Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39551
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#22251 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bitanga_sa_otesa »

prebaci ih nazad :lol:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 17649
Joined: 10/03/2022 22:16

#22252 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ZoomZoomKiwi »

mayab wrote: 30/10/2022 06:43
Obavezna zimska oprema u BiH
Posjedovanje obavezne zimske opreme bez obzira na vremenske uslove obavezno je u periodu od 01. novembra tekuće do 01. aprila naredne godine za sva motorna vozila izuzev svih motocikala (L kategorija) i traktora (T i C kategorije).

Zimska oprema podrazumijeva:
a. pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na svim točkovima vozila ili

b. pneumatike za zimsku upotrebu (MS, M+S, M&S, Snow Winter i dr.) na pogonskim točkovima i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka ili

c. pneumatike za lјetnu upotrebu na svim točkovima s najmanjom dubinom profila od 4 mm i lance za snijeg, odnosno druge uređaje za povećanje trakcije pripravne za postavlјanje na najmanje dva pogonska točka.


Izuzetno van perioda iz stava (1) ovog člana, na dijelu ceste, kada na kolovozu vladaju zimski uvjeti, mogu se na točkove postaviti lanci za snijeg, odnosno drugi uređaji za povećanje trakcije.

Pneumatici na vozilima moraju odgovarati dimenzijama što ih je prijavio proizvođač, ovisno o najvećoj dopuštenoj brzini kretanja vozila i najvećem dopuštenom opterećenju osovina na kojima su pneumatici postavlјeni, te na istoj osovini vozila moraju biti jednaki po dimenzijama, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti, konstrukciji, marki, proizvođaču i tipu.
Bitno je napomenuti i to da ovaj znak (Član 30. Pravilnika o saobraćajnim znakovima i ………)
Image

Ne znači da se moraju imati lanci, nego da je obavezna zimska oprema, a ona je definisana gore citiranim pravilnikom.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22253 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

bitanga_sa_otesa wrote: 30/10/2022 17:59 prebaci ih nazad :lol:
da ga na kisi/snijegu baci u prvoj krivini :D
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#22254 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by EasyMan »

bitanga_sa_otesa wrote: 30/10/2022 17:59 prebaci ih nazad :lol:
Mislio sam ih prodati nekome na OLX-u :-D
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#22255 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by EasyMan »

Evolution_IV wrote: 30/10/2022 18:37
bitanga_sa_otesa wrote: 30/10/2022 17:59 prebaci ih nazad :lol:
da ga na kisi/snijegu baci u prvoj krivini :D
Joj kad kupim kakav sepet sa 15-kama pa cu i ja kontinantalke vozati :D
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#22256 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by EasyMan »

Brz zezanja, znaci komadi sara pokidani. Sramota me kod Aldina otici, ono ko kad odes po nove patike u starim poderanim :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22257 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

EasyMan wrote: 30/10/2022 18:39
Evolution_IV wrote: 30/10/2022 18:37

da ga na kisi/snijegu baci u prvoj krivini :D
Joj kad kupim kakav sepet sa 15-kama pa cu i ja kontinantalke vozati :D
balonke su pobjeda :lol:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#22258 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Leon16v »

Na ekupi akcija Visa kartice. 195 65 15 Conti izađe 118km po komadu
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22259 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

:thumbup:
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#22260 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by holowey »

Leon16v wrote: 30/10/2022 18:59 Na ekupi akcija Visa kartice. 195 65 15 Conti izađe 118km po komadu
u dimenziji koja meni treba nema akcije...ustvari ima, za gume iz 2019. ali nije na visa karticu nego bilo koje placanje...
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#22261 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Leon16v »

Prije 4 dana u majagume Continental 205 55 16 bio 175 km, danas 185 :mrgreen:
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#22262 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Al'din »

Leon16v wrote: 31/10/2022 20:23 Prije 4 dana u majagume Continental 205 55 16 bio 175 km, danas 185 :mrgreen:
Nexen 136 :mrgreen:
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#22263 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Al'din »

EasyMan wrote: 30/10/2022 18:40 Brz zezanja, znaci komadi sara pokidani. Sramota me kod Aldina otici, ono ko kad odes po nove patike u starim poderanim :lol:
Sara tek pocela da raste :mrgreen:
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#22264 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by EasyMan »

Al'din wrote: 31/10/2022 23:34
EasyMan wrote: 30/10/2022 18:40 Brz zezanja, znaci komadi sara pokidani. Sramota me kod Aldina otici, ono ko kad odes po nove patike u starim poderanim :lol:
Sara tek pocela da raste :mrgreen:
Kontam nece li se sara regenerirati :lol:
User avatar
drug_profi
Posts: 65405
Joined: 16/07/2012 16:00

#22265 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Kupi u DM kremu sa kolagenom pa maži svaku noć. Ali mora biti noćna krema.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83399
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22266 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by _BataZiv_0809 »

U MaGbelu haos
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22267 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

Budale
User avatar
Ateista
Posts: 51662
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#22268 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

Fakat ne kontam ove sto lete oko prvog da mijenjaju gume a vidi vremena... :-)
Lance u gepek i zavrseno, a zimske gume kad dodje stvarno vrijeme za njih.
User avatar
Evolution_IV
Posts: 20832
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti
Vozim: 3 Leša

#22269 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Evolution_IV »

Strah od kazne je golem :D
User avatar
Optimist
Posts: 15519
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#22270 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Ateista wrote: 01/11/2022 10:50 Fakat ne kontam ove sto lete oko prvog da mijenjaju gume a vidi vremena... :-)
Lance u gepek i zavrseno, a zimske gume kad dodje stvarno vrijeme za njih.
To su isti oni gdje na ogranicenju 60 uspore na 40, da ih radar ne uslika. Za svaki slucaj.
User avatar
Ateista
Posts: 51662
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#22271 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ateista »

A i kad vidim one reklame sa ekupi u stilu - pozuri, zakonski je obavezno imati zimske gume, kupi ih na vrijeme i slicno, lazu i plase ljude bezveze.
Al'din
Posts: 1649
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/D8HtdgLyMDYMm8x5A
Contact:

#22272 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Al'din »

Ateista wrote: 01/11/2022 11:24 A i kad vidim one reklame sa ekupi u stilu - pozuri, zakonski je obavezno imati zimske gume, kupi ih na vrijeme i slicno, lazu i plase ljude bezveze.
:thumbup:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#22273 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by VladaFBiH »

Ateista wrote: 01/11/2022 10:50 Fakat ne kontam ove sto lete oko prvog da mijenjaju gume a vidi vremena... :-)
Lance u gepek i zavrseno, a zimske gume kad dodje stvarno vrijeme za njih.
pa gori su oni što dođu da mijenjaju kada prvi snijeg padne a usput *ebu sve na cesti jer ne mogu da mrdnu sa ljetnim poderanim gumama :D :D :D :D
User avatar
drug_profi
Posts: 65405
Joined: 16/07/2012 16:00

#22274 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Postoji servis koji se zove vremenska prognoza. Cak 10 dana unaprijed, vrlo pouzdano.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6599
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#22275 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by VladaFBiH »

drug_profi wrote: 01/11/2022 12:11 Postoji servis koji se zove vremenska prognoza. Cak 10 dana unaprijed, vrlo pouzdano.
daaaa ali ima ih koji još nisu savladali tu lekciju i svake godine ista s*anja budu zbog "pametnjakovića" koji ne vjeruju dok ne vide svojim očima
Post Reply