Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Locked
A_A_AKCIJA
Posts: 7959
Joined: 16/11/2009 02:54

#60101 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by A_A_AKCIJA »

HD_2015 wrote: 21/11/2022 13:28
A_A_AKCIJA wrote: 21/11/2022 13:17

Kanton Sarajevo je bez SDA od 2018.
Grad Zenica, ne znam ni ja od kada.

I nisu se vratili na SDA.

Jer imaju rezultat, dovoljan da ostanu na vlasti i učvrste pozicije.

Upravo tako, rezultat je ključ svega i taj rezultat postoji.
Sve je to na krilima priče da se skine SDA. Tako je i mutavi Denis dobio 300k glasova. Ali neka, treba dati priliku. Da vidimo dokle će se stići.
Evo šta meni treba u KS, a mali dio je urađen:
- smanjenje zagađenja;
- poboljšanje gradskog prevoza;
- smanjenje broja automobila na ulicama;
- regulisanje izgradnje, a ne da se igrališta pretvaraju u parkinge i parcele za nove zgrade;
- regulisanje kafana - svako otvara baštu gdje hoće i pušta muziku kako hoće;
- zdravstvo i obrazovanje;
- itd...
I to je samo kantonalni nivo, da nivo BiH i FBiH sada ne nabrajam.

Od ovoga je urađeno da obnavljaju tramvajsku prugu i to je samo početak priče o gradskom prevozu.
Sve što si nabrojao stoji i treba uraditi. Zagađenje je najveći problem i teško će biti riješen na brzinu, pogotovo kada trenutno imaš globalnu energetsku krizu.

Ipak, ogroman posao je urađen. Ima na temi o Vladi KS.

Ono što je najvažnije, prvi put u istoriji države, oformila se programska koalicija koja je apsolutno transparentna kada je program u pitanju.
Sve su javno objavili i svako može pratiti da li ispunjavaju obećano ili ne.

U odnosu na SDA vladavinu, ovo je svjetlosna godina napretka.
DonieBrasco
Posts: 20110
Joined: 31/08/2016 16:09

#60102 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by DonieBrasco »

https://istraga.ba/pritisak-na-ustavni- ... avni-haos/

Kako je porazno ovo da je trojka, osmorka pristala da dobije mrvice vlasti koje im ostave HDZ i SNSD umjesto da cekaju odluku Ustavnog suda.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#60103 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

A_A_AKCIJA wrote: 21/11/2022 13:36
laik1981 wrote: 21/11/2022 13:27 Ebes ti to kad ti kinder jaja odlucuju sudbinu drzave..
Ovo je najslabija karika naše demokratije.

Džaba ti stotine hiljada, pardon, tisuća :mrgreen: glasova na svim nivoima, kada ti sve ovisi o dvoje-troje ljudi.

Sve se može blokirati sa donedavno 6 a sada 11 osoba u Domu naroda, konkretno Federacije.

Dobra stvar je to su po svemu sudeći umanjene ovlasti DN, pa ipak neće moći blokirati svaku sitnicu pod izgovorom vitalnog nacionalnog interesa.
Skrsis milione na izbore, a onda nam odlucuje bubanj :-) Haj ovo oko prelataca mogu nekako i svariti.. Politicari su teska korumpirana pogan i u razvijenijim drzavama, ali ove tombole su nebuloza nad nebulozma..
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#60104 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

DonieBrasco wrote: 21/11/2022 13:44 https://istraga.ba/pritisak-na-ustavni- ... avni-haos/

Kako je porazno ovo da je trojka, osmorka pristala da dobije mrvice vlasti koje im ostave HDZ i SNSD umjesto da cekaju odluku Ustavnog suda.
Zato sto se nisu postavili kao dio kolacije nego kao sredstvo u rukama HDZ i SNSD
seksi_ideje
Posts: 1261
Joined: 29/07/2022 15:43

#60105 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by seksi_ideje »

Zar istraga.ba nije Avdiceva? :lol: To je kao Faktor :lol:
noviforumas
Posts: 3187
Joined: 12/08/2016 22:28

#60106 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by noviforumas »

Javna tajna je da stranci vrse pritisak na USBiH i usput traze brzo formiranje vlasti, ne treba ti Avdo. Zapravo, nije bas ni javna tajna, nego ljudi poput Escobara bez uvijanja pritiscu USBiH.
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#60107 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

A_A_AKCIJA wrote: 21/11/2022 13:36
laik1981 wrote: 21/11/2022 13:27 Ebes ti to kad ti kinder jaja odlucuju sudbinu drzave..
Ovo je najslabija karika naše demokratije.

