Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15201 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

RagibUzoriti wrote: 10/01/2023 08:28
Evolution_IV wrote: 09/01/2023 22:09
i onaj sepet serije 1 za iste pare ide :D

dobra joj je limarija s obzirom gdje se nalazi, koliko km i sta je pod limom? Smao jebe +15% carina, pa na sve +17% :(
A gle ovo Tita ti izbliza.

Set zimskih na njoj, nove. Set ljetnih ,haman nove. Kilometraza ide na obraz :D

Image
Image

Ja niti na jedno vise vozilo ne vadim E1 obrazac. Po nekoj mojoj procjeni,nije neka haman usteda... :sad:

Salu na stranu, nije ti osnovica 13 milja npr, nego faktura odnosno kupoprodajni ugovor izmedju kupca i prodavaca.
13 milja do zavrsene registracije u BiH a mozda cak i manje.Sve zavisi ko ti uzme da radi papire :D

Pa vala bolja je od Golfa a i Passata nema sanse da me neko ubijedi u suprotno. Ali dzaba, raja voli svabe pa eto ti...
Još GTA oprema, nema dalje.

Da imam sad 13000 nazvao bih te odmah…
twomad
Posts: 183
Joined: 26/10/2021 10:14

#15202 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by twomad »

banjaluka078 wrote: 10/01/2023 09:09 Kakva je procedura ako kupim auto u drugom gradu (različitom entitetu, ako ima neke veze)? Auto je registrovan, na našim je tablama, pravim kupoprodajni ugovor s prodavcem, to mi je jasno, ali šta dalje s tablicama, kako ide s odjavom tablica u mjestu u kojem je registrovan, da ga mogu reistrovati na sebe čim ga dovezem u BL?
Pitam da znam da li da idem vikednom ili radnim danom, ako i ja treba da nešto obavljam tamo.
Ja sam prije 2-3 godine kupovao auto u Banja Luci i zavrsio sam tako sto sam tamo zavrsio kupoprodajni i sa dokumentima od starog vlasnika dovezao auto u Sarajevo, vratio njemu saobracajnu postom da odjavi auto i on mi je sutradan poslao nazad saobracajnu sa odjavom i vlasnicku knjizicu.
Tablice ostaju na autu jer je auto registrovano samo se radi promjena vlasnika.
Da li se sta mijenjalo u zadnje vrijeme ne znam ali ovo je koliko ja shvatam jedini nacin da nisi u prekrsaju ako te zaustave

I da, kad sam se raspitivao u agenciji rekli su mi da je jako bitno da kupoprodajni ugovor ima fiskalni racun jer navodno znaju da prave problem ovdje ako ga nema
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#15203 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

Kakav ba fiskalni racun od fizickog lica?
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#15204 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by RagibUzoriti »

drug_profi wrote: 10/01/2023 10:59 Kakav ba fiskalni racun od fizickog lica?
Fin,lijep ,bijeli fiskalni racun.

Prilikom prodaje vozila u BiH a ako sklapas ugovor kod nekih kuca/osiguranja koja se bave tim,dobijes fiskalni racun koji prilazes sa ugovorom u MUP gdje ponovo registrujes vozilo .
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#15205 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

RagibUzoriti wrote: 10/01/2023 11:06
drug_profi wrote: 10/01/2023 10:59 Kakav ba fiskalni racun od fizickog lica?
Fin,lijep ,bijeli fiskalni racun.

Prilikom prodaje vozila u BiH a ako sklapas ugovor kod nekih kuca/osiguranja koja se bave tim,dobijes fiskalni racun koji prilazes sa ugovorom u MUP gdje ponovo registrujes vozilo .
Od fizickog lica. Kljucna rijec.
Ja tebi prodam auto. kakav ces racun da ti dam?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39559
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#15206 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote: 10/01/2023 11:07
Ja tebi prodam auto. kakav ces racun da ti dam?
bjanko :D
User avatar
holowey
Posts: 10856
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#15207 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by holowey »

drug_profi wrote: 10/01/2023 10:59 Kakav ba fiskalni racun od fizickog lica?
moguce da su u saradnji sa nekom agencijom to uradili... kroz papire ti prodas agenciji, agencija proda meni, a u stvarnosti pare isle iz moje u tvoju ruku, nije bilo dodane vrijednosti, nema pdv-a, izdat fiskalni... agencija samo dobila sicu za uslugu...
User avatar
drug_profi
Posts: 65437
Joined: 16/07/2012 16:00

#15208 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

Koliko se ja razumijem, nema fiskalnog bez pdv-a. Zato se i zove fiskalni.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15209 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Možeš dobiti račun za uslugu agencije, ali nikako za automobil koji ti je prodalo fizičko lice.

