Hoces da kazes da se ovdje zeleno pali i na pravcu Malte i na pravcu Bulevara/Zmaja od Bosne ?
Sta vas najvise nervira kod vozaca
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- SuperLjepilo
- Posts: 36
- Joined: 25/10/2022 14:20
#42576 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
-
BadBoy
- Posts: 9611
- Joined: 01/11/2005 21:55
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42579 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
SuperLjepilo wrote: ↑20/01/2023 14:21Hoces da kazes da se ovdje zeleno pali i na pravcu Malte i na pravcu Bulevara/Zmaja od Bosne ?
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42580 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Pa vidis da ih se tako danas uci....
I onda malo-malo, pa debeli krs na cesti, totalke, itd.
Last edited by Dozer on 20/01/2023 14:24, edited 2 times in total.
- SuperLjepilo
- Posts: 36
- Joined: 25/10/2022 14:20
#42581 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ma ti druže pričaš o smjerovima, a ne o pravcima. Naravno da je na jednom pravcu, a u dva smjera, zeleno u isto vrijeme.
Mene facepalma a miješa pojmove SMJER i PRAVAC
Last edited by SuperLjepilo on 20/01/2023 14:24, edited 1 time in total.
- Hiran
- Posts: 446
- Joined: 19/03/2010 22:06
#42582 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Pa je li crveno vozilima koja dolaze iz okomitog pravca ?
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42583 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Evo za ove što misle da je ovo pravilo novotarija:
Zakon o bezbednosti saobraćaja iz SFRJ iz 1988. godine (Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 50 od 12. avgusta 1988. godine; 63/88, 80/89, 29/90)
III. PRAVILA SAOBRAĆAJA
1. Opšte odredbe
Član 27.
(1)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i znacima i naredbama koje daju ovlašćena lica.
(2)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i kad time odstupaju od propisa o pravilima saobraćaja.
(3)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema svetlosnom saobraćajnom znaku i kad se taj znak razlikuje od pravila o prvenstvu prolaza izraženom na istom mestu drugim saobraćajnim znakom.
(4)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju i prema zahtevima izraženim pomoću znakova ili po naredbama koje daju ovlašćena lica i kad time odstupaju od propisanih pravila saobraćaja ili značenja saobraćajnih znakova postavljenih na putu.
ŠTA ĆEMO SAD?
Zakon o bezbednosti saobraćaja iz SFRJ iz 1988. godine (Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 50 od 12. avgusta 1988. godine; 63/88, 80/89, 29/90)
III. PRAVILA SAOBRAĆAJA
1. Opšte odredbe
Član 27.
(1)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i znacima i naredbama koje daju ovlašćena lica.
(2)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i kad time odstupaju od propisa o pravilima saobraćaja.
(3)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema svetlosnom saobraćajnom znaku i kad se taj znak razlikuje od pravila o prvenstvu prolaza izraženom na istom mestu drugim saobraćajnim znakom.
(4)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju i prema zahtevima izraženim pomoću znakova ili po naredbama koje daju ovlašćena lica i kad time odstupaju od propisanih pravila saobraćaja ili značenja saobraćajnih znakova postavljenih na putu.
ŠTA ĆEMO SAD?
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42584 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Koliko je meni poznato, tu se ljudi iz svojih pravaca krecu prema ukupno 6 smjerova kada im se upali zeleno, a upali se svima istovremeno....SuperLjepilo wrote: ↑20/01/2023 14:24Ma ti druže pričaš o smjerovima, a ne o pravcima. Naravno da je na jednom pravcu, a u dva smjera, zeleno u isto vrijeme.
Mene facepalma a miješa pojmove SMJER i PRAVAC![]()
![]()
![]()
Btw, koja je razlika izmedju "pravac" i "smijer"?
Last edited by Dozer on 20/01/2023 14:28, edited 1 time in total.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42585 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Nista.EFD22 wrote: ↑20/01/2023 14:25 Evo za ove što misle da je ovo pravilo novotarija:
Zakon o bezbednosti saobraćaja iz SFRJ iz 1988. godine (Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 50 od 12. avgusta 1988. godine; 63/88, 80/89, 29/90)
III. PRAVILA SAOBRAĆAJA
1. Opšte odredbe
Član 27.
(1)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i znacima i naredbama koje daju ovlašćena lica.
(2)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i kad time odstupaju od propisa o pravilima saobraćaja.
(3)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema svetlosnom saobraćajnom znaku i kad se taj znak razlikuje od pravila o prvenstvu prolaza izraženom na istom mestu drugim saobraćajnim znakom.
(4)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju i prema zahtevima izraženim pomoću znakova ili po naredbama koje daju ovlašćena lica i kad time odstupaju od propisanih pravila saobraćaja ili značenja saobraćajnih znakova postavljenih na putu.
ŠTA ĆEMO SAD?
- SuperLjepilo
- Posts: 36
- Joined: 25/10/2022 14:20
#42586 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Nije bitno gdje će ko skrenuti, semafori su na ISTOM PRAVCU.Dozer wrote: ↑20/01/2023 14:25Koliko je meni poznato, tu se ljudi iz svojih pravaca krecu prema ukupno 6 smjerova kada im se upali zeleno, a upali se svima istovremeno....SuperLjepilo wrote: ↑20/01/2023 14:24
Ma ti druže pričaš o smjerovima, a ne o pravcima. Naravno da je na jednom pravcu, a u dva smjera, zeleno u isto vrijeme.
Mene facepalma a miješa pojmove SMJER i PRAVAC![]()
![]()
![]()
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42587 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Slobodno priznaj da nisi u pravu jebem ga, ne može čovjek uvijek ni bit' u pravu. Šta fali.
