INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Moderator: anex
- dječak sa šibicama
- Posts: 51316
- Joined: 29/06/2011 23:39
#9776 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Na kosevskom lokalna buregdzinica, burek fasirani 13 km, sirnica zeljanica 10 km
sasvim solidna dapace jako kvalitetna pita
moze se isplati se, nego gladne usi proklete pekarske
sasvim solidna dapace jako kvalitetna pita
moze se isplati se, nego gladne usi proklete pekarske
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5429
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#9777 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Naravno da nije.vjeshalica wrote: ↑23/12/2022 15:51Pa nije janje sunce ti poljubimduh_sa_sjekirom wrote: ↑23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Zato nije ni skupo ko janje...
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5429
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#9778 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ako ti je skupo, ima i drugih, jeftinijih jela.
A može ti i gospoja napraviti ili sam
- vjeshalica
- Posts: 20769
- Joined: 31/03/2019 14:56
#9779 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Nek tvoja napravi, ako zna, a vidim da ne zna. Jer da zna, ne bi jeo okolo po buharama.duh_sa_sjekirom wrote: ↑23/12/2022 16:05Ako ti je skupo, ima i drugih, jeftinijih jela.
A može ti i gospoja napraviti ili sam
- Truba
- Posts: 93849
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#9780 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Sad si im dao idejuduh_sa_sjekirom wrote: ↑23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
- Rothmans
- Posts: 4651
- Joined: 21/11/2019 21:32
#9781 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Kako samo jedan shitpost odvede temu u sunovrat 
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5429
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#9782 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ne znam gdje si pročitala da ja jedem pitu okolo po buharama...vjeshalica wrote: ↑23/12/2022 16:18Nek tvoja napravi, ako zna, a vidim da ne zna. Jer da zna, ne bi jeo okolo po buharama.duh_sa_sjekirom wrote: ↑23/12/2022 16:05
Ako ti je skupo, ima i drugih, jeftinijih jela.
A može ti i gospoja napraviti ili sam
I da, moja gospoja to zna, i to kvalitetno...
-
Nokian808
- Posts: 1036
- Joined: 13/05/2013 20:50
#9783 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Kako kome ja bolju sirnicu od one u Sacu jedem za 10 do max 13 KM u Sarajevu...Sac je za turiste i one kojima se ne da ici do Pofalica...hajd da je za tih 16KM bar vrhunska a ne losija od ovih koje kostaju 10 do 13 po kilogramu.
Last edited by Nokian808 on 24/12/2022 04:27, edited 2 times in total.
-
Nokian808
- Posts: 1036
- Joined: 13/05/2013 20:50
#9784 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Dje si pasa jel ti sta u rodu ovaj pljackas iz Saca?duh_sa_sjekirom wrote: ↑23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Cuj sirnica 16 KM? Ok da mu je najbolja u gradu bar ja sam poguzija uzeo bi nije mi bilo zao ni pintu sladoleda placati 13 KM ali brate u Sarajevu ima bar na 5-6 mjesta bolja sirnica za 3-5 KM manju cijenu po kg! Eto naprimjer odgovorno tvrdim da je sirnica bolja u Pofalicima kod Makedonca ili u MM na istoj strani, zatim u Fanu, pa u drugom MM na Malti ili Engi.... ukratko Sac prodaje mudo pod bubrege turistima i neobavjestenim. Sarajlije znaju gdje ima bolje za bitno manje para...
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5429
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#9785 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Š'a ima, paša...ako ti je skupo 16 KM ti kupi jeftinije ili je razvuci sam, paša mojNokian808 wrote: ↑24/12/2022 04:15Dje si pasa jel ti sta u rodu ovaj pljackas iz Saca?duh_sa_sjekirom wrote: ↑23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Cuj sirnica 16 KM? Ok da mu je najbolja u gradu bar ja sam poguzija uzeo bi nije mi bilo zao ni pintu sladoleda placati 13 KM ali brate u Sarajevu ima bar na 5-6 mjesta bolja sirnica za 3-5 KM manju cijenu po kg! Eto naprimjer odgovorno tvrdim da je sirnica bolja u Pofalicima kod Makedonca ili u MM na istoj strani, zatim u Fanu, pa u drugom MM na Malti ili Engi.... ukratko Sac prodaje mudo pod bubrege turistima i neobavjestenim. Sarajlije znaju gdje ima bolje za bitno manje para...
