Sta vas najvise nervira kod vozaca

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
Logovan
Posts: 102857
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42426 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

SuperLjepilo wrote: 19/01/2023 10:17 Hajde taman trebam nesto do Bjelava, pa ti javim kad krenem odozgo :mrgreen:
:lol:
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42427 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

HelaS wrote: 19/01/2023 09:45
Ateista wrote: 19/01/2023 09:41

Svim vozilima KOJA SE KRECU CESTOM NA KOJU NAILAZI.
Nailazi na cekalusu, dzidzikicac je isti pravac, samo sto je gornja jednosmjerna pa iz dzidzikovca moras skrenuti.
Osim toga, ima i clan koji sam pomenuo oko semafora i prvenstva.
Ja ću voziti uz Džidžikovac, ti se spuštaj niz Bjelave, pa na zelenom semaforu da se sudariimo nasred Čekaluše. Ti se brani tvojim ZOBS Zakonom, ja ću svojim. Spreman sam, imam dva auta, noviji i jedan od 10-tak godina starosti, pa biraj... Kad god :D
Moze, cim mi vrate vozacku. :mrgreen:
Na osnovu cega mislis da imas prednost iz dzidzikovca?
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42428 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

kabal1337 wrote: 19/01/2023 10:38
SuperLjepilo wrote: 19/01/2023 10:17
Spoiler
Show
E na ovo jos nisam naletio :mrgreen:



Hajde taman trebam nesto do Bjelava, pa ti javim kad krenem odozgo :mrgreen:
Ima na Carevoj cupriji Ulica Konak, Obala Isa bega Ishakovica sva tri znaka.
Ima, i zbog tog dopunskog znaka i posto nema semafora, oni koji skrecu imaju prednost u odnosu na one koji idu pravo, znaci kad hoce da daju prednost onima koji skrecu ide dlpunski znak uz trokut ili stop, bez toga se znak odnosi na ulicu na koju nailazis i koja se presijeca sa tvojom.
Da je na vrhu dzidzikovca dopunski znak i da ne radi semafor, ovi odozdo bi imali prednost, ali nema dopunskog znaka, a i da ima dzaba kad ima semafor koji uglavnom radi. :D
User avatar
xPaco1337
Posts: 2589
Joined: 30/09/2020 14:34

#42429 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by xPaco1337 »

Za sta se dobija/ne dobijaju kazneni bodovi ? Jer ja sam upravio dobio bod jer nisam pjesaku stao :lol:
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#42430 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by teskeredzic_22 »

Dozer wrote: 19/01/2023 10:27
teskeredzic_22 wrote: 18/01/2023 13:20

Pitanje.

Da li neoznačene limuzine sa upaljenim rotacijama koje prate političare tretirati kao i bilo koje drugo vozilo osim ako ih ne prati i SLUŽBENO POLICIJSKO VOZILO sa upaljenim rotacionim svjetlima ?

Tnx.
Po P.S. svako vozilo pod pratnjom mora imati bar jedno obiljezeno policijsko vozilo u koloni, bilo ispred, bilo na kraju kolone. Civilna vozila s blinkerima, i bez obiljezene policijske pratnje, po pravilu se trebaju tretirati kao i sva druga vozila. Izuzetak su vozila s diplomatskim tablicama, koja cesto imaju vlastitu pratnju vozila takodjer s diplomatskim tablicama.
Tako sam i mislio.
Hvala puno :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#42431 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dozer »

xPaco1337 wrote: 19/01/2023 12:37 Za sta se dobija/ne dobijaju kazneni bodovi ? Jer ja sam upravio dobio bod jer nisam pjesaku stao :lol:
Ja bih to opleo 3 bobe. Al' ne moze, ide samo jedna.
User avatar
Optimus09
Posts: 3717
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#42432 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Optimus09 »

xPaco1337 wrote: 19/01/2023 12:37 Za sta se dobija/ne dobijaju kazneni bodovi ? Jer ja sam upravio dobio bod jer nisam pjesaku stao :lol:
Mene je tako instruktor kritikovao,nisam babi stao da predje ali jednoj mladoj da :mrgreen:
zigson
Posts: 4819
Joined: 04/04/2015 22:17

#42433 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by zigson »

xPaco1337 wrote: 19/01/2023 12:37 Za sta se dobija/ne dobijaju kazneni bodovi ? Jer ja sam upravio dobio bod jer nisam pjesaku stao :lol:
Pa eto za to se dobija bod
User avatar
Logovan
Posts: 102857
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42434 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

