SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

internazionale
Posts: 2562
Joined: 30/12/2009 15:52

#62776 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by internazionale »

vjeshalica wrote: 17/12/2022 08:40
sinuhe wrote: 17/12/2022 08:37 Svaka skola ima roditeljsko vijece koje bi lako isposlovalo otkaz ovom nastavniku. Vidio bi price da je bilo nesto na nacionalnoj osnovi.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajev ... /221217003
Upoznati su oni odavno ali nece da se zamjere i vjerovatno ih ne dotice.
Kome neće da se zamjere
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#62777 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 16/12/2022 16:01 https://avaz.ba/vijesti/bih/794248/ogla ... zic-osuden

Kad ne smeta roditeljima i ne osjecaju se zabrinuto, a i skola se pravi "budala" onda bujrum....
Da budemo pošteni, ako je on priložio važeće uvjerenje o nekažnjavanju šta tu konkretno škola može? Nije to privatnik pa da ga otpusti bez posebnog objašnjenja. On bi mogao tužiti školu i, obzirom da je papirima pokriven, dobiti tužbu, biti vraćen na posao i dobiti propuštene plate. I direktor bi morao da plati finu kaznu.

Možemo mi svi znati i da je kriv i da je osuđen, ali ako ga je sud službenim dokumentom oslobodio od daljnje odgovornosti ni škola mu ne može ništa.
User avatar
muha_sa
Posts: 140469
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#62778 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by muha_sa »

U bivšem sistemu koji mnogi sad pljuju cim si osudjen pravosnažno na dan preko 6 mjeseci automatski gubiš posao
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#62779 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

BadBoy wrote: 16/12/2022 16:11 Image
Problem je što:
1 je taj nastavnik već ranije zasnovao radni odnos, i što
2. mu je sud izdao (ako je izdao) uvjerenje da je neosuđivan.

Vjerujem da su u školi provjerili o kakvom se uvjerenju radi. Valjda nisu toliko neozbiljni da se drže uvjerenja koje je on predao pri zasnivanju radnog odnosa a prije nego što je došlo do svega ovoga (pedofilija, prijava, sudski proces, presuda).

Ovdje je neko debelo zakazao jer taj nastavnik ne bi smio raditi sa djecom.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35307
Joined: 08/09/2005 20:08

#62780 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

Laplace wrote: 17/12/2022 09:24
vjeshalica wrote: 16/12/2022 16:01 https://avaz.ba/vijesti/bih/794248/ogla ... zic-osuden

Kad ne smeta roditeljima i ne osjecaju se zabrinuto, a i skola se pravi "budala" onda bujrum....
Da budemo pošteni, ako je on priložio važeće uvjerenje o nekažnjavanju šta tu konkretno škola može? Nije to privatnik pa da ga otpusti bez posebnog objašnjenja. On bi mogao tužiti školu i, obzirom da je papirima pokriven, dobiti tužbu, biti vraćen na posao i dobiti propuštene plate. I direktor bi morao da plati finu kaznu.

Možemo mi svi znati i da je kriv i da je osuđen, ali ako ga je sud službenim dokumentom oslobodio od daljnje odgovornosti ni škola mu ne može ništa.
Tesko da je mogao uvjerenje o nekaznjavanju donijeti. Mogao je uvjerenje o nevodjenju krivicnog postupka.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#62781 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

muha_sa wrote: 17/12/2022 09:26 U bivšem sistemu koji mnogi sad pljuju cim si osudjen pravosnažno na dan preko 6 mjeseci automatski gubiš posao
U ovom sistemu su neradnici kao i zaposlenici koji stalno krše radnu etiku zaštićeniji od savjesnih radnika.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#62782 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Bloo »

muha_sa wrote: 17/12/2022 09:26 U bivšem sistemu koji mnogi sad pljuju cim si osudjen pravosnažno na dan preko 6 mjeseci automatski gubiš posao
Da, ali on je sovju kaznu odsluzio tj. platio i onda je sada free man.

