Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22276 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Ima onih koji malo više voze,...i ne voze samo po gradu.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#22277 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by EasyMan »

drug_profi wrote: 01/11/2022 10:10 Kupi u DM kremu sa kolagenom pa maži svaku noć. Ali mora biti noćna krema.
Skupa krema, jeVtinije gume kupit
User avatar
basicm
Posts: 11633
Joined: 16/01/2012 21:38

#22278 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by basicm »

Svake godine u ovom periodu se povecava broj nesreca na cesti, ne treba biti strucnjak da bi se zakljucilo da su gume krivac u vecini slucajeva.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#22279 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

Nepismen narod, to je to.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#22280 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Uglavnom, sredinom sljedece hefte se trmperature spustaju do nule pa je ovaj vikend mjera za zamjenu.
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#22281 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

Pa ja bolje se mrznut cekajuci, ili mrznut mjenjajuci sam nego par dana ranije
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#22282 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Pa kad volite ici u brendirane servise, onda cete cekat.
User avatar
Ateista
Posts: 51660
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#22283 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

VladaFBiH wrote: 01/11/2022 12:06
Ateista wrote: 01/11/2022 10:50 Fakat ne kontam ove sto lete oko prvog da mijenjaju gume a vidi vremena... :-)
Lance u gepek i zavrseno, a zimske gume kad dodje stvarno vrijeme za njih.
pa gori su oni što dođu da mijenjaju kada prvi snijeg padne a usput *ebu sve na cesti jer ne mogu da mrdnu sa ljetnim poderanim gumama :D :D :D :D
Tome sluzi vremenska prognoza. :D
Iako moram priznati da sam se jednom doveo u tu situaciju da se spustam niz dzidzikovac na ljetnim gumama po snijegu i klizim 5 na sat ko budala. :D
User avatar
Ateista
Posts: 51660
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#22284 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

konektovan wrote: 01/11/2022 12:24 Ima onih koji malo više voze,...i ne voze samo po gradu.
Ok, ima izuzetaka kad nekom stvarno trebaju zimske gume i pocetkom novembra, ali ne toliko koliko vecina navali kod vulkanizera.
artur morgan
Posts: 3705
Joined: 30/04/2020 19:47

#22285 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by artur morgan »

kabal1337 wrote: 01/11/2022 14:22 Pa ja bolje se mrznut cekajuci, ili mrznut mjenjajuci sam nego par dana ranije
:thumbup:

Ljepše je vala mijenjati kada je toplo.
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#22286 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Pa ima li kakve sredine izmedju toplo i hladno?
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#22287 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

Godišnje doba kad se temperature promjene u toku dana od +15 do 1 stepena u toku 24 sata. Večeras ništa a sutra ujutro snijeg. Moze ga najaviti i za dva dana i trebaš se onda ganjati po servisima za izmjenu i gubiti živce. Sem tog ujutro i navečer je dobra razlika u temperaturama od dana plus jaka rosa. Neće gumama ništa biti što će se par dana voziti na nesto većim temperaturama. Ovakvih temperatura imamo i u trećem mjesecu pa se opet vozi na zimskim.
Mada na kraju krajeva svako za sebe.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#22288 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

Optimist wrote: 01/11/2022 11:01
Ateista wrote: 01/11/2022 10:50 Fakat ne kontam ove sto lete oko prvog da mijenjaju gume a vidi vremena... :-)
Lance u gepek i zavrseno, a zimske gume kad dodje stvarno vrijeme za njih.
To su isti oni gdje na ogranicenju 60 uspore na 40, da ih radar ne uslika. Za svaki slucaj.
Da plus minus 20
Znam tu logiki
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#22289 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Pa zasto onda 1 oktobra niste zamijenili?
Pricamo o ljudima koji vole provest dan kod vulkanizera 2x godisnje.

