SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#62976 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

TheGodfather001 wrote: 19/12/2022 14:07
Da, stvarno me zanima. Zakon o policijskim službenicima F BiH jasno propisuje osnovna prava i obaveze policijskih službenika, što uključuje i intenzivan obavještajni rad, pored ovlaštenja datih Zakonom o krivičnom postupku FBIH i drugim procesnim krivičnim zakonima.
Imao bih svašta još da dodam, ali me zanima čemu služi informacija.
Tužilaštvo je dužno obrazložiti osnovanu sumnju svaki put kada uputi prijedlog za produženje pritvora, a poslije obrazlaže posebne pritvorske razloge, tako da ne razumijem čemu fasciniranje širokih masa informacijom da je "svima poznato NN lice" uložilo 35 mil. KM a prijavilo samo 1000KM u bašti policijsko-pravosudnog-obavještajnog javašluka. A još više me zadivljuje da im je za pribavljanje te informacije trebalo 6 mjeseci pritvora, ako im je već porezna uprava dužna ustupiti te podatke koje može predočiti u dva i po klika mišem.
Prvo, ono sto mediji prenesu sa sudskih postupaka je uglavnom medijski obradjeno. Trazi se medijska udica da bi se citalo.

Uglavnom ko izadje sa procesa i procita u medijima o tom procesu pocinje propitkivati stvarnost, i je li sanjao ili mu se pricinjavalo sta se stvarno desilo.

Informacija sluzi samo za stvaranje osnova sumnje da bi se napravio pritvor. Sama za sebe ne znaci nista, imaju tu i druge neke informacije.

Na kraju, ova informacija u medijima je nesta medijski zanimljivo, a jos i usluzi da se posalje poruka javnosti da se radi, a i nekima zainteresiranima da kad ne progovoris, ides u pritvor. Ili, ako neko prvi progovori, dobije kucni pritvor, a onaj zadnji ide u cz.

Tako reci, treniraju se kriminalci. Neka vrsta pavljovjevog refleksa da se usadi. Ko prvi progovori i zavali druge - bolje prodje.
Na kraju, tako se i u drugim zemljama sude organizovani kriminali. Mora neko propjevati.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#62977 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Dr. Kuca »

Sid the sloth wrote: 19/12/2022 11:21
Naslovnica wrote: 19/12/2022 11:13 https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/79 ... -podzemlja
PRODUŽENJE PRITVORA

Admir Arnautović Šmrk na ročištu u Sudu BiH: Nisam ja nikakav "kralj podzemlja"
Za proteklih 20 godina Arnautović je zaradio 1.000 KM

Tužiteljica je istakla da je Admir Aarnautović za proteklih 20 godina, po osnovu rada, ostvario ukupno 1.000 KM zarade. U isto vrijeme posjeduje luksuzne automobile, satove i objekte, a tu su i brojna putovanja.

:lol: :lol: :lol:
Zajebo je ovaj i Bear Gryllsa. 20 godina covjek prezivio sa 1000KM.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
TheGodfather001
Posts: 1627
Joined: 24/05/2004 10:44

#62978 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by TheGodfather001 »

Haris.ba wrote: 19/12/2022 14:17
TheGodfather001 wrote: 19/12/2022 14:07
Da, stvarno me zanima. Zakon o policijskim službenicima F BiH jasno propisuje osnovna prava i obaveze policijskih službenika, što uključuje i intenzivan obavještajni rad, pored ovlaštenja datih Zakonom o krivičnom postupku FBIH i drugim procesnim krivičnim zakonima.
Imao bih svašta još da dodam, ali me zanima čemu služi informacija.
Tužilaštvo je dužno obrazložiti osnovanu sumnju svaki put kada uputi prijedlog za produženje pritvora, a poslije obrazlaže posebne pritvorske razloge, tako da ne razumijem čemu fasciniranje širokih masa informacijom da je "svima poznato NN lice" uložilo 35 mil. KM a prijavilo samo 1000KM u bašti policijsko-pravosudnog-obavještajnog javašluka. A još više me zadivljuje da im je za pribavljanje te informacije trebalo 6 mjeseci pritvora, ako im je već porezna uprava dužna ustupiti te podatke koje može predočiti u dva i po klika mišem.
Prvo, ono sto mediji prenesu sa sudskih postupaka je uglavnom medijski obradjeno. Trazi se medijska udica da bi se citalo.