Izgleda da i odsluzenje kazne lijeci od pedofilije. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 35307
Joined: 08/09/2005 20:08

#62783 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

muha_sa wrote: 17/12/2022 09:26 U bivšem sistemu koji mnogi sad pljuju cim si osudjen pravosnažno na dan preko 6 mjeseci automatski gubiš posao
Mislim da je ista norma ostala iz proslog sistema. Danom stupanja na izvrsenje kazne zatvora, a ne danom pravosnazne odluke.

Ali, onaj Zour je imao milion clanova. Nista me ne bi cudilo.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#62784 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

Haris.ba wrote: 17/12/2022 09:28
Laplace wrote: 17/12/2022 09:24

Da budemo pošteni, ako je on priložio važeće uvjerenje o nekažnjavanju šta tu konkretno škola može? Nije to privatnik pa da ga otpusti bez posebnog objašnjenja. On bi mogao tužiti školu i, obzirom da je papirima pokriven, dobiti tužbu, biti vraćen na posao i dobiti propuštene plate. I direktor bi morao da plati finu kaznu.

Možemo mi svi znati i da je kriv i da je osuđen, ali ako ga je sud službenim dokumentom oslobodio od daljnje odgovornosti ni škola mu ne može ništa.
Tesko da je mogao uvjerenje o nekaznjavanju donijeti. Mogao je uvjerenje o nevodjenju krivicnog postupka.
Legalno nije. Ili se škola vodi starim uvjerenjem (prije sudske presude) ili mu je neko izdao nelegalno uvjerenje. U oba slučaja neko krši zakon.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50580
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#62785 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Bloo »

Lik ima presudu da je osuđen za pedofiliju, te nije proveo dana u zatvoru niti se podvrgao liječenju (ako uopšte imamo nešto takvo) koja uključuje farmakoterapiju i psihoterapiju...i sasvim je ispravno sa formalne strane da opet radi sa djecom?
User avatar
muha_sa
Posts: 140469
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#62786 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by muha_sa »

Haris.ba wrote: 17/12/2022 09:30
muha_sa wrote: 17/12/2022 09:26 U bivšem sistemu koji mnogi sad pljuju cim si osudjen pravosnažno na dan preko 6 mjeseci automatski gubiš posao
Mislim da je ista norma ostala iz proslog sistema. Danom stupanja na izvrsenje kazne zatvora, a ne danom pravosnazne odluke.

Ali, onaj Zour je imao milion clanova. Nista me ne bi cudilo.
Valjda ne može otic u zatvor (na izdržavanje kazne) prije pravosnažne presude
Last edited by muha_sa on 17/12/2022 09:34, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35307
Joined: 08/09/2005 20:08

#62787 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

Laplace wrote: 17/12/2022 09:30 Legalno nije. Ili se škola vodi starim uvjerenjem (prije sudske presude) ili mu je neko izdao nelegalno uvjerenje. U oba slučaja neko krši zakon.
Ne znam. Ne znam ni po kojem osnovu su mogli to uvjerenje traziti od njega.
muha_sa wrote: 17/12/2022 09:33
Valjda ne može otic u zatvor prije pravosnažne presude
Nije isto pravosnazna presuda i dan stupanja na izvrsenje kazne. Mogu to biti razliciti datumi.
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#62788 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Piaty »

Ma ja mislim da ce ovo na kraju ispasti dobro. Roditelji nece htjeti djecu slati na tjelesno i to ti je to.

Tuzno je sto se mora probjegavati nekoj vrsti bojkota i ignorantnosti prema tom "covjeku" ali vjerovatno ce to tako biti
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#62789 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

last mohicans wrote: 16/12/2022 20:01 Ali ovi wanna be dileri sto su pali, sve godista 99, 98, onaj jedan 00, jadna nam majka.
Na mladima svijet ostaje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35307
Joined: 08/09/2005 20:08

#62790 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

Piaty wrote: 17/12/2022 09:35 Ma ja mislim da ce ovo na kraju ispasti dobro. Roditelji nece htjeti djecu slati na tjelesno i to ti je to.

