INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#9701 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by laserShow »

McGradySA wrote: 17/12/2022 14:19 Pojasni, šta je kriv narod, što neće da ustaje u 3 ujutro ili ? I kako to pomaže bez izdavanja fiskalnih?
Cuj kako je kriv narod. Pa je li trazi fiskalni? Ako ne trazi, onda je krivica 50-50%. Trazi racun, ne dobijes, zoves nadlezne i u cemu je problem?

Jok, svi hoce drzavu da im neko drugi da i vodi.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9702 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by moonca »

McGradySA wrote: 17/12/2022 14:19
moonca wrote: 17/12/2022 14:11

Drzava pomaze narodu da prezivi.... kad neche da ustanu u tri ujutru, da mijese/ peku/ hljeb po jeftinoj tarifi ..struje.. :zoka:
Pojasni, šta je kriv narod, što neće da ustaje u 3 ujutro ili ? I kako to pomaže bez izdavanja fiskalnih?
Nije fiskalni. jedini dokaz . prometa / potroshnje /zarade/ biznisa... kopija rachuna/ narudjbe ... je u kasi.. koja je bitna za poreznu u Bosni. u nekim drzavama i nije.. :-)

Puste... da malo i 'kradu, ' tezak je to posao.. i ko je voljan raditi u to vrijeme... ovo je 'hipotetichki' ne znaci da nije u RL.. moguche :wink:
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9703 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by citroen xm »

Ajd ne lupaj života ti.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9704 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by moonca »

imash li svoj biznis?
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#9705 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by laserShow »

moonca wrote: 17/12/2022 14:54 imash li svoj biznis?
Imam ja. To sto mene dobavljac je... i na fakturi umanji cijenu 10x i primora me da mu platim u kesu, je moj problem, koji ne smijem prebacivati na kupca. Da mi "biznicari" stanemo u kraj takvima, mozda bi bilo i bolje.

Isto je i za kupce, da trazi racun i da zove nadlezne, nesto bi se uradilo. Ovako ne dobije racun, izadje iz pekare i onda na forumu pise da nije dobio racun :lol: :lol: :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9706 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by moonca »

laserShow wrote: 17/12/2022 14:58
moonca wrote: 17/12/2022 14:54 imash li svoj biznis?
Imam ja. To sto mene dobavljac je... i na fakturi umanji cijenu 10x i primora me da mu platim u kesu, je moj problem, koji ne smijem prebacivati na kupca. Da mi "biznicari" stanemo u kraj takvima, mozda bi bilo i bolje.

Isto je i za kupce, da trazi racun i da zove nadlezne, nesto bi se uradilo. Ovako ne dobije racun, izadje iz pekare i onda na forumu pise da nije dobio racun :lol: :lol: :lol:
:-) i shta chu ja s tim rachunom.
ok mogu ako mi treba kao dokaz . da umanjim sebi porez. ali za obichnog.. :blento: hm.. samo neka satisfakcija. da mu ne dash da ukrade.. eto. imam i ja moch.. :lol:
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#9707 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by laserShow »

Ako neko ne izdaje racun i ti ga ne trazis, nemas mogucnosti zalbe niti na sistem, niti na rad, niti na uslugu.

Prema tome, ako zatrazis racun imas prava. Ako ne zatrazis, nemas i to je to. Jednostavno i logicno.
Hakiz
Posts: 48413
Joined: 30/07/2015 20:01

#9708 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Hakiz »

McGradySA wrote: 17/12/2022 14:19
moonca wrote: 17/12/2022 14:11

Drzava pomaze narodu da prezivi.... kad neche da ustanu u tri ujutru, da mijese/ peku/ hljeb po jeftinoj tarifi ..struje.. :zoka:
Pojasni, šta je kriv narod, što neće da ustaje u 3 ujutro ili ? I kako to pomaže bez izdavanja fiskalnih?
Ustaneš u 3, sebi, porodici, prije posla ispečeš kruh. I ne treba ti fiskalni jer ne kupiš kruh. Eto kako pomaže.
zippoo87
Posts: 19662
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#9709 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by zippoo87 »

laserShow wrote: 17/12/2022 15:21 Ako neko ne izdaje racun i ti ga ne trazis, nemas mogucnosti zalbe niti na sistem, niti na rad, niti na uslugu.

Prema tome, ako zatrazis racun imas prava. Ako ne zatrazis, nemas i to je to. Jednostavno i logicno.
Ovo je 1000% ovako i podrzavam i svi trebamo prvo promijeniti sebe da bi se promijenio sistem.
Ja sada u svim radnjama trazim racun,pogube se radnice u ovim nekim piljarama ili benzinakim pumpama.
Neki ne znaju ni otkucati racun,...eto koliko ih cesto izdaju
Vox_liberi
Posts: 310
Joined: 25/01/2022 14:39

#9710 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Vox_liberi »

Megadiskont na ilidzi, prepun znači, baš dugo redovi.

