Problem je što se ne bi moglo shuknuti Hrvatima kao do sada, tj što bi umjesto 2:1:0 odnos u Predsjedništvu BiH bio 1:1:1.Styling wrote: ↑21/11/2022 15:14Njemacki predsjednik se bira indirektno u Bundestagu. Biraju ga delegati koji su dobili legitimnost glasaca, znaci tu nema nista sporno. Usput, njemacki predsjednik koji je izabran indirektno ima vece ovlasti nego nase Predsjednistvo koje je izbrano direktnim putem. Ne vidim nikakav problem da se ide sa indirektnim biranjem.dr_Evil wrote: ↑21/11/2022 15:11
Ne svidja mi se ova ideja izbora kroz parlament nimalo. Nije ovo prvi put da je na stolu. Ali evo svi se kunemo u aprilski paket, a on kaze:
Samo jedan covjek jedan glas, ovo sve ostalo je igranje sa demokratijom. Negdje bi dobio negdje izgubio ali samo je to posteno.
Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
Novak20
- Posts: 15247
- Joined: 11/02/2014 18:55
- Location: Taboo(t) teme i brisani postovi
#60126 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
-
palermo
- Posts: 25348
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#60127 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Sta znaci u Parlamentu. Bira ga zatupnicki dom, ili ga bira Dom naroda, ili biraju clanovi Doma naroda iz svakog kluba....svakavih tu opcija ima....tako da reci bira Parlament je jedna uopstena fraza.....a svaki od gore navedenih nacina ima drugacije konzekvence...
-
noviforumas
- Posts: 3187
- Joined: 12/08/2016 22:28
#60128 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Dino u ovom interviewu zvuci kao Novak i Kolinda (RiP), pogotovo jer su ga ocito preveli na novohrvatski, pa prica o stozernim strankama i slicno.
-
Spit_fire
- Posts: 3325
- Joined: 27/07/2022 00:06
#60129 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Kad njemacka bude imala problem sa separatistima ko i BiH onda mozemo o njenim zakonimaStyling wrote: ↑21/11/2022 15:14Njemacki predsjednik se bira indirektno u Bundestagu. Biraju ga delegati koji su dobili legitimnost glasaca, znaci tu nema nista sporno. Usput, njemacki predsjednik koji je izabran indirektno ima vece ovlasti nego nase Predsjednistvo koje je izbrano direktnim putem. Ne vidim nikakav problem da se ide sa indirektnim biranjem.dr_Evil wrote: ↑21/11/2022 15:11
Ne svidja mi se ova ideja izbora kroz parlament nimalo. Nije ovo prvi put da je na stolu. Ali evo svi se kunemo u aprilski paket, a on kaze:
Samo jedan covjek jedan glas, ovo sve ostalo je igranje sa demokratijom. Negdje bi dobio negdje izgubio ali samo je to posteno.
-
Vaya
- Posts: 1161
- Joined: 17/06/2015 14:27
#60130 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Zar zaista sumnjas da ako bude indirektni model, a nece, jer Dodik je to davno odjeb'o, ali ako bi i bio, da ce Covic i kompanija dozvolit da nacin biranja predstavnika bude takav, a da ne bude izabran njihov covjek. Sto ce kraju znaciti, da ce morati biti potvrdjen u DN sa 2/3 ili nesto slicno tome...
- dr_Evil
- Posts: 21804
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#60131 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Shuknuli ste vi susjed sami sebi davno po svakom pitanju.
Jel to kazes da je sada 2:1 za BiH, a u suprotnim bi se ova dva sabrala pa bila 2:1 protiv BiH.
Malo vise raditi za BiH, a malo manje protiv iste pa nikoga nece zanimati jel Dragan u predsjednistvu ili nije. Ocekujes pruzenu ruku, a non stop drzavu blokiras od 93'.
Nekoga zanima da ga sukne Hrvatima, eto sanjamo vas. Covjek samo gleda da uradi nesto pozitivno za sebe i svoju zemlju.
BiH je nasa domovina, rece Dragan i zapali svijecu za HZHB.
-
palermo
- Posts: 25348
- Joined: 23/07/2007 21:46
- Location: BiH
#60132 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ma ne sumnjam. Rekoh, Covke je najprincipjelnij od svih. Ne odstupa od svojih zahtjeva.Vaya wrote: ↑21/11/2022 15:24Zar zaista sumnjas da ako bude indirektni model, a nece, jer Dodik je to davno odjeb'o, ali ako bi i bio, da ce Covic i kompanija dozvolit da nacin biranja predstavnika bude takav, a da ne bude izabran njihov covjek. Sto ce kraju znaciti, da ce morati biti potvrdjen u DN sa 2/3 ili nesto slicno tome...
Ovo je upuceno vise.ovim forumskim diplesama
-
Vaya
- Posts: 1161
- Joined: 17/06/2015 14:27
#60133 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Novak20 wrote: ↑21/11/2022 15:19Problem je što se ne bi moglo shuknuti Hrvatima kao do sada, tj što bi umjesto 2:1:0 odnos u Predsjedništvu BiH bio 1:1:1.Styling wrote: ↑21/11/2022 15:14
Njemacki predsjednik se bira indirektno u Bundestagu. Biraju ga delegati koji su dobili legitimnost glasaca, znaci tu nema nista sporno. Usput, njemacki predsjednik koji je izabran indirektno ima vece ovlasti nego nase Predsjednistvo koje je izbrano direktnim putem. Ne vidim nikakav problem da se ide sa indirektnim biranjem.
Poslije ovakvog Schmidtovog zakona i rasporeda delegata u DN, nabijem ja Predsjednistvo na onu stvar...Eto vam ga kompletno i postavite u njeg tri Borjane Kristo...
-
Vaya
- Posts: 1161
- Joined: 17/06/2015 14:27
#60134 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Tako je, on je principijelan u zahjevima, a Dino danas rece da je principijelan u dogovorima.palermo wrote: ↑21/11/2022 15:26Ma ne sumnjam. Rekoh, Covke je najprincipjelnij od svih. Ne odstupa od svojih zahtjeva.Vaya wrote: ↑21/11/2022 15:24
Zar zaista sumnjas da ako bude indirektni model, a nece, jer Dodik je to davno odjeb'o, ali ako bi i bio, da ce Covic i kompanija dozvolit da nacin biranja predstavnika bude takav, a da ne bude izabran njihov covjek. Sto ce kraju znaciti, da ce morati biti potvrdjen u DN sa 2/3 ili nesto slicno tome...
Ovo je upuceno vise.ovim forumskim diplesama
Ja samo ocekujem da vidim sporazum koji ce potpisati...a pretpostavljam da ce izgledati ovako:
1. Socio-ekonomske reforme
2. Zavrsetak izmjena IZ i (Draganova omiljena sintagma) "djelimicne izmjene Ustava FBiH"
3. Euro-atlantske integracije BiH
4. World peace
Nemoj namicati ostalim ove teme, vidis da su fokusirani delegate u DN, vidis da kada neko nekog zajebe u nekoj kantonalnoj skupstini, odmah se nakuca novih 10 stranica teksta na temi u ismijavanju, podjebavanju i slicnim tinejdzerskim istupima...to isto vazi i za SDA-ovce...
A to sto Dodik i Covic slazu ciglu po ciglu...
-
Vaya
- Posts: 1161
- Joined: 17/06/2015 14:27
#60135 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Molim te mi reci, jesi li ti stvarno ozbiljan ili si profesionalni troller level pro 1000, kada njemu postavljas/iznosis ovako/ovakvu pitanje/konstataciju?dr_Evil wrote: ↑21/11/2022 15:25Shuknuli ste vi susjed sami sebi davno po svakom pitanju.
Jel to kazes da je sada 2:1 za BiH, a u suprotnim bi se ova dva sabrala pa bila 2:1 protiv BiH.
Malo vise raditi za BiH, a malo manje protiv iste pa nikoga nece zanimati jel Dragan u predsjednistvu ili nije. Ocekujes pruzenu ruku, a non stop drzavu blokiras od 93'.
Nekoga zanima da ga sukne Hrvatima, eto sanjamo vas. Covjek samo gleda da uradi nesto pozitivno za sebe i svoju zemlju.
BiH je nasa domovina, rece Dragan i zapali svijecu za HZHB.
- Styling
- Posts: 15028
- Joined: 08/10/2013 10:29
- Location: Izvan lokalnih dešavanja
#60136 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Samo zastupnicki dom. Ne ide na potvrdu u DN.
-
A_A_AKCIJA
- Posts: 7959
- Joined: 16/11/2009 02:54
#60137 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Od pet ruku PZD, potrebne su tri za izglasavanje opozicionog člana.
- Styling
- Posts: 15028
- Joined: 08/10/2013 10:29
- Location: Izvan lokalnih dešavanja
#60138 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ne moze ici na DN, jer bi to znacilo totalnu blokadu izbora. Treba ici na prostu vecinu prisutnih.Vaya wrote: ↑21/11/2022 15:24Zar zaista sumnjas da ako bude indirektni model, a nece, jer Dodik je to davno odjeb'o, ali ako bi i bio, da ce Covic i kompanija dozvolit da nacin biranja predstavnika bude takav, a da ne bude izabran njihov covjek. Sto ce kraju znaciti, da ce morati biti potvrdjen u DN sa 2/3 ili nesto slicno tome...
-
Vaya
- Posts: 1161
- Joined: 17/06/2015 14:27
#60139 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
- dr_Evil
- Posts: 21804
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#60140 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Nista od toga, znam ja dobro ko je Novak(makar na forumu). Vise mi na neku stvar otislo sta napisa. Znam da je uzalud. Ko i sve ostalo sta pisem, svi imaju formirana misljenja, pa i ja. Nikad niko nije promijenio misljenje.Vaya wrote: ↑21/11/2022 15:41Molim te mi reci, jesi li ti stvarno ozbiljan ili si profesionalni troller level pro 1000, kada njemu postavljas/iznosis ovako/ovakvu pitanje/konstataciju?dr_Evil wrote: ↑21/11/2022 15:25
Shuknuli ste vi susjed sami sebi davno po svakom pitanju.
Jel to kazes da je sada 2:1 za BiH, a u suprotnim bi se ova dva sabrala pa bila 2:1 protiv BiH.
Malo vise raditi za BiH, a malo manje protiv iste pa nikoga nece zanimati jel Dragan u predsjednistvu ili nije. Ocekujes pruzenu ruku, a non stop drzavu blokiras od 93'.
Nekoga zanima da ga sukne Hrvatima, eto sanjamo vas. Covjek samo gleda da uradi nesto pozitivno za sebe i svoju zemlju.
BiH je nasa domovina, rece Dragan i zapali svijecu za HZHB.
Evo, osim Ive KOmsica u vezi SDA u petak kod Senada.
-
Vaya
- Posts: 1161
- Joined: 17/06/2015 14:27
#60141 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Kod "intelektualci" mijenjaju misljenje za sahan pilava, a ne sta drugo...dr_Evil wrote: ↑21/11/2022 15:46Nista od toga, znam ja dobro ko je Novak(makar na forumu). Vise mi na neku stvar otislo sta napisa. Znam da je uzalud. Ko i sve ostalo sta pisem, svi imaju formirana misljenja, pa i ja. Nikad niko nije promijenio misljenje.
Evo, osim Ive KOmsica u vezi SDA u petak kod Senada.
- Styling
- Posts: 15028
- Joined: 08/10/2013 10:29
- Location: Izvan lokalnih dešavanja
#60142 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ne trebam ti nista pojasnjavati. Izbor u ZD prostom vecinom prisutnih. Vjerovatno ce ubaciti i opciju da izabrani kandidat mora imati odredjeni broj glasova zastupnika iz "svog" naroda, zbog legitimnosti.
- dr_Evil
- Posts: 21804
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#60143 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Istina, jesu, mada samo budala ne mjenja, a treba pokazati svoju velicinu i reci pogrijesio sam. On je to uradio, ja nisam pa ostajem budala.
Ne znam koja je pozadina, necemo nikad saznati, prije 2 godine zamalo ne pokopase SDP zbog SDA. Mislim na one sta ih izbacise iz stranke.
- Styling
- Posts: 15028
- Joined: 08/10/2013 10:29
- Location: Izvan lokalnih dešavanja
#60144 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Last edited by Styling on 21/11/2022 15:56, edited 1 time in total.
-
Vaya
- Posts: 1161
- Joined: 17/06/2015 14:27
#60145 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
A treba ici, a ja sam mislio da ces ti meni ponuditi neko info konkretan koji stoji u nacrtu sporazuma izmedju Osmorke i HDZ-a, na ovu temu, a ne da kazes sta bi trebalo...draga moja, ja cu ti sada recibovdje milion racionalnih stvari koje bi trebalo...Ti kazes da bi potvrda u DN bila mehanizam da se opet blokira, pa jel to nesto novo za HDZ? Oni otvoreno blokirali FBiH prosle 4 godine i za kaznu dobiju prvi dio izmjena IZ (ali onaj sustinski dio) identicno onako kako oni hoce, sad ti meni reci, da ce sutra oni pristat na drugi dio izmjena izbornog zakon, i neka to bude indirektni model, takav da sutra SDP-u i DF-u prodje da opet izaberu nekog Komsica u Predsjednistvo?Styling wrote: ↑21/11/2022 15:44Ne moze ici na DN, jer bi to znacilo totalnu blokadu izbora. Treba ici na prostu vecinu prisutnih.Vaya wrote: ↑21/11/2022 15:24
Zar zaista sumnjas da ako bude indirektni model, a nece, jer Dodik je to davno odjeb'o, ali ako bi i bio, da ce Covic i kompanija dozvolit da nacin biranja predstavnika bude takav, a da ne bude izabran njihov covjek. Sto ce kraju znaciti, da ce morati biti potvrdjen u DN sa 2/3 ili nesto slicno tome...
- Styling
- Posts: 15028
- Joined: 08/10/2013 10:29
- Location: Izvan lokalnih dešavanja
#60146 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
kako ti mogu ponuditi neto iz nacrta kada niko osim odredjenog kruga ljudi nema pristup.Vaya wrote: ↑21/11/2022 15:56A treba ici, a ja sam mislio da ces ti meni ponuditi neko info konkretan koji stoji u nacrtu sporazuma izmedju Osmorke i HDZ-a, na ovu temu, a ne da kazes sta bi trebalo...draga moja, ja cu ti sada recibovdje milion racionalnih stvari koje bi trebalo...Ti kazes da bi potvrda u DN bila mehanizam da se opet blokira, pa jel to nesto novo za HDZ? Oni otvoreno blokirali FBiH prosle 4 godine i za kaznu dobiju prvi dio izmjena IZ (ali onaj sustinski dio) identicno onako kako oni hoce, sad ti meni reci, da ce sutra oni pristat na drugi dio izmjena izbornog zakon, i neka to bude indirektni model, takav da sutra SDP-u i DF-u prodje da opet izaberu nekog Komsica u Predsjednistvo?
Ja ti govorim o opciji koja je razmatrana jos prije Neuma, pa ponovo ponudjena u Neumu. Covic je pristao ali je bio problem Dodik.
Last edited by Styling on 21/11/2022 16:01, edited 1 time in total.
-
neon-x
- Posts: 848
- Joined: 18/07/2012 19:13
#60147 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Ovi nasi majmuni svi redom trebaju izolovati Dodika gdje god je moguce. Jedino Nasa Stranka otvoreno govori o tome. Je li moguce da oni stvarno uopce razmisljaju dati SNSD ponovo 4tog. Tog covjeka treba prekriziti gdje god se moze. Vlast na drzavnom treba formirati sa opozicijom iz RS a Covic moze s njim i u krevet ako zeli. Pa ce ostati i on bez dzavne vlasti. Nek blokira koliko hoce.A_A_AKCIJA wrote: ↑21/11/2022 15:44Od pet ruku PZD, potrebne su tri za izglasavanje opozicionog člana.
Dati 4tog SNSD-u je ponovo veleizdaja i ne mogu da vjerujem da javnost ne vrsi veci pritisak na stranke da se to ne dozvoli.
- dr_Evil
- Posts: 21804
- Joined: 01/07/2019 15:35
- Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!
#60148 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
neon-x wrote: ↑21/11/2022 15:57Ovi nasi majmuni svi redom trebaju izolovati Dodika gdje god je moguce. Jedino Nasa Stranka otvoreno govori o tome. Je li moguce da oni stvarno uopce razmisljaju dati SNSD ponovo 4tog. Tog covjeka treba prekriziti gdje god se moze. Vlast na drzavnom treba formirati sa opozicijom iz RS a Covic moze s njim i u krevet ako zeli. Pa ce ostati i on bez dzavne vlasti. Nek blokira koliko hoce.A_A_AKCIJA wrote: ↑21/11/2022 15:44
Od pet ruku PZD, potrebne su tri za izglasavanje opozicionog člana.
Dati 4tog SNSD-u je ponovo veleizdaja i ne mogu da vjerujem da javnost ne vrsi veci pritisak na stranke da se to ne dozvoli.
Kako Bakir rece, nije to izdaja, mi samo ne dodjemo na sjednicu kad treba nesto odluciti i eto ga. Spin opozicije.
A sada ozbiljno, slazem se s tobom. Bit ce interesantno vidjeti kako ce sve stranke, SDP, SDA i ko je vec u tom pokretu da se opravdaju. U idealnom svijetu se slazem s onim sta Mijatovic kaze, koja je wtf razlika izmedju SDS-a i SNDS-a.
Nikakva.
Takticki, vise sanse za prolaz mnogo toga ima kada su ruke iz RS podijeljena na ta dva bloka.
-
laik1981
- Posts: 14854
- Joined: 05/12/2012 13:04
#60149 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Pa dali su mu cetvrtog prosli put.. I sad bi da se pitaju samo oni koji su se pitali prosli put..neon-x wrote: ↑21/11/2022 15:57Ovi nasi majmuni svi redom trebaju izolovati Dodika gdje god je moguce. Jedino Nasa Stranka otvoreno govori o tome. Je li moguce da oni stvarno uopce razmisljaju dati SNSD ponovo 4tog. Tog covjeka treba prekriziti gdje god se moze. Vlast na drzavnom treba formirati sa opozicijom iz RS a Covic moze s njim i u krevet ako zeli. Pa ce ostati i on bez dzavne vlasti. Nek blokira koliko hoce.A_A_AKCIJA wrote: ↑21/11/2022 15:44
Od pet ruku PZD, potrebne su tri za izglasavanje opozicionog člana.
Dati 4tog SNSD-u je ponovo veleizdaja i ne mogu da vjerujem da javnost ne vrsi veci pritisak na stranke da se to ne dozvoli.
Glasali za Dusanku Majkic, a nisu za Mladena Ivanica
https://pressmediabih.com/vijesti/2020/ ... vo-i-kako/
Ovo je sjedilo u drzavnoj vlasti zahvaljujuci SDA

-
A_A_AKCIJA
- Posts: 7959
- Joined: 16/11/2009 02:54
#60150 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)
Dodika treba izolovati.
Samo, Dodik je Bakirova jedina šansa.
Mislim da je Bakir dogovorio: ja tebi četvrtu ruku, ti mene u Vijeće ministara.
E sad, tih pet zastupnika PZD nisu svi SDA. Ne moraju glasati po Bakirovoj želji.
DF već rekao kako će pratiti SDP.
Samo, Dodik je Bakirova jedina šansa.
Mislim da je Bakir dogovorio: ja tebi četvrtu ruku, ti mene u Vijeće ministara.
E sad, tih pet zastupnika PZD nisu svi SDA. Ne moraju glasati po Bakirovoj želji.
DF već rekao kako će pratiti SDP.