Tuzno je sto se mora probjegavati nekoj vrsti bojkota i ignorantnosti prema tom "covjeku" ali vjerovatno ce to tako biti
Vjerovatno, da se natjera na otkaz. Ili, ce neko pronaci neki nacin da mu da otkaz, a da poslije ne ide sudovanje i vracanje na posao sa platama.
User avatar
muha_sa
Posts: 140469
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#62791 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by muha_sa »

Laplace wrote: 17/12/2022 09:36
last mohicans wrote: 16/12/2022 20:01 Ali ovi wanna be dileri sto su pali, sve godista 99, 98, onaj jedan 00, jadna nam majka.
Na mladima svijet ostaje.
Garant vozaju bjesna auta - kupio babo od radnicke plate :D
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#62792 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

Haris.ba wrote: 17/12/2022 09:33
Laplace wrote: 17/12/2022 09:30 Legalno nije. Ili se škola vodi starim uvjerenjem (prije sudske presude) ili mu je neko izdao nelegalno uvjerenje. U oba slučaja neko krši zakon.
Ne znam. Ne znam ni po kojem osnovu su mogli to uvjerenje traziti od njega.
muha_sa wrote: 17/12/2022 09:33
Valjda ne može otic u zatvor prije pravosnažne presude
Nije isto pravosnazna presuda i dan stupanja na izvrsenje kazne. Mogu to biti razliciti datumi.
Mislim da jesu mogli tražiti novo uvjerenje ako je postojala osnovana sumnja da je osuđen. Slično kao sa diplomama: ako se opradvano sumnja na falsifikovanu diplomu, može se tražiti provjera. Doduše, nama (nastavnicima u FBiH) su provjeravali sve diplome i bilo je slučajeva da su otkriveni falsifikati i nastavnici dobijali otkaze ugorova o radu (na neodređeno).

Kod nas (Ze-do kanton) su uveli da se može od policije ili suda telefonski tražiti informacija o tome da li se protiv kandidata vodi krivični postupak ili da li je osuđivan (mislim da vrijedi za osuđivanje u zadnjih pet godina). To su uveli kako kandidati koji svake godine konkurišu za posao ne bi morali trošiti novac za uvjerenja o nekažnjavanju.

Znači, mogli su telefonom tražiti informaciju od suda a onda tražiti od radnika uvjerenje o nekažnjavanju uz rok za dostavu.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#62793 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

muha_sa wrote: 17/12/2022 09:38
Laplace wrote: 17/12/2022 09:36

Na mladima svijet ostaje.
Garant vozaju bjesna auta - kupio babo od radnicke plate :D
Što rek'o nekad davno jedan član SDA (nije da su pripadnici ostalih stranki bolji) "ostavio sam cigare i napravio kuću" (a kuća na četiri sprata, svaki površine preko 100 kvadrata, maltene hotel - na selu).
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#62794 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

bitanga_sa_otesa wrote: 16/12/2022 20:52
sime_cipol wrote: 16/12/2022 19:48
Zar nema Clan zakona koji kaze ako si osudjen na kaznu veciu od 6mj zatvora ne mozes raditi u drzavnoj sluzbi?
i ja mislim da ima neki takav clan zakona,ne branim ovog supka,ali po mom shvatanju ako nije prekidao radni odnos mislim da mu ne mogu nista ,nije odsustvovao s posla ,platio kaznu,nije isao na odsluzenje u zatvor...
Navedeno je da je bio na neplaćenom odsustvu. U tom slučaju ti radni odnos miruje, samo ne primaš platu i ostale naknade.
Piaty
Posts: 6274
Joined: 01/12/2020 00:58

#62795 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Piaty »

Nesto kontam isto...ovaj zet od nakog politicara???

Pa zar to nije otezavajuca okolnost za njega kao zeta???

