Kome neće da se zamjerevjeshalica wrote: ↑17/12/2022 08:40Upoznati su oni odavno ali nece da se zamjere i vjerovatno ih ne dotice.sinuhe wrote: ↑17/12/2022 08:37 Svaka skola ima roditeljsko vijece koje bi lako isposlovalo otkaz ovom nastavniku. Vidio bi price da je bilo nesto na nacionalnoj osnovi.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajev ... /221217003
SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
-
internazionale
- Posts: 2562
- Joined: 30/12/2009 15:52
#62776 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#62777 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Da budemo pošteni, ako je on priložio važeće uvjerenje o nekažnjavanju šta tu konkretno škola može? Nije to privatnik pa da ga otpusti bez posebnog objašnjenja. On bi mogao tužiti školu i, obzirom da je papirima pokriven, dobiti tužbu, biti vraćen na posao i dobiti propuštene plate. I direktor bi morao da plati finu kaznu.vjeshalica wrote: ↑16/12/2022 16:01 https://avaz.ba/vijesti/bih/794248/ogla ... zic-osuden
Kad ne smeta roditeljima i ne osjecaju se zabrinuto, a i skola se pravi "budala" onda bujrum....
Možemo mi svi znati i da je kriv i da je osuđen, ali ako ga je sud službenim dokumentom oslobodio od daljnje odgovornosti ni škola mu ne može ništa.
- muha_sa
- Posts: 140476
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#62778 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
U bivšem sistemu koji mnogi sad pljuju cim si osudjen pravosnažno na dan preko 6 mjeseci automatski gubiš posao
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#62779 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Problem je što:
1 je taj nastavnik već ranije zasnovao radni odnos, i što
2. mu je sud izdao (ako je izdao) uvjerenje da je neosuđivan.
Vjerujem da su u školi provjerili o kakvom se uvjerenju radi. Valjda nisu toliko neozbiljni da se drže uvjerenja koje je on predao pri zasnivanju radnog odnosa a prije nego što je došlo do svega ovoga (pedofilija, prijava, sudski proces, presuda).
Ovdje je neko debelo zakazao jer taj nastavnik ne bi smio raditi sa djecom.
- Haris.ba
- Posts: 35325
- Joined: 08/09/2005 20:08
#62780 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Tesko da je mogao uvjerenje o nekaznjavanju donijeti. Mogao je uvjerenje o nevodjenju krivicnog postupka.Laplace wrote: ↑17/12/2022 09:24Da budemo pošteni, ako je on priložio važeće uvjerenje o nekažnjavanju šta tu konkretno škola može? Nije to privatnik pa da ga otpusti bez posebnog objašnjenja. On bi mogao tužiti školu i, obzirom da je papirima pokriven, dobiti tužbu, biti vraćen na posao i dobiti propuštene plate. I direktor bi morao da plati finu kaznu.vjeshalica wrote: ↑16/12/2022 16:01 https://avaz.ba/vijesti/bih/794248/ogla ... zic-osuden
Kad ne smeta roditeljima i ne osjecaju se zabrinuto, a i skola se pravi "budala" onda bujrum....
Možemo mi svi znati i da je kriv i da je osuđen, ali ako ga je sud službenim dokumentom oslobodio od daljnje odgovornosti ni škola mu ne može ništa.
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
- Haris.ba
- Posts: 35325
- Joined: 08/09/2005 20:08
#62783 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Mislim da je ista norma ostala iz proslog sistema. Danom stupanja na izvrsenje kazne zatvora, a ne danom pravosnazne odluke.
Ali, onaj Zour je imao milion clanova. Nista me ne bi cudilo.
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#62784 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Legalno nije. Ili se škola vodi starim uvjerenjem (prije sudske presude) ili mu je neko izdao nelegalno uvjerenje. U oba slučaja neko krši zakon.Haris.ba wrote: ↑17/12/2022 09:28Tesko da je mogao uvjerenje o nekaznjavanju donijeti. Mogao je uvjerenje o nevodjenju krivicnog postupka.Laplace wrote: ↑17/12/2022 09:24
Da budemo pošteni, ako je on priložio važeće uvjerenje o nekažnjavanju šta tu konkretno škola može? Nije to privatnik pa da ga otpusti bez posebnog objašnjenja. On bi mogao tužiti školu i, obzirom da je papirima pokriven, dobiti tužbu, biti vraćen na posao i dobiti propuštene plate. I direktor bi morao da plati finu kaznu.
