Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22760
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#10026 Re: Cijene stanova All about

Post by GandalfSivi »

Isner wrote: 14/08/2022 16:31
GandalfSivi wrote: 02/08/2022 16:38

Nece mu ba niko ulaziti u stan da vidi je li okrecen…
Bgm, meni su obišli i wc, zavirili gdje god su mogli. Jedan gledao stolariju, drugi i česme provjerio da li rade.
Ne kad prodajes, nego kad ti procjenjuju vrijednost zbog poreza?
User avatar
Isner
Posts: 1911
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#10027 Re: Cijene stanova All about

Post by Isner »

GandalfSivi wrote: 14/08/2022 16:38
Isner wrote: 14/08/2022 16:31

Bgm, meni su obišli i wc, zavirili gdje god su mogli. Jedan gledao stolariju, drugi i česme provjerio da li rade.
Ne kad prodajes, nego kad ti procjenjuju vrijednost zbog poreza?
Tako je, kad su mi procjenjivali vrijednost kupljene nekretnine da bi na osnovu toga odredili porez.
last mohicans
Posts: 18214
Joined: 09/08/2012 23:19

#10028 Re: Cijene stanova All about

Post by last mohicans »

Black swan wrote: 14/08/2022 16:08 I onda zivi 15 godina i svaki dan te jebaje
I to se moze raskinuti ako si nezadovoljan
Jednom se ne javis ni odvedes u hitnu eto nove zrtve za dozovotno uzdrzavanje :mrgreen:

Znam za x primjera izmedju crkve i baba gdje su babe nadzivjele 5 zupnika...onaj 6.raskine ugovor
Baba umre nakon 7 dana :lol:
To je baš teški crnjak. Treba uzeti neku lohotnog zdravlja, al haj znaj. Moze te nadzivjeti, a moze umrijeti i za godinu. Eno onaj kazandzija u 44 umrije. Malo mi je i morbidna ta usluga, jedva čekaš da neko umre, da bi se opario.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 22760
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#10029 Re: Cijene stanova All about

Post by GandalfSivi »

Isner wrote: 14/08/2022 16:47
GandalfSivi wrote: 14/08/2022 16:38

Ne kad prodajes, nego kad ti procjenjuju vrijednost zbog poreza?
Tako je, kad su mi procjenjivali vrijednost kupljene nekretnine da bi na osnovu toga odredili porez.
E svasta. Ovdje je definitvno drugaciji sistem, ali hajde, svaki dan nesto naucim…
User avatar
Isner
Posts: 1911
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#10030 Re: Cijene stanova All about

Post by Isner »

Black swan wrote: 14/08/2022 16:08 I onda zivi 15 godina i svaki dan te jebaje
I to se moze raskinuti ako si nezadovoljan
Jednom se ne javis ni odvedes u hitnu eto nove zrtve za dozovotno uzdrzavanje :mrgreen:

Znam za x primjera izmedju crkve i baba gdje su babe nadzivjele 5 zupnika...onaj 6.raskine ugovor
Baba umre nakon 7 dana :lol:
Ja sam prije desetak godina imao ponudu starije gospođe koja je sama pozvala i predložila da joj doplatim smještaj u Domu (ukupno nekih 300 KM po mjesecu, do kraja njenog života) a zauzvrat da mi ostavi stan na Kovacicima pored OHR-a. Kontao, razmišljao al odustanem, bilo mi je neprijatno.. Poslije dva mjeseca opet ona zove, kaže "sama sam i meni se žuri u dom, jesi li razmislio?" Ja opet odustanem.. Elem, ona potpiše ugovor sa nekon mlađom ženom koja radi u Konzumu, smjesti se u Dom i umre nakon mjesec dana... Ženi je ostao stan od 50 kvadrata mada cuo sam da se nakon toga pojavila gomila nekih rodjaka iz Hrvatske
A isto tako znam lika koji je potpisao Ugovor o doživotnom izdržavanju žene koja je živila u Paromlinskoj, prvih godinu dana bilo je sve OK a onda mu je duša na nos izašla trece godine kada ga je svaku drugu noc u tri ujutro budila telefonom...
User avatar
okanomalo
Posts: 1446
Joined: 09/01/2015 16:10

#10031 Re: Cijene stanova All about

Post by okanomalo »