Pa mene bi prvi punac prvi strijeljo kada bi, ne do mi Bog, tako nesto uradio. Cuj sudovi?
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#62796 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

BadBoy wrote: 16/12/2022 22:27
bitanga_sa_otesa wrote: 16/12/2022 20:52
i ja mislim da ima neki takav clan zakona,ne branim ovog supka,ali po mom shvatanju ako nije prekidao radni odnos mislim da mu ne mogu nista ,nije odsustvovao s posla ,platio kaznu,nije isao na odsluzenje u zatvor...
Ima načina moj bitanga, nastavnici nisu državni službenici pa se shodno na njih primjenjuje "redovni" Zakon o radu, koji kaže:

Image

Moja poenta, ima načina i može se kad se hoće. Ali ovo je država bolikuraca i zato nam je sve tako kako jeste.
Da, istina. Ali, ovdje imamo i veliku grešku suda: zašto sudsku presudu nije proslijedio školi? Obzirom na član zakona koji su ovdje postavio, oni su kao pravnici morali znati da tom radniku slijedi otkaz ugovora o radu i trebali su školu o svemu službeno obavijestiti.

Jedna stvar je da direktor nešto čuje ili zna a nešto sasvim deseto kad dobije službenu obavijest.
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#62797 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 16/12/2022 22:28
BadBoy wrote: 16/12/2022 22:27

Ima načina moj bitanga, nastavnici nisu državni službenici pa se shodno na njih primjenjuje "redovni" Zakon o radu, koji kaže:

Image

Moja poenta, ima načina i može se kad se hoće. Ali ovo je država bolikuraca i zato nam je sve tako kako jeste.
On nije izdrzavao kaznu! On je kaznu platio!
Da, ali je osuđen na izdržavanje kazne (tačka h).
User avatar
Laplace
Posts: 14706
Joined: 19/11/2012 18:37

#62798 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Laplace »

Spit_fire wrote: 16/12/2022 22:38
Piaty wrote: 16/12/2022 22:21 meni neko sjebo bravu gdje ulazi kljuc...probo valjda otvoriti pa nije uspio. sva sreca pa mo opet nekako fercera brava posto nemam automatsko otklj/zaklj.

ne znam sta ima od astre koja je stara ko grcka ali ruka mu se osusila
'Meni jednom pokusali a jedno obili i nisu nista uzeli..tad imo punta raspalog ..doslo mi da napisem OTKLJUCANO JE NE RAZVALJAJU UZMI STA GOD TI TREBA SLOBODNO :D
Sjećam se lika koji je vozio neki star auto, zaboravio sam koji. Lik ga nikad nije zaključao, ono u stilu "nema šta da ukrade, samo džabe će mi razvaliti bravu".
User avatar
Haris.ba
Posts: 35307
Joined: 08/09/2005 20:08

#62799 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by Haris.ba »

Laplace wrote: 17/12/2022 09:42
Znači, mogli su telefonom tražiti informaciju od suda a onda tražiti od radnika uvjerenje o nekažnjavanju uz rok za dostavu.
Pa sta i da su dobili telefonom da je osudjen?
h. ako radnik bude osuđen na izdržavanje kazne zatvora u trajanju dužem od tri mjeseca - danom stupanja na izdržavanje kazne;

i. ako radniku bude izrečena mjera bezbjednosti, vaspitna ili zaštitna mjera u trajanju dužem od tri mjeseca - početkom primjene te mjere;
Poenta je da je norma tako napisana da implicira odlazak u zatvor.

Zamjena 1 godine zatvora novcem je relativno nova stvar. I ostavlja sada pitanje da li proizvodi posljedice prestanka tadnog odnosa jer imas kaznu zatvora, ali ne ides u zatvor.

Poenta je na pojmu "danom stupanja na izdrzavanje kazne".
Laplace wrote: 17/12/2022 09:54

Da, ali je osuđen na izdržavanje kazne (tačka h).
User avatar
muha_sa
Posts: 140469
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#62800 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5

Post by muha_sa »

Sad ce nama naš @kuli1961 to fino protumacit
Post Reply