Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15001 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

citroen xm wrote: 05/01/2023 21:18
Evolution_IV wrote: 05/01/2023 21:14 meni se nikad ne dize
Ovo je već zabrinjavajuće :mrgreen:
na ovo da :lol:

Image
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#15002 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by preludezalude »

Evolution_IV wrote: 05/01/2023 15:59
preludezalude wrote: 05/01/2023 15:54

Jbg.
Ja sve cekam kad ce proradit stranica. Kontam nesto azuriraju.
https://autobox.ba/

mozda tu ima nesto sto trazis..
Znam za ovo. Tanki su.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15003 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

konektovan wrote: 05/01/2023 22:07
Pa šta je onda ono desno u ćošku?? :mrgreen:

Image
Reče kolega ispod, vjerovatno prikazuje stranicu na kojoj se nalaziš. I ne liči na prikaz baterije :mrgreen:
Optimist wrote: 05/01/2023 22:19
To mild hibrid joj nikako nije prednost. Stotine problema sa baterijom i ostalim dodacima. Na Ignisima i Swiftovima redom, na Vitarama nesto manje. Sami sebi su skocili u stomak, radi par grama CO2.
Pretpostavljam, u trajnost ne ulazim jer nemam nikakvog iskustva. Meni je to svakako sranje, ali ipak poskupljuje proizvodnju i zbog tog sklopa nisu više EU proizvod pa se puca carina. Jbg, sve je otišlo u nebo. Kao što rekoh, meni je Vitara ok do 40000 KM kada bi bila fino sređena, preko ne, ali ima konkretno ova finih dodataka.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#15004 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

Optimist wrote: 05/01/2023 22:19
citroen xm wrote: 05/01/2023 22:05 Nema baterije. Ma nije naknadna ugradnja, sve je fino fabrički uklopljeno samo su ostavili naziv Lenovo, to im je kao neki +. Nešto kao Bose ozvučenje. :mrgreen:

Realno fino je natrpana ova Vitara opremom. Navigacija, panorama, sjedišta bolja, turbak, 4x4, mild hibrid.... Samo ja imam psihološku barijeru nad Vitarom skupljom od 40000 KM.
To mild hibrid joj nikako nije prednost. Stotine problema sa baterijom i ostalim dodacima. Na Ignisima i Swiftovima redom, na Vitarama nesto manje. Sami sebi su skocili u stomak, radi par grama CO2.
Im'o, vozio, vidio, čuo, pročit'o, il' 'nako samo da se nešto napiše ?
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#15005 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

NediM17 wrote: 06/01/2023 10:47
Optimist wrote: 05/01/2023 22:19

To mild hibrid joj nikako nije prednost. Stotine problema sa baterijom i ostalim dodacima. Na Ignisima i Swiftovima redom, na Vitarama nesto manje. Sami sebi su skocili u stomak, radi par grama CO2.
Im'o, vozio, vidio, čuo, pročit'o, il' 'nako samo da se nešto napiše ?
Strani forumi, EV Clinic.
Prijatelj ima Vitaru 1.4T 4x4, sreca bez nepotrebnih dodataka. Auto je bombona. Platio je 35-36k KM, za par mjeseci se prodavale za 42k KM.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15006 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

Optimist wrote: 06/01/2023 11:15
NediM17 wrote: 06/01/2023 10:47

Im'o, vozio, vidio, čuo, pročit'o, il' 'nako samo da se nešto napiše ?
Strani forumi, EV Clinic.
Prijatelj ima Vitaru 1.4T 4x4, sreca bez nepotrebnih dodataka. Auto je bombona. Platio je 35-36k KM, za par mjeseci se prodavale za 42k KM.
ne seru oni dzaba, sve ima dokumentovano...

ta se stranica narocito ne svidja vlasnicima njemackih skupih auta :mrgreen:
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#15007 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

Jedino oni kazu da je sve mladje od 2010 god sranje napravljeno da se kvari i izbija pare iz dzepa, osim nekoliko izuzetaka. Sa tim se donekle slazem. :thumbup:
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#15008 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