Skupiš 4 boda i dobiješ golfa
User avatar
van Basten
Posts: 7967
Joined: 21/09/2006 02:59

#42435 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by van Basten »

A jeli ono na vrhu Dzidjikovcaiznad semafora znak STOP ili sam ja to pobrkao sa nekom drugom raskrsnicom?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#42436 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by bitanga_sa_otesa »

Logovan wrote: 19/01/2023 16:57 Skupiš 4 boda i dobiješ golfa
dvicu il Ćetvorku??
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 25328
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Bilo je časno živjeti sa Titom !
Grijem se na: Toplane
Vozim: Peugeot
Contact:

#42437 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by teskeredzic_22 »

Logovan wrote: 19/01/2023 16:57 Skupiš 4 boda i dobiješ golfa
G O L F predratne grebalice lutrije BIH :mrgreen:

Ako me dobro sjećanje služi svi su imali slova OLF :mrgreen:
User avatar
Logovan
Posts: 102857
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42438 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Logovan »

bitanga_sa_otesa wrote: 19/01/2023 17:54
Logovan wrote: 19/01/2023 16:57 Skupiš 4 boda i dobiješ golfa
dvicu il Ćetvorku??
Mosa cadvi :izet:
nemezis
Posts: 3065
Joined: 30/01/2011 12:08

#42439 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nemezis »

teskeredzic_22 wrote: 19/01/2023 13:06
Dozer wrote: 19/01/2023 10:27
Po P.S. svako vozilo pod pratnjom mora imati bar jedno obiljezeno policijsko vozilo u koloni, bilo ispred, bilo na kraju kolone. Civilna vozila s blinkerima, i bez obiljezene policijske pratnje, po pravilu se trebaju tretirati kao i sva druga vozila. Izuzetak su vozila s diplomatskim tablicama, koja cesto imaju vlastitu pratnju vozila takodjer s diplomatskim tablicama.
Tako sam i mislio.
Hvala puno :thumbup:
Nije tačno ovo što kaže. Nisi dobro mislio.
nemezis
Posts: 3065
Joined: 30/01/2011 12:08

#42440 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by nemezis »

Dozer wrote: 19/01/2023 10:58...
Ti se tu uvijek mozes vaditi na to da svako na svoj civilni auto moze postaviti takvu svjetlosnu signalizaciju, pa tako i auto-mafija u cilju otimacine tvog vozila, i da im zato nisi stao, i to bi ti bilo 100% prihvaceno na sudu.
...
Ovo 100% neće proći na sudu. Tom logikom ti bi mogao reći i da nisi stao jer svako može ofarbati auto u policijsko. Malo karikiram ali logika je ista.
BadBoy
Posts: 9611
Joined: 01/11/2005 21:55

#42441 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

Ateista wrote: 19/01/2023 10:36
SuperLjepilo wrote: 19/01/2023 09:47 Ne znam tacno koji su znakovi na toj raskrnici jer poprilicno dugo nisam prolazio tuda, ali ako iz pravca Bjelava nema ovog znaka ispod trokuta koji oznacava put sa pravom prvenstva
Image

odnosno iz Dzidzikovca mora biti ovo
Image

auto iz pravca Bjelava ima prednost.

Ako semafor radi, sam trokut nema nikakvu funkciju.
:thumbup:
Znači pravo prvenstva se mijenja na toj raskrsnici u ovisnosti od toga da li radi semafor ili ne? I gdje piše koji to znakovi vrijede kada radi semafor, kada ne?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#42442 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by _BataZiv_0809 »

teskeredzic_22 wrote: 19/01/2023 17:55
Logovan wrote: 19/01/2023 16:57 Skupiš 4 boda i dobiješ golfa
G O L F predratne grebalice lutrije BIH :mrgreen:

Ako me dobro sjećanje služi svi su imali slova OLF :mrgreen:
Gore lova dole slova :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#42443 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by ZoomZoomKiwi »

Piše u ZOBS-u.

Prvo službeno lice-policajac, pa semafor. Ako nema prvog, a drugo ne radi, onda gledaš znakove - vertikalne, ako nema njih, onda gledaš oznake - horizontalne, ako nema njih, onda vrijedi pravilo desne strane.

