je takodjer bilo regulisano znakom, i donji su morali cekati da se ukljuce. Ne znam da li je i danas tako ili su to prilagodili ovim famoznim novim "pravilima". NIsam odavno tuda prosao, sad sve na AP.
Image
Ovdje je semafor zbog pješačkog prelaza, a znakovi za prolaz kroz raskrsnicu koja tek slijedi i koji su montirani dalje iza pješačkih nemaju veze sa tim semaforima.
T uej semafor i zbog pjesaka i zbog vozila koja dolaze s lijeve strance i racvaju se lijevo i pravo. Ne lupaj, zivota ti.
Kad si ti polozio?
Last edited by Dozer on 20/01/2023 14:15, edited 1 time in total.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42570 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:10
SuperLjepilo wrote: 20/01/2023 13:59

Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Kuda ba vi vozite.... ? Pa skoro svaka raskrsnica u Sarajevu s pravcima koji sijeku glavnu cestu otvara zeleno istovremeno za suprotne pravce. Prednost ima onaj koji ide pravo, logicno, ali niko nema znak prava prvenstva prolaza sa svoje strane.

Ovdje je npr. godinama bilo istovremeno otvoreno zeleno za obe ceste koje dolaze s desne strane, i gornja i donja, ali su gornji imali prednost u odnosu na donje, sto je takodjer bilo regulisano znakom, i donji su morali cekati da se ukljuce. Ne znam da li je i danas tako ili su to prilagodili ovim famoznim novim "pravilima". NIsam odavno tuda prosao, sad sve na AP.
Image
Misli suprotne smjerove,a ne pravce. Inače koji bi to cirkus bio da semafor istovremeno daje zeleno svjetlo za ukrštene pravce.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42571 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:13
EFD22 wrote: 20/01/2023 14:09

Pitanje je samo vremena kad će se takav naći u ovoj Octaviji i presjeći put nekom ko ide pravo.
Pa ćemo da vidimo onda šta kaže sudska praksa :lol: :lol: :lol:

Tačno mi dođe da namjerno napravim sudar, naravno da budem u poziciji ovog što ide pravo kad radi semafor, pa da ovakvim tvrdoglavcima dokažem neke stvari.

Ja stvarno ne mogu da vjerujem kako neko može biti tako nedokazan.
Super. Ja ti kazem da je ovo pravilo smislio neki nadobudni novi "strucnjak" i da je ono besmisleno i poptuno nelogicno. Semafor nikad nije ponistavao ostale znakove na cesti. Nevjerovanto.....
Imam u arhivi Zakon o saobraćaju iz Juge, pa ću da ti uslikam, isto pravilo sve isto. Nije to ništa novo, i tako je u cijelom svijetu. A ti nastavi i dalje po svom.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42572 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

Hiran wrote: 20/01/2023 14:15
Dozer wrote: 20/01/2023 14:10
Kuda ba vi vozite.... ? Pa skoro svaka raskrsnica u Sarajevu s pravcima koji sijeku glavnu cestu otvara zeleno istovremeno za suprotne pravce. Prednost ima onaj koji ide pravo, logicno, ali niko nema znak prava prvenstva prolaza sa svoje strane.

Ovdje je npr. godinama bilo istovremeno otvoreno zeleno za obe ceste koje dolaze s desne strane, i gornja i donja, ali su gornji imali prednost u odnosu na donje, sto je takodjer bilo regulisano znakom, i donji su morali cekati da se ukljuce. Ne znam da li je i danas tako ili su to prilagodili ovim famoznim novim "pravilima". NIsam odavno tuda prosao, sad sve na AP.
Image
Misli suprotne smjerove,a ne pravce. Inače koji bi to cirkus bio da semafor istovremeno daje zeleno svjetlo za ukrštene pravce.
Evo ukrsteni pravci... i smijerovi.

Image
Last edited by Dozer on 20/01/2023 14:18, edited 1 time in total.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42573 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

https://hayat.ba/mnogi-ne-znaju-odgovor ... ci/593429/
Šta vi mislite ko ima prava prolaska u ovoj situaciji?

Image

Dobro je poznato – ukoliko vozilo skreće lijevo, ima obavezu da propusti vozilo koje zadržava smjer kretanja. I upravo to je slučaj na ovoj ilustraciji.

Znakovi koji se nalaze iznad semafora mogli bi da dovedu vozača u zabludu. Međutim, s obzirom na to da semafor pokazuje zeleno, jasno je – prvenstvo prolaza ima automobil, a autobus mora da ga propusti.

U slučaju da semafor ne radi, autobus bi imao prednost, jer tako pokazuju saobraćajni znaci. I na kraju, u slučaju da nema nikakve signalizacije, primjenjivalo bi se pravilo lijevog skretanja, dakle, autobus bi morao da propusti automobil.

Pojašnjenje:

Automobil ima prednost, jer radi svjetlosna signalizacija.
User avatar
Hiran
Posts: 446
Joined: 19/03/2010 22:06

#42574 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Hiran »

Dozer wrote: 20/01/2023 14:17
Hiran wrote: 20/01/2023 14:15

Misli suprotne smjerove,a ne pravce. Inače koji bi to cirkus bio da semafor istovremeno daje zeleno svjetlo za ukrštene pravce.
Evo ukrsteni pravci...

Image
I ti kažeš da je zeleno na svim semaforima?
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42575 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

Godina izdavanja tih testova je...?
Post Reply