Drugo je kad ti registrovana firma - auto kuća prodaje automobil.

I i tu ima razlike, ako je firma registrovana za trgovinu automobila i prodaje ti robu/automobil kojeg je kupila za preprodaju, odnosno ulaz za je napravljen za tu robu kao robu, onda je PDV 17%.
Ako ti auto prodaje firma kao moja, koja se ne bavi time, odnosno prodaje ti auto kao stalno sredstvo (kod mene su oba putnička), onda je PDV 0% odnosno oslobođeno je plaćanja PDV-a jer je PDV na isto već plaćen u potpunosti kad ga je moja firma kupovala, i taj PDV nisam odbijao kao ulazni PDV.


Ima fiskalni sa nultom stopom. Ja sam napravio fiskalni račun sa 0% PDVa za Volva kojeg sam dao u zamjenu Grand Automotiveu za Mondea. Bitno je na A4 fakturi u prilogu fiskalnog računa navesti po kojem članu pravilnika o primjeni PDVa je taj račun/stavka oslobođena plaćanja PDV-a.
Last edited by ZoomZoomKiwi on 10/01/2023 11:15, edited 1 time in total.
twomad
Posts: 183
Joined: 26/10/2021 10:14

#15210 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by twomad »

Ne fiskalni racun od privatnog lica, nego fiskalni racun za uslugu pravljenja kupoprodajnog ugovora od agencije gdje se zakljuci, lose sam se izrazio :D
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#15211 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by azdralovic »

twomad wrote: 10/01/2023 11:15 Ne fiskalni racun od privatnog lica, nego fiskalni racun za uslugu pravljenja kupoprodajnog ugovora od agencije gdje se zakljuci, lose sam se izrazio :D
pogresno su ti rekli... ako kupujes od autokuce moras imati fiskalni uz dokumentaciju...
kad registrujes auto ovi nemaju pojma da li si ti radio kupoprodaju preko agencije ili licno tako da nema gdje da te traze fiskalni
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#15212 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by RagibUzoriti »

drug_profi wrote: 10/01/2023 11:07
RagibUzoriti wrote: 10/01/2023 11:06

Fin,lijep ,bijeli fiskalni racun.

Prilikom prodaje vozila u BiH a ako sklapas ugovor kod nekih kuca/osiguranja koja se bave tim,dobijes fiskalni racun koji prilazes sa ugovorom u MUP gdje ponovo registrujes vozilo .
Od fizickog lica. Kljucna rijec.
Ja tebi prodam auto. kakav ces racun da ti dam?
Izgleda da se ne razumijemo.
Ja tebi prodam vozilo. Idemo da pravimo kupoprodajni ugovor u osiguravajucu kucu npr. Euroherc osiguranje. Onaj lik tamo koji nam napravi ugovor izdaje ti fiskalni racun.Fiskalni racun za ugovor da je validan.Taj racun prilazes uz odjavu/prijavu u MUPu...
twomad
Posts: 183
Joined: 26/10/2021 10:14

#15213 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by twomad »

azdralovic wrote: 10/01/2023 11:38
twomad wrote: 10/01/2023 11:15 Ne fiskalni racun od privatnog lica, nego fiskalni racun za uslugu pravljenja kupoprodajnog ugovora od agencije gdje se zakljuci, lose sam se izrazio :D
pogresno su ti rekli... ako kupujes od autokuce moras imati fiskalni uz dokumentaciju...
kad registrujes auto ovi nemaju pojma da li si ti radio kupoprodaju preko agencije ili licno tako da nema gdje da te traze fiskalni
ja koliko vidim ne rekoh nigdje da sam kupio auto od auto kuce vec od privatnog lica na koje je auto vec bilo registrovano.
Brus Lee
Posts: 882
Joined: 01/10/2010 19:35

#15214 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Brus Lee »

bitanga_sa_otesa wrote: 10/01/2023 11:08
drug_profi wrote: 10/01/2023 11:07
Ja tebi prodam auto. kakav ces racun da ti dam?
bjanko :D
Bijele boje :-D
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15215 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

RagibUzoriti wrote: 10/01/2023 08:28

A gle ovo Tita ti izbliza.