Ja samo kazem da to moze da se uradi kad bude taman vakat.
Ko sto ce biti za par dana.
I u nekom lokalnom servisu bez dugo cekanja.
User avatar
Ateista
Posts: 51660
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#22290 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 01/11/2022 16:40 Pa zasto onda 1 oktobra niste zamijenili?
Pricamo o ljudima koji vole provest dan kod vulkanizera 2x godisnje.

Ja samo kazem da to moze da se uradi kad bude taman vakat.
Ko sto ce biti za par dana.
I u nekom lokalnom servisu bez dugo cekanja.
:thumbup:
Tako je, s tim sto ja nikad nisam stajao i cekao, ostavim auto i pokupim ga kad zavrsim, isto tako mehanicaru odvezem prije posla i pokupim kad zavrsim, ne pada mi na pamet stajati mu iznad glave i cekati.
User avatar
Ateista
Posts: 51660
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#22291 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

Warashii wrote: 01/11/2022 15:55 Godišnje doba kad se temperature promjene u toku dana od +15 do 1 stepena u toku 24 sata. Večeras ništa a sutra ujutro snijeg. Moze ga najaviti i za dva dana i trebaš se onda ganjati po servisima za izmjenu i gubiti živce. Sem tog ujutro i navečer je dobra razlika u temperaturama od dana plus jaka rosa. Neće gumama ništa biti što će se par dana voziti na nesto većim temperaturama. Ovakvih temperatura imamo i u trećem mjesecu pa se opet vozi na zimskim.
Mada na kraju krajeva svako za sebe.
Ko zivi u brdima razumijem, ko vozi po ravnom nece nista biti i da padne malo snijega, u ova doba se taj snijeg ne moze zadrzati u gradu i napraviti problem, isto tako ni temp oko nule nisu strasne, samo treba prilagoditi voznju uslovima.
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#22292 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

Ateista wrote: 01/11/2022 19:40 Ko zivi u brdima razumijem, ko vozi po ravnom nece nista biti i da padne malo snijega, u ova doba se taj snijeg ne moze zadrzati u gradu i napraviti problem, isto tako ni temp oko nule nisu strasne, samo treba prilagoditi voznju uslovima.
Zimske gume nisu obaveza ni zimi tako da svakom na njegova odluka.
Hoću samo reci ko mijenja setove guma da nije strasno ni ako ih zamjeni ovih dana.
Konkretno ja znam da bi radije parkirao auto zimi nego isto vozio isto na ljetnim u tom periodu.
Mada imali smo havarije i skoro pa kolaps prvih par dana kada padne snijeg nekih 20cm. Kada padne kiša dobar dio vozača se ponaša k'o Esmeralda za volanom a kamo li snijeg. Opet klima se mijenja, ko vise zna kad ce da padne i koliko da ostane i koliko će da ugrije i kada.
User avatar
Ateista
Posts: 51660
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#22293 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

Warashii wrote: 01/11/2022 20:03
Ateista wrote: 01/11/2022 19:40 Ko zivi u brdima razumijem, ko vozi po ravnom nece nista biti i da padne malo snijega, u ova doba se taj snijeg ne moze zadrzati u gradu i napraviti problem, isto tako ni temp oko nule nisu strasne, samo treba prilagoditi voznju uslovima.
Zimske gume nisu obaveza ni zimi tako da svakom na njegova odluka.
Hoću samo reci ko mijenja setove guma da nije strasno ni ako ih zamjeni ovih dana.
Konkretno ja znam da bi radije parkirao auto zimi nego isto vozio isto na ljetnim u tom periodu.
Mada imali smo havarije i skoro pa kolaps prvih par dana kada padne snijeg nekih 20cm. Kada padne kiša dobar dio vozača se ponaša k'o Esmeralda za volanom a kamo li snijeg. Opet klima se mijenja, ko vise zna kad ce da padne i koliko da ostane i koliko će da ugrije i kada.
Naravno da nije strasno, samo hocu da kazem da nije strasno ni sacekati jos malo, sto kazes svakom njegova odluka.
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#22294 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

hahaha j filozofija se razvila oko zamjene guma :lol:
abfahrt
Posts: 88
Joined: 29/01/2022 20:49

