Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
kakotakonikako
Posts: 3713
Joined: 25/06/2014 14:16

#44701 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kakotakonikako »

bitanga_sa_otesa wrote: 02/01/2023 15:48
kakotakonikako wrote: 02/01/2023 15:45

Kazu da to kvalitetno rade u Užicu.
iza benzinske pumpe braca mujic,u privatnoj kuci, imas njihovu sarajevsku ispostavu.
Hvala.
Da li je ovo: Dzemala Bijedica St 212, Sarajevo 71000, u blizini Telemach poslovnice na Stupu?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39563
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#44702 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bitanga_sa_otesa »

kakotakonikako wrote: 02/01/2023 17:32
bitanga_sa_otesa wrote: 02/01/2023 15:48
iza benzinske pumpe braca mujic,u privatnoj kuci, imas njihovu sarajevsku ispostavu.
Hvala.
Da li je ovo: Dzemala Bijedica St 212, Sarajevo 71000, u blizini Telemach poslovnice na Stupu?
ne znam tacnu adresu ,ali kuca je u ulicici iza benzinske,vidi se s glavne ulice ,prije telemacha se skrene desno .
User avatar
kakotakonikako
Posts: 3713
Joined: 25/06/2014 14:16

#44703 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kakotakonikako »

bitanga_sa_otesa wrote: 02/01/2023 17:42
kakotakonikako wrote: 02/01/2023 17:32
Hvala.
Da li je ovo: Dzemala Bijedica St 212, Sarajevo 71000, u blizini Telemach poslovnice na Stupu?
ne znam tacnu adresu ,ali kuca je u ulicici iza benzinske,vidi se s glavne ulice ,prije telemacha se skrene desno .
Hvala
Qwerty1234
Posts: 1278
Joined: 27/05/2021 09:57

#44704 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qwerty1234 »

bitanga_sa_otesa wrote: 02/01/2023 17:42
kakotakonikako wrote: 02/01/2023 17:32
Hvala.
Da li je ovo: Dzemala Bijedica St 212, Sarajevo 71000, u blizini Telemach poslovnice na Stupu?
ne znam tacnu adresu ,ali kuca je u ulicici iza benzinske,vidi se s glavne ulice ,prije telemacha se skrene desno .
Prije telemaha desno pa opet prva desno (sad se vracas nazad ali sporednom iza pumpe sto bitanga kaze) i s ljeve strane prije inside eco imaju uzice svoj servis, u prizemlju je.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#44705 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

baja wrote: 29/12/2022 10:34 Image
NediM17 wrote: 29/12/2022 09:36 Možda da napišeš malo više detalja, koji Suzuki, motorizacija, godište i kako izgleda ta lampica koja se pali.
Ako ti je šta sumnjivo manje boli platiti šlepu nego se zajebati.

Vitara 2018 . 1.4 Benz 14KS 70K prešla
Sve je OK naizgled s autom ali ta me greska haba. I doduse fali joj 1 ključ...kao izgubljen . i to me nervira ali hajd
Ja mislim da ti je malo 14 KS za Vitaru. Traži nešto jače, bar sa 60 KS.
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#44706 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

baja wrote: 29/12/2022 13:13
NediM17 wrote: 29/12/2022 13:00

Ima li barem onu plocicu sa brojem kljuca da se moze naruciti original novi i da se taj stari kljuc obrise iz ECU.
e vidis to nisam pitao. Korisna info...i meni je naumpalo da se moze zloupotrijebiti

BTW sta je ECU?
Ova obavjest nema veze s kamerom vec s radarom koji se nalazi iza znaka u masci.
Brus Lee
Posts: 882
Joined: 01/10/2010 19:35

#44707 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Brus Lee »

Laplace wrote: 03/01/2023 11:53
baja wrote: 29/12/2022 10:34 Image




Vitara 2018 . 1.4 Benz 14KS 70K prešla
Sve je OK naizgled s autom ali ta me greska haba. I doduse fali joj 1 ključ...kao izgubljen . i to me nervira ali hajd
Ja mislim da ti je malo 14 KS za Vitaru. Traži nešto jače, bar sa 60 KS.
Ima i u mom autu ta lampica, to ti javlja kada je zastoj u tvojoj traci. Kamera snimi rotacije policije, vatrogasaca, putara, hitne ili kada neko upali 4 zmigavca. Ugasi se sama nakon izvjesnog vremena
preludezalude
Posts: 7013
Joined: 07/03/2012 00:09

#44708 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by preludezalude »

Ovdje se radi o sistemu koji upozorava vozaca da se priblizava nekoj prepreci i da treba kociti. Kod nekih sistema vozilo automatski koci. To prati radar koji je vecinom smjesten iza maske tj znaka vozila.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44710 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

U pravu si, i u Vitarama prije FL je sistem bio baziran samo na radaru ispod znaka.

