Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
PM72
Posts: 19933
Joined: 30/04/2012 16:54

#22301 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by PM72 »

kabal1337 wrote: 01/11/2022 21:00
abfahrt wrote: 01/11/2022 20:55 Pozdrav raja, ako može da napiše neko ko zna. Iskreno ja se ne razumijem, čuo sam da raja stavlja i neki plin u gume. Koliko to košta, te koje su prednosti i mane u odnosu na obični zrak. Hvala!
prednosti nikakve
Ima prednosti za vulkanizera... :lol:
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#22302 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

drug_profi wrote: 01/11/2022 20:56
Nekad smo gume vozii dok ne dobiju bubrege ili poptuno ocelave. Ljetne naravno. MS gume tada nisu postojale, a zimske su bile one robusne kao za traktora. To je malo ko kupovao. Uglavnom trayal, tigar, sava i vozi dok se auto ne pocne tresti.
Ljeto zima gume. Ali plasticne ljetne. Da vidis fristajla na cesti. Pa se neismo lupali, ali jest bilo zanimljivije voziti. Adrenalinski.
Pa jeste, nekad se i dihtung glave na Fici mijenjao na Bradini.
Vjerujem da je bilo veselo 😁
Bilo ja manje i auta i manje brzine svašta nešto.
Nemos brate danas zamisliti nekog van-a da se djira zimi bez zimskih jbga.
User avatar
Chile17
Posts: 423
Joined: 24/05/2013 22:43

#22303 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Chile17 »

Yokohama dot 19,nove.

Ili Sava dot 22, logicno isto nove.

Razlika 76KM, sta uzeti?

Pogon je na zadnje tockove.
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22304 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Svejedno je, jer koje god da uzmeš,..moraš vreću pijeska staviti u gepek.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22305 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote: 01/11/2022 20:56

Nekad smo gume vozii dok ne dobiju bubrege ili poptuno ocelave. Ljetne naravno. MS gume tada nisu postojale, a zimske su bile one robusne kao za traktora. To je malo ko kupovao. Uglavnom trayal, tigar, sava i vozi dok se auto ne pocne tresti.
Ljeto zima gume. Ali plasticne ljetne. Da vidis fristajla na cesti. Pa se neismo lupali, ali jest bilo zanimljivije voziti. Adrenalinski.
radijalke :-D
User avatar
Chile17
Posts: 423
Joined: 24/05/2013 22:43

#22306 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Chile17 »

konektovan wrote: 01/11/2022 21:28 Svejedno je, jer koje god da uzmeš,..moraš vreću pijeska staviti u gepek.
Nisam vala ni prošle 3 zime imao vreću pijeska, neću ni ove.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#22307 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Chile17 wrote: 01/11/2022 21:44
konektovan wrote: 01/11/2022 21:28 Svejedno je, jer koje god da uzmeš,..moraš vreću pijeska staviti u gepek.
Nisam vala ni prošle 3 zime imao vreću pijeska, neću ni ove.
Ja ivicnjak drzim u gepeku. Ovaj zuti.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#22308 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

Niste se sudarali jer prije nije bilo ovoliko auta niti su bili ovoliko veliki niti je svaki seljak imao vozacku

Takodjer prije su se djeca od 5 na dernecima slikala s cigarama truleksom se brisalo lice i djeca od 4 ostavljala sama kuci il ih se sa 7 istjera cijeli dan vani s koricom kruha i kljucem oko vrata

Civilizacija ide naprijed
Zimske gume su jedan od segmenata
HelaS
Posts: 12335
Joined: 22/09/2018 13:21

#22309 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HelaS »

drug_profi wrote: 01/11/2022 16:40 Pa zasto onda 1 oktobra niste zamijenili?
Pricamo o ljudima koji vole provest dan kod vulkanizera 2x godisnje.

