Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Crithagra
Posts: 530
Joined: 20/10/2022 20:51

#44826 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Crithagra »

Pa imaju aditivi koji to rade, naspu se prije zamjene ulja, 15-ak minuta radi motor, ispustiš sve i naspeš novo ulje.

I ovo ima smisla ako auto nije redovno održavano, u suprotnom ne treba. Nekad može počistiti čepove od naslaga pa da propiša ulje, ako je neko pohabano auto u pitanju.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#44827 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Crithagra wrote: 11/01/2023 13:58 Pa imaju aditivi koji to rade, naspu se prije zamjene ulja, 15-ak minuta radi motor, ispustiš sve i naspeš novo ulje.
Znam da imaju aditivi. Ja sam nekada ispirao naftom,pustim motor da radi 30tak sek i ispustim.

Sada me zanima kada bih nasuo sta znam,10 litara nafte i ostavio da odstoji u motoru 3 dana.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#44828 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by emotivac »

Zašto bi to radio, postoji tzv "Engine flush" aditiv baš za to.
Ili ako te baš strah da će se nešto sj3bat, kupi neko najeftinije ulje istih specifikacija, provozaj ga malo koji km, ispusti ga i sipaj novo. :thumbup: :thumbup:

A ne bi ti to trebalo ništa sj3bat ako će samo stojati nafta u motoru tj. nećeš ga paliti...
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#44829 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Vjerujem da ce ostati neka minimalna kolicina nafte u motoru nakon ispiranja, koja ce onda razrijediti novo ulje nakon sipanja.
Ja to ne bih radio.

Ili nasuti naftu, ispustiti.
Zatim nasuti neko jeftino ulje, provozati i ponovo ispustiti.
Nasuti pravo ulje i nakon toga bi bilo ok.
User avatar
B6Redhell
Posts: 7821
Joined: 25/12/2010 04:56

#44830 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by B6Redhell »

,zavisi o kojem se motoru radi ali ja to nisam nikad cuo niti bi radio, Staro ulje je stvorilo neku vrstu zastite na svim dodirnim tackama i lezajevima i nafta ce to izaprati i razrijediti… i kad ispustis naftu 20% je sigurno nece izaci Naspes novo ulje koje ce ta nafta razrijediti i moze ti motor sjebati, mogu zamisliti pokretanje tog motora struganje cviljenje, :-D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#44831 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Evolution_IV »

zamijeni mu neko jeftino ulje 2/3 puta u 1000km, nakon toga natoci neko normalno i vozi dalje...
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7128
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#44832 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

dobro je pa je reko na vrijeme ja konto kupit auto od njega, sad bogumi :run:
shandrprcSA
Posts: 10219
Joined: 23/02/2013 08:16

#44833 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shandrprcSA »

RagibUzoriti wrote: 11/01/2023 14:00
Crithagra wrote: 11/01/2023 13:58 Pa imaju aditivi koji to rade, naspu se prije zamjene ulja, 15-ak minuta radi motor, ispustiš sve i naspeš novo ulje.
Znam da imaju aditivi. Ja sam nekada ispirao naftom,pustim motor da radi 30tak sek i ispustim.

Sada me zanima kada bih nasuo sta znam,10 litara nafte i ostavio da odstoji u motoru 3 dana.
ima onaj na yt Auto Mechanics Garage u 2L ulja naspe 2L nafte i pusti 10min da odradi motor, e sad... :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44834 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

skrbavi-admin wrote: 11/01/2023 14:28 dobro je pa je reko na vrijeme ja konto kupit auto od njega, sad bogumi :run:
Hhaha
Više mi nije do one Mazde, a taman kren’o skupljat pare :mrgreen:
Crithagra
Posts: 530
Joined: 20/10/2022 20:51

#44835 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Crithagra »

skrbavi-admin wrote: 11/01/2023 14:28 dobro je pa je reko na vrijeme ja konto kupit auto od njega, sad bogumi :run:
Što, vidiš da hoće da ti ga skucka, da bude čisto, tip top. :D
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7128
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#44836 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

Crithagra wrote: 11/01/2023 16:05
skrbavi-admin wrote: 11/01/2023 14:28 dobro je pa je reko na vrijeme ja konto kupit auto od njega, sad bogumi :run:
Što, vidiš da hoće da ti ga skucka, da bude čisto, tip top. :D
nek ga tebi skucka ja sam hetero :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 24037
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#44837 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

shandrprcSA wrote: 11/01/2023 14:31
RagibUzoriti wrote: 11/01/2023 14:00

Znam da imaju aditivi. Ja sam nekada ispirao naftom,pustim motor da radi 30tak sek i ispustim.