Optimist wrote: 06/01/2023 15:49 Jedino oni kazu da je sve mladje od 2010 god sranje napravljeno da se kvari i izbija pare iz dzepa, osim nekoliko izuzetaka. Sa tim se donekle slazem. :thumbup:
Pa zar nije tako?
Egr vodom hladjeni ako se ne zacepi, procuri. Jos na zavucenim lokacijama
Dizne koje su veoma osjetljive, evo da ne bude vw, bmw ma svi. Ne moze se porediti sa prijasnjim
Usrani lim koji je tanak skoro kao papir
Losi gumeni dijelovi
Lanci koji su tanki, suzavanje sirine zupcastog kaisa
Setovi kvacila koji su piff cijene, kao da su od kevlarskih vlakana ili nez cega.
Sranje od elektronike, provodnici sve tanji i tanji...
Ova govna od motora sa tri cilindra.....
Lezajevi smece kvalitete, stavi minimum masti u njega. ( SNR jedi govna)
Pa eto kad je DPF u fokusu, sto se nije napravilo da se moze lahko doci do njega, da se lahko skine da se moze oprat.
Glupe simulacije u CAD programima su nas zeznule kao krajne potrosace, jer im daju brzu analizu da dio ispuni minimum minimuma sa tacnom statistikom.
Benzinski motori sto locu ulje itd.
grijaci...
Danas da zamijenis pisljivi termostat de ovo raskopcaj, de ono ma fuj.
User avatar
Optimist
Posts: 15530
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#15009 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

kabal1337 wrote: 06/01/2023 16:25
Optimist wrote: 06/01/2023 15:49 Jedino oni kazu da je sve mladje od 2010 god sranje napravljeno da se kvari i izbija pare iz dzepa, osim nekoliko izuzetaka. Sa tim se donekle slazem. :thumbup:
Pa zar nije tako?
Egr vodom hladjeni ako se ne zacepi, procuri. Jos na zavucenim lokacijama
Dizne koje su veoma osjetljive, evo da ne bude vw, bmw ma svi. Ne moze se porediti sa prijasnjim
Usrani lim koji je tanak skoro kao papir
Losi gumeni dijelovi
Lanci koji su tanki, suzavanje sirine zupcastog kaisa
Setovi kvacila koji su piff cijene, kao da su od kevlarskih vlakana ili nez cega.
Sranje od elektronike, provodnici sve tanji i tanji...
Ova govna od motora sa tri cilindra.....
Lezajevi smece kvalitete, stavi minimum masti u njega. ( SNR jedi govna)
Pa eto kad je DPF u fokusu, sto se nije napravilo da se moze lahko doci do njega, da se lahko skine da se moze oprat.
Glupe simulacije u CAD programima su nas zeznule kao krajne potrosace, jer im daju brzu analizu da dio ispuni minimum minimuma sa tacnom statistikom.
Benzinski motori sto locu ulje itd.
grijaci...
Danas da zamijenis pisljivi termostat de ovo raskopcaj, de ono ma fuj.
Apsolutno se slazem. :thumbup:

Za zamjenu termostata na 2.0 CR TDI trebalo skinuti hejbet dijelova da se dodje do njega. Za ruke majstor uzeo 80 KM.
Na 1.9 TDI se termostat zamijeni za 7min.
cccccc
Posts: 342
Joined: 11/04/2013 20:04

#15010 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by cccccc »

Koje bi auto preporucili do 20000KM ?
Malo vece porodicno. Da je sigurno. Da se smije covjek usuditi na dalji put s porodicom sa njim.
Gledao sam neke passate 7 karavani. Ne znam kakvi su im dsg mjenjaci.
Onda renault megane, jesul sigurni oni njihovi motori 1.5dci?
Ne bjezim ni od toyote al slab izbor kod nas.
Jedino ne bih skodu nikakvu
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15011 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

1.5 dci, pogotovo ovaj od 2014. nadalje je top i ako je redovno održavan nema mu smrti.

Megane GrandTour ti je dobar izbor za te novce.

A vidi i Peugeot 308 SW, samo što su kod nas rijetki sa dobrom opremom, obično su goli k’o pištolj.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#15012 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Ništa lično, ali meni je baš smiješno kada neko traži auto da se smije uputiti na dalji put. :mrgreen: Pa sa svakim autom koje normalno održavaš smiješ gdje poželiš, i auto novo iz salona te zbog neke gluposti može ostaviti na putu.