Uglavnom ko izadje sa procesa i procita u medijima o tom procesu pocinje propitkivati stvarnost, i je li sanjao ili mu se pricinjavalo sta se stvarno desilo.

Informacija sluzi samo za stvaranje osnova sumnje da bi se napravio pritvor. Sama za sebe ne znaci nista, imaju tu i druge neke informacije.

Na kraju, ova informacija u medijima je nesta medijski zanimljivo, a jos i usluzi da se posalje poruka javnosti da se radi, a i nekima zainteresiranima da kad ne progovoris, ides u pritvor. Ili, ako neko prvi progovori, dobije kucni pritvor, a onaj zadnji ide u cz.
Pa mediji prenose ono što tužioci izjave na pritvorskim ročištima, ako mediji ne iznose istinu, onda ih treba demantirati ili prijaviti regulatornom tijelu.
Sramotan je pokušaj popravljanja imidža pravosuđa plasiranjem ovakvih glupih informacija u javnost jer ovo ne utiče na bilo koga a posebno ne utiče na one koji ne žele progovoriti. Pritvor nije sankcija već mjera obezbjeđenja prisustva osumnjičene osobe, barem tako ZKP F BIH kvalifikuje pritvorske osnove. Osumnjičeni se na ovakve budalaštine mogu samo nasmijati jer ako je tužilaštvu za eksponiranog nasilnika poput Šmrka potrebna godina dana istrage da utvrde (ili otkriju informaciju) da je zaradio samo 1000KM, a "investirao" 35 mil. KM u gradić od 200-300 hiljada ljudi u kojem je sjedište svih "bitnih agencija i pravosudnih organa" koje broje preko 2000 hiljade "opremljenih, obučenih i sposobnih pripadnika agencija, obavještajaca, tužilaca, sudija i drugih", onda ovi "pametniji" kriminalci, još ako nisu koristili sky i anom, su ovakvim nastupom državnog tužilaštva, potvrdili svoja uvjerenja da će dočekati duboku bogatu starost u svojim luksuznim nekretninama bez procesuiranja.
Nema veze. I ja se čudim glupostima svakako.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35306
Joined: 08/09/2005 20:08

#62979 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

TheGodfather001 wrote: 19/12/2022 14:29 Pa mediji prenose ono što tužioci izjave na pritvorskim ročištima, ako mediji ne iznose istinu, onda ih treba demantirati ili prijaviti regulatornom tijelu.
A, sto bi? Sa medijima samo mozes fino ili nikako. Tako je kako je. Ko ce se boriti sa vjetrenjacama.
TheGodfather001 wrote: 19/12/2022 14:29 Sramotan je pokušaj popravljanja imidža pravosuđa plasiranjem ovakvih glupih informacija u javnost jer ovo ne utiče na bilo koga a posebno ne utiče na one koji ne žele progovoriti. Pritvor nije sankcija već mjera obezbjeđenja osumnjičene osobe, barem tako ZKP F BIH kvalifikuje pritvorske osnove.
Pritvor se koristi i kao metod prinude da se progovori. To nije samo kod nas, tako je svugdje.

Ti mislis da ne utice, utice utice. Itekako.

A, svakako je kraj godine. Popunjavaju se kvote da se zadovolje tuzilacke norme. Sve ide kako treba.
TheGodfather001 wrote: 19/12/2022 14:29 onda ovi "pametniji" kriminalci, još ako nisu koristili sky i anom, su ovakvim nastupom državnog tužilaštva, potvrdili svoja uvjerenja da će dočekati duboku bogatu starost u svojim luksuznim nekretninama bez procesuiranja.
Nema veze. I ja se čudim glupostima svakako.
Pa naravno. Na sudjenju Ziki je pokazano da cak i bacanje mobitela i konstano mijenjanje nista ne znaci ako neko propjeva.