Sve fino zamišljeno riješeno, samo treba malo mućnut vomgla.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#42444 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by _BataZiv_0809 »

Dozer wrote: 19/01/2023 11:20 Moze, naravno. Sjetimo se onog lika negdje oko Tuzle koji je tako mjesecima ljudima uzimao "mito". Lik navukao uniformu i zaustavljao raju, a raja da cenera-cvaju da ih ne pise :lol:
:lol: :lol:
Dzontra_Volta
Posts: 8008
Joined: 20/01/2011 11:10

#42445 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Dzontra_Volta »

_BataZiv_0809 wrote: 19/01/2023 18:08
Dozer wrote: 19/01/2023 11:20 Moze, naravno. Sjetimo se onog lika negdje oko Tuzle koji je tako mjesecima ljudima uzimao "mito". Lik navukao uniformu i zaustavljao raju, a raja da cenera-cvaju da ih ne pise :lol:
:lol: :lol:
Meni na pamet padne onaj lik što bi oblačio onaj fluorescentni žuti prsluk i naplaćivao ljudima parking naveče ispred Doma Armije (tad još nisu bile rampe). Kad nakupi dovoljno, onda ode da kupi cugu u onaj Delikates pored Michela.
User avatar
Laertes
Posts: 5064
Joined: 08/01/2015 18:25

#42446 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Laertes »

teskeredzic_22 wrote: 19/01/2023 17:55
Logovan wrote: 19/01/2023 16:57 Skupiš 4 boda i dobiješ golfa
G O L F predratne grebalice lutrije BIH :mrgreen:

Ako me dobro sjećanje služi svi su imali slova OLF :mrgreen:
Bgm i poslijeratne... Fala Lutriji BiH :kiss:
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42447 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

van Basten wrote: 19/01/2023 17:09 A jeli ono na vrhu Dzidjikovcaiznad semafora znak STOP ili sam ja to pobrkao sa nekom drugom raskrsnicom?
Trokut je sa gornje strane, nije stop, sa donje strane nema znakova koliko znam.
User avatar
Ateista
Posts: 51690
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#42448 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by Ateista »

BadBoy wrote: 19/01/2023 18:03
Ateista wrote: 19/01/2023 10:36
:thumbup:
Znači pravo prvenstva se mijenja na toj raskrsnici u ovisnosti od toga da li radi semafor ili ne? I gdje piše koji to znakovi vrijede kada radi semafor, kada ne?
Zavisi od raskrsnice, u konkretnom slucaju dzidzikovaca se ne mijenja, jer znak trokut se odnosi na cekalusu na koju se odnosi i smeafor, a prvenstvo izmedju onih koji idu uz dzidzikovac i skrecu lijevo i onih koji idu pravo niz dzidzikovac i kojima je u isto vrijeme zeleno se definise pravilom nemijenjanja pravca, bez obzira na to da li semafor radi ili ne.

Ukoliko bi bio znak sa dopunskom tablom koja daje prvenstvo ulici koja skrece lijevo uz dzidzikovac, onda zavisi od toga kako je semafor podesen, ako bi bio isto podesen kao sad onda bi mijenjao prvenstvo jer kad radi semafor ti znakovi se zanemaruju i ide pravilo nemijenjanja pravca, a kad ne radi semafor onda znakovi ponistavaju pravilo nemijenjanja pravca i mijenja se prvenstvo. Iskreno, ne znam da li igdje postoji takav slucaj, ja ga bar nisam vidio, mislim da se u vecini slucajeva znakovi stop i trokut na raskrsnice sa semaforima postavljaju da regulisu slicno kao semafor, kao sto i jeste na Dzidzikovcu, i sluze u slucaju kvara semafora da se zna ko ima prednost, ne vjerujem da bi iko uradio da se skroz promijeni prednost.

Član 25

(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.

(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.

(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.

(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.

(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja

Poenta je u stavu 4 koji kaze da ako ima semafor, prvenstvo se definise pravilima saobracaja, ne pominje se da prvenstvo definisu saobracajni znakovi, kao sto je pomenuto u stavu 2 koji se ne odnosi na raskrsnice bez semafora gdje se kaze da su znakovi prvenstva stariji od tih pravila. Iznad svega toga je naravno saobracajac na raskrsnici, ako je on tu onda se sve ostalo zanemaruje.
Dakle, iako nije bas direktno tako receno, u praksi semafor ponistava znakove prvenstva zbog ovog stava 4.
BadBoy
Posts: 9611
Joined: 01/11/2005 21:55

#42449 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by BadBoy »

Ateista wrote: 19/01/2023 21:33
BadBoy wrote: 19/01/2023 18:03

Znači pravo prvenstva se mijenja na toj raskrsnici u ovisnosti od toga da li radi semafor ili ne? I gdje piše koji to znakovi vrijede kada radi semafor, kada ne?
Zavisi od raskrsnice, u konkretnom slucaju dzidzikovaca se ne mijenja, jer znak trokut se odnosi na cekalusu na koju se odnosi i smeafor, a prvenstvo izmedju onih koji idu uz dzidzikovac i skrecu lijevo i onih koji idu pravo niz dzidzikovac i kojima je u isto vrijeme zeleno se definise pravilom nemijenjanja pravca, bez obzira na to da li semafor radi ili ne.

