INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51319
Joined: 29/06/2011 23:39

#9776 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by dječak sa šibicama »

Na kosevskom lokalna buregdzinica, burek fasirani 13 km, sirnica zeljanica 10 km

sasvim solidna dapace jako kvalitetna pita

moze se isplati se, nego gladne usi proklete pekarske
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5429
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#9777 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

vjeshalica wrote: 23/12/2022 15:51
duh_sa_sjekirom wrote: 23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Pa nije janje sunce ti poljubim
Naravno da nije.
Zato nije ni skupo ko janje...
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5429
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#9778 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

dječak sa šibicama wrote: 23/12/2022 15:50 Hajde ne dipr svega ti.
Ako ti je skupo, ima i drugih, jeftinijih jela.
A može ti i gospoja napraviti ili sam
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#9779 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by vjeshalica »

duh_sa_sjekirom wrote: 23/12/2022 16:05
dječak sa šibicama wrote: 23/12/2022 15:50 Hajde ne dipr svega ti.
Ako ti je skupo, ima i drugih, jeftinijih jela.
A može ti i gospoja napraviti ili sam
Nek tvoja napravi, ako zna, a vidim da ne zna. Jer da zna, ne bi jeo okolo po buharama.
User avatar
Truba
Posts: 93849
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#9780 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Truba »

duh_sa_sjekirom wrote: 23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Sad si im dao ideju
User avatar
Rothmans
Posts: 4651
Joined: 21/11/2019 21:32

#9781 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Rothmans »

Kako samo jedan shitpost odvede temu u sunovrat :-)
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5429
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#9782 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

vjeshalica wrote: 23/12/2022 16:18
duh_sa_sjekirom wrote: 23/12/2022 16:05

Ako ti je skupo, ima i drugih, jeftinijih jela.
A može ti i gospoja napraviti ili sam
Nek tvoja napravi, ako zna, a vidim da ne zna. Jer da zna, ne bi jeo okolo po buharama.
Ne znam gdje si pročitala da ja jedem pitu okolo po buharama...
I da, moja gospoja to zna, i to kvalitetno...
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#9783 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

HelaS wrote: 23/12/2022 14:25 Poskupila i "pita sa sirom" i "pita sa zeljem" :D

Image
Kako kome ja bolju sirnicu od one u Sacu jedem za 10 do max 13 KM u Sarajevu...Sac je za turiste i one kojima se ne da ici do Pofalica...hajd da je za tih 16KM bar vrhunska a ne losija od ovih koje kostaju 10 do 13 po kilogramu.
Last edited by Nokian808 on 24/12/2022 04:27, edited 2 times in total.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#9784 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

duh_sa_sjekirom wrote: 23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Dje si pasa jel ti sta u rodu ovaj pljackas iz Saca?
Cuj sirnica 16 KM? Ok da mu je najbolja u gradu bar ja sam poguzija uzeo bi nije mi bilo zao ni pintu sladoleda placati 13 KM ali brate u Sarajevu ima bar na 5-6 mjesta bolja sirnica za 3-5 KM manju cijenu po kg! Eto naprimjer odgovorno tvrdim da je sirnica bolja u Pofalicima kod Makedonca ili u MM na istoj strani, zatim u Fanu, pa u drugom MM na Malti ili Engi.... ukratko Sac prodaje mudo pod bubrege turistima i neobavjestenim. Sarajlije znaju gdje ima bolje za bitno manje para...
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5429
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#9785 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

Nokian808 wrote: 24/12/2022 04:15
duh_sa_sjekirom wrote: 23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Dje si pasa jel ti sta u rodu ovaj pljackas iz Saca?
Cuj sirnica 16 KM? Ok da mu je najbolja u gradu bar ja sam poguzija uzeo bi nije mi bilo zao ni pintu sladoleda placati 13 KM ali brate u Sarajevu ima bar na 5-6 mjesta bolja sirnica za 3-5 KM manju cijenu po kg! Eto naprimjer odgovorno tvrdim da je sirnica bolja u Pofalicima kod Makedonca ili u MM na istoj strani, zatim u Fanu, pa u drugom MM na Malti ili Engi.... ukratko Sac prodaje mudo pod bubrege turistima i neobavjestenim. Sarajlije znaju gdje ima bolje za bitno manje para...
Š'a ima, paša...ako ti je skupo 16 KM ti kupi jeftinije ili je razvuci sam, paša moj
Je li te neko tjera da plaćaš po 16? Je li te neko tjera da jedeš pitu? Je li pita osnovna životna namirnica?
Kontaš li ti, paša, da je ovo slobodno tržište. Svaki privatnik može da stavi cijenu koju hoće. On pravi, on i prodaje. Njegov je problem hoće li to prodati po toj cijeni. Tvoja stvar je gdje ćeš kupovati. Ako ti je skupo, jaro, samo produži i nađi bolje i jeftinije
User avatar
starii
Posts: 3389
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#9786 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by starii »

neki dan odem u bingo da kupim trapista, kazem narezi mi 300 grama, nareze prodavačica, dodem kuci otvorim onaj papir u kojem je zamotan sir kad tamo stoji ona zujalica da se ne moze ukrasti...
tap3ah75
Posts: 7604
Joined: 07/09/2009 14:14