A cijene i više nego korektne
User avatar
konektovan
Posts: 51475
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#9711 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by konektovan »

Vox_liberi wrote: 17/12/2022 16:25 Megadiskont na ilidzi, prepun znači, baš dugo redovi.

A cijene i više nego korektne
Ko vašar u puračiću... :lol:
Kreneš kolicima da prodješ izmedju polica, i ako naletiš na još jedna kolica,..neko se mora vrnuti nazad :mrgreen:

Od mege po uredjenju prostora, samo je gora škafa..

Al' može se nadatati tariguza jeftino i dezodoransa.
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#9712 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Ironmen »

laserShow wrote: 17/12/2022 14:23
McGradySA wrote: 17/12/2022 14:19 Pojasni, šta je kriv narod, što neće da ustaje u 3 ujutro ili ? I kako to pomaže bez izdavanja fiskalnih?
Cuj kako je kriv narod. Pa je li trazi fiskalni? Ako ne trazi, onda je krivica 50-50%. Trazi racun, ne dobijes, zoves nadlezne i u cemu je problem?

Jok, svi hoce drzavu da im neko drugi da i vodi.
Zar nije lakse da isnpekcija opali kaznu od 10 000 km prvi put a 5 put ako te uhvate dobijes zabranu rada i rijesen problem.
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#9713 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Ironmen »

Vox_liberi wrote: 17/12/2022 16:25 Megadiskont na ilidzi, prepun znači, baš dugo redovi.

A cijene i više nego korektne
Zadnji petak u mjesecu je 10% popust na cijeli racun, bude prepuno penzionera i super akcija pogotovo od hemije.
probook
Posts: 5044
Joined: 13/10/2013 22:38

#9714 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by probook »

Mea_parvitas wrote: 16/12/2022 13:50
zippoo87 wrote: 16/12/2022 11:53 A gdje su javasluk,kriminal,nedomacinsko upravljanje,nesposobne uprave?
Ti nista od cinjenica ne spominjes.
Ko upravlja tim elektranama 30 godina...bilo je dobiti i po 50+ miliona,zasto se nisu radili novi blokovi i projekti?
Ko je kriv sto su sada sjebali 300 mil. KM na blok 7 u Tz...ja da to placam iz svog dzepa?

Nemoj mi bogati supljacima replicirati i braniti ovu nesposobnu kriminalnu bagru
Pitao si gdje se trosi taj novac, ja sam ti napisao, a sve dalje sto sam napisao naravno da podrazumijeva domacinsko poslovanje i upravljanje, ali obzirom da Elektroprivredom upravlja politika, sta drugo ocekivati osim promasenih ulaganja, bacanja para niz vjetar, uzimanja akumulirane dobiti od strane vlasti za sve i svasta (tunel Hranjen npr, a ne ulaganje u nove proizvodne pogone).

Ti ces to svakako platiti iz svog dzepa, kad tad, bolje je po 5 KM sada, nego po 105 KM vise, kad budes morao uvoziti struju, pa se bude moralo iz budzeta svake godine izvaliti 500 miliona KM tvojih i mojih para, jer se nije na vrijeme razmisljalo. Ok, eto nece poskupiti, nece biti ni dobiti, sta ces sutra kad ne bude ni toga, mislis da ce neko iz milostinje prodavati ti i dalje po 42 eura MWh? Hoce, al malo sutra...

A nikome se ne zalis jer je gorivo skuplje 100% u odnosu na prije godinu, jer jbg, eto to je tako, nije nase, a kad je nase, daj dzaba, nek i rudar radi dzaba, a svakom je porasla plata drasticno, plate rastu itekako, u skladu sa inflacijom, samo struju ne diraj, ona se pravi od nicega...
Cijena goriva u Saudijskoj Arabiji je 0,16 dolara po litru.

Znaci ako imamo necega u izobilju, a to je struja, onda je u normalnoj drzavi normalno da u toj drzavi to bude povoljno.