Tako, ko i u svemu - ne ostavljati pisani trag razgovora znaci i okruziti se ljudima koji te nece spomenuti i drzace jezik za zubima. Za takve nema zime.
TheGodfather001
Posts: 1627
Joined: 24/05/2004 10:44

#62980 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by TheGodfather001 »

Haris.ba wrote: 19/12/2022 14:33
TheGodfather001 wrote: 19/12/2022 14:29 Pa mediji prenose ono što tužioci izjave na pritvorskim ročištima, ako mediji ne iznose istinu, onda ih treba demantirati ili prijaviti regulatornom tijelu.
A, sto bi? Sa medijima samo mozes fino ili nikako. Tako je kako je. Ko ce se boriti sa vjetrenjacama.
TheGodfather001 wrote: 19/12/2022 14:29 Sramotan je pokušaj popravljanja imidža pravosuđa plasiranjem ovakvih glupih informacija u javnost jer ovo ne utiče na bilo koga a posebno ne utiče na one koji ne žele progovoriti. Pritvor nije sankcija već mjera obezbjeđenja osumnjičene osobe, barem tako ZKP F BIH kvalifikuje pritvorske osnove.
Pritvor se koristi i kao metod prinude da se progovori. To nije samo kod nas, tako je svugdje.

Ti mislis da ne utice, utice utice. Itekako.

A, svakako je kraj godine. Popunjavaju se kvote da se zadovolje tuzilacke norme. Sve ide kako treba.
TheGodfather001 wrote: 19/12/2022 14:29 onda ovi "pametniji" kriminalci, još ako nisu koristili sky i anom, su ovakvim nastupom državnog tužilaštva, potvrdili svoja uvjerenja da će dočekati duboku bogatu starost u svojim luksuznim nekretninama bez procesuiranja.
Nema veze. I ja se čudim glupostima svakako.
Pa naravno. Na sudjenju Ziki je pokazano da cak i bacanje mobitela i konstano mijenjanje nista ne znaci ako neko propjeva.

Tako, ko i u svemu - ne ostavljati pisani trag razgovora znaci i okruziti se ljudima koji te nece spomenuti i drzace jezik za zubima. Za takve nema zime.
Pa onda mediji ne trebaju padati u afekt i organizovati konferencije na kojima pričaju o svojim slobodama govora, kada ih tuže za klevetu i za ostale prouzrokovane štete. Ljudi danas opasno padaju na senzacionalizam i ne produbljuju se šta stoji iza toga. Evo sada nađem budžet državnog tužilaštva, na bruto plate godišnje potroše skoro 14 miliona KM, a za taj novac javnost treba da zna je li imovina šmrka ili koga već blokirana, je li optužnica podignuta i potvrđena, koliko će mu izreći godina zatvora i slično. A ne se plasiraju općepoznate činjenice koje svaka frizerka zna dok ispred nosa tužilašta i policija isti taj šmrk voza 3-4 ferrari-a, lomi ljudima ekstremitete, otima ljude iz policijskih vozila, reketira koga stigne i tako dalje. A propos pritvora, ako dosad nije "propjevao", onda neće ni od sada i svaki put kada tužilašto izvali ovakvu glupost nakon godinu dana istrage, šanse da će bilo ko propjevati sve su manje. Da "Saveznici sa Zapada" ne dostaviše "informacije" da je čovjek iz policijskog susjedstva, veletrgovac narkoticima, državno tužilaštvo bi normu ispunjavalo krijumčarenjem stoke i falsifikatima od 10KM za budžet od 14 mil. KM.
Dobro si rekao, nema zime za pametnije krimose pored ovakvog pravosudnog sistema. A i da ne zaboravimo da u tom, državnom tužilaštvu i dalje, punu platu primaju dvije tužiteljice koje su listirane zbog korupcije.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#62982 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by NediM17 »

Skont'o je da sam da otkaz.
l33t
Posts: 4790
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#62984 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by l33t »

mozda cita forum
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#62985 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

Ja sam sebe ovdje izložio. Saudin Sivro nikada više neće ljude štiti i zalagati se na ovaj način ako nema potrebnu informaciju. Zeznuo sam se - rekao je Sivro
Kreten stoljeća !!!!!!!!!

https://avaz.ba/kantoni/sarajevo/794939 ... g-pedofila
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#62986 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by PM72 »

Jedino što je moržu preostalo jeste da se skloni iz sindikata ali ga handri Džejeva pjesma -ne znaš ti,kako imati pa nemati...takvi debili i papci nemaju ni obraza ni časti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#62987 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Bloo »

vjeshalica wrote: 19/12/2022 19:16
Ja sam sebe ovdje izložio. Saudin Sivro nikada više neće ljude štiti i zalagati se na ovaj način ako nema potrebnu informaciju. Zeznuo sam se - rekao je Sivro
Kreten stoljeća !!!!!!!!!

