Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Evolution_IV wrote: ↑09/01/2023 22:09
i onaj sepet serije 1 za iste pare ide
dobra joj je limarija s obzirom gdje se nalazi, koliko km i sta je pod limom? Smao jebe +15% carina, pa na sve +17%
A gle ovo Tita ti izbliza.
Set zimskih na njoj, nove. Set ljetnih ,haman nove. Kilometraza ide na obraz
Ja niti na jedno vise vozilo ne vadim E1 obrazac. Po nekoj mojoj procjeni,nije neka haman usteda...
Salu na stranu, nije ti osnovica 13 milja npr, nego faktura odnosno kupoprodajni ugovor izmedju kupca i prodavaca.
13 milja do zavrsene registracije u BiH a mozda cak i manje.Sve zavisi ko ti uzme da radi papire
Pa vala bolja je od Golfa a i Passata nema sanse da me neko ubijedi u suprotno. Ali dzaba, raja voli svabe pa eto ti...
banjaluka078 wrote: ↑10/01/2023 09:09
Kakva je procedura ako kupim auto u drugom gradu (različitom entitetu, ako ima neke veze)? Auto je registrovan, na našim je tablama, pravim kupoprodajni ugovor s prodavcem, to mi je jasno, ali šta dalje s tablicama, kako ide s odjavom tablica u mjestu u kojem je registrovan, da ga mogu reistrovati na sebe čim ga dovezem u BL?
Pitam da znam da li da idem vikednom ili radnim danom, ako i ja treba da nešto obavljam tamo.
Ja sam prije 2-3 godine kupovao auto u Banja Luci i zavrsio sam tako sto sam tamo zavrsio kupoprodajni i sa dokumentima od starog vlasnika dovezao auto u Sarajevo, vratio njemu saobracajnu postom da odjavi auto i on mi je sutradan poslao nazad saobracajnu sa odjavom i vlasnicku knjizicu.
Tablice ostaju na autu jer je auto registrovano samo se radi promjena vlasnika.
Da li se sta mijenjalo u zadnje vrijeme ne znam ali ovo je koliko ja shvatam jedini nacin da nisi u prekrsaju ako te zaustave
I da, kad sam se raspitivao u agenciji rekli su mi da je jako bitno da kupoprodajni ugovor ima fiskalni racun jer navodno znaju da prave problem ovdje ako ga nema
drug_profi wrote: ↑10/01/2023 10:59
Kakav ba fiskalni racun od fizickog lica?
Fin,lijep ,bijeli fiskalni racun.
Prilikom prodaje vozila u BiH a ako sklapas ugovor kod nekih kuca/osiguranja koja se bave tim,dobijes fiskalni racun koji prilazes sa ugovorom u MUP gdje ponovo registrujes vozilo .
drug_profi wrote: ↑10/01/2023 10:59
Kakav ba fiskalni racun od fizickog lica?
Fin,lijep ,bijeli fiskalni racun.
Prilikom prodaje vozila u BiH a ako sklapas ugovor kod nekih kuca/osiguranja koja se bave tim,dobijes fiskalni racun koji prilazes sa ugovorom u MUP gdje ponovo registrujes vozilo .
Od fizickog lica. Kljucna rijec.
Ja tebi prodam auto. kakav ces racun da ti dam?
drug_profi wrote: ↑10/01/2023 10:59
Kakav ba fiskalni racun od fizickog lica?
moguce da su u saradnji sa nekom agencijom to uradili... kroz papire ti prodas agenciji, agencija proda meni, a u stvarnosti pare isle iz moje u tvoju ruku, nije bilo dodane vrijednosti, nema pdv-a, izdat fiskalni... agencija samo dobila sicu za uslugu...
Možeš dobiti račun za uslugu agencije, ali nikako za automobil koji ti je prodalo fizičko lice.
Drugo je kad ti registrovana firma - auto kuća prodaje automobil.
I i tu ima razlike, ako je firma registrovana za trgovinu automobila i prodaje ti robu/automobil kojeg je kupila za preprodaju, odnosno ulaz za je napravljen za tu robu kao robu, onda je PDV 17%.
Ako ti auto prodaje firma kao moja, koja se ne bavi time, odnosno prodaje ti auto kao stalno sredstvo (kod mene su oba putnička), onda je PDV 0% odnosno oslobođeno je plaćanja PDV-a jer je PDV na isto već plaćen u potpunosti kad ga je moja firma kupovala, i taj PDV nisam odbijao kao ulazni PDV.