Za 20000 KM imaš kompakta karavana kupiti recimo neko 2015. godište. Uradiš mu jednu temeljnu provjeru, redovne servise i prst u uvo.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15013 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

passat mu je najbolji, al 1.6tdi dsg tek razradjen, uvoz njemacka 187500km na satu...
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7128
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#15014 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

kazu da je laguna 3 beton sa 2.0 dci motorom 127kw - em sto kolicina konja razveseli em sto je navodno pouzdan ko flak....moze se naci za tu cifru

minus je naravno zao glas proslih modela..... :run:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#15015 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Leon16v »

skrbavi-admin wrote: 07/01/2023 18:03 kazu da je laguna 3 beton sa 2.0 dci motorom 127kw - em sto kolicina konja razveseli em sto je navodno pouzdan ko flak....moze se naci za tu cifru

minus je naravno zao glas proslih modela..... :run:
Stare lagune i njihova loša izdrada i nekih problemi i gluposti bacili su mrlju na novije modele koji su poprilično kvalitetni, udobni i u dobroj kombinaciji sa dci motorima. Kod nas ih na cesti slabo viđam

https://www.olx.ba/r/50640759/48562
Last edited by Leon16v on 07/01/2023 18:11, edited 1 time in total.
cccccc
Posts: 342
Joined: 11/04/2013 20:04

#15016 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by cccccc »

Evolution_IV wrote: 07/01/2023 18:01 passat mu je najbolji, al 1.6tdi dsg tek razradjen, uvoz njemacka 187500km na satu...
Zasto 1.6 ?
Bas sam nesto citao po forumima. Dosta se zali na dizne sa tim 1.6 motorom.
a ne znam ni je li slab recimo za karavana taj 1.6
Ja sam gledao ove 2.0 103 kw
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15017 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

cccccc wrote: 07/01/2023 18:06
Evolution_IV wrote: 07/01/2023 18:01 passat mu je najbolji, al 1.6tdi dsg tek razradjen, uvoz njemacka 187500km na satu...
Zasto 1.6 ?
Bas sam nesto citao po forumima. Dosta se zali na dizne sa tim 1.6 motorom.
a ne znam ni je li slab recimo za karavana taj 1.6
Ja sam gledao ove 2.0 103 kw
Ma sarkastičan je. Nema goreg motora na planeti. Još uz njega BLS i BXE, katastrofa nad katastrofama.



Drži se ti DCI-ja, svaki je dobar, osim 1.9 bilo kojeg, i prvih 1.5 s početka 2000.-ih sa Delphi diznama.


Peugeot 1.6 HDI također ok motor, pogotovo što mlađi.

Ovi novi 1.5 (blue)HDI imaju problem sa pucanjem lanca između bregastih, tako im urađen prenos, iako im je klasika zupčasti remen, ja već u BiH znam tri koja su doživjela havariju zbog toga. Budale, umjesto da su stavili zupčanike.
cccccc
Posts: 342
Joined: 11/04/2013 20:04

#15018 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by cccccc »

EFD22 wrote: 07/01/2023 18:09
Ma sarkastičan je. Nema goreg motora na planeti. Još uz njega BLS i BXE, katastrofa nad katastrofama.



Drži se ti DCI-ja, svaki je dobar, osim 1.9 bilo kojeg, i prvih 1.5 s početka 2000.-ih sa Delphi diznama.


Peugeot 1.6 HDI također ok motor, pogotovo što mlađi.

Ovi novi 1.5 (blue)HDI imaju problem sa pucanjem lanca između bregastih, tako im urađen prenos, iako im je klasika zupčasti remen, ja već u BiH znam tri koja su doživjela havariju zbog toga. Budale, umjesto da su stavili zupčanike.
A sta mislis o golf 7 karavan ovi 1.6 motori 81 kw. Inace ne bih golfa, nekako skucen unutra. Al kontam da karavan nije nesto malo veci
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15019 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

cccccc wrote: 07/01/2023 18:40
EFD22 wrote: 07/01/2023 18:09
Ma sarkastičan je. Nema goreg motora na planeti. Još uz njega BLS i BXE, katastrofa nad katastrofama.