Je li te neko tjera da plaćaš po 16? Je li te neko tjera da jedeš pitu? Je li pita osnovna životna namirnica?
Kontaš li ti, paša, da je ovo slobodno tržište. Svaki privatnik može da stavi cijenu koju hoće. On pravi, on i prodaje. Njegov je problem hoće li to prodati po toj cijeni. Tvoja stvar je gdje ćeš kupovati. Ako ti je skupo, jaro, samo produži i nađi bolje i jeftinije
- starii
- Posts: 3389
- Joined: 15/04/2007 13:49
- Location: Tito partija, omladina akcija
#9786 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
neki dan odem u bingo da kupim trapista, kazem narezi mi 300 grama, nareze prodavačica, dodem kuci otvorim onaj papir u kojem je zamotan sir kad tamo stoji ona zujalica da se ne moze ukrasti...
-
tap3ah75
- Posts: 7604
- Joined: 07/09/2009 14:14
#9787 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
To stavljaju kad im je neko sumnjiv.
Znači sad vagaju i zujalice pa prodaju.
Drugi put reci - izvagaj bez papira i zujalice
E onda nek mota i papir i ubacije zujalicu.
Znači sad vagaju i zujalice pa prodaju.
Drugi put reci - izvagaj bez papira i zujalice
E onda nek mota i papir i ubacije zujalicu.
- nepass1
- Posts: 14686
- Joined: 06/07/2017 07:35
#9788 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Bolero 12KM fasirani burek, 14KM sjecani. Nema sanse da dam cenera za sirnice i ostale pite izuzev burekdječak sa šibicama wrote: ↑23/12/2022 15:59 Na kosevskom lokalna buregdzinica, burek fasirani 13 km, sirnica zeljanica 10 km
sasvim solidna dapace jako kvalitetna pita
moze se isplati se, nego gladne usi proklete pekarske
-
Naslovnica
- Posts: 35481
- Joined: 20/03/2013 15:38
#9789 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Sad ja kontam zašto se meni neki dan jedan što mu je babo bio logističar u ratu hvali da on jede samo u Sač-u.nepass1 wrote: ↑24/12/2022 08:29Bolero 12KM fasirani burek, 14KM sjecani. Nema sanse da dam cenera za sirnice i ostale pite izuzev burekdječak sa šibicama wrote: ↑23/12/2022 15:59 Na kosevskom lokalna buregdzinica, burek fasirani 13 km, sirnica zeljanica 10 km
sasvim solidna dapace jako kvalitetna pita
moze se isplati se, nego gladne usi proklete pekarske
Inače dječko voli da se razbacuje ciframa, to mu je omiljena tema.
Bolero tito, voistinu.
Neki dan sam pojeo Wi-Fi sjecanog, bilo me sramota društva da uzmem još.
- nepass1
- Posts: 14686
- Joined: 06/07/2017 07:35
#9790 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ja se jucer pocastio sa 500grNaslovnica wrote: ↑24/12/2022 08:47Sad ja kontam zašto se meni neki dan jedan što mu je babo bio logističar u ratu hvali da on jede samo u Sač-u.
Inače dječko voli da se razbacuje ciframa, to mu je omiljena tema.![]()
Bolero tito, voistinu.
Neki dan sam pojeo Wi-Fi sjecanog, bilo me sramota društva da uzmem još.![]()
Sac je ko bhtelecom idemo prvi naplacujemo vise
- Sanjarko
- Posts: 28466
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#9791 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Potrosacka korpa porasla za godinu dana malo preko 900 KM, 940 cini mi se ili 950, a plate ni 300 KM, 240 KM ako se nevaram, znaci u minusu su radnici oko 400 KM, da negovorim o drugima, penzionerima i invalidima, i njihovim primanjima.