Sada me zanima kada bih nasuo sta znam,10 litara nafte i ostavio da odstoji u motoru 3 dana.
ima onaj na yt Auto Mechanics Garage u 2L ulja naspe 2L nafte i pusti 10min da odradi motor, e sad... :D
Gdje je naftu sipao
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44838 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Ma to mi je u nivou s onim ATF uljem u dizel da “očisti dizne”

Ako je baš potrebno ispiranje, uraditi to sa uljem iste gradacije, a može jeftinije ne mora biti brend neki. Nikako tim nekim kurcima flushevima ispiračima. Nema potebe za tim.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7128
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#44839 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

kakav rokenrol moze izazvat to ispiranje / ljepota..... :izet: nas narod voli trazit guzici cepa :lol:
Crithagra
Posts: 530
Joined: 20/10/2022 20:51

#44840 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Crithagra »

EFD22 wrote: 11/01/2023 16:12

Ako je baš potrebno ispiranje, uraditi to sa uljem iste gradacije, a može jeftinije ne mora biti brend neki. Nikako tim nekim kurcima flushevima ispiračima. Nema potebe za tim.
Za grubo ispiranje može ulje, ali ono ne može ništa očistiti, tipa naslaga, zaprljanja, sve što se eventualno zalijepilo. Tu pomognu hemikalije iz aditiva. Kao deterdžent neki u suštini, može i bez njega ali je manje efikasno.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44841 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

To mi ima logike raditi samo na motoru koji je (pre)dugo stajao.

Vidi, ispiranjem ti uklanjaš i onaj tanki film na stijenkama cilindara koji ostane, i svašta nešto.

Zato kažem, ima logike samo na barn-finds, a i tu bih prije otvorio motor nego ga samo isprao.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#44842 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

RagibUzoriti wrote: 11/01/2023 13:48 Jedno ozbiljno i konkretno pitanje za one koji znaju,a posebno za @bitanga_sa_otesa :D

Benzinac motor. Ako se motoru ispusti ulje a zatim u isti naspe odredjena veca kolicina nafte,recimo 10 litara i ostavimo da odstoji tako 1,2 ili 5 dana a zatim opet to ispustimo i naspemo novo ulje. Naravno motor se ne startuje,nego cisto i radi pokusaja ciscenja motora iznutra.

Kakve pojave mogu da ocekujem od iste radnje i teoretski ili prakticno ima li to smisla uopste raditi?
moze al ako naftu naspes na green oil-u,tamo je najbolja :D

engine flush kao sto su neki vec rekli je bolja opcija,mada ako je los i zaprljan motor ne pomaze ni nafta ni flush,nekima ne pomaze ni rastavljanje i ciscenje....
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#44843 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

mk ultra wrote: 11/01/2023 16:09

Gdje je naftu sipao
na hifi :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83515
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#44844 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _BataZiv_0809 »

skrbavi-admin wrote: 11/01/2023 14:28 dobro je pa je reko na vrijeme ja konto kupit auto od njega, sad bogumi :run:
:lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 24037
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#44845 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mk ultra »

bitanga_sa_otesa wrote: 11/01/2023 16:58
mk ultra wrote: 11/01/2023 16:09

Gdje je naftu sipao
na hifi :lol:
Kako da mi motor dobije proljev
shandrprcSA
Posts: 10219
Joined: 23/02/2013 08:16

#44846 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shandrprcSA »

mk ultra wrote: 11/01/2023 16:09

Gdje je naftu sipao
u kanister s uljem
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#44847 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Danas pere Charlie.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44848 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

NediM17 wrote: 11/01/2023 19:24 Danas pere Charlie.
Image
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7128
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#44849 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by skrbavi-admin »

mozel se kako testirat regulator aktuatora turba.... jel pirburgov ventil to? kako da skontam jel me on jebe il ne jebe :run: :run:
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#44850 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by RagibUzoriti »

Pa jesi li jeban ili nisi?
Post Reply