Džaba ti stotine hiljada, pardon, tisuća :mrgreen: glasova na svim nivoima, kada ti sve ovisi o dvoje-troje ljudi.

Sve se može blokirati sa donedavno 6 a sada 11 osoba u Domu naroda, konkretno Federacije.

Dobra stvar je to su po svemu sudeći umanjene ovlasti DN, pa ipak neće moći blokirati svaku sitnicu pod izgovorom vitalnog nacionalnog interesa.
Pa i u Americi sa onolikim kongresmenima i senatorima dovoljna je jedna osoba da neki zakon ne moze proci. Uvijek je do ljudskog faktora.
zabit_mehmedov
Posts: 204
Joined: 13/10/2022 00:26

#60108 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by zabit_mehmedov »

A_A_AKCIJA wrote: 21/11/2022 12:59 Izgleda, Hodžino što se samljelo u Tuzli, vraćeno uz reklamaciju.

SDA umjesto tri, šalje dva u Dom naroda, treći ipak u šeširu.
hihi rasulo i raspad sistema, zatrokirala hodzina vodenica
noviforumas
Posts: 3187
Joined: 12/08/2016 22:28

#60109 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by noviforumas »

Interesantne opaske Konakovica u interviewu za Vecernji:
Večernji list BiH: Je li točno da je "trojka" američki projekt?

Laska mi što im izgledamo kao NATO (smijeh)! Snažni, ozbiljni, ofenzivni. Katkad pomislim da iza nas stoji neka velika sila. Laska mi to i što BiH ima jasan trasiran put prema euroatlantskim integracijama. Mi i HDZ to vidimo kao prioritet. Tu Dodik i srpska strana prave probleme oko NATO-a. Zemlja je, dakle, trasirala put te, kada vam glavni igrač na tome putu gdje idete kaže da ste njegov igrač, to je veliko priznanje. Ne mogu reći da američka administracija favorizira "trojku", ali je svjesna da SDA ovu zemlju vuče u ponor. SAD je naš ključni partner. Učinit ćemo sve da ta priča traje.

Večernji list BiH: Hoće li biti teško naći zajednički jezik s HDZ-om i hrvatskim strankama u sljedeće četiri godine?

Neće biti jednostavno ni lako. Svi, međutim, znaju da mi iz NiP-a nikada nismo lagali ili postizali dogovore koje smo izigravali. Za mene je važno, po mom sudu, da nemamo problem u odnosima Hrvata i Bošnjaka, nego dvije stožerne stranke. Naša je namjera u vlasti jednako se odnositi prema svim dijelovima zemlje.

Večernji list BiH: Kažete da nisu narušeni odnosi Hrvata i Bošnjaka. Svejedno, hrvatski predstavnici, ali i RH, bojkotirali su inauguraciju Predsjedništva BiH zbog nametanja Željka Komšića?!

Nikada nisam dvojio u legalnost i legitimnost Željka Komšića u Predsjedništvu, ali sam u više navrata govorio da nije fer kršiti dogovore koji postoje od Daytona naovamo.Bez obzira na njihov stav oko tih procedura, Hrvati trebaju poštovati državu BiH i sve njezine simbole. Oni mogu imati stav o Komšiću, ali je pogreška ne doći u instituciju Predsjedništva BiH. Mi ćemo se truditi napraviti iskorak.

Večernji list BiH: Kako?

Razgovarali smo o toj vrućoj temi. Rješenje je neizravan izbor iz Parlamenta BiH, gdje svi mogu biti kandidati i biti birani. Pri tome treba samo spriječiti mogućnost blokada izbora krovnog tijela države kroz zakonodavnu proceduru.
Cijeli tekst: https://www.vecernji.ba/vijesti/izborna ... an-1635309
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#60110 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Spit_fire »

noviforumas wrote: 21/11/2022 14:38 Interesantne opaske Konakovica u interviewu za Vecernji:
Večernji list BiH: Je li točno da je "trojka" američki projekt?

Laska mi što im izgledamo kao NATO (smijeh)! Snažni, ozbiljni, ofenzivni. Katkad pomislim da iza nas stoji neka velika sila. Laska mi to i što BiH ima jasan trasiran put prema euroatlantskim integracijama. Mi i HDZ to vidimo kao prioritet. Tu Dodik i srpska strana prave probleme oko NATO-a. Zemlja je, dakle, trasirala put te, kada vam glavni igrač na tome putu gdje idete kaže da ste njegov igrač, to je veliko priznanje. Ne mogu reći da američka administracija favorizira "trojku", ali je svjesna da SDA ovu zemlju vuče u ponor. SAD je naš ključni partner. Učinit ćemo sve da ta priča traje.