https://avaz.ba/kantoni/sarajevo/794939 ... g-pedofila
Jos o sebi u trecem licu...
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#62988 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by kabal1337 »

vjeshalica wrote: 19/12/2022 19:16
Ja sam sebe ovdje izložio. Saudin Sivro nikada više neće ljude štiti i zalagati se na ovaj način ako nema potrebnu informaciju. Zeznuo sam se - rekao je Sivro
Kreten stoljeća !!!!!!!!!

https://avaz.ba/kantoni/sarajevo/794939 ... g-pedofila
Image
User avatar
drug_profi
Posts: 65441
Joined: 16/07/2012 16:00

#62989 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by drug_profi »

Vidi nesto. Kad ti se ovakva slika pojavi u medijima to je neki nacin upozorenja da ce i druge stvari izaci.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#62990 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by oldtajmer »

gdje je ovaj sivro zaposlen
User avatar
perfect_guy
Posts: 6942
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#62991 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by perfect_guy »

oldtajmer wrote: 19/12/2022 20:16 gdje je ovaj sivro zaposlen
Saburina
User avatar
oldtajmer
Posts: 5439
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey/Ronim ispod leda

#62992 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by oldtajmer »

perfect_guy wrote: 19/12/2022 20:21
oldtajmer wrote: 19/12/2022 20:16 gdje je ovaj sivro zaposlen
Saburina
i on znaci neki nastavnik
bitangeIprinceze
Posts: 4494
Joined: 29/01/2018 22:14

#62993 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by bitangeIprinceze »

Hodža s dnevnikom :)
User avatar
Logovan
Posts: 102852
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#62994 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Logovan »

vjeshalica wrote: 19/12/2022 19:16
Ja sam sebe ovdje izložio. Saudin Sivro nikada više neće ljude štiti i zalagati se na ovaj način ako nema potrebnu informaciju. Zeznuo sam se - rekao je Sivro
Kreten stoljeća !!!!!!!!!

https://avaz.ba/kantoni/sarajevo/794939 ... g-pedofila
:lol: :lol: E pa jebo te :run:
velikonja
Posts: 878
Joined: 19/01/2014 20:37

#62995 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by velikonja »

bitangeIprinceze wrote: 19/12/2022 20:44 Hodža s dnevnikom :)
nije lijepo lagati
User avatar
vjeshalica
Posts: 20769
Joined: 31/03/2019 14:56

#62996 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by vjeshalica »

velikonja wrote: 19/12/2022 21:25
bitangeIprinceze wrote: 19/12/2022 20:44 Hodža s dnevnikom :)
nije lijepo lagati
Nastavnik arapskog jezika
velikonja
Posts: 878
Joined: 19/01/2014 20:37

#62997 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by velikonja »

vjeshalica wrote: 19/12/2022 21:44
velikonja wrote: 19/12/2022 21:25

nije lijepo lagati
Nastavnik arapskog jezika
takoee, zna se sto je "hodza"
prof arapskog jezika je nesto sasvim drugo
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#62998 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by HelaS »

Javnost ipak ima moć da se njoj bitne odluke donesu njoj u korist :thumbup:
akcija007
Posts: 4318
Joined: 17/05/2008 23:50

#62999 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by akcija007 »

Meni ovaj detalj nije jasan. Slucaj je star 7 godina. U ovih 7 godina se desila pravosnazna presuda na kojoj je osudjen na godinu dama i bio je na neplacenom.
Zasto svih 7 godina nije trajala ovakva hajka kao posljednih 4 dana !?

Nije mogao biti na bolovanju/godisnjim odmorima 7 godina . Morao je raditi.
sakib_jebivjetric
Posts: 369
Joined: 09/02/2021 18:52

#63000 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by sakib_jebivjetric »

velikonja wrote: 19/12/2022 21:45
vjeshalica wrote: 19/12/2022 21:44

Nastavnik arapskog jezika
takoee, zna se sto je "hodza"
prof arapskog jezika je nesto sasvim drugo
Što ne stavi naziv muderis pored imena :oops:
Post Reply