Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8318
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#14426 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

Hvala svima na feedback-u.

Supruzi se svidja ta 3008, ja vise zagledam ovako nesto:
https://www.olx.ba/artikal/50837317/for ... -2014-god/

Pitam se sta je generalno pametnije kupiti. Za sada mogu zakljuciti, kako je 3008 izuzetno funkcionalan i pouzdan, iako malo specificnog vanjskog izgleda. Komsije ne bi crkle od zavisti :-D
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#14427 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

sime_cipol wrote: 07/12/2022 11:22 Ovaj FL je ok, onaj prvi je :cry:
Pa izuzmeš li minijaturne razlike na svjetlosnim grupama, sve ostalo je isto. Hoću reći, dizaj je isti.

Što se točkova na većini 3008 tiče, meni nekako izgledaju previše uvučeni u karoseriju ili je do dizajna felge. Kao da ET nije dobar. Neki dan sam vidio jedan bijeli, kao da je malo spušteniji i sa širim tragom točkova. Izgledao mi je muno bolje od svih drugih koje često viđam.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#14428 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by citroen xm »

Evo prilike ko hoće da licitira, mogao bi možda dobro proći.

https://crna-hronika.info/americka-amba ... 0km/442454
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#14429 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by EasyMan »

Idemedosumom wrote: 07/12/2022 14:03 Hvala svima na feedback-u.

Supruzi se svidja ta 3008, ja vise zagledam ovako nesto:
https://www.olx.ba/artikal/50837317/for ... -2014-god/

Pitam se sta je generalno pametnije kupiti. Za sada mogu zakljuciti, kako je 3008 izuzetno funkcionalan i pouzdan, iako malo specificnog vanjskog izgleda. Komsije ne bi crkle od zavisti :-D
Ja ovakvu kugu probao kad sam sportagea kupovao, meni nije legla. Sportage dosta bolji auto, a i 3008 mi vise lezi. Ja bi da opet kupujem prije kupio pezoa.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#14430 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by EasyMan »

citroen xm wrote: 07/12/2022 14:52
sime_cipol wrote: 07/12/2022 11:22 Ovaj FL je ok, onaj prvi je :cry:
Pa izuzmeš li minijaturne razlike na svjetlosnim grupama, sve ostalo je isto. Hoću reći, dizaj je isti.

Što se točkova na većini 3008 tiče, meni nekako izgledaju previše uvučeni u karoseriju ili je do dizajna felge. Kao da ET nije dobar. Neki dan sam vidio jedan bijeli, kao da je malo spušteniji i sa širim tragom točkova. Izgledao mi je muno bolje od svih drugih koje često viđam.
Isto mislim o tockovima, zato sam i pisao gore da su 18” fabricke mjera za 3008.
User avatar
mk ultra
Posts: 24038
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Fiume
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#14431 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by mk ultra »

citroen xm wrote: 07/12/2022 17:21 Evo prilike ko hoće da licitira, mogao bi možda dobro proći.

https://crna-hronika.info/americka-amba ... 0km/442454
Kad bude tahoe onda cemo :mrgreen:

Na sva ova vozila mora pdv i carina da se plati
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#14432 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Kuga 2 djeluje visoka, tj kao da ima visoko težište. Čak je i drugi red sjedišta dosta viši nego kod Kuge 1.
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#14433 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

mk ultra wrote: 07/12/2022 18:11
citroen xm wrote: 07/12/2022 17:21 Evo prilike ko hoće da licitira, mogao bi možda dobro proći.

https://crna-hronika.info/americka-amba ... 0km/442454
Kad bude tahoe onda cemo :mrgreen:

Na sva ova vozila mora pdv i carina da se plati
Bas sam htio pitati, u opisu pise da se placa samo PDV, a ti kazes da ide i carina.
Postoji li mogucnost da se u vrijeme kupovine ovih Vitara carina nije obracunavala na njih?
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#14434 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

Lijepo pise 17% sto znaci samo PDV.
Eno su vec na nevidjeno izasle skoro 13.000, aukcija tek pocela i traje 7 dana.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#14435 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

Kuga je na nekom americkom portalu kojeg sam davno citao proglasena u vrhu top 10 used cars koje treba izbjegavati. Navodno problemi sa mjenjacem i diferencijalom na vecim kilometrazama.
E ne znam koji Mk.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#14436 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ZoomZoomKiwi »

drug_profi wrote: 07/12/2022 20:28 Kuga je na nekom americkom portalu kojeg sam davno citao proglasena u vrhu top 10 used cars koje treba izbjegavati. Navodno problemi sa mjenjacem i diferencijalom na vecim kilometrazama.
E ne znam koji Mk.
Samo kombinacija AWD i PowerShift. I to problem pravi senzor temperature ulja u stražnjem diferencijalu. Koji pogrešno prijavi pregrijavanje, pa se stražnji pogon skroz isključi.