Samo izgleda kod nas bi trebala biti cijena struja kao da 70% struje uvozimo?
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 3100
Joined: 18/03/2015 01:36

#9715 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Mea_parvitas »

Pa otkud ti informacija da struje imamo u izobilju... Koliko znam placamo najjeftiniju struju u Evropi, rudari digli plate, digli cijene uglja, struja u Evropi otisla u tacku zbog rata i ostalog, a napisao sam koliko kosta da uvezes struju kod ispada bloka, troskovi enormni, a opet prodajes po 5,10x nizoj cijeni... Ovdje jedino dobit ostvaruju privatnici koji su napravili postrojenja ovdje i koji koriste jeftinu radnu snagu i resurse, a struju prodaju vani, po trzisnim cijenama. Kako sutra mislis da imas struje a ne ulaze se nista znacajno u rekonstrukciju postrojenja, ili izgradnju novih. Treba napraviti hidroelektranu (Vranduk, Janjici i sl), digne se i kunto i panto, ne daju u svojoj avliji, al kad privatnik pravi, ide to, raju boli k, al kad je drzavno preduzece svi se odmah ugradjuju. EPBiH nema dobiti potrebne za izgradnju novih postrojenja i to je trenutno cinjenica, kad dodje do grla, promijenit ce se i to, ali uz znacajno veca ulaganja, iz budzeta naravno (primjer kako Gras npr ulaze u novu tramvajsku prugu, tako sto vlada podize kredit)...
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#9716 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Dr. Kuca »

Digli kafu opet? Skoro 10 KM 500 gr dzezva kafe? Majku balijandersku.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#9717 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Dr. Kuca wrote: 19/12/2022 09:34 Digli kafu opet? Skoro 10 KM 500 gr dzezva kafe? Majku balijandersku.
Jucer ja u penny kafa 9,5KM. bila 8.30 po redovnoj cijeni.
McGradySA
Posts: 804
Joined: 24/02/2021 11:25

#9718 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by McGradySA »

Klasov polubijeli 400 g skočio sa 1.50 na 1.70. Cijene goriva spale, a lihvarske cijene u marketu 100 metara od fabrike.
Nokian808
Posts: 1036
Joined: 13/05/2013 20:50

#9719 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Nokian808 »

Ja Klas iz pricipa ne kupujem jer ima se izbora bolji hljeb u Mercatoru njihov je pola marke manje
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9720 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by moonca »

McGradySA wrote: 19/12/2022 11:40 Klasov polubijeli 400 g skočio sa 1.50 na 1.70. Cijene goriva spale, a lihvarske cijene u marketu 100 metara od fabrike.
I kako che ga prenijeti do marketa..... u civarama.. :-)
User avatar
laserShow
Posts: 4719
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#9721 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by laserShow »

Ironmen wrote: 18/12/2022 09:08
laserShow wrote: 17/12/2022 14:23

Cuj kako je kriv narod. Pa je li trazi fiskalni? Ako ne trazi, onda je krivica 50-50%. Trazi racun, ne dobijes, zoves nadlezne i u cemu je problem?

Jok, svi hoce drzavu da im neko drugi da i vodi.
Zar nije lakse da isnpekcija opali kaznu od 10 000 km prvi put a 5 put ako te uhvate dobijes zabranu rada i rijesen problem.
Naravno da je lakse da neko drugi za nas izgradi drzavu i sistem, ali nece moci. Valjda i ta inspekcija treba doci na necij poziv? Valjda i zakon treba biti izmijenjen i kazna 10.000KM kada bi gradjani to zatraztili i za to se izborili.

Ali prvo treba skontati da nam niko nece napraviti drzavu, no mi sami.
User avatar
Ironmen
Posts: 7503
Joined: 29/07/2015 17:36

#9722 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Ironmen »

laserShow wrote: 20/12/2022 10:16
Ironmen wrote: 18/12/2022 09:08

Zar nije lakse da isnpekcija opali kaznu od 10 000 km prvi put a 5 put ako te uhvate dobijes zabranu rada i rijesen problem.
Naravno da je lakse da neko drugi za nas izgradi drzavu i sistem, ali nece moci. Valjda i ta inspekcija treba doci na necij poziv? Valjda i zakon treba biti izmijenjen i kazna 10.000KM kada bi gradjani to zatraztili i za to se izborili.

Ali prvo treba skontati da nam niko nece napraviti drzavu, no mi sami.
Na desetine puta sma zvao inspekciju za krsenje propisa jedne firme, mislis da su ikada dosli i uradili nesto :lol: :lol:

Ljudima je preko glave borbe sa vjetrenjacama.
User avatar
ElRe
Posts: 16944
Joined: 12/12/2011 11:28

#9723 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by ElRe »

Dr. Kuca wrote: 19/12/2022 09:34 Digli kafu opet? Skoro 10 KM 500 gr dzezva kafe? Majku balijandersku.
Image

U nedelju na akciji bilo 6.95 za 500g
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#9724 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by Dr. Kuca »

ElRe wrote: 20/12/2022 13:41
Dr. Kuca wrote: 19/12/2022 09:34 Digli kafu opet? Skoro 10 KM 500 gr dzezva kafe? Majku balijandersku.
Image

U nedelju na akciji bilo 6.95 za 500g

Uzeo sam tu, bezobrazluk.
User avatar
nepass1
Posts: 14686
Joined: 06/07/2017 07:35

#9725 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Post by nepass1 »

Preci na crni caj, nema mi druge
Post Reply