Ajatolah_ wrote: 14/08/2022 15:27
Black swan wrote: 14/08/2022 10:45
Na zapadu je rijec svetinja
A kod nas bi se pojavili stanari s pravom, rodjaci s ugovorom o poklonu, vanbracna djeca te mlatimudan s testamentom
Ugovor o doživotnom izdržavanju je na sudu jači od tih nabrojanih stvari.
meni su testament oborili (tetka nam ostavila neku zemlju pa su se rodjaci zalili i na kraju se dogovorili jer je spor mogao trajati godinama) i tada mi je advokat rekao da je jedino ugovor o dozivotnom izdrzavanju neoboriv.
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10032 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

@Isner
Sve ja to znam...
Lutrija

Kakve sam srece moj bi kandidat zivio ko ona casna u francuskon 118 godina bajo

Plus uvijek ima rodjaka
Plus stanarsko pravo

Vidite snjezanu smoljo profa engelskog u mostaru
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#10033 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

okanomalo wrote: 14/08/2022 17:07
Ajatolah_ wrote: 14/08/2022 15:27
Ugovor o doživotnom izdržavanju je na sudu jači od tih nabrojanih stvari.
meni su testament oborili (tetka nam ostavila neku zemlju pa su se rodjaci zalili i na kraju se dogovorili jer je spor mogao trajati godinama) i tada mi je advokat rekao da je jedino ugovor o dozivotnom izdrzavanju neoboriv.
Ja sam stricu oborio ugovor o poklonu
Ali on je prije rasprodao sve zemlne sto valja :mrgreen:
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#10034 Re: Cijene stanova All about

Post by EasyMan »

Saznade li iko cijenu kvadrata nove zgrade kod grasa?
zposao
Posts: 2940
Joined: 22/03/2019 09:27

#10035 Re: Cijene stanova All about

Post by zposao »

Chmoljo wrote: 14/08/2022 15:55 To je tako svugdje. Nismo mi nista bolji ili losiji.

Nakveci problem koji nastaje kod nas je sto smo lijeni da popeglamo pravo stanje stvari kroz papire. Pa tako unucad koja ima svoju unucad zivi na imovini koja se vodi na djedu.

Jer im je mrsko, jer im je trosak, jer birokracija, jer mije je, sta mi ko moze itd. itd.

Kad je stanje cisto, manje je nesporazuma.
Ima tu svega i lijenosti i nemara, ali najveća stvaka su pare. Ja sam se isto čudio u nekim slučajevima što ne riješe papire nekretnine, kad su mi ljudi rekli koliku cifru bi trebali platiti poreza, zamantalo mi se.

Šta ćeš ti kad ti neko ostavi staru kuću, procijene je na 100.000KM i haj na stranu papirologija nego treba platit porez na to, a većinom su to stare kuće u koje treba ulagati puno.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52680
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10036 Re: Cijene stanova All about

Post by Chmoljo »

zposao wrote: 14/08/2022 21:22
Chmoljo wrote: 14/08/2022 15:55 To je tako svugdje. Nismo mi nista bolji ili losiji.

Nakveci problem koji nastaje kod nas je sto smo lijeni da popeglamo pravo stanje stvari kroz papire. Pa tako unucad koja ima svoju unucad zivi na imovini koja se vodi na djedu.

Jer im je mrsko, jer im je trosak, jer birokracija, jer mije je, sta mi ko moze itd. itd.

Kad je stanje cisto, manje je nesporazuma.
Ima tu svega i lijenosti i nemara, ali najveća stvaka su pare. Ja sam se isto čudio u nekim slučajevima što ne riješe papire nekretnine, kad su mi ljudi rekli koliku cifru bi trebali platiti poreza, zamantalo mi se.

Šta ćeš ti kad ti neko ostavi staru kuću, procijene je na 100.000KM i haj na stranu papirologija nego treba platit porez na to, a većinom su to stare kuće u koje treba ulagati puno.
Ne placa se porez na nasljedstvo.
User avatar
Isner
Posts: 1911
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#10037 Re: Cijene stanova All about

Post by Isner »

Chmoljo wrote: 14/08/2022 21:26
zposao wrote: 14/08/2022 21:22

Ima tu svega i lijenosti i nemara, ali najveća stvaka su pare. Ja sam se isto čudio u nekim slučajevima što ne riješe papire nekretnine, kad su mi ljudi rekli koliku cifru bi trebali platiti poreza, zamantalo mi se.