Možemo mi svi znati i da je kriv i da je osuđen, ali ako ga je sud službenim dokumentom oslobodio od daljnje odgovornosti ni škola mu ne može ništa.
- Bloo
- Globalna šefica
- Posts: 50580
- Joined: 16/01/2008 23:03
- Location: Korriban
#62785 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Lik ima presudu da je osuđen za pedofiliju, te nije proveo dana u zatvoru niti se podvrgao liječenju (ako uopšte imamo nešto takvo) koja uključuje farmakoterapiju i psihoterapiju...i sasvim je ispravno sa formalne strane da opet radi sa djecom?
- muha_sa
- Posts: 140476
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#62786 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Valjda ne može otic u zatvor (na izdržavanje kazne) prije pravosnažne presude
Last edited by muha_sa on 17/12/2022 09:34, edited 1 time in total.
- Haris.ba
- Posts: 35325
- Joined: 08/09/2005 20:08
#62787 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ne znam. Ne znam ni po kojem osnovu su mogli to uvjerenje traziti od njega.
Nije isto pravosnazna presuda i dan stupanja na izvrsenje kazne. Mogu to biti razliciti datumi.
-
Piaty
- Posts: 6274
- Joined: 01/12/2020 00:58
#62788 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Ma ja mislim da ce ovo na kraju ispasti dobro. Roditelji nece htjeti djecu slati na tjelesno i to ti je to.
Tuzno je sto se mora probjegavati nekoj vrsti bojkota i ignorantnosti prema tom "covjeku" ali vjerovatno ce to tako biti
Tuzno je sto se mora probjegavati nekoj vrsti bojkota i ignorantnosti prema tom "covjeku" ali vjerovatno ce to tako biti
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#62789 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Na mladima svijet ostaje.last mohicans wrote: ↑16/12/2022 20:01 Ali ovi wanna be dileri sto su pali, sve godista 99, 98, onaj jedan 00, jadna nam majka.
- Haris.ba
- Posts: 35325
- Joined: 08/09/2005 20:08
#62790 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Vjerovatno, da se natjera na otkaz. Ili, ce neko pronaci neki nacin da mu da otkaz, a da poslije ne ide sudovanje i vracanje na posao sa platama.
- muha_sa
- Posts: 140476
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#62791 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Garant vozaju bjesna auta - kupio babo od radnicke plateLaplace wrote: ↑17/12/2022 09:36Na mladima svijet ostaje.last mohicans wrote: ↑16/12/2022 20:01 Ali ovi wanna be dileri sto su pali, sve godista 99, 98, onaj jedan 00, jadna nam majka.
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#62792 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Mislim da jesu mogli tražiti novo uvjerenje ako je postojala osnovana sumnja da je osuđen. Slično kao sa diplomama: ako se opradvano sumnja na falsifikovanu diplomu, može se tražiti provjera. Doduše, nama (nastavnicima u FBiH) su provjeravali sve diplome i bilo je slučajeva da su otkriveni falsifikati i nastavnici dobijali otkaze ugorova o radu (na neodređeno).
Kod nas (Ze-do kanton) su uveli da se može od policije ili suda telefonski tražiti informacija o tome da li se protiv kandidata vodi krivični postupak ili da li je osuđivan (mislim da vrijedi za osuđivanje u zadnjih pet godina). To su uveli kako kandidati koji svake godine konkurišu za posao ne bi morali trošiti novac za uvjerenja o nekažnjavanju.
Znači, mogli su telefonom tražiti informaciju od suda a onda tražiti od radnika uvjerenje o nekažnjavanju uz rok za dostavu.
