Pitamo Mehanicare ?
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
Crithagra
- Posts: 530
- Joined: 20/10/2022 20:51
#44826 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa imaju aditivi koji to rade, naspu se prije zamjene ulja, 15-ak minuta radi motor, ispustiš sve i naspeš novo ulje.
I ovo ima smisla ako auto nije redovno održavano, u suprotnom ne treba. Nekad može počistiti čepove od naslaga pa da propiša ulje, ako je neko pohabano auto u pitanju.
I ovo ima smisla ako auto nije redovno održavano, u suprotnom ne treba. Nekad može počistiti čepove od naslaga pa da propiša ulje, ako je neko pohabano auto u pitanju.
- RagibUzoriti
- Posts: 2658
- Joined: 05/12/2018 14:07
- Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
- Vozim: Vozim se na struju
#44827 Re: Pitamo Mehanicare ?
Znam da imaju aditivi. Ja sam nekada ispirao naftom,pustim motor da radi 30tak sek i ispustim.
Sada me zanima kada bih nasuo sta znam,10 litara nafte i ostavio da odstoji u motoru 3 dana.
- emotivac
- Posts: 1612
- Joined: 01/03/2013 14:24
#44828 Re: Pitamo Mehanicare ?
Zašto bi to radio, postoji tzv "Engine flush" aditiv baš za to.
Ili ako te baš strah da će se nešto sj3bat, kupi neko najeftinije ulje istih specifikacija, provozaj ga malo koji km, ispusti ga i sipaj novo.

A ne bi ti to trebalo ništa sj3bat ako će samo stojati nafta u motoru tj. nećeš ga paliti...
Ili ako te baš strah da će se nešto sj3bat, kupi neko najeftinije ulje istih specifikacija, provozaj ga malo koji km, ispusti ga i sipaj novo.
A ne bi ti to trebalo ništa sj3bat ako će samo stojati nafta u motoru tj. nećeš ga paliti...
- Optimist
- Posts: 15531
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#44829 Re: Pitamo Mehanicare ?
Vjerujem da ce ostati neka minimalna kolicina nafte u motoru nakon ispiranja, koja ce onda razrijediti novo ulje nakon sipanja.
Ja to ne bih radio.
Ili nasuti naftu, ispustiti.
Zatim nasuti neko jeftino ulje, provozati i ponovo ispustiti.
Nasuti pravo ulje i nakon toga bi bilo ok.
Ja to ne bih radio.
Ili nasuti naftu, ispustiti.
Zatim nasuti neko jeftino ulje, provozati i ponovo ispustiti.
Nasuti pravo ulje i nakon toga bi bilo ok.
- B6Redhell
- Posts: 7821
- Joined: 25/12/2010 04:56
#44830 Re: Pitamo Mehanicare ?
,zavisi o kojem se motoru radi ali ja to nisam nikad cuo niti bi radio, Staro ulje je stvorilo neku vrstu zastite na svim dodirnim tackama i lezajevima i nafta ce to izaprati i razrijediti… i kad ispustis naftu 20% je sigurno nece izaci Naspes novo ulje koje ce ta nafta razrijediti i moze ti motor sjebati, mogu zamisliti pokretanje tog motora struganje cviljenje, 
- Evolution_IV
- Posts: 20832
- Joined: 29/08/2020 22:58
- Location: Tahiti
- Vozim: 3 Leša
#44831 Re: Pitamo Mehanicare ?
zamijeni mu neko jeftino ulje 2/3 puta u 1000km, nakon toga natoci neko normalno i vozi dalje...
- skrbavi-admin
- Posts: 7129
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#44832 Re: Pitamo Mehanicare ?
dobro je pa je reko na vrijeme ja konto kupit auto od njega, sad bogumi 
-
shandrprcSA
- Posts: 10219
- Joined: 23/02/2013 08:16
#44833 Re: Pitamo Mehanicare ?
ima onaj na yt Auto Mechanics Garage u 2L ulja naspe 2L nafte i pusti 10min da odradi motor, e sad...RagibUzoriti wrote: ↑11/01/2023 14:00Znam da imaju aditivi. Ja sam nekada ispirao naftom,pustim motor da radi 30tak sek i ispustim.
Sada me zanima kada bih nasuo sta znam,10 litara nafte i ostavio da odstoji u motoru 3 dana.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#44834 Re: Pitamo Mehanicare ?
Hhahaskrbavi-admin wrote: ↑11/01/2023 14:28 dobro je pa je reko na vrijeme ja konto kupit auto od njega, sad bogumi![]()
Više mi nije do one Mazde, a taman kren’o skupljat pare
-
Crithagra
- Posts: 530
- Joined: 20/10/2022 20:51
#44835 Re: Pitamo Mehanicare ?