Ja samo kazem da to moze da se uradi kad bude taman vakat.
Ko sto ce biti za par dana.
I u nekom lokalnom servisu bez dugo cekanja.
Obično zimske skidam sa auta u prvoj polovini marta. Jednom ih skinuo, i oko 1. aprila pao snijeg :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#22310 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Black swan wrote: 01/11/2022 21:52 Niste se sudarali jer prije nije bilo ovoliko auta niti su bili ovoliko veliki niti je svaki seljak imao vozacku

Takodjer prije su se djeca od 5 na dernecima slikala s cigarama truleksom se brisalo lice i djeca od 4 ostavljala sama kuci il ih se sa 7 istjera cijeli dan vani s koricom kruha i kljucem oko vrata

Civilizacija ide naprijed
Zimske gume su jedan od segmenata
Nesto mi se sve cini da je ona civlizacija bila Rimsko carstvo u odnosu na danasnju civlizaciju.
User avatar
mbenz
Posts: 1019
Joined: 18/06/2013 16:26

#22311 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mbenz »

kupljene gume Goodyear ug performance+ dot 3322 mislim da sam uzeo prave gume s obzirom da mi je zadnja vuca.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#22312 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

mbenz wrote: 02/11/2022 08:16 kupljene gume Goodyear ug performance+ dot 3322 mislim da sam uzeo prave gume s obzirom da mi je zadnja vuca.
Goodyear odavno nije imao losu gumu, bilo ljetna ili zimska, tako da nisi pogrijesio.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#22313 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by artur morgan »

Danas će biti toplo, ni slučajno stavljati zimske gume :D
User avatar
Ateista
Posts: 51660
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#22314 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

artur morgan wrote: 02/11/2022 08:40 Danas će biti toplo, ni slučajno stavljati zimske gume :D
Ja od septembra mijenjam gume svakih par dana, zavisno od prognoze, nekad i par puta dnevno ako su vece temperaturne oscilacije u pitanju.
Ujutru zna biti oko 6-7 stepeni pa vozim na zimskim a ljetni set vozim u gepeku, kad predje 12 stepeni prebacim na ljetne da se na njima vratim kuci i onda predvece vratim zimske, ako ne stignem onda ujutru poranim.
Ako vidim da ce ostati niza temperatura onda ostavim i preko dana zimske, tek u decembru ili januaru izvadim iz gepeka ljetni set i opet ga stavim u opticaj krajem februara ili pocetkom marta i opet mijenjam ako treba na dvevnoj bazi, zimski set izvadim tek krajem maja. Imam dupli set felgi pa mogu tako. :D :D
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#22315 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by artur morgan »

Ateista wrote: 02/11/2022 08:58
artur morgan wrote: 02/11/2022 08:40 Danas će biti toplo, ni slučajno stavljati zimske gume :D
Ja od septembra mijenjam gume svakih par dana, zavisno od prognoze, nekad i par puta dnevno ako su vece temperaturne oscilacije u pitanju.
Ujutru zna biti oko 6-7 stepeni pa vozim na zimskim a ljetni set vozim u gepeku, kad predje 12 stepeni prebacim na ljetne da se na njima vratim kuci i onda predvece vratim zimske, ako ne stignem onda ujutru poranim.
Ako vidim da ce ostati niza temperatura onda ostavim i preko dana zimske, tek u decembru ili januaru izvadim iz gepeka ljetni set i opet ga stavim u opticaj krajem februara ili pocetkom marta i opet mijenjam ako treba na dvevnoj bazi, zimski set izvadim tek krajem maja. Imam dupli set felgi pa mogu tako. :D :D
Jesi razmislio da nabaciš all season tires :D
User avatar
nagibSA
Posts: 1154
Joined: 19/10/2017 01:21

#22316 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nagibSA »

Ja prije 2 dana stavio zimske. Nisam uspio odvrnuti sarafe onim kljucem sto dodje uz auto kojeg sam iskrivio, i to nista bez poluge od metar. Na kraju sam navario komad jake duze cijevi na stari kljuc i ispravio ga. Kontam ako se iskrivi opet uzeti teleskopski sa ona dva nastavka. Pitam se kako zavrcu vulkanizeri pistoljem. Ja uopste ne stezem krkanski, samo pod rukom koliko moze, kao i za sve ostalo.

Svaki navoj sam prosao ureznicom malo, i posto sam imao 2 nova sarafa, zamjenio najlosije.

Medjutim na jednom mjestu mi se saraf vrti u mjestu. Navoj mi djeluje u redu, i na izgled, a i cim ureznica ide fino, kao i saraf sto bi trebao. Mrsko mi novi saraf sad da odvrcem pa da probavam.

Ima li gdje kod nas kupiti sarafa M12x1.25 navoj, konusna glava, nisam nailazio bas. Ova dva od prije sam narucio preko eBaya (Swag), narucio bih i sad ako nema ovde?