Ima fiskalni sa nultom stopom. Ja sam napravio fiskalni račun sa 0% PDVa za Volva kojeg sam dao u zamjenu Grand Automotiveu za Mondea. Bitno je na A4 fakturi u prilogu fiskalnog računa navesti po kojem članu pravilnika o primjeni PDVa je taj račun/stavka oslobođena plaćanja PDV-a.
Last edited by ZoomZoomKiwi on 10/01/2023 11:15, edited 1 time in total.
twomad wrote: ↑10/01/2023 11:15
Ne fiskalni racun od privatnog lica, nego fiskalni racun za uslugu pravljenja kupoprodajnog ugovora od agencije gdje se zakljuci, lose sam se izrazio
pogresno su ti rekli... ako kupujes od autokuce moras imati fiskalni uz dokumentaciju...
kad registrujes auto ovi nemaju pojma da li si ti radio kupoprodaju preko agencije ili licno tako da nema gdje da te traze fiskalni
Prilikom prodaje vozila u BiH a ako sklapas ugovor kod nekih kuca/osiguranja koja se bave tim,dobijes fiskalni racun koji prilazes sa ugovorom u MUP gdje ponovo registrujes vozilo .
Od fizickog lica. Kljucna rijec.
Ja tebi prodam auto. kakav ces racun da ti dam?
Izgleda da se ne razumijemo.
Ja tebi prodam vozilo. Idemo da pravimo kupoprodajni ugovor u osiguravajucu kucu npr. Euroherc osiguranje. Onaj lik tamo koji nam napravi ugovor izdaje ti fiskalni racun.Fiskalni racun za ugovor da je validan.Taj racun prilazes uz odjavu/prijavu u MUPu...
twomad wrote: ↑10/01/2023 11:15
Ne fiskalni racun od privatnog lica, nego fiskalni racun za uslugu pravljenja kupoprodajnog ugovora od agencije gdje se zakljuci, lose sam se izrazio
pogresno su ti rekli... ako kupujes od autokuce moras imati fiskalni uz dokumentaciju...
kad registrujes auto ovi nemaju pojma da li si ti radio kupoprodaju preko agencije ili licno tako da nema gdje da te traze fiskalni
ja koliko vidim ne rekoh nigdje da sam kupio auto od auto kuce vec od privatnog lica na koje je auto vec bilo registrovano.
Set zimskih na njoj, nove. Set ljetnih ,haman nove. Kilometraza ide na obraz
Ja niti na jedno vise vozilo ne vadim E1 obrazac. Po nekoj mojoj procjeni,nije neka haman usteda...
Salu na stranu, nije ti osnovica 13 milja npr, nego faktura odnosno kupoprodajni ugovor izmedju kupca i prodavaca.
13 milja do zavrsene registracije u BiH a mozda cak i manje.Sve zavisi ko ti uzme da radi papire
Pa vala bolja je od Golfa a i Passata nema sanse da me neko ubijedi u suprotno. Ali dzaba, raja voli svabe pa eto ti...
Ma nek vole, niko im ne brani
ima vise prostora nego passat karavan 100% , a mislim i napredniji ovjes
Last edited by Evolution_IV on 10/01/2023 13:09, edited 1 time in total.
pogresno su ti rekli... ako kupujes od autokuce moras imati fiskalni uz dokumentaciju...
kad registrujes auto ovi nemaju pojma da li si ti radio kupoprodaju preko agencije ili licno tako da nema gdje da te traze fiskalni
ja koliko vidim ne rekoh nigdje da sam kupio auto od auto kuce vec od privatnog lica na koje je auto vec bilo registrovano.
ako si kupio auto od privatnog lica ne treba ti fiskalni... to je to
drug_profi wrote: ↑10/01/2023 11:10
Koliko se ja razumijem, nema fiskalnog bez pdv-a. Zato se i zove fiskalni.
Ima, samo kategoriju računa promijenis na K i dobiješ fiskalni bez PDV-a.
Mali obrtnici koji nisu u sistemu PDV-a također moraju fiskalni kucati, ako pređu 50.000 KM u godini automatski ulaze u PDV sistem.
Autokuće izdaju bez PDV-a fiskalni jer ne može 2x platiti PDV na auto, plaća se prilikom uvoza.