Svaka druga kombinacija (FWD manual, FWD PowerShift i AWD manual) su bez problema ikakvih.
User avatar
drug_profi
Posts: 65444
Joined: 16/07/2012 16:00

#14437 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by drug_profi »

AWD se po meni podrazumjeva za ovakva vozila, jer su bez njega potpuno besmislena.
A uvijek sam preferirao rucni mjenjac.
Kuga je fin autic, ali meni licno je problem sto se svi ovi SUV, od RAV4 pa preko Quashqai, Kuge itd. bezveze nabildavaju sa svakom novom generacijom.
RAV I je bio sicusan, ali namjenski toliki, RAV II je vec narastao na pristojan volumen, ali jos uvijek ne prevelik.
Dalje je besmisleno rastao, a da se nista nije pojavilo na njegovom mjestu.
A zapravo je veliko trziste za AWD vozila velicne Vitare, Dustera, Yariss Crossa...
kuli1961
Posts: 3554
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#14438 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kuli1961 »

Idemedosumom wrote: 06/12/2022 16:11 Šta kažete na ovako nešto
https://www.olx.ba/artikal/50144635/peu ... voz-iz-ch/

Navodno fina kilometraža. Iako ne razumijem što nisu ovakve pravili s 4x4 pogonom? A da nije hibrid. Nekako mi bezze crossover a samo prednji pogon :-D
Nisam nikakav strucnjak, ali evo malo logickog razmisljanja- ako ti auto odgovara izgledom, stanjem, ako ti kućna ministrica finansija odobrava trošak, odgovori i misljenja forumasa su ti dali odgovore na tebi bitna pitanja, a i dalje nisi siguran u tacnost kilometraze, u BL (gdje se auto i nalazi) imas ovlasteni Peugeot servis gdje mozes dogovoriti provjeru kilometraze, a sa tim je i dealer saglasan. Vjerovatno si na slici skontao da su mu ljetne gume iz marta 2021, sto moze biti finansijska prednost, ako nisu izraubovane. Obrati paznju na sliku br 19.- fotografisan je senzor za kisu, nesto mi je rub senzora nepravilan (losa slika ili... sajba?)
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#14439 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Verano mu ne može pomoći oko provjere kilometraže/servisne istorije jer PSA (a i Renault) nema centraliziranu servisnu bazu kao npr VAG.
User avatar
permanentan
Posts: 493
Joined: 30/01/2008 14:11

#14440 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by permanentan »

Ne znam za Peugeot, ali za Renault sam siguran da mogu.
Meni su u Guma m provjerili i potvrdili istoriju odrzavanja na megane 3 kad sam kupovao.
kuli1961
Posts: 3554
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#14441 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kuli1961 »

permanentan wrote: 07/12/2022 21:40 Ne znam za Peugeot, ali za Renault sam siguran da mogu.
Meni su u Guma m provjerili i potvrdili istoriju odrzavanja na megane 3 kad sam kupovao.
U Banjaluci, jos prije nego je Guma M preuzela posao od Union auto, provjera je moguca za Renault vozila.
Ako je forumas bas zagrijan za ovo auto, zar je problem kontaktirati Verano i pitati ih za ovu uslugu?
User avatar
ElRe
Posts: 16943
Joined: 12/12/2011 11:28

#14442 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by ElRe »

Kada sam ja kupovao 308, u Bloku su mi rekli da mi ne mogu provjeriti servisnu istoriju jer PSA nema centraliziranu bazu.

Kada smo Megana održavali u Gumi M i kada bih pitao da li su unijeli servis u bazu, njihov administrator mi je rekao da to nije od neke koristi jer se ne vidi van njihove mreže servisa.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#14443 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

auto iz uvoza, car vertical i zdravo. Povuci ce kilometrazu sa tehnickih prelgeda ili servisa
User avatar
Idemedosumom
Posts: 8318
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#14444 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Idemedosumom »

A da li se moze preko car vertical-a provjeriti kilometraza i eventualna ostecenja? Koliko sam citao na netu, sada podrzavaju i CH?

Edit: kolega upravo odgovori, hvala :D
azdralovic
Posts: 5113
Joined: 29/05/2010 21:46

#14445 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by azdralovic »

citroen xm wrote: 07/12/2022 17:21 Evo prilike ko hoće da licitira, mogao bi možda dobro proći.

https://crna-hronika.info/americka-amba ... 0km/442454
oba su vec presla 14k
User avatar
Truba
Posts: 93848
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#14446 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Truba »

benzinac za 5 godina 200 000 prešo :D

lepo
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#14447 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

I svih 200 na relaciji od carsije do Ilidze.
Ta auta nikad nisu izasla iz grada.
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#14448 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by NediM17 »

Niti su se gasili, mogu misliti koliko je to radnih sati. :mrgreen:
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#14449 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by kabal1337 »

azdralovic wrote: 08/12/2022 09:20
citroen xm wrote: 07/12/2022 17:21 Evo prilike ko hoće da licitira, mogao bi možda dobro proći.

https://crna-hronika.info/americka-amba ... 0km/442454
oba su vec presla 14k
sta vam je cudno ljetos vitara, par polomljenih staka,a neki problem sa grijanjem i raskopusan motorni prostor. Koristili je za dijelova, otisla za 16
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#14450 Re: Pomoć oko kupovine auta Vol.2

Post by Optimist »

NediM17 wrote: 08/12/2022 10:22 Niti su se gasili, mogu misliti koliko je to radnih sati. :mrgreen:
Ti bi trebao da potvrdis trajnost i izdrzljivost ovih 1.6 Suzuki motora.
Takodje, gledaj to sa pozitivne strane, auto nije imalo hladnih startova. :D
Post Reply