Ima prednosti za vulkanizera...
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
PM72
- Posts: 19933
- Joined: 30/04/2012 16:54
#22301 Re: Dolazi zima - zimske gume
- Warashii
- Posts: 4282
- Joined: 13/09/2011 12:55
#22302 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa jeste, nekad se i dihtung glave na Fici mijenjao na Bradini.drug_profi wrote: ↑01/11/2022 20:56
Nekad smo gume vozii dok ne dobiju bubrege ili poptuno ocelave. Ljetne naravno. MS gume tada nisu postojale, a zimske su bile one robusne kao za traktora. To je malo ko kupovao. Uglavnom trayal, tigar, sava i vozi dok se auto ne pocne tresti.
Ljeto zima gume. Ali plasticne ljetne. Da vidis fristajla na cesti. Pa se neismo lupali, ali jest bilo zanimljivije voziti. Adrenalinski.
Vjerujem da je bilo veselo
Bilo ja manje i auta i manje brzine svašta nešto.
Nemos brate danas zamisliti nekog van-a da se djira zimi bez zimskih jbga.
- Chile17
- Posts: 423
- Joined: 24/05/2013 22:43
#22303 Re: Dolazi zima - zimske gume
Yokohama dot 19,nove.
Ili Sava dot 22, logicno isto nove.
Razlika 76KM, sta uzeti?
Pogon je na zadnje tockove.
Ili Sava dot 22, logicno isto nove.
Razlika 76KM, sta uzeti?
Pogon je na zadnje tockove.
- konektovan
- Posts: 51387
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#22304 Re: Dolazi zima - zimske gume
Svejedno je, jer koje god da uzmeš,..moraš vreću pijeska staviti u gepek.
- bitanga_sa_otesa
- Posts: 39551
- Joined: 27/03/2014 09:56
- Location: štavanj
- Grijem se na: drva
- Vozim: pezejca
- Horoskop: ne vjerujem
- Contact:
#22305 Re: Dolazi zima - zimske gume
radijalkedrug_profi wrote: ↑01/11/2022 20:56
Nekad smo gume vozii dok ne dobiju bubrege ili poptuno ocelave. Ljetne naravno. MS gume tada nisu postojale, a zimske su bile one robusne kao za traktora. To je malo ko kupovao. Uglavnom trayal, tigar, sava i vozi dok se auto ne pocne tresti.
Ljeto zima gume. Ali plasticne ljetne. Da vidis fristajla na cesti. Pa se neismo lupali, ali jest bilo zanimljivije voziti. Adrenalinski.
- Chile17
- Posts: 423
- Joined: 24/05/2013 22:43
#22306 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nisam vala ni prošle 3 zime imao vreću pijeska, neću ni ove.konektovan wrote: ↑01/11/2022 21:28 Svejedno je, jer koje god da uzmeš,..moraš vreću pijeska staviti u gepek.
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#22307 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja ivicnjak drzim u gepeku. Ovaj zuti.Chile17 wrote: ↑01/11/2022 21:44Nisam vala ni prošle 3 zime imao vreću pijeska, neću ni ove.konektovan wrote: ↑01/11/2022 21:28 Svejedno je, jer koje god da uzmeš,..moraš vreću pijeska staviti u gepek.
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#22308 Re: Dolazi zima - zimske gume
Niste se sudarali jer prije nije bilo ovoliko auta niti su bili ovoliko veliki niti je svaki seljak imao vozacku
Takodjer prije su se djeca od 5 na dernecima slikala s cigarama truleksom se brisalo lice i djeca od 4 ostavljala sama kuci il ih se sa 7 istjera cijeli dan vani s koricom kruha i kljucem oko vrata
Civilizacija ide naprijed
Zimske gume su jedan od segmenata
Takodjer prije su se djeca od 5 na dernecima slikala s cigarama truleksom se brisalo lice i djeca od 4 ostavljala sama kuci il ih se sa 7 istjera cijeli dan vani s koricom kruha i kljucem oko vrata
Civilizacija ide naprijed
Zimske gume su jedan od segmenata
-
HelaS
- Posts: 12335
- Joined: 22/09/2018 13:21
#22309 Re: Dolazi zima - zimske gume
Obično zimske skidam sa auta u prvoj polovini marta. Jednom ih skinuo, i oko 1. aprila pao snijegdrug_profi wrote: ↑01/11/2022 16:40 Pa zasto onda 1 oktobra niste zamijenili?
Pricamo o ljudima koji vole provest dan kod vulkanizera 2x godisnje.
Ja samo kazem da to moze da se uradi kad bude taman vakat.
Ko sto ce biti za par dana.
I u nekom lokalnom servisu bez dugo cekanja.