Šta ćeš ti kad ti neko ostavi staru kuću, procijene je na 100.000KM i haj na stranu papirologija nego treba platit porez na to, a većinom su to stare kuće u koje treba ulagati puno.
Ne placa se porez na nasljedstvo.
Ne placa se porez na nasljedstvo prvog reda (sa roditelje na djecu). Ako ti se posreci pa dobijes nasljedstvo od komsije, dajdžinice sa Sedrenika ili dede za kojeg nisi ni znao, to ce te kostati 10% od procjenjene vrijednosti.. Doduše i više jer tada procjenu najviše zalimpače...
zposao
Posts: 2940
Joined: 22/03/2019 09:27

#10038 Re: Cijene stanova All about

Post by zposao »

Isner wrote: 14/08/2022 22:01
Chmoljo wrote: 14/08/2022 21:26

Ne placa se porez na nasljedstvo.
Ne placa se porez na nasljedstvo prvog reda (sa roditelje na djecu). Ako ti se posreci pa dobijes nasljedstvo od komsije, dajdžinice sa Sedrenika ili dede za kojeg nisi ni znao, to ce te kostati 10% od procjenjene vrijednosti.. Doduše i više jer tada procjenu najviše zalimpače...
Ma lako je za slučajeve sa roditelja na djecu, ali mnogo slučajeva ima gdje djedovi nisu raščistili pa ni djeca ni unučad nisu 1/1. E tu koliko sam čuo treba dosta vremena, papirologije i para.
User avatar
Isner
Posts: 1911
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#10039 Re: Cijene stanova All about

Post by Isner »

zposao wrote: 14/08/2022 23:13
Isner wrote: 14/08/2022 22:01

Ne placa se porez na nasljedstvo prvog reda (sa roditelje na djecu). Ako ti se posreci pa dobijes nasljedstvo od komsije, dajdžinice sa Sedrenika ili dede za kojeg nisi ni znao, to ce te kostati 10% od procjenjene vrijednosti.. Doduše i više jer tada procjenu najviše zalimpače...
Ma lako je za slučajeve sa roditelja na djecu, ali mnogo slučajeva ima gdje djedovi nisu raščistili pa ni djeca ni unučad nisu 1/1. E tu koliko sam čuo treba dosta vremena, papirologije i para.
Mi smo tu nezvanicni sampioni.. grad i stanovi hajd nekako al zemlja i šuma - svaki drugi Z.K. je 1/31
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10040 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Pa ako ti se posreći da dobiješ neočekivano nasljedstovo od nekog nepoznatog ili jedva poznatog lika, onda baš požuriš da završiš papirologiju i još se udaraš nogama u dupe.

Ali jok, vole naši ljudi da sve ostave nedovršeno pa se posle peto koljeno zajebava sa dokazivanjem i papirologijom koju je gotovo nemoguće rješiti. A imovina ima ozbiljnu vrijednost.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23407
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#10041 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Da mi hoće tetka iz Amerike ostaviti stan na Merhemića Trgu platicu i 20% poreza ako treba :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10042 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Svakakvih prica ima. Zivot pise romane. Ima sinova jedinaca kojima rodjeni roditelji ne ostave nasljedstvo.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6606
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#10043 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

_BataZiv_0809 wrote: 15/08/2022 00:38 Svakakvih prica ima. Zivot pise romane. Ima sinova jedinaca kojima rodjeni roditelji ne ostave nasljedstvo.
a zašto se podrazumjeva da moraju išta da ostave? Svakako je to njihova imovina i imaju pravo da s njom raspolažu kako god žele. Generalno smo nacija koja smatra da im roditelji moraju nešto ostaviti - njihovo je da nas odškoluju i daju nam hljeb u ruke a ono što su oni stvorili je njihov i imaju pravo da s tim rade šta god žele.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83418
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10044 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

VladaFBiH wrote: 15/08/2022 09:26
_BataZiv_0809 wrote: 15/08/2022 00:38 Svakakvih prica ima. Zivot pise romane. Ima sinova jedinaca kojima rodjeni roditelji ne ostave nasljedstvo.
a zašto se podrazumjeva da moraju išta da ostave? Svakako je to njihova imovina i imaju pravo da s njom raspolažu kako god žele. Generalno smo nacija koja smatra da im roditelji moraju nešto ostaviti - njihovo je da nas odškoluju i daju nam hljeb u ruke a ono što su oni stvorili je njihov i imaju pravo da s tim rade šta god žele.
Zakon o nasljedjivanju podrazumjeva, ali generalno se slazem sa tobom.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#10045 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Naravno da ne moraju nista da ostave roditelji.

Ali. Ali, jedan od drustveno najlaksih nacina stvaranja bogatijeg drustva je medjugeneracijski prenos