Drži se ti DCI-ja, svaki je dobar, osim 1.9 bilo kojeg, i prvih 1.5 s početka 2000.-ih sa Delphi diznama.


Peugeot 1.6 HDI također ok motor, pogotovo što mlađi.

Ovi novi 1.5 (blue)HDI imaju problem sa pucanjem lanca između bregastih, tako im urađen prenos, iako im je klasika zupčasti remen, ja već u BiH znam tri koja su doživjela havariju zbog toga. Budale, umjesto da su stavili zupčanike.
A sta mislis o golf 7 karavan ovi 1.6 motori 81 kw. Inace ne bih golfa, nekako skucen unutra. Al kontam da karavan nije nesto malo veci
Ja bih prije Megane GrandTour ili 308 SW
User avatar
konektovan
Posts: 51456
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#15020 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by konektovan »

Mozda neku mazdu ili forda...?! :mrgreen:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#15021 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

Ma šta god samo da nije VWAG grupa.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 7128
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistan Wolfuckosia

#15022 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by skrbavi-admin »

ja vozam karavan MK5 i u njega hladno ostane jos prostora nakon sto utovarim ljestve sa 6 stepenica..... pa mi ne ide u glavu da je nekom taj auto skucen...... :-) :lol:
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#15023 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

cccccc wrote: 07/01/2023 18:40
EFD22 wrote: 07/01/2023 18:09
Ma sarkastičan je. Nema goreg motora na planeti. Još uz njega BLS i BXE, katastrofa nad katastrofama.



Drži se ti DCI-ja, svaki je dobar, osim 1.9 bilo kojeg, i prvih 1.5 s početka 2000.-ih sa Delphi diznama.


Peugeot 1.6 HDI također ok motor, pogotovo što mlađi.

Ovi novi 1.5 (blue)HDI imaju problem sa pucanjem lanca između bregastih, tako im urađen prenos, iako im je klasika zupčasti remen, ja već u BiH znam tri koja su doživjela havariju zbog toga. Budale, umjesto da su stavili zupčanike.
A sta mislis o golf 7 karavan ovi 1.6 motori 81 kw. Inace ne bih golfa, nekako skucen unutra. Al kontam da karavan nije nesto malo veci
Dobro auto, tačnije što se tiče motora, riješeni su problemi sa diznama. S tim što ako se možeš protegnuti do nekih 22-23k KM, možeš B8 Passata karavana uzeti sa 1.6 88 kw.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#15024 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Evolution_IV »

dobar je kurac, necemo se ponavljat, jedan od najslabijih 1.6 dizela :-)

to da je valjalo ne bi ga izbacili totalno...
EFD22 wrote: 07/01/2023 18:09
cccccc wrote: 07/01/2023 18:06

Zasto 1.6 ?
Bas sam nesto citao po forumima. Dosta se zali na dizne sa tim 1.6 motorom.
a ne znam ni je li slab recimo za karavana taj 1.6
Ja sam gledao ove 2.0 103 kw
Ma sarkastičan je. Nema goreg motora na planeti. Još uz njega BLS i BXE, katastrofa nad katastrofama.



Drži se ti DCI-ja, svaki je dobar, osim 1.9 bilo kojeg, i prvih 1.5 s početka 2000.-ih sa Delphi diznama.


Peugeot 1.6 HDI također ok motor, pogotovo što mlađi.

Ovi novi 1.5 (blue)HDI imaju problem sa pucanjem lanca između bregastih, tako im urađen prenos, iako im je klasika zupčasti remen, ja već u BiH znam tri koja su doživjela havariju zbog toga. Budale, umjesto da su stavili zupčanike.
zar su vratili 16v i 2 bregaste??

jer ako je 8v, ne bi trebali imati taj lanac :zoka:
User avatar
canvra888
Posts: 9174
Joined: 09/07/2021 15:03

#15025 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by canvra888 »

Dobro amare, šta to ima toliko problematično i sa potencijalnim skupim izdacima na E6 cxxb i dcxa motorima?
Post Reply