Necu visw nikad ici kod vulkanizera na montazu/demontazu. Ako treba nosicu samo na balansiranje.
Last edited by nagibSA on 02/11/2022 13:12, edited 1 time in total.
User avatar
mayab
Posts: 30835
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#22317 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

Prošle sam godine zimske nabacio tek početkom decembra, a skinuo u junu :mrgreen: , ganjao da to uradim sa redovnim servisom, pa se odužilo.
....i ove godine pratim vremenske prognoze, pa će zimske tek tada na auto, a dotle, juče sam stavio lance u gepek, da budem ispravan pred zakonom....
User avatar
Ateista
Posts: 51660
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#22318 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

artur morgan wrote: 02/11/2022 09:12
Ateista wrote: 02/11/2022 08:58

Ja od septembra mijenjam gume svakih par dana, zavisno od prognoze, nekad i par puta dnevno ako su vece temperaturne oscilacije u pitanju.
Ujutru zna biti oko 6-7 stepeni pa vozim na zimskim a ljetni set vozim u gepeku, kad predje 12 stepeni prebacim na ljetne da se na njima vratim kuci i onda predvece vratim zimske, ako ne stignem onda ujutru poranim.
Ako vidim da ce ostati niza temperatura onda ostavim i preko dana zimske, tek u decembru ili januaru izvadim iz gepeka ljetni set i opet ga stavim u opticaj krajem februara ili pocetkom marta i opet mijenjam ako treba na dvevnoj bazi, zimski set izvadim tek krajem maja. Imam dupli set felgi pa mogu tako. :D :D
Jesi razmislio da nabaciš all season tires :D
Ni slucajno, hocu da imam najbolje za date uslove, nista kompromisi. :D :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#22319 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Ja pored toga ljeti mijenjam ovako:
Kad je kiša tu su Uniroyal RainSport 5, a kad je suho onda Michelin Pilot Sport Cup 2
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#22320 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by artur morgan »

EFD22 wrote: 02/11/2022 13:42 Ja pored toga ljeti mijenjam ovako:
Kad je kiša tu su Uniroyal RainSport 5, a kad je suho onda Michelin Pilot Sport Cup 2
Kako si zadovoljan sa Miskom pilot sportom, kazu da nije losa guma :-D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#22321 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Ma zajebavam se. Vozio sam Continental ContiPeremiumContact 5.

Grip im je odličan, i po mokrom i po suhom. Ali im je trajnost katastrofalna. Meni budu samo jednu sezonu.

Pa sam se vratio ma GoodYear Eagle F1 Asymmetric 3 (imao ih na prošlom autu), isti ako ne i bolji grip, a traju duže tri puta.
User avatar
nitro_90
Posts: 1115
Joined: 28/09/2020 21:48
Location: Eau Rouge
Grijem se na: Dizel
Vozim: Na benzin

#22322 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nitro_90 »

EFD22 wrote: 02/11/2022 15:45 Ma zajebavam se. Vozio sam Continental ContiPeremiumContact 5.

Grip im je odličan, i po mokrom i po suhom. Ali im je trajnost katastrofalna. Meni budu samo jednu sezonu.

Pa sam se vratio ma GoodYear Eagle F1 Asymmetric 3 (imao ih na prošlom autu), isti ako ne i bolji grip, a traju duže tri puta.
Isto tako, u Premium Contact 5 su mi se bocnice potrosile za jednu sezonu.
User avatar
shalla
Posts: 9496
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#22323 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by shalla »

@Al'din imaš li kakvu ponudu za 175/70/14 (Opel Corsa)?
profatr
Posts: 508
Joined: 23/07/2016 07:01

#22324 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by profatr »

nitro_90 wrote: 02/11/2022 15:59
EFD22 wrote: 02/11/2022 15:45 Ma zajebavam se. Vozio sam Continental ContiPeremiumContact 5.

Grip im je odličan, i po mokrom i po suhom. Ali im je trajnost katastrofalna. Meni budu samo jednu sezonu.

Pa sam se vratio ma GoodYear Eagle F1 Asymmetric 3 (imao ih na prošlom autu), isti ako ne i bolji grip, a traju duže tri puta.
Isto tako, u Premium Contact 5 su mi se bocnice potrosile za jednu sezonu.
Ja sam cp5 imao 5 sezona u dimenziji 195 65 15 i bile su odlične.
brkox
Posts: 196
Joined: 16/08/2013 21:54

#22325 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by brkox »

Za 99KM po gumi 195/65/15 Nexen ili BestDrive ?
Post Reply