-
BadBoy
- Posts: 9611
- Joined: 01/11/2005 21:55
#42588 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
E ovo je mnogo izričitije i drugačije nego je u trenutnom ZOBS-u. Citiraj ih uporednoEFD22 wrote: ↑20/01/2023 14:25 Evo za ove što misle da je ovo pravilo novotarija:
Zakon o bezbednosti saobraćaja iz SFRJ iz 1988. godine (Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 50 od 12. avgusta 1988. godine; 63/88, 80/89, 29/90)
III. PRAVILA SAOBRAĆAJA
1. Opšte odredbe
Član 27.
(1)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i znacima i naredbama koje daju ovlašćena lica.
(2)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnim znakovima postavljenim na putu i kad time odstupaju od propisa o pravilima saobraćaja.
(3)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema svetlosnom saobraćajnom znaku i kad se taj znak razlikuje od pravila o prvenstvu prolaza izraženom na istom mestu drugim saobraćajnim znakom.
(4)Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju i prema zahtevima izraženim pomoću znakova ili po naredbama koje daju ovlašćena lica i kad time odstupaju od propisanih pravila saobraćaja ili značenja saobraćajnih znakova postavljenih na putu.
ŠTA ĆEMO SAD?
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42589 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Isto govno drugo pakovanje.
I jedno i drugo znače da se u situaciji kada je saobraćaj na raskrsnici regulisan uređajima za davanje svjetlosnih znakova međusobna prava prolaska regulišu saobraćajnim pravilima a ne znakovima.
Da li ste shvatili?
I jedno i drugo znače da se u situaciji kada je saobraćaj na raskrsnici regulisan uređajima za davanje svjetlosnih znakova međusobna prava prolaska regulišu saobraćajnim pravilima a ne znakovima.
Da li ste shvatili?
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42590 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ja ne znam ni da ima kod nas ovakva raskrsnica, nisam nigdje vidio?EFD22 wrote: ↑20/01/2023 14:09Pitanje je samo vremena kad će se takav naći u ovoj Octaviji i presjeći put nekom ko ide pravo.SuperLjepilo wrote: ↑20/01/2023 13:59
Hajde molim te daj nam sliku te raskrsnice, ne mogu jednostavno da vjerujem da postoji nešto tako. Koja je svrha semafora uopšte ako dva različita pravca imaju zeleno svjetlo ?
Ne daje prednost, ali nulira važenje bilo kakvih znakova iznad semafora, isključivo se gledaju PRAVILA SAOBRAĆAJA. Pa stavio sam sliku gdje je sve fino opisano u tekstu pored slike primjera. Evo opet cu.
![]()
Pa ćemo da vidimo onda šta kaže sudska praksa![]()
![]()
![]()
Tačno mi dođe da namjerno napravim sudar, naravno da budem u poziciji ovog što ide pravo kad radi semafor, pa da ovakvim tvrdoglavcima dokažem neke stvari.
Ja stvarno ne mogu da vjerujem kako neko može biti tako nedokazan.
-
BadBoy
- Posts: 9611
- Joined: 01/11/2005 21:55
#42591 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Aposlutno nije i to je takvo paušalno tumačenje norme. Pogledaj kako kod nas glasi važeća norma:
"4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja."
SFRJ norma je kristalno jasna. Ova trenutna je u najmanju ruku zbunjujuća.
Last edited by BadBoy on 20/01/2023 14:31, edited 1 time in total.
- SuperLjepilo
- Posts: 36
- Joined: 25/10/2022 14:20
-
Sf6
- Posts: 28
- Joined: 27/02/2018 23:45
#42593 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Lik ne zna razliku između pravca i smjera a ti očekuješ da zna razliku između pravila i znakova
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42594 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
A zasto imamo citate testova iz Srbije...?
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42595 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42596 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Vjerovatno, u praksi jednostavno nemaju smisla. Cini mi se da je bio neki clanak da u hr negdje ima takav primjer wli jisam siguran.SuperLjepilo wrote: ↑20/01/2023 14:31A realno ne postoji, ali ovo su neki ekstremni primjeri valjda da se pokaže da je semafor>znakovi.
- Ateista
- Posts: 51690
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#42597 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Nemoj sta zamjeriti, ali u pravu je, u postovima na prethodnoj stranici ih jesi pomijesao.
Jedan pravac moze imati dva smjera ako je dvosmjerna ulica, ali to je jedan pravac.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#42598 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
Ja stvarno ne znam šta tu u stavu 4 nije jasno i po čemu se razlikuje od ovog što sam ja napisao.BadBoy wrote: ↑20/01/2023 14:31Aposlutno nije i to je takvo paušalno tumačenje norme. Pogledaj kako kod nas glasi važeća norma:
"4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja."
SFRJ norma je kristalno jasna. Ova trenutna je u najmanju ruku zbunjujuća.
-
BadBoy
- Posts: 9611
- Joined: 01/11/2005 21:55
#42599 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
E jebiga sad ako ne vidiš razliku u dvije norme, jedne iz SFRJ druga iz ZOBS BiH.EFD22 wrote: ↑20/01/2023 14:39Ja stvarno ne znam šta tu u stavu 4 nije jasno i po čemu se razlikuje od ovog što sam ja napisao.BadBoy wrote: ↑20/01/2023 14:31
Aposlutno nije i to je takvo paušalno tumačenje norme. Pogledaj kako kod nas glasi važeća norma:
"4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja."
SFRJ norma je kristalno jasna. Ova trenutna je u najmanju ruku zbunjujuća.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#42600 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca
I jedan smjer moze imati dva pravca. Ili ne...?