Set zimskih na njoj, nove. Set ljetnih ,haman nove. Kilometraza ide na obraz :D


Ja niti na jedno vise vozilo ne vadim E1 obrazac. Po nekoj mojoj procjeni,nije neka haman usteda... :sad:

Salu na stranu, nije ti osnovica 13 milja npr, nego faktura odnosno kupoprodajni ugovor izmedju kupca i prodavaca.
13 milja do zavrsene registracije u BiH a mozda cak i manje.Sve zavisi ko ti uzme da radi papire :D

Pa vala bolja je od Golfa a i Passata nema sanse da me neko ubijedi u suprotno. Ali dzaba, raja voli svabe pa eto ti...
:thumbup: :thumbup:

Ma nek vole, niko im ne brani :D

ima vise prostora nego passat karavan 100% , a mislim i napredniji ovjes :-D

Image

:izet:
Last edited by Evolution_IV on 10/01/2023 13:09, edited 1 time in total.
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#15216 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by azdralovic »

twomad wrote: 10/01/2023 12:39
azdralovic wrote: 10/01/2023 11:38

pogresno su ti rekli... ako kupujes od autokuce moras imati fiskalni uz dokumentaciju...
kad registrujes auto ovi nemaju pojma da li si ti radio kupoprodaju preko agencije ili licno tako da nema gdje da te traze fiskalni
ja koliko vidim ne rekoh nigdje da sam kupio auto od auto kuce vec od privatnog lica na koje je auto vec bilo registrovano.
ako si kupio auto od privatnog lica ne treba ti fiskalni... to je to
User avatar
ElRe
Posts: 16932
Joined: 12/12/2011 11:28

#15217 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

canvra888 wrote: 09/01/2023 21:15 Koji, 2.0 multijet ili čistokrvni GM-ov korejski 2.0?
Kod Insignie I i II blok je Fiatov, ali je ostalo GM Powertrain Torino (1956 ccm).

FCA verzija 2.0 motora nije imala probleme koje je imala GM verzija do 2013. godine.

Cruse, Captiva, Orlando 2.0 VCDI - VM Motori blok, ostalo saradnja VM Motori i GM SK (1998 ccm) - puno problema.
User avatar
xoklix
Posts: 3392
Joined: 16/01/2018 16:07

#15218 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by xoklix »

drug_profi wrote: 10/01/2023 11:10 Koliko se ja razumijem, nema fiskalnog bez pdv-a. Zato se i zove fiskalni.
Ima, samo kategoriju računa promijenis na K i dobiješ fiskalni bez PDV-a.
Mali obrtnici koji nisu u sistemu PDV-a također moraju fiskalni kucati, ako pređu 50.000 KM u godini automatski ulaze u PDV sistem.

Autokuće izdaju bez PDV-a fiskalni jer ne može 2x platiti PDV na auto, plaća se prilikom uvoza.
Jedino na šta može obračunati je razlika između ulazne i izlazne cijene, a ni to nisam siguran.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15219 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

xoklix wrote: 10/01/2023 13:28
drug_profi wrote: 10/01/2023 11:10 Koliko se ja razumijem, nema fiskalnog bez pdv-a. Zato se i zove fiskalni.
Ima, samo kategoriju računa promijenis na K i dobiješ fiskalni bez PDV-a.
Mali obrtnici koji nisu u sistemu PDV-a također moraju fiskalni kucati, ako pređu 50.000 KM u godini automatski ulaze u PDV sistem.

Autokuće izdaju bez PDV-a fiskalni jer ne može 2x platiti PDV na auto, plaća se prilikom uvoza.
Jedino na šta može obračunati je razlika između ulazne i izlazne cijene, a ni to nisam siguran.
Ne može biti tako, Auto kuća mora ti ispostaviti račun za auto sa PDV-om, jer taj auto je njoj roba kojom ona trguje. Taj PDV koji je platila prilikom uvoza se knjiži kao ulazni PDV i oduzima se na kraju mjeseca od ukupne sume fakturisanog PDV-a kojeg do 10. u sljedećem mjesecu ta firma mora platiti UIO.

Moja firma, koja nije auto kuća, kada kupi auto za vlastite potrebe, ako je putničko, nema pravo na odbitak ulaznog PDV-a, i prilikom prodaje onda prema pravilniku o primjeni PDV-a na taj račun se ne obračunava PDV.