Jutros na telki javilo ovo.
Edit: Za 206 KM porasla prosjecna plata. Sad opet javilo.
Jutros na telki javilo ovo.
Edit: Za 206 KM porasla prosjecna plata. Sad opet javilo.
Last edited by Sanjarko on 24/12/2022 09:10, edited 1 time in total.
- Sanjarko
- Posts: 28466
- Joined: 17/02/2015 19:32
- Location: U snu
#9792 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Znaci drzava nas za godinu dana oko milijardu KM zakinula, sve nas.
-
bumerangss
- Posts: 5610
- Joined: 12/01/2015 16:47
#9793 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ako si prijavila anonimno onda ni ja ne bih reagovao ali ako se predstaviš i daš svoju adresu i kažeš da ti dostave pismeno odgovor inspektora onda su dužni u roku 15 dana da ti odgovore!Ironmen wrote: ↑20/12/2022 13:18Na desetine puta sma zvao inspekciju za krsenje propisa jedne firme, mislis da su ikada dosli i uradili nestolaserShow wrote: ↑20/12/2022 10:16
Naravno da je lakse da neko drugi za nas izgradi drzavu i sistem, ali nece moci. Valjda i ta inspekcija treba doci na necij poziv? Valjda i zakon treba biti izmijenjen i kazna 10.000KM kada bi gradjani to zatraztili i za to se izborili.
Ali prvo treba skontati da nam niko nece napraviti drzavu, no mi sami.![]()
![]()
Ljudima je preko glave borbe sa vjetrenjacama.
Ako ti ni tad ne odgovore, onda kao ja sto sam 7 puta prijavio jednu firmu u periodu od 5 mjeseci i vjerovatno i u kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove mislili da ja to onako bezveze iz dosade njih zivkam pa nisu odgovarali, ja pismeno u 2 primjerka prijavio inspekciju za nepostupanje po prijavi kantonalnom upravnom inspektoratu na protokol u zgradi kantona i tražio jedan primjerak meni sa pečatom i potpisom kao dokaz. Za 4 dana sam dobio svih 7 odgovora od KUIP-a od različitih inspektora kod kojih su prijave ležale u ladici a nakon 15 dana na adresu dobijem odgovor upravnog ispektora da su kantonalni inspektori odradili svoj posao. Dakle i inspekcija se može natjerati da radi ali trba malo znati, dignuti du*e i imati mu*a i samo se Boga bojati!
-
tap3ah75
- Posts: 7604
- Joined: 07/09/2009 14:14
#9794 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Ima i kod nas u Opšini opcija da prijaviš na Viber svašta - pa eto kao poluanonimno.bumerangss wrote: ↑24/12/2022 10:31Ako si prijavila anonimno onda ni ja ne bih reagovao ali ako se predstaviš i daš svoju adresu i kažeš da ti dostave pismeno odgovor inspektora onda su dužni u roku 15 dana da ti odgovore!
Ako ti ni tad ne odgovore, onda kao ja sto sam 7 puta prijavio jednu firmu u periodu od 5 mjeseci i vjerovatno i u kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove mislili da ja to onako bezveze iz dosade njih zivkam pa nisu odgovarali, ja pismeno u 2 primjerka prijavio inspekciju za nepostupanje po prijavi kantonalnom upravnom inspektoratu na protokol u zgradi kantona i tražio jedan primjerak meni sa pečatom i potpisom kao dokaz. Za 4 dana sam dobio svih 7 odgovora od KUIP-a od različitih inspektora kod kojih su prijave ležale u ladici a nakon 15 dana na adresu dobijem odgovor upravnog ispektora da su kantonalni inspektori odradili svoj posao. Dakle i inspekcija se može natjerati da radi ali trba malo znati, dignuti du*e i imati mu*a i samo se Boga bojati!
Priča mi čovjek ... prijavio jednog "gazdu" zbog očiglednog kršenja pravila i zakona.