- drug_profi
- Posts: 65404
- Joined: 16/07/2012 16:00
#22310 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nesto mi se sve cini da je ona civlizacija bila Rimsko carstvo u odnosu na danasnju civlizaciju.Black swan wrote: ↑01/11/2022 21:52 Niste se sudarali jer prije nije bilo ovoliko auta niti su bili ovoliko veliki niti je svaki seljak imao vozacku
Takodjer prije su se djeca od 5 na dernecima slikala s cigarama truleksom se brisalo lice i djeca od 4 ostavljala sama kuci il ih se sa 7 istjera cijeli dan vani s koricom kruha i kljucem oko vrata
Civilizacija ide naprijed
Zimske gume su jedan od segmenata
- mbenz
- Posts: 1019
- Joined: 18/06/2013 16:26
#22311 Re: Dolazi zima - zimske gume
kupljene gume Goodyear ug performance+ dot 3322 mislim da sam uzeo prave gume s obzirom da mi je zadnja vuca.
- nitro_90
- Posts: 1115
- Joined: 28/09/2020 21:48
- Location: Eau Rouge
- Grijem se na: Dizel
- Vozim: Na benzin
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#22313 Re: Dolazi zima - zimske gume
Danas će biti toplo, ni slučajno stavljati zimske gume 
- Ateista
- Posts: 51661
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#22314 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja od septembra mijenjam gume svakih par dana, zavisno od prognoze, nekad i par puta dnevno ako su vece temperaturne oscilacije u pitanju.
Ujutru zna biti oko 6-7 stepeni pa vozim na zimskim a ljetni set vozim u gepeku, kad predje 12 stepeni prebacim na ljetne da se na njima vratim kuci i onda predvece vratim zimske, ako ne stignem onda ujutru poranim.
Ako vidim da ce ostati niza temperatura onda ostavim i preko dana zimske, tek u decembru ili januaru izvadim iz gepeka ljetni set i opet ga stavim u opticaj krajem februara ili pocetkom marta i opet mijenjam ako treba na dvevnoj bazi, zimski set izvadim tek krajem maja. Imam dupli set felgi pa mogu tako.
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
#22315 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jesi razmislio da nabaciš all season tiresAteista wrote: ↑02/11/2022 08:58Ja od septembra mijenjam gume svakih par dana, zavisno od prognoze, nekad i par puta dnevno ako su vece temperaturne oscilacije u pitanju.
Ujutru zna biti oko 6-7 stepeni pa vozim na zimskim a ljetni set vozim u gepeku, kad predje 12 stepeni prebacim na ljetne da se na njima vratim kuci i onda predvece vratim zimske, ako ne stignem onda ujutru poranim.
Ako vidim da ce ostati niza temperatura onda ostavim i preko dana zimske, tek u decembru ili januaru izvadim iz gepeka ljetni set i opet ga stavim u opticaj krajem februara ili pocetkom marta i opet mijenjam ako treba na dvevnoj bazi, zimski set izvadim tek krajem maja. Imam dupli set felgi pa mogu tako.![]()
![]()
- nagibSA
- Posts: 1154
- Joined: 19/10/2017 01:21
#22316 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja prije 2 dana stavio zimske. Nisam uspio odvrnuti sarafe onim kljucem sto dodje uz auto kojeg sam iskrivio, i to nista bez poluge od metar. Na kraju sam navario komad jake duze cijevi na stari kljuc i ispravio ga. Kontam ako se iskrivi opet uzeti teleskopski sa ona dva nastavka. Pitam se kako zavrcu vulkanizeri pistoljem. Ja uopste ne stezem krkanski, samo pod rukom koliko moze, kao i za sve ostalo.
Svaki navoj sam prosao ureznicom malo, i posto sam imao 2 nova sarafa, zamjenio najlosije.
Medjutim na jednom mjestu mi se saraf vrti u mjestu. Navoj mi djeluje u redu, i na izgled, a i cim ureznica ide fino, kao i saraf sto bi trebao. Mrsko mi novi saraf sad da odvrcem pa da probavam.
Ima li gdje kod nas kupiti sarafa M12x1.25 navoj, konusna glava, nisam nailazio bas. Ova dva od prije sam narucio preko eBaya (Swag), narucio bih i sad ako nema ovde?
Necu visw nikad ici kod vulkanizera na montazu/demontazu. Ako treba nosicu samo na balansiranje.
Svaki navoj sam prosao ureznicom malo, i posto sam imao 2 nova sarafa, zamjenio najlosije.
Medjutim na jednom mjestu mi se saraf vrti u mjestu. Navoj mi djeluje u redu, i na izgled, a i cim ureznica ide fino, kao i saraf sto bi trebao. Mrsko mi novi saraf sad da odvrcem pa da probavam.
Ima li gdje kod nas kupiti sarafa M12x1.25 navoj, konusna glava, nisam nailazio bas. Ova dva od prije sam narucio preko eBaya (Swag), narucio bih i sad ako nema ovde?
Necu visw nikad ici kod vulkanizera na montazu/demontazu. Ako treba nosicu samo na balansiranje.
Last edited by nagibSA on 02/11/2022 13:12, edited 1 time in total.