Kod teretnih vozila na koja imaš pravo odbitka ulaznog PDV-a je druga priča.
User avatar
banjaluka078
Posts: 13205
Joined: 16/01/2007 23:38

#15220 Re: SEAT Ibiza pomoc pri kupovini

Post by banjaluka078 »

Ima li ko iskustva sa Seat Ibiza 1.4, 2010, god., 54KW, benzin-plin?
Još se nisam smislila za neki neskup autić za po gradu, vidjeh u oglasima ovaj za nekih cca. 7000 KM. Friška registracija, atest plina i zimske gume.
User avatar
konektovan
Posts: 51451
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15221 Re: SEAT Ibiza pomoc pri kupovini

Post by konektovan »

banjaluka078 wrote: 10/01/2023 16:29 Ima li ko iskustva sa Seat Ibiza 1.4, 2010, god., 54KW, benzin-plin?
Još se nisam smislila za neki neskup autić za po gradu, vidjeh u oglasima ovaj za nekih cca. 7000 KM. Friška registracija, atest plina i zimske gume.
Solidan je to autić. Mehanički blizanac pola i fabie. Motor sasvim ok za taj auto, snagom i potrošnjom. Ne znam koji je plin (instalacija) u pitanju, i kako se ponaša sa istim, ali taj motor generalno dobro podnosi plin.
Kakva je oprema, je li osnovna verzija/oprema ili je neki jači paket, pa i to uzmi u obzir za tu cijenu...ako je "golać" ja bih tu pokušao korigovati cijenu, ako je moguće...a i auto nije baš mlado, 13 kuka. :mrgreen:
User avatar
banjaluka078
Posts: 13205
Joined: 16/01/2007 23:38

#15222 Re: SEAT Ibiza pomoc pri kupovini

Post by banjaluka078 »

konektovan wrote: 10/01/2023 16:44

Solidan je to autić. Mehanički blizanac pola i fabie. Motor sasvim ok za taj auto, snagom i potrošnjom. Ne znam koji je plin (instalacija) u pitanju, i kako se ponaša sa istim, ali taj motor generalno dobro podnosi plin.
Kakva je oprema, je li osnovna verzija/oprema ili je neki jači paket, pa i to uzmi u obzir za tu cijenu...ako je "golać" ja bih tu pokušao korigovati cijenu, ako je moguće...a i auto nije baš mlado, 13 kuka. :mrgreen:
Na nekom hrvatskom forumu baš popljuvaše motor, pa me to malo trznulo. Ja samo gledam da je lijep i da ga odmah skontam na parkingu, a momak mi skrene pažnju na ostalo. :D
User avatar
konektovan
Posts: 51451
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15223 Re: SEAT Ibiza pomoc pri kupovini

Post by konektovan »

banjaluka078 wrote: 10/01/2023 17:06
konektovan wrote: 10/01/2023 16:44

Solidan je to autić. Mehanički blizanac pola i fabie. Motor sasvim ok za taj auto, snagom i potrošnjom. Ne znam koji je plin (instalacija) u pitanju, i kako se ponaša sa istim, ali taj motor generalno dobro podnosi plin.
Kakva je oprema, je li osnovna verzija/oprema ili je neki jači pakete, pa i to uzmi u obzir za tu cijenu...ako je "golać" ja bih tu pokušao korigovati cijenu, ako je moguće...a i auto nije baš mlado, 13 kuka. :mrgreen:
Na nekom hrvatskom forumu baš popljuvaše motor, pa me to malo trznulo. Ja samo gledam da je lijep i da ga odmah skontam na parkingu, a momak mi skrene pažnju na ostalo. :D
Nema auta i motora koji nije popljuvan, neki manje neki više :mrgreen:
Pod obavezno je auto pregledati kod msjstora.
User avatar
banjaluka078
Posts: 13205
Joined: 16/01/2007 23:38

#15224 Re: SEAT Ibiza pomoc pri kupovini

Post by banjaluka078 »

konektovan wrote: 10/01/2023 17:10
Nema auta i motora koji nije popljuvan, neki manje neki više :mrgreen:
Pod obavezno je auto pregledati kod msjstora.
To svakako. :)
User avatar
Optimist
Posts: 15529
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#15225 Re: SEAT Ibiza pomoc pri kupovini

Post by Optimist »

banjaluka078 wrote: 10/01/2023 17:22
konektovan wrote: 10/01/2023 17:10
Nema auta i motora koji nije popljuvan, neki manje neki više :mrgreen:
Pod obavezno je auto pregledati kod msjstora.
To svakako. :)
Daj nam link da ga vidimo, kao sto smo vidjeli onu Alfu.
Post Reply