No nakon FL su dodali i kameru, koja uz laser prepoznaje pješake i biciklista, uz auta.
Ona radi zajedno sa radarom za potpunu prevenciju neželjenih sudara.


U ovom slučaju CAM VIS znači da je kamera zaprljana, i da je treba očistiti. Nekad to nije moguće jer zbog same konstrukcije se znalo desiti da se šajba zamagli baš na mjestu gdje je kamera, a tu ne možeš prići da očistiš.


Kada je radar prljav od čestica prljavštine (najčešće mu smeta tek deblji sloj - tj. da je dobro prljav). Onda piše Senzor zaprljan, potrebno čišćenje, a činjenica je da se ista lampica upali.


Znam ovo jer mi drug ima Vitaru prije FL koja nema kameru nego samo radar. Doduše kod njega na tabli piše sve na Hrvatskom.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#44711 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Na volvu s60 city safe, il ako se vec zove ono automatsko kocenje, nije radio nakon zamjene sajbe. Ponekad, al vrlo rijetko, nije izbacivao poruku na displeju da sistem ima problem. Cisceno, nije pomoglo. Bice da je sajba problem pravila.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44712 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Throttle wrote: 03/01/2023 19:29 Na volvu s60 city safe, il ako se vec zove ono automatsko kocenje, nije radio nakon zamjene sajbe. Ponekad, al vrlo rijetko, nije izbacivao poruku na displeju da sistem ima problem. Cisceno, nije pomoglo. Bice da je sajba problem pravila.

Imao sam S60 iz 2011. sa City safety sistemom i sjećam se da je radio top. Također se sjećam da je pisalo u manualu da nakon zamjene šajbe mora ići na kalibraciju u ovlašteni servis. Kamera manje više nije problem, ali laserski odašiljači i prijemnici su osjetljivi u nanometar kod ugla postavljanja, te je nakon svake zamjene bilo koje komponente tog sistema potrebna kalibracija.

Image

1 - kamera (služi između ostalog za prepoznavanje pješaka i biciklista, i drugih prepreka, uz kombiniranje informacija sa ostalih senzora, služi i za prepoznavanje linija za lane assist, prepoznavanje saobraćajnih znakova, kao i za automatska duga svjetla)

2 - Senzor za kišu i svjetlost

3 - Laserski prijemnik odnosno stereoskopska IR kamera koja prepoznaje udaljenost od nepomičnih i pomičnih prepreka (i u mrklom mraku)

4 - laserski odašiljač koji šalje snop tačkica koje onda ova gore pod brojem 3 detektuje


Apple je ovo 3 i 4 strpao u FaceID, doduše puno manjeg dometa i opsega.


E sad, 3 i 4 se moraju, ako se bilo kako pomjere, kalibrirati, jer funkcionišu na principu odbijanja zraka i tako računaju udaljenost.

Mislim da čak Hunter proizvodi “third-party” univerzalni sistem za kalibraciju tih kamera i lasera, ali ne vjerujem da ga iko u BiH ima.

https://www.hunter.com/alignment-machin ... /#overview
Brus Lee
Posts: 882
Joined: 01/10/2010 19:35

#44713 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Brus Lee »

Baja, jel sad jasno :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44714 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Još jedan fun-fact vezano za lasere.

Mazda 6 GJ prije facelifta (2012-2015.) i LaserTech TruCAM prve generacije su bili u svađi zbog tog City safety sistema (u Mazdi su ga zvali SBS i SCBS)

Naime laserski odašiljač na Mazdi je imao identičnu valnu dužinu kao ovaj na policijskom radaru, pa je ovaj radar registrovao kao da imaš jammer u autu, odnosno izbacivao bi poruku “ometa” umjesto detektovane brzine.

To su sa faceliftom Mazde, kao i sa TruCAM II riješili.

Ima čak i članak u AutoKlubu (HR) o tome. I znam da su jedno vrijeme vozači u HR morali ići na sud zbog toga, ali bi im kazne za ometanje bile oproštene jer je automobil sa tim sistemom u potpunosti bio homologiran. Jednostavno previd.

Sad se TruCam prve generacije slabo gdje i koristi, svi su skoro rashodovani.


Edit: nađoh u arhivi od 500injak brojeva AK :mrgreen:

Vidim da je i TraffiPatrol bio pogođen istim problemom.

Image
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#44715 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

Da nije i s60 imao to da ometa signal radara u tom city safety sistemu? Ovaj koji sam vozio je par puta zaustavljan bas s tom pricom, ne moze radar ocitat brzinu. Isto 2011 d3, kao i tvoj
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44716 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Throttle wrote: 03/01/2023 21:24 Da nije i s60 imao to da ometa signal radara u tom city safety sistemu? Ovaj koji sam vozio je par puta zaustavljan bas s tom pricom, ne moze radar ocitat brzinu. Isto 2011 d3, kao i tvoj
O da.

Image
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44717 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Volvo i Mazda su bili problematični. Ali sad se više ti radari TraffiPatrol i TruCAM 1 i ne koriste. A ovi novi su imuni na to.
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#44718 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Throttle »

:lol: Znam da smo se iznenadili kad pocne prica da ima neki ometac u autu i da ne moze radar ocitat. A auto kupljeno od prvog vlasnika, direktor neke firme ga vozio, ne bi bilo ocekivano da ima taj neki ometac il sta vec
User avatar
kabal1337
Posts: 13450
Joined: 11/02/2012 21:08

#44719 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

volvo s60 ima grijac na podrucju kamere, a vitara koliko mogu vidjeti nema?
Mislim da je to lagan problem za rijesit, retrofit grijaca na podrucje kamere.

Inace zaobiso bi svako auto sa bilo kakvom upaljenom lampicom.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44720 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

Mene je CitySafety na Volvu redovno malo trzao pred rampu na naplatnim postajama kod nas, valjda sam išao brže i od Tag-a 😆.

Na Mondeu ne reaguje tako revno.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#44721 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ZoomZoomKiwi »

kabal1337 wrote: 03/01/2023 21:31 Volvo s60 ima grijac na podrucju kamere, a vitara koliko mogu vidjeti nema?
Mislim da je to lagan problem za rijesit, retrofit grijaca na podrucje kamere.

Inace zaobiso bi svako auto sa bilo kakvom upaljenom lampicom.
Odlično primjećeno. I to je, kako sam uspio pronaći na internetu, najveći problem kod Vitare.
Ne znam kako je lako i da li je uopće izvodivo naknadno ugraditi nešto tako.
User avatar
kabal1337
Posts: 13450
Joined: 11/02/2012 21:08

#44722 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

zasto ne bi bilo. Ima to uveliko da se kupi, ljudi obicno postavljaju na zadnje sajbe. Na kamione naprijed pri dnu gdje su brisaci itd.
Samo se naljepi, spoji na 12v dodje sa tajmerom, moze se stimat kako je cejf.
baja
Posts: 1024
Joined: 23/02/2002 00:00

#44723 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by baja »

Brus Lee wrote: 03/01/2023 20:07 Baja, jel sad jasno :D
:D u#ebase me :D
hvala @preludezalude na linku vidim da osim prljav moze biti i faličan sistem abs esp break itd. Ništa bez servisa
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#44724 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

kabal1337 wrote: 03/01/2023 21:31 volvo s60 ima grijac na podrucju kamere, a vitara koliko mogu vidjeti nema?
Mislim da je to lagan problem za rijesit, retrofit grijaca na podrucje kamere.

Inace zaobiso bi svako auto sa bilo kakvom upaljenom lampicom.
Ovo potvrđujem. Kupio sam auto za koje sam dan kasnije vidio da se pali lampica servisa. Objašnjenje je bilo da je u pitanju grijač. Godinu kasnije se auto počeo gasiti i sa tim sam se borio dvije godine da bi se na kraju ispostavilo da su neispravna dva releja na krugovima koji su napajali ECU. Ali, dok se došlo do dijagnoze potrošilo se i novca i vremena i živaca.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#44725 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

EFD22 wrote: 03/01/2023 21:33 Mene je CitySafety na Volvu redovno malo trzao pred rampu na naplatnim postajama kod nas, valjda sam išao brže i od Tag-a 😆.

Na Mondeu ne reaguje tako revno.
Bolje nego da pokupiš rampu (kao moj kolega).
Post Reply