U toku dana - ga taj našao i pita ga "Što ti bolan ono treba?"
-
Nokian808
- Posts: 1036
- Joined: 13/05/2013 20:50
#9795 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Evo da javim ugodno iznenadjenje...bio jutros u onoj Crvenoj Jabuci sta cu za rucak kad vidim zeljanica zalivena kila 8,95 KM
Sad kad vidim cijenu kontam smece bez fila kad ono ugodno iznenadjenje bolja od bilo koje iz pekara.
Jeste malo drugaciji sir i manje je masna nego u sarajevskim burekdjinicama ali probajte za 8,95 KM nije losa pita zapravo mi bolje legla nego Sac od 16 KM za snobove i turiste!
Sad kad vidim cijenu kontam smece bez fila kad ono ugodno iznenadjenje bolja od bilo koje iz pekara.
Jeste malo drugaciji sir i manje je masna nego u sarajevskim burekdjinicama ali probajte za 8,95 KM nije losa pita zapravo mi bolje legla nego Sac od 16 KM za snobove i turiste!
Last edited by Nokian808 on 24/12/2022 19:40, edited 1 time in total.
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
#9796 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Vjeruj da je sirnica bila neukusna, sir koji ispada i koji je tvrd, a još je bila i mlaka. Ne hladna, nego mlaka u skoro punoj tepsiji
Zeljanica neslana
- Snake Eyes
- Posts: 5190
- Joined: 12/04/2013 14:02
#9797 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Svinjsku zeljanicu jedete.
-
last mohicans
- Posts: 18286
- Joined: 09/08/2012 23:19
#9798 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Diba, Lejla i Zigo svijet izmislili za Sač, a jeftiniji. U Saču se raspada jufka i razgoni se sastav po tanjiru, a najlošija vrsta sira. Burek pun vegete i podriguje se 3 dana.Nokian808 wrote: ↑24/12/2022 04:15Dje si pasa jel ti sta u rodu ovaj pljackas iz Saca?duh_sa_sjekirom wrote: ↑23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Cuj sirnica 16 KM? Ok da mu je najbolja u gradu bar ja sam poguzija uzeo bi nije mi bilo zao ni pintu sladoleda placati 13 KM ali brate u Sarajevu ima bar na 5-6 mjesta bolja sirnica za 3-5 KM manju cijenu po kg! Eto naprimjer odgovorno tvrdim da je sirnica bolja u Pofalicima kod Makedonca ili u MM na istoj strani, zatim u Fanu, pa u drugom MM na Malti ili Engi.... ukratko Sac prodaje mudo pod bubrege turistima i neobavjestenim. Sarajlije znaju gdje ima bolje za bitno manje para...
-
malocvijece
- Posts: 1146
- Joined: 24/07/2012 11:39
#9799 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Sve ostalo što platimo po objektima i restoranima nam neko ispeče, servira, hoda za nama i dr. To im je posao.duh_sa_sjekirom wrote: ↑23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Malo toga je poskupilo kao pita.
- duh_sa_sjekirom
- Posts: 5429
- Joined: 24/05/2007 17:50
- Location: tamo gdje se vali lome...
#9800 Re: INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH
Naravno da im je to posao. Zato ima i cijenu. Kome je puno, neka pravi sam.malocvijece wrote: ↑24/12/2022 15:47Sve ostalo što platimo po objektima i restoranima nam neko ispeče, servira, hoda za nama i dr. To im je posao.duh_sa_sjekirom wrote: ↑23/12/2022 15:49 Pita uopće nije skupa i realno bi trebala biti 50% skuplja...
Znači, hoćeš da ti je neko napravi, ispeče, ev. servira i za tobom počisti a ti ko paša...
Jebiga, sve ima cijenu...
Malo toga je poskupilo kao pita.
Glede poskupljenja-brašno oko 100%, šećer 100%, ulje 100%, gorivo 50%, drva 70%, plin 50%, meso 50% itd. Tako da i pite prate trend