- mayab
- Posts: 30835
- Joined: 06/03/2008 13:00
- Location: SARAJEVO
#22317 Re: Dolazi zima - zimske gume
Prošle sam godine zimske nabacio tek početkom decembra, a skinuo u junu
, ganjao da to uradim sa redovnim servisom, pa se odužilo.
....i ove godine pratim vremenske prognoze, pa će zimske tek tada na auto, a dotle, juče sam stavio lance u gepek, da budem ispravan pred zakonom....
....i ove godine pratim vremenske prognoze, pa će zimske tek tada na auto, a dotle, juče sam stavio lance u gepek, da budem ispravan pred zakonom....
- Ateista
- Posts: 51661
- Joined: 18/01/2009 00:29
- Location: rajvosa-x.com
#22318 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ni slucajno, hocu da imam najbolje za date uslove, nista kompromisi.artur morgan wrote: ↑02/11/2022 09:12Jesi razmislio da nabaciš all season tiresAteista wrote: ↑02/11/2022 08:58
Ja od septembra mijenjam gume svakih par dana, zavisno od prognoze, nekad i par puta dnevno ako su vece temperaturne oscilacije u pitanju.
Ujutru zna biti oko 6-7 stepeni pa vozim na zimskim a ljetni set vozim u gepeku, kad predje 12 stepeni prebacim na ljetne da se na njima vratim kuci i onda predvece vratim zimske, ako ne stignem onda ujutru poranim.
Ako vidim da ce ostati niza temperatura onda ostavim i preko dana zimske, tek u decembru ili januaru izvadim iz gepeka ljetni set i opet ga stavim u opticaj krajem februara ili pocetkom marta i opet mijenjam ako treba na dvevnoj bazi, zimski set izvadim tek krajem maja. Imam dupli set felgi pa mogu tako.![]()
![]()
![]()
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#22319 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja pored toga ljeti mijenjam ovako:
Kad je kiša tu su Uniroyal RainSport 5, a kad je suho onda Michelin Pilot Sport Cup 2
Kad je kiša tu su Uniroyal RainSport 5, a kad je suho onda Michelin Pilot Sport Cup 2
-
artur morgan
- Posts: 3705
- Joined: 30/04/2020 19:47
- ZoomZoomKiwi
- Posts: 17649
- Joined: 10/03/2022 22:16
#22321 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma zajebavam se. Vozio sam Continental ContiPeremiumContact 5.
Grip im je odličan, i po mokrom i po suhom. Ali im je trajnost katastrofalna. Meni budu samo jednu sezonu.
Pa sam se vratio ma GoodYear Eagle F1 Asymmetric 3 (imao ih na prošlom autu), isti ako ne i bolji grip, a traju duže tri puta.
Grip im je odličan, i po mokrom i po suhom. Ali im je trajnost katastrofalna. Meni budu samo jednu sezonu.
Pa sam se vratio ma GoodYear Eagle F1 Asymmetric 3 (imao ih na prošlom autu), isti ako ne i bolji grip, a traju duže tri puta.
- nitro_90
- Posts: 1115
- Joined: 28/09/2020 21:48
- Location: Eau Rouge
- Grijem se na: Dizel
- Vozim: Na benzin
#22322 Re: Dolazi zima - zimske gume
Isto tako, u Premium Contact 5 su mi se bocnice potrosile za jednu sezonu.EFD22 wrote: ↑02/11/2022 15:45 Ma zajebavam se. Vozio sam Continental ContiPeremiumContact 5.
Grip im je odličan, i po mokrom i po suhom. Ali im je trajnost katastrofalna. Meni budu samo jednu sezonu.
Pa sam se vratio ma GoodYear Eagle F1 Asymmetric 3 (imao ih na prošlom autu), isti ako ne i bolji grip, a traju duže tri puta.
- shalla
- Posts: 9496
- Joined: 31/01/2006 09:12
- Location: so close no matter how far
#22323 Re: Dolazi zima - zimske gume
@Al'din imaš li kakvu ponudu za 175/70/14 (Opel Corsa)?
-
profatr
- Posts: 508
- Joined: 23/07/2016 07:01
#22324 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam cp5 imao 5 sezona u dimenziji 195 65 15 i bile su odlične.nitro_90 wrote: ↑02/11/2022 15:59Isto tako, u Premium Contact 5 su mi se bocnice potrosile za jednu sezonu.EFD22 wrote: ↑02/11/2022 15:45 Ma zajebavam se. Vozio sam Continental ContiPeremiumContact 5.
Grip im je odličan, i po mokrom i po suhom. Ali im je trajnost katastrofalna. Meni budu samo jednu sezonu.
Pa sam se vratio ma GoodYear Eagle F1 Asymmetric 3 (imao ih na prošlom autu), isti ako ne i bolji grip, a traju duže tri puta.
-
brkox
- Posts: 196
- Joined: 16/08/2013 21:54
#22325 Re: Dolazi zima - zimske gume
Za 99KM po gumi 195/65/15 Nexen ili BestDrive ?