Večernji list BiH: Hoće li biti teško naći zajednički jezik s HDZ-om i hrvatskim strankama u sljedeće četiri godine?

Neće biti jednostavno ni lako. Svi, međutim, znaju da mi iz NiP-a nikada nismo lagali ili postizali dogovore koje smo izigravali. Za mene je važno, po mom sudu, da nemamo problem u odnosima Hrvata i Bošnjaka, nego dvije stožerne stranke. Naša je namjera u vlasti jednako se odnositi prema svim dijelovima zemlje.

Večernji list BiH: Kažete da nisu narušeni odnosi Hrvata i Bošnjaka. Svejedno, hrvatski predstavnici, ali i RH, bojkotirali su inauguraciju Predsjedništva BiH zbog nametanja Željka Komšića?!

Nikada nisam dvojio u legalnost i legitimnost Željka Komšića u Predsjedništvu, ali sam u više navrata govorio da nije fer kršiti dogovore koji postoje od Daytona naovamo.Bez obzira na njihov stav oko tih procedura, Hrvati trebaju poštovati državu BiH i sve njezine simbole. Oni mogu imati stav o Komšiću, ali je pogreška ne doći u instituciju Predsjedništva BiH. Mi ćemo se truditi napraviti iskorak.

Večernji list BiH: Kako?

Razgovarali smo o toj vrućoj temi. Rješenje je neizravan izbor iz Parlamenta BiH, gdje svi mogu biti kandidati i biti birani. Pri tome treba samo spriječiti mogućnost blokada izbora krovnog tijela države kroz zakonodavnu proceduru.
Cijeli tekst: https://www.vecernji.ba/vijesti/izborna ... an-1635309
Rjesenje je dati im sto zele :lol:
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#60111 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Dr. Kuca »

Borba bosnjackih pickica ko ce ga dublje primiti od covica :izet: dino, kirbas, niksic?
Vaya
Posts: 1161
Joined: 17/06/2015 14:27

#60112 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Vaya »

Dr. Kuca wrote: 21/11/2022 14:43 Borba bosnjackih pickica ko ce ga dublje primiti od covica :izet: dino, kirbas, niksic?
U najkracim crtama...
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 10197
Joined: 31/03/2007 00:07

#60113 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Bosanski_kralj »

Kme, kme, kmeeee
noviforumas
Posts: 3187
Joined: 12/08/2016 22:28

#60114 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by noviforumas »

Pretpostavljam da su izmisljenje ove izjave. Ja mislim da je Mulahusic hakovao stranicu Vecernjeg lista. Ne vidim drugo objasnjenje. Uostalom, ko god se ne slaze s ovim sto Dino govori je SDA bot i voli Sebiju.
User avatar
Str0nz
Posts: 1270
Joined: 27/10/2021 00:45
Grijem se na: Hodza > marfi

#60115 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Str0nz »

Eh jbga, tek kad podze pozitivna prica da zahvata momentum ono srusi se kao kula od karata :cry:


Hasić: S BiH ne treba biti uz Trojku
https://politicki.ba/izbori/hasic-s-bih ... ojku/27178
Izetbegović, Komšić i Nikšić na sastanku u sarajevskoj kafani: Na stolu formiranje vlasti
https://www.klix.ba/vijesti/bih/izetbeg ... /221121070

Ne mogu vjerovati, Dritan Konakovic svakodnevno se nudi i ne bjezi od funkcije premijera i programa "relaksacije odnosa", onda ga neki ovako izdase :-?

Zaista nije fer :sad:
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#60116 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

Dzaba krecis :lol:
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#60117 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

Str0nz wrote: 21/11/2022 15:04
Izetbegović, Komšić i Nikšić na sastanku u sarajevskoj kafani: Na stolu formiranje vlasti
https://www.klix.ba/vijesti/bih/izetbeg ... /221121070

Ne mogu vjerovati, Dritan Konakovic svakodnevno se nudi i ne bjezi od funkcije premijera i programa "relaksacije odnosa", onda ga neki ovako izdase :-?