#9787 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

To stavljaju kad im je neko sumnjiv. :lol:

Znači sad vagaju i zujalice pa prodaju.
Drugi put reci - izvagaj bez papira i zujalice
E onda nek mota i papir i ubacije zujalicu.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#9788 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

dječak sa šibicama wrote: 23/12/2022 15:59 Na kosevskom lokalna buregdzinica, burek fasirani 13 km, sirnica zeljanica 10 km

sasvim solidna dapace jako kvalitetna pita

moze se isplati se, nego gladne usi proklete pekarske
Bolero 12KM fasirani burek, 14KM sjecani. Nema sanse da dam cenera za sirnice i ostale pite izuzev burek
Naslovnica
Posts: 35481
Joined: 20/03/2013 15:38

#9789 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Naslovnica »

nepass1 wrote: 24/12/2022 08:29
dječak sa šibicama wrote: 23/12/2022 15:59 Na kosevskom lokalna buregdzinica, burek fasirani 13 km, sirnica zeljanica 10 km

sasvim solidna dapace jako kvalitetna pita

moze se isplati se, nego gladne usi proklete pekarske
Bolero 12KM fasirani burek, 14KM sjecani. Nema sanse da dam cenera za sirnice i ostale pite izuzev burek
Sad ja kontam zašto se meni neki dan jedan što mu je babo bio logističar u ratu hvali da on jede samo u Sač-u.
Inače dječko voli da se razbacuje ciframa, to mu je omiljena tema. :lol:
Bolero tito, voistinu.
Neki dan sam pojeo Wi-Fi sjecanog, bilo me sramota društva da uzmem još. :lol:
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#9790 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Naslovnica wrote: 24/12/2022 08:47
nepass1 wrote: 24/12/2022 08:29

Bolero 12KM fasirani burek, 14KM sjecani. Nema sanse da dam cenera za sirnice i ostale pite izuzev burek
Sad ja kontam zašto se meni neki dan jedan što mu je babo bio logističar u ratu hvali da on jede samo u Sač-u.
Inače dječko voli da se razbacuje ciframa, to mu je omiljena tema. :lol:
Bolero tito, voistinu.
Neki dan sam pojeo Wi-Fi sjecanog, bilo me sramota društva da uzmem još. :lol:
Ja se jucer pocastio sa 500gr
Sac je ko bhtelecom idemo prvi naplacujemo vise
User avatar
Sanjarko
Posts: 28466
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9791 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Potrosacka korpa porasla za godinu dana malo preko 900 KM, 940 cini mi se ili 950, a plate ni 300 KM, 240 KM ako se nevaram, znaci u minusu su radnici oko 400 KM, da negovorim o drugima, penzionerima i invalidima, i njihovim primanjima.

Jutros na telki javilo ovo.

Edit: Za 206 KM porasla prosjecna plata. Sad opet javilo.
Last edited by Sanjarko on 24/12/2022 09:10, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 28466
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9792 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Sanjarko »

Znaci drzava nas za godinu dana oko milijardu KM zakinula, sve nas.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#9793 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by bumerangss »

Ironmen wrote: 20/12/2022 13:18
laserShow wrote: 20/12/2022 10:16

Naravno da je lakse da neko drugi za nas izgradi drzavu i sistem, ali nece moci. Valjda i ta inspekcija treba doci na necij poziv? Valjda i zakon treba biti izmijenjen i kazna 10.000KM kada bi gradjani to zatraztili i za to se izborili.

Ali prvo treba skontati da nam niko nece napraviti drzavu, no mi sami.
Na desetine puta sma zvao inspekciju za krsenje propisa jedne firme, mislis da su ikada dosli i uradili nesto :lol: :lol:

Ljudima je preko glave borbe sa vjetrenjacama.
Ako si prijavila anonimno onda ni ja ne bih reagovao ali ako se predstaviš i daš svoju adresu i kažeš da ti dostave pismeno odgovor inspektora onda su dužni u roku 15 dana da ti odgovore!

Ako ti ni tad ne odgovore, onda kao ja sto sam 7 puta prijavio jednu firmu u periodu od 5 mjeseci i vjerovatno i u kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove mislili da ja to onako bezveze iz dosade njih zivkam pa nisu odgovarali, ja pismeno u 2 primjerka prijavio inspekciju za nepostupanje po prijavi kantonalnom upravnom inspektoratu na protokol u zgradi kantona i tražio jedan primjerak meni sa pečatom i potpisom kao dokaz. Za 4 dana sam dobio svih 7 odgovora od KUIP-a od različitih inspektora kod kojih su prijave ležale u ladici a nakon 15 dana na adresu dobijem odgovor upravnog ispektora da su kantonalni inspektori odradili svoj posao. Dakle i inspekcija se može natjerati da radi ali trba malo znati, dignuti du*e i imati mu*a i samo se Boga bojati!
tap3ah75
Posts: 7604
Joined: 07/09/2009 14:14

#9794 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by tap3ah75 »

bumerangss wrote: 24/12/2022 10:31
Ironmen wrote: 20/12/2022 13:18

Na desetine puta sma zvao inspekciju za krsenje propisa jedne firme, mislis da su ikada dosli i uradili nesto :lol: :lol:

Ljudima je preko glave borbe sa vjetrenjacama.
Ako si prijavila anonimno onda ni ja ne bih reagovao ali ako se predstaviš i daš svoju adresu i kažeš da ti dostave pismeno odgovor inspektora onda su dužni u roku 15 dana da ti odgovore!