Što, vidiš da hoće da ti ga skucka, da bude čisto, tip top.skrbavi-admin wrote: ↑11/01/2023 14:28 dobro je pa je reko na vrijeme ja konto kupit auto od njega, sad bogumi![]()
- skrbavi-admin
- Posts: 7129
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#44836 Re: Pitamo Mehanicare ?
nek ga tebi skucka ja sam heteroCrithagra wrote: ↑11/01/2023 16:05Što, vidiš da hoće da ti ga skucka, da bude čisto, tip top.skrbavi-admin wrote: ↑11/01/2023 14:28 dobro je pa je reko na vrijeme ja konto kupit auto od njega, sad bogumi![]()
![]()
- mk ultra
- Posts: 24038
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#44837 Re: Pitamo Mehanicare ?
Gdje je naftu sipaoshandrprcSA wrote: ↑11/01/2023 14:31ima onaj na yt Auto Mechanics Garage u 2L ulja naspe 2L nafte i pusti 10min da odradi motor, e sad...RagibUzoriti wrote: ↑11/01/2023 14:00
Znam da imaju aditivi. Ja sam nekada ispirao naftom,pustim motor da radi 30tak sek i ispustim.
Sada me zanima kada bih nasuo sta znam,10 litara nafte i ostavio da odstoji u motoru 3 dana.![]()
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#44838 Re: Pitamo Mehanicare ?
Ma to mi je u nivou s onim ATF uljem u dizel da “očisti dizne”
Ako je baš potrebno ispiranje, uraditi to sa uljem iste gradacije, a može jeftinije ne mora biti brend neki. Nikako tim nekim kurcima flushevima ispiračima. Nema potebe za tim.
Ako je baš potrebno ispiranje, uraditi to sa uljem iste gradacije, a može jeftinije ne mora biti brend neki. Nikako tim nekim kurcima flushevima ispiračima. Nema potebe za tim.
- skrbavi-admin
- Posts: 7129
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#44839 Re: Pitamo Mehanicare ?
kakav rokenrol moze izazvat to ispiranje / ljepota.....
nas narod voli trazit guzici cepa 
-
Crithagra
- Posts: 530
- Joined: 20/10/2022 20:51
#44840 Re: Pitamo Mehanicare ?
Za grubo ispiranje može ulje, ali ono ne može ništa očistiti, tipa naslaga, zaprljanja, sve što se eventualno zalijepilo. Tu pomognu hemikalije iz aditiva. Kao deterdžent neki u suštini, može i bez njega ali je manje efikasno.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#44841 Re: Pitamo Mehanicare ?
To mi ima logike raditi samo na motoru koji je (pre)dugo stajao.
Vidi, ispiranjem ti uklanjaš i onaj tanki film na stijenkama cilindara koji ostane, i svašta nešto.
Zato kažem, ima logike samo na barn-finds, a i tu bih prije otvorio motor nego ga samo isprao.
Vidi, ispiranjem ti uklanjaš i onaj tanki film na stijenkama cilindara koji ostane, i svašta nešto.
Zato kažem, ima logike samo na barn-finds, a i tu bih prije otvorio motor nego ga samo isprao.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39563
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#44842 Re: Pitamo Mehanicare ?
moze al ako naftu naspes na green oil-u,tamo je najboljaRagibUzoriti wrote: ↑11/01/2023 13:48 Jedno ozbiljno i konkretno pitanje za one koji znaju,a posebno za @bitanga_sa_otesa![]()
Benzinac motor. Ako se motoru ispusti ulje a zatim u isti naspe odredjena veca kolicina nafte,recimo 10 litara i ostavimo da odstoji tako 1,2 ili 5 dana a zatim opet to ispustimo i naspemo novo ulje. Naravno motor se ne startuje,nego cisto i radi pokusaja ciscenja motora iznutra.
Kakve pojave mogu da ocekujem od iste radnje i teoretski ili prakticno ima li to smisla uopste raditi?
engine flush kao sto su neki vec rekli je bolja opcija,mada ako je los i zaprljan motor ne pomaze ni nafta ni flush,nekima ne pomaze ni rastavljanje i ciscenje....
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39563
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83515
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
#44844 Re: Pitamo Mehanicare ?
skrbavi-admin wrote: ↑11/01/2023 14:28 dobro je pa je reko na vrijeme ja konto kupit auto od njega, sad bogumi![]()
- mk ultra
- Posts: 24038
- Joined: 31/12/2012 14:05
- Location: Fiume
- Grijem se na: Ugalj
- Vozim: Bahato
- Horoskop: Maćak
#44845 Re: Pitamo Mehanicare ?
Kako da mi motor dobije proljev
-
shandrprcSA
- Posts: 10219
- Joined: 23/02/2013 08:16
-
NediM17
- Posts: 26452
- Joined: 05/11/2009 11:49
#44847 Re: Pitamo Mehanicare ?
Danas pere Charlie.
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
- skrbavi-admin
- Posts: 7129
- Joined: 31/12/2021 17:16
- Location: Pakšobistan Wolfuckosia
#44849 Re: Pitamo Mehanicare ?
mozel se kako testirat regulator aktuatora turba.... jel pirburgov ventil to? kako da skontam jel me on jebe il ne jebe

- RagibUzoriti
- Posts: 2658
- Joined: 05/12/2018 14:07
- Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
- Vozim: Vozim se na struju
#44850 Re: Pitamo Mehanicare ?
Pa jesi li jeban ili nisi?