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#62793 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Što rek'o nekad davno jedan član SDA (nije da su pripadnici ostalih stranki bolji) "ostavio sam cigare i napravio kuću" (a kuća na četiri sprata, svaki površine preko 100 kvadrata, maltene hotel - na selu).
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#62794 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Navedeno je da je bio na neplaćenom odsustvu. U tom slučaju ti radni odnos miruje, samo ne primaš platu i ostale naknade.bitanga_sa_otesa wrote: ↑16/12/2022 20:52i ja mislim da ima neki takav clan zakona,ne branim ovog supka,ali po mom shvatanju ako nije prekidao radni odnos mislim da mu ne mogu nista ,nije odsustvovao s posla ,platio kaznu,nije isao na odsluzenje u zatvor...sime_cipol wrote: ↑16/12/2022 19:48
Zar nema Clan zakona koji kaze ako si osudjen na kaznu veciu od 6mj zatvora ne mozes raditi u drzavnoj sluzbi?
-
Piaty
- Posts: 6274
- Joined: 01/12/2020 00:58
#62795 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Nesto kontam isto...ovaj zet od nakog politicara???
Pa zar to nije otezavajuca okolnost za njega kao zeta???
Pa mene bi prvi punac prvi strijeljo kada bi, ne do mi Bog, tako nesto uradio. Cuj sudovi?
Pa zar to nije otezavajuca okolnost za njega kao zeta???
Pa mene bi prvi punac prvi strijeljo kada bi, ne do mi Bog, tako nesto uradio. Cuj sudovi?
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#62796 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Da, istina. Ali, ovdje imamo i veliku grešku suda: zašto sudsku presudu nije proslijedio školi? Obzirom na član zakona koji su ovdje postavio, oni su kao pravnici morali znati da tom radniku slijedi otkaz ugovora o radu i trebali su školu o svemu službeno obavijestiti.BadBoy wrote: ↑16/12/2022 22:27Ima načina moj bitanga, nastavnici nisu državni službenici pa se shodno na njih primjenjuje "redovni" Zakon o radu, koji kaže:bitanga_sa_otesa wrote: ↑16/12/2022 20:52
i ja mislim da ima neki takav clan zakona,ne branim ovog supka,ali po mom shvatanju ako nije prekidao radni odnos mislim da mu ne mogu nista ,nije odsustvovao s posla ,platio kaznu,nije isao na odsluzenje u zatvor...
Moja poenta, ima načina i može se kad se hoće. Ali ovo je država bolikuraca i zato nam je sve tako kako jeste.
Jedna stvar je da direktor nešto čuje ili zna a nešto sasvim deseto kad dobije službenu obavijest.
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#62797 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Da, ali je osuđen na izdržavanje kazne (tačka h).
- Laplace
- Posts: 14706
- Joined: 19/11/2012 18:37
#62798 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Sjećam se lika koji je vozio neki star auto, zaboravio sam koji. Lik ga nikad nije zaključao, ono u stilu "nema šta da ukrade, samo džabe će mi razvaliti bravu".
- Haris.ba
- Posts: 35325
- Joined: 08/09/2005 20:08
#62799 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Pa sta i da su dobili telefonom da je osudjen?
Poenta je da je norma tako napisana da implicira odlazak u zatvor.h. ako radnik bude osuđen na izdržavanje kazne zatvora u trajanju dužem od tri mjeseca - danom stupanja na izdržavanje kazne;
i. ako radniku bude izrečena mjera bezbjednosti, vaspitna ili zaštitna mjera u trajanju dužem od tri mjeseca - početkom primjene te mjere;
Zamjena 1 godine zatvora novcem je relativno nova stvar. I ostavlja sada pitanje da li proizvodi posljedice prestanka tadnog odnosa jer imas kaznu zatvora, ali ne ides u zatvor.
Poenta je na pojmu "danom stupanja na izdrzavanje kazne".
- muha_sa
- Posts: 140476
- Joined: 12/11/2004 23:33
- Location: rajvosa
#62800 Re: SARAJEVO - CRNA HRONIKA Vol. 5
Sad ce nama naš @kuli1961 to fino protumacit