Ukoliko bi bio znak sa dopunskom tablom koja daje prvenstvo ulici koja skrece lijevo uz dzidzikovac, onda zavisi od toga kako je semafor podesen, ako bi bio isto podesen kao sad onda bi mijenjao prvenstvo jer kad radi semafor ti znakovi se zanemaruju i ide pravilo nemijenjanja pravca, a kad ne radi semafor onda znakovi ponistavaju pravilo nemijenjanja pravca i mijenja se prvenstvo. Iskreno, ne znam da li igdje postoji takav slucaj, ja ga bar nisam vidio, mislim da se u vecini slucajeva znakovi stop i trokut na raskrsnice sa semaforima postavljaju da regulisu slicno kao semafor, kao sto i jeste na Dzidzikovcu, i sluze u slucaju kvara semafora da se zna ko ima prednost, ne vjerujem da bi iko uradio da se skroz promijeni prednost.

Član 25

(1) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa propisima o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji i naredbama koje daje ovlašćeno lice.

(2) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa saobraćajnom signalizacijom i kada se time odstupa od pravila saobraćaja.

(3) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju u skladu sa svjetlosnim saobraćajnim znakom i kada se značenje tog znaka razlikuje od značenja ostalih saobraćajnih znakova ili saobraćajnih pravila.

(4) Međusobno prvenstvo prolaza učesnika u saobraćaju, koji na raskrsnici svjetlosnim saobraćajnim znakovima istovremeno dobijaju pravo prolaza, reguliše se pravilima saobraćaja.

(5) Učesnici u saobraćaju dužni su da postupaju prema znacima ili naredbama koje daju ovlašćena lica i kad se time odstupa od svjetlosnog saobraćajnog znaka ili drugog saobraćajnog znaka ili pravila saobraćaja

Poenta je u stavu 4 koji kaze da ako ima semafor, prvenstvo se definise pravilima saobracaja, ne pominje se da prvenstvo definisu saobracajni znakovi, kao sto je pomenuto u stavu 2 koji se ne odnosi na raskrsnice bez semafora gdje se kaze da su znakovi prvenstva stariji od tih pravila. Iznad svega toga je naravno saobracajac na raskrsnici, ako je on tu onda se sve ostalo zanemaruje.
Dakle, iako nije bas direktno tako receno, u praksi semafor ponistava znakove prvenstva zbog ovog stava 4.
Ja to tumačnje ovog člana, konkretnije stava 4. nikako ne vidim i ne shvatam. Ima li neka sudska praksa u tom smislu koja bi dala neko pravno tumačenje i rezon? Meni je ovo više na nivou priče koju taksisti pričaju (od njih sam je i prvi put čuo). Po meni stav 4. rješava samo jednu specifičnu situaciju a to je da kada se ISTOVREMENO dobiva pravo prolaza (NE PRAVO PRVENSTVA) onda se gleda pravilo desne strane (pravila saobraćaja). Zeleno svjetlo ne znači pravo prvenstva nego pravo prolaza tako da se nema tu šta gledati ona hijerarhija ko je stariji. A čak ti i sam stav 1. ovog člana daje opšte pravilo da su vozači dužni poštovati propise o pravilima saobraćaja, saobraćajnoj signalizaciji (bez izuzetaka sa semaforima ili ne) i naredbama koje daje ovlašćeno lice.

Baš ću pogledati može li se pronaći neka sudska praksa jer ovo meni nikako nije jasno.
User avatar
van Basten
Posts: 7967
Joined: 21/09/2006 02:59

#42450 Re: Sta vas najvise nervira kod vozaca

Post by van Basten »

Ateista wrote: 19/01/2023 21:15
van Basten wrote: 19/01/2023 17:09 A jeli ono na vrhu Dzidjikovcaiznad semafora znak STOP ili sam ja to pobrkao sa nekom drugom raskrsnicom?
Trokut je sa gornje strane, nije stop, sa donje strane nema znakova koliko znam.
Znam da je gore trokut nego sam nesto kontao da je dole stop... nisam odavno tuda prosao, moguce da sam pobrkao nesto
Post Reply