Ako ti ni tad ne odgovore, onda kao ja sto sam 7 puta prijavio jednu firmu u periodu od 5 mjeseci i vjerovatno i u kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove mislili da ja to onako bezveze iz dosade njih zivkam pa nisu odgovarali, ja pismeno u 2 primjerka prijavio inspekciju za nepostupanje po prijavi kantonalnom upravnom inspektoratu na protokol u zgradi kantona i tražio jedan primjerak meni sa pečatom i potpisom kao dokaz. Za 4 dana sam dobio svih 7 odgovora od KUIP-a od različitih inspektora kod kojih su prijave ležale u ladici a nakon 15 dana na adresu dobijem odgovor upravnog ispektora da su kantonalni inspektori odradili svoj posao. Dakle i inspekcija se može natjerati da radi ali trba malo znati, dignuti du*e i imati mu*a i samo se Boga bojati!
Ima i kod nas u Opšini opcija da prijaviš na Viber svašta - pa eto kao poluanonimno.
Priča mi čovjek ... prijavio jednog "gazdu" zbog očiglednog kršenja pravila i zakona.
U toku dana - ga taj našao i pita ga "Što ti bolan ono treba?"
:lol:
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#9795 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Evo da javim ugodno iznenadjenje...bio jutros u onoj Crvenoj Jabuci sta cu za rucak kad vidim zeljanica zalivena kila 8,95 KM
Sad kad vidim cijenu kontam smece bez fila kad ono ugodno iznenadjenje bolja od bilo koje iz pekara.
Jeste malo drugaciji sir i manje je masna nego u sarajevskim burekdjinicama ali probajte za 8,95 KM nije losa pita zapravo mi bolje legla nego Sac od 16 KM za snobove i turiste!
Last edited by Nokian808 on 24/12/2022 19:40, edited 1 time in total.
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#9796 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by HelaS »

Nokian808 wrote: 24/12/2022 04:08
HelaS wrote: 23/12/2022 14:25 Poskupila i "pita sa sirom" i "pita sa zeljem" :D

Image
Kako kome ja bolju sirnicu od one u Sacu jedem za 10 do max 13 KM u Sarajevu...Sac je za turiste i one kojima se ne da ici do Pofalica...hajd da je za tih 16KM bar vrhunska a ne losija od ovih koje kostaju 10 do 13 po kilogramu.
Vjeruj da je sirnica bila neukusna, sir koji ispada i koji je tvrd, a još je bila i mlaka. Ne hladna, nego mlaka u skoro punoj tepsiji :-)

Zeljanica neslana :(
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#9797 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Snake Eyes »

Svinjsku zeljanicu jedete.
last mohicans
Posts: 18286
Joined: 09/08/2012 23:19

#9798 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by last mohicans »

Nokian808 wrote: 24/12/2022 04:15
duh_sa_sjekirom wrote: 23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Dje si pasa jel ti sta u rodu ovaj pljackas iz Saca?
Cuj sirnica 16 KM? Ok da mu je najbolja u gradu bar ja sam poguzija uzeo bi nije mi bilo zao ni pintu sladoleda placati 13 KM ali brate u Sarajevu ima bar na 5-6 mjesta bolja sirnica za 3-5 KM manju cijenu po kg! Eto naprimjer odgovorno tvrdim da je sirnica bolja u Pofalicima kod Makedonca ili u MM na istoj strani, zatim u Fanu, pa u drugom MM na Malti ili Engi.... ukratko Sac prodaje mudo pod bubrege turistima i neobavjestenim. Sarajlije znaju gdje ima bolje za bitno manje para...
Diba, Lejla i Zigo svijet izmislili za Sač, a jeftiniji. U Saču se raspada jufka i razgoni se sastav po tanjiru, a najlošija vrsta sira. Burek pun vegete i podriguje se 3 dana.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#9799 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by malocvijece »

duh_sa_sjekirom wrote: 23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Sve ostalo što platimo po objektima i restoranima nam neko ispeče, servira, hoda za nama i dr. To im je posao.
Malo toga je poskupilo kao pita.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 5429
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#9800 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by duh_sa_sjekirom »

malocvijece wrote: 24/12/2022 15:47
duh_sa_sjekirom wrote: 23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Sve ostalo što platimo po objektima i restoranima nam neko ispeče, servira, hoda za nama i dr. To im je posao.
Malo toga je poskupilo kao pita.
Naravno da im je to posao. Zato ima i cijenu. Kome je puno, neka pravi sam.
Glede poskupljenja-brašno oko 100%, šećer 100%, ulje 100%, gorivo 50%, drva 70%, plin 50%, meso 50% itd. Tako da i pite prate trend
Post Reply