Jedino na šta može obračunati je razlika između ulazne i izlazne cijene, a ni to nisam siguran.
drug_profi wrote: ↑10/01/2023 11:10
Koliko se ja razumijem, nema fiskalnog bez pdv-a. Zato se i zove fiskalni.
Ima, samo kategoriju računa promijenis na K i dobiješ fiskalni bez PDV-a.
Mali obrtnici koji nisu u sistemu PDV-a također moraju fiskalni kucati, ako pređu 50.000 KM u godini automatski ulaze u PDV sistem.
Autokuće izdaju bez PDV-a fiskalni jer ne može 2x platiti PDV na auto, plaća se prilikom uvoza.
Jedino na šta može obračunati je razlika između ulazne i izlazne cijene, a ni to nisam siguran.
Ne može biti tako, Auto kuća mora ti ispostaviti račun za auto sa PDV-om, jer taj auto je njoj roba kojom ona trguje. Taj PDV koji je platila prilikom uvoza se knjiži kao ulazni PDV i oduzima se na kraju mjeseca od ukupne sume fakturisanog PDV-a kojeg do 10. u sljedećem mjesecu ta firma mora platiti UIO.
Moja firma, koja nije auto kuća, kada kupi auto za vlastite potrebe, ako je putničko, nema pravo na odbitak ulaznog PDV-a, i prilikom prodaje onda prema pravilniku o primjeni PDV-a na taj račun se ne obračunava PDV.
Kod teretnih vozila na koja imaš pravo odbitka ulaznog PDV-a je druga priča.
Ima li ko iskustva sa Seat Ibiza 1.4, 2010, god., 54KW, benzin-plin?
Još se nisam smislila za neki neskup autić za po gradu, vidjeh u oglasima ovaj za nekih cca. 7000 KM. Friška registracija, atest plina i zimske gume.
banjaluka078 wrote: ↑10/01/2023 16:29
Ima li ko iskustva sa Seat Ibiza 1.4, 2010, god., 54KW, benzin-plin?
Još se nisam smislila za neki neskup autić za po gradu, vidjeh u oglasima ovaj za nekih cca. 7000 KM. Friška registracija, atest plina i zimske gume.
Solidan je to autić. Mehanički blizanac pola i fabie. Motor sasvim ok za taj auto, snagom i potrošnjom. Ne znam koji je plin (instalacija) u pitanju, i kako se ponaša sa istim, ali taj motor generalno dobro podnosi plin.
Kakva je oprema, je li osnovna verzija/oprema ili je neki jači paket, pa i to uzmi u obzir za tu cijenu...ako je "golać" ja bih tu pokušao korigovati cijenu, ako je moguće...a i auto nije baš mlado, 13 kuka.
Solidan je to autić. Mehanički blizanac pola i fabie. Motor sasvim ok za taj auto, snagom i potrošnjom. Ne znam koji je plin (instalacija) u pitanju, i kako se ponaša sa istim, ali taj motor generalno dobro podnosi plin.
Kakva je oprema, je li osnovna verzija/oprema ili je neki jači paket, pa i to uzmi u obzir za tu cijenu...ako je "golać" ja bih tu pokušao korigovati cijenu, ako je moguće...a i auto nije baš mlado, 13 kuka.
Na nekom hrvatskom forumu baš popljuvaše motor, pa me to malo trznulo. Ja samo gledam da je lijep i da ga odmah skontam na parkingu, a momak mi skrene pažnju na ostalo.
Solidan je to autić. Mehanički blizanac pola i fabie. Motor sasvim ok za taj auto, snagom i potrošnjom. Ne znam koji je plin (instalacija) u pitanju, i kako se ponaša sa istim, ali taj motor generalno dobro podnosi plin.
Kakva je oprema, je li osnovna verzija/oprema ili je neki jači pakete, pa i to uzmi u obzir za tu cijenu...ako je "golać" ja bih tu pokušao korigovati cijenu, ako je moguće...a i auto nije baš mlado, 13 kuka.
Na nekom hrvatskom forumu baš popljuvaše motor, pa me to malo trznulo. Ja samo gledam da je lijep i da ga odmah skontam na parkingu, a momak mi skrene pažnju na ostalo.
Nema auta i motora koji nije popljuvan, neki manje neki više
Pod obavezno je auto pregledati kod msjstora.