Zaista nije fer :sad:
Zapravo pojma nemamo o cemu su ova trojica pricala, i ti sada govoris da ce Niksic ostaviti Konakovica i otici sa Bakirom. Mogao bi ugasiti stranku komotno. Nemoj mi osmicinih metoda.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#60118 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

Obavijestili su Bakira da SNSD nece imati cetiri ruke, uprkos Bakirovim zeljama..
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#60119 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

noviforumas wrote: 21/11/2022 14:38 Interesantne opaske Konakovica u interviewu za Vecernji:



Cijeli tekst: https://www.vecernji.ba/vijesti/izborna ... an-1635309

Ne svidja mi se ova ideja izbora kroz parlament nimalo. Nije ovo prvi put da je na stolu. Ali evo svi se kunemo u aprilski paket, a on kaze:
– Umjesto tročlanog predsjedništva, BiH bi imala predsjednika i dva potpredsjednika koji bi bili birani u Parlamentu BiH
Samo jedan covjek jedan glas, ovo sve ostalo je igranje sa demokratijom. Negdje bi dobio negdje izgubio ali samo je to posteno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#60120 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

laik1981 wrote: 21/11/2022 15:08 Obavijestili su Bakira da SNSD nece imati cetiri ruke, uprkos Bakirovim zeljama..
Ne vjerujem, sve dok je Mijatovic tamo bit ce kako Dodo i Bakir zele.
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#60121 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

dr_Evil wrote: 21/11/2022 15:11
noviforumas wrote: 21/11/2022 14:38 Interesantne opaske Konakovica u interviewu za Vecernji:



Cijeli tekst: https://www.vecernji.ba/vijesti/izborna ... an-1635309

Ne svidja mi se ova ideja izbora kroz parlament nimalo. Nije ovo prvi put da je na stolu. Ali evo svi se kunemo u aprilski paket, a on kaze:
– Umjesto tročlanog predsjedništva, BiH bi imala predsjednika i dva potpredsjednika koji bi bili birani u Parlamentu BiH
Samo jedan covjek jedan glas, ovo sve ostalo je igranje sa demokratijom. Negdje bi dobio negdje izgubio ali samo je to posteno.
Njemacki predsjednik se bira indirektno u Bundestagu. Biraju ga delegati koji su dobili legitimnost glasaca, znaci tu nema nista sporno. Usput, njemacki predsjednik koji je izabran indirektno ima vece ovlasti nego nase Predsjednistvo koje je izbrano direktnim putem. Ne vidim nikakav problem da se ide sa indirektnim biranjem.
laik1981
Posts: 14854
Joined: 05/12/2012 13:04

#60122 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by laik1981 »

dr_Evil wrote: 21/11/2022 15:12
laik1981 wrote: 21/11/2022 15:08 Obavijestili su Bakira da SNSD nece imati cetiri ruke, uprkos Bakirovim zeljama..
Ne vjerujem, sve dok je Mijatovic tamo bit ce kako Dodo i Bakir zele.
Haj da vidimo.. Vrijeme prodavanja drzave je iza nas.. Vojinova ruka nije kljucna, taman da na svoju ruku pokusa nesto uraditi..
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#60123 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by Styling »

laik1981 wrote: 21/11/2022 15:15
dr_Evil wrote: 21/11/2022 15:12

Ne vjerujem, sve dok je Mijatovic tamo bit ce kako Dodo i Bakir zele.
Haj da vidimo.. Vrijeme prodavanja drzave je iza nas.. Vojinova ruka nije kljucna, taman da na svoju ruku pokusa nesto uraditi..
Vojin se kofrci i radi direktno za SDA i SNSD.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#60124 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

Styling wrote: 21/11/2022 15:14
Njemacki predsjednik se bira indirektno u Bundestagu. Biraju ga delegati koji su dobili legitimnost glasaca, znaci tu nema nista sporno. Usput, njemacki predsjednik koji je izabran indirektno ima vece ovlasti nego nase Predsjednistvo koje je izbrano direktnim putem. Ne vidim nikakav problem da se ide sa indirektnim biranjem.
Pa ne rekoh nista, samo reko da mi se ne svidja, ako imam mogucnost da biram(a nista se ne pitam) isao bih na direktni izbor. Predsjednika dozivljavam kao osobu koja svoj legitimitet vuce iz naroda, i treba da se bira direktno. Raznih sistema imamo u modernom drustvu, bilo koji sistem iz Europe da izaberemo dobar je.

Vise je komentar bio jedan covjek jedan glas, od vrha do dna drzave.
Last edited by dr_Evil on 21/11/2022 15:18, edited 1 time in total.
User avatar
dr_Evil
Posts: 21804
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Gdje je proslost neizvjesnija od buducnosti!

#60125 Re: Politicko desavanje u BiH (all inklusive)

Post by dr_Evil »

laik1981 wrote: 21/11/2022 15:15
dr_Evil wrote: 21/11/2022 15:12

Ne vjerujem, sve dok je Mijatovic tamo bit ce kako Dodo i Bakir zele.
Haj da vidimo.. Vrijeme prodavanja drzave je iza nas.. Vojinova ruka nije kljucna, taman da na svoju ruku pokusa nesto uraditi..
Nadam se da si upravu. Do sada me je iskustvo naucilo suprotno.
Locked