#22295 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by abfahrt »

Pozdrav raja, ako može da napiše neko ko zna. Iskreno ja se ne razumijem, čuo sam da raja stavlja i neki plin u gume. Koliko to košta, te koje su prednosti i mane u odnosu na obični zrak. Hvala!
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#22296 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Warashii wrote: 01/11/2022 20:03
Ateista wrote: 01/11/2022 19:40 Ko zivi u brdima razumijem, ko vozi po ravnom nece nista biti i da padne malo snijega, u ova doba se taj snijeg ne moze zadrzati u gradu i napraviti problem, isto tako ni temp oko nule nisu strasne, samo treba prilagoditi voznju uslovima.
Zimske gume nisu obaveza ni zimi tako da svakom na njegova odluka.
Hoću samo reci ko mijenja setove guma da nije strasno ni ako ih zamjeni ovih dana.
Konkretno ja znam da bi radije parkirao auto zimi nego isto vozio isto na ljetnim u tom periodu.
Mada imali smo havarije i skoro pa kolaps prvih par dana kada padne snijeg nekih 20cm. Kada padne kiša dobar dio vozača se ponaša k'o Esmeralda za volanom a kamo li snijeg. Opet klima se mijenja, ko vise zna kad ce da padne i koliko da ostane i koliko će da ugrije i kada.
Nekad smo gume vozii dok ne dobiju bubrege ili poptuno ocelave. Ljetne naravno. MS gume tada nisu postojale, a zimske su bile one robusne kao za traktora. To je malo ko kupovao. Uglavnom trayal, tigar, sava i vozi dok se auto ne pocne tresti.
Ljeto zima gume. Ali plasticne ljetne. Da vidis fristajla na cesti. Pa se neismo lupali, ali jest bilo zanimljivije voziti. Adrenalinski.
User avatar
kabal1337
Posts: 13443
Joined: 11/02/2012 21:08

#22297 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kabal1337 »

abfahrt wrote: 01/11/2022 20:55 Pozdrav raja, ako može da napiše neko ko zna. Iskreno ja se ne razumijem, čuo sam da raja stavlja i neki plin u gume. Koliko to košta, te koje su prednosti i mane u odnosu na obični zrak. Hvala!
prednosti nikakve
User avatar
konektovan
Posts: 51386
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#22298 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

abfahrt wrote: 01/11/2022 20:55 Pozdrav raja, ako može da napiše neko ko zna. Iskreno ja se ne razumijem, čuo sam da raja stavlja i neki plin u gume. Koliko to košta, te koje su prednosti i mane u odnosu na obični zrak. Hvala!
Azot
Duze drzi optimslni pritisak u gumama,..
User avatar
drug_profi
Posts: 65402
Joined: 16/07/2012 16:00

#22299 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

abfahrt wrote: 01/11/2022 20:55 Pozdrav raja, ako može da napiše neko ko zna. Iskreno ja se ne razumijem, čuo sam da raja stavlja i neki plin u gume. Koliko to košta, te koje su prednosti i mane u odnosu na obični zrak. Hvala!
Zimski zrak. Dođe u bocama iz Sibira. Sad mislim da nece moci radi ovih sankcija, ali mozda jos ima kod vulkanizera od lani. Samo nemoj da te zjbu pa ti uvale turski zimski koji nista ne valja.


Inace, zjbavam te.

Ubacuje se azot umjesto zraka, ali ti je to bogami besmisleno. Jer je i zrak - 79% azot. Navodno pritisak u gumama manje oscilira između hladne i ugrijane gume, ali ja ne vidim potrebu da ti guma u samom startu ima npr. 2,2 bar, i nakon 5 minuta voznje isto.
Ovako ces imati na hladnom startu 2,2 a poslije 5 minuta voznje ce se zagrijati do pritiska 2,4 i tu ce ostati.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39550
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22300 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

ja sam i zimske i ljetne napunio butanom,da imam ako putin zavrne .
Post Reply