INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#10001 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by pepeljara »

Nokian808 wrote: 07/01/2023 00:20 Gas je na berzama pao na nivoe prije rata u Ukrajini. Ima ga i viska radi tople zime sta je onda sa cijenama? Nafta je dodatno pojeftinila na berzama a vidim neki u Sa opet digli gorivo npr. Eol bio 2.81 isao da naspem vidim sad 2.86 iz principa prosao i nasuo dalje za 2.80 KM
Gas je pojeftinio, al je bar grijanje poskupilo 2x :)=
zposao
Posts: 2940
Joined: 22/03/2019 09:27

#10002 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by zposao »

Nokian808 wrote: 07/01/2023 00:20 Gas je na berzama pao na nivoe prije rata u Ukrajini. Ima ga i viska radi tople zime sta je onda sa cijenama? Nafta je dodatno pojeftinila na berzama a vidim neki u Sa opet digli gorivo npr. Eol bio 2.81 isao da naspem vidim sad 2.86 iz principa prosao i nasuo dalje za 2.80 KM
Isto sam danas gledao i čudom se čudio.
Apsolutno nikakva razloga nema da cijene dižu. Upravo suprotno, normalno bi bilo da su cijene u padu.

Ovo stvarno više nije normalno, ova globalna pohlepa i gramzljivost nece na dobro izaci.

Ako me sjecanje ne vara pred sve velike svjetske sukobe je prethodila teska ekonomska kriza koja bi potaknula nemire.
Ovo globalne elite dobro kuhaju. Dabogda sami kusali ono što kuhaju sirotinji.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#10003 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

vjeshalica wrote: 06/01/2023 14:18
duh_sa_sjekirom wrote: 06/01/2023 14:16 Banane kod Hoše 3.65 KM...

:gunjastajl:
Jeftinije su u Merkatoru za citavu marku ili vise
Neki dan u merkatoru bile 3.55
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10004 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

pepeljara wrote: 07/01/2023 00:26
Nokian808 wrote: 07/01/2023 00:20 Gas je na berzama pao na nivoe prije rata u Ukrajini. Ima ga i viska radi tople zime sta je onda sa cijenama? Nafta je dodatno pojeftinila na berzama a vidim neki u Sa opet digli gorivo npr. Eol bio 2.81 isao da naspem vidim sad 2.86 iz principa prosao i nasuo dalje za 2.80 KM
Gas je pojeftinio, al je bar grijanje poskupilo 2x :)=
Mi nemami veze s tim burzama
Kod nas je cijena plina nova svaka 3 mjeseca i bazira se na cijeni nafte 9 mjeseci unazad
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10005 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

dječak sa šibicama wrote: 06/01/2023 22:38 Meni je toaletni papir najveca misterija, zasto je poskupio pa skoro 100% ili duplo, eto onaj Violetin sto je bio 2,20 godinama, onaj obicni, sad je skoro 4 marke. Druga pakovanja da ne komentarisem.

Stao izvoz celuloze iz Ukrajine? vise seremo?
Ćorluka je uložio ogroman novac u nove pogone violete i u Lastu, pare se moraju namaknuti. Kao trzisni lider, njemu je bilo lakše podiči cijene...
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#10006 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by HelaS »

konektovan wrote: 07/01/2023 08:58
dječak sa šibicama wrote: 06/01/2023 22:38 Meni je toaletni papir najveca misterija, zasto je poskupio pa skoro 100% ili duplo, eto onaj Violetin sto je bio 2,20 godinama, onaj obicni, sad je skoro 4 marke. Druga pakovanja da ne komentarisem.

Stao izvoz celuloze iz Ukrajine? vise seremo?
Ćorluka je uložio ogroman novac u nove pogone violete i u Lastu, pare se moraju namaknuti. Kao trzisni lider, njemu je bilo lakše podiči cijene...
"Violeta" nabavlja toaletni papir u velikim balama iz Italije, pa ih onda razmotava, siječe i ponovo namotava u mala pakovanja. Vjerujem da je dobavljač podigao svoju cijenu. Skuplje je gorivo, pa je i transport skuplji. Možda je i ambalaža skuplja, možda cijenu podižu i veće plaće radnika, itd.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83504
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10007 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by _BataZiv_0809 »

konektovan wrote: 07/01/2023 08:58
dječak sa šibicama wrote: 06/01/2023 22:38 Meni je toaletni papir najveca misterija, zasto je poskupio pa skoro 100% ili duplo, eto onaj Violetin sto je bio 2,20 godinama, onaj obicni, sad je skoro 4 marke. Druga pakovanja da ne komentarisem.

Stao izvoz celuloze iz Ukrajine? vise seremo?
Ćorluka je uložio ogroman novac u nove pogone violete i u Lastu, pare se moraju namaknuti. Kao trzisni lider, njemu je bilo lakše podiči cijene...
Jos sad kad uzme McD fransizu.....
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#10008 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by bumerangss »

Image

Ovo je katastrofa 4,55 KM :-)

Prosle godine bile po 2 i nesto na akciji 1,80

I za krastavice je kriv rat u Ukrajini :roll:
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#10009 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Trappist »

bumerangss wrote: 07/01/2023 12:45 Image

Ovo je katastrofa 4,55 KM :-)

Prosle godine bile po 2 i nesto na akciji 1,80

I za krastavice je kriv rat u Ukrajini :roll:
hajd da je to povecanje za nekih 20-30 pf pa hajde, ali doslovno su stvari duplo skuplje, pogotovo hrana i osnovne zivotne namirnice.
User avatar
pepeljara
Posts: 7364
Joined: 22/08/2003 00:00

#10010 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by pepeljara »

Truba wrote: 07/01/2023 00:54
pepeljara wrote: 07/01/2023 00:26

Gas je pojeftinio, al je bar grijanje poskupilo 2x :)=
Mi nemami veze s tim burzama
Kod nas je cijena plina nova svaka 3 mjeseca i bazira se na cijeni nafte 9 mjeseci unazad
zar ne bi sad trebali znati za prvi kvartal ? sute pi..e jer je niza cijena.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51278
Joined: 29/06/2011 23:39

#10011 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

bumerangss wrote: 07/01/2023 12:45 Image

Ovo je katastrofa 4,55 KM :-)

Prosle godine bile po 2 i nesto na akciji 1,80

I za krastavice je kriv rat u Ukrajini :roll:
i ova sunka je bila oko 5 ipo km, vidi je sad na snizenju 50% skuplja
zippoo87
Posts: 19662
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#10012 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by zippoo87 »

bumerangss wrote: 07/01/2023 12:45 Image

Ovo je katastrofa 4,55 KM :-)

Prosle godine bile po 2 i nesto na akciji 1,80

I za krastavice je kriv rat u Ukrajini :roll:
Ja imam svoje domace...a imam i originalni recept koji koristi firma Vegafruit...tako da su bolje od tih sa slike .
Vrhunski recept ...prije smo svakakve isprobavali ali krajnji rezultat je uvijek bio od srednja zalost do lose a sa ovim receptom su vrhunske.
Ne bi dao 3-4 KM za 300 gr ukiseljenih krastavaca,kada ih nikada ne bi pojeo :lol:
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10013 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

pepeljara wrote: 07/01/2023 13:48
Truba wrote: 07/01/2023 00:54
Mi nemami veze s tim burzama
Kod nas je cijena plina nova svaka 3 mjeseca i bazira se na cijeni nafte 9 mjeseci unazad
zar ne bi sad trebali znati za prvi kvartal ? sute pi..e jer je niza cijena.
Bice do 15.1.nova cijena koja ce vaziti od 1.1.
dgL_
Posts: 3175
Joined: 25/09/2014 22:39

#10014 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dgL_ »

Nokian808 wrote: 06/01/2023 14:08 I Makedonac digao cijene pite sve za marku gore....ne kontam sad kad su cijene krenule dole dize uglavnom necu vise maxsuz na Pofalice do sad sam maxusz isao kod njega sad mi Malta bliza a cijena i kvalitet slicni.

Inace i neke pumpe digle 5 feninga gore vorivo iako je na berzama gorivo dodatno palo sa 85 na 78 usd?
Ne daju se profiteri...
Bio je krompir zvrk 1.5 duplo manji nego prije... Koliko je sad nisam bio u ovoj godini...
Trappist
Posts: 6088
Joined: 12/09/2020 08:52

#10015 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Trappist »

U konzumu, cokolada (ona njemacka obicna mlijecna) koja je prije ovog sranja bila 1 km po redovnoj, sad 1.80 km na snizenju. Da mi je samo znati sto je ona duplo poskupila, eto. U pm vise, covjek se samo izivcira :-)
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#10016 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Snake Eyes »

Agda dušmani ne daju mira, ja ne znam kako @konektovan prezivljava.

Image
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10017 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

Snake Eyes wrote: 07/01/2023 23:44 Agda dušmani ne daju mira, ja ne znam kako @konektovan prezivljava.

Image
Jesu ovo cijene iz Mercatora/konzuma?? :mrgreen:

Snalazim se na razne načine,...kupujem jeftinije i lošije dok ne naletim na jeftine i kvalitetne. :mrgreen:
Odem do mege, nakuoujem buena pi marku, milki oreo 1.25 KM i terravita milk ( iznenadjenje godine :mrgreen: ) isto 1.25 KM..

Ma pošto sam stalno u pokretu, naleti se još uvijek na relativno jeftine slatkiše. :mrgreen:
Doduše takvih u Konzumu i mercatoru nema više... :mrgreen:
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#10018 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by bumerangss »

Ima kupiti na autopijaci znstno jeftinije, doduše sa isteklim rokom par mjeseci :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#10019 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Snake Eyes »

konektovan wrote: 07/01/2023 23:52
Snake Eyes wrote: 07/01/2023 23:44 Agda dušmani ne daju mira, ja ne znam kako @konektovan prezivljava.

Image
Jesu ovo cijene iz Mercatora/konzuma?? :mrgreen:

Snalazim se na razne načine,...kupujem jeftinije i lošije dok ne naletim na jeftine i kvalitetne. :mrgreen:
Odem do mege, nakuoujem buena pi marku, milki oreo 1.25 KM i terravita milk ( iznenadjenje godine :mrgreen: ) isto 1.25 KM..

Ma pošto sam stalno u pokretu, naleti se još uvijek na relativno jeftine slatkiše. :mrgreen:
Doduše takvih u Konzumu i mercatoru nema više... :mrgreen:
Bingo.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10020 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

Snake Eyes wrote: 08/01/2023 08:16
konektovan wrote: 07/01/2023 23:52

Jesu ovo cijene iz Mercatora/konzuma?? :mrgreen:

Snalazim se na razne načine,...kupujem jeftinije i lošije dok ne naletim na jeftine i kvalitetne. :mrgreen:
Odem do mege, nakuoujem buena pi marku, milki oreo 1.25 KM i terravita milk ( iznenadjenje godine :mrgreen: ) isto 1.25 KM..

Ma pošto sam stalno u pokretu, naleti se još uvijek na relativno jeftine slatkiše. :mrgreen:
Doduše takvih u Konzumu i mercatoru nema više... :mrgreen:
Bingo.
Nisam bio 3 dana u Bingu,... :-) katastrofa.
Jedina šansa su mi poljske čokolade iz Mege.. :mrgreen:
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#10021 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Ironmen »

Sve ove Milka cokolade su jeftinije u Megi skoro 50% u odnosui na Bingo, Bingo se totalno oteo kontroli i jednostavno su podviljali sa marzama da se vise ne moze ni ispratiti, moja sreca u svemu ovome sto do posla prodjem pored 5 vecih supermarketa i sve mi usput onda da se zajebajem sa cijenama i prodjem malo jeftinije.
User avatar
konektovan
Posts: 51454
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#10022 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

Ironmen wrote: 08/01/2023 10:19 Sve ove Milka cokolade su jeftinije u Megi skoro 50% u odnosui na Bingo, Bingo se totalno oteo kontroli i jednostavno su podviljali sa marzama da se vise ne moze ni ispratiti, moja sreca u svemu ovome sto do posla prodjem pored 5 vecih supermarketa i sve mi usput onda da se zajebajem sa cijenama i prodjem malo jeftinije.
Ma ne a više ni u megi po marku milki. Bile jedino oreo jagoda po 1.25 KM, ističe rok u martu.
Ali vjerujem da će kod njih opet biti jeftinije, jer ih nabavljaju nekimsvojim kanalima mi o Nelt-a koji je ovlašteni uvoznik. Snaha mi je potvrdila da je nelt podigao cijene prema lancima, ona je u konzumu, i ovo je već drugi put od aprila da nelt mijenja cijenu na više..
User avatar
Truba
Posts: 93847
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10023 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

Bingo mleko 2.45
:lol: ovo se prije ni mackama nije kupovalo

Ne samo da je sve mlijeko skupo
Nego su najjeftinija skrivena ili nemaju cijene ili su izmiiesana uokolo
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#10024 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Ironmen »

Pakovanje kafe evo sad po 400 grama a stave cijenu kao od 500 grama ako malo negledas jeban si :lol: :lol:
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#10025 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

BINGO mlijeko 2.45?
Fakat je Bingo postao kralj visokih cijena... Mercator sam zbog laznih akcija i cijena vec prekrzio ako nastavi Bingo ovako i oni idu na bojkot
Btw Uzeo Dukat u Robotu onaj od 1.5 % masnoce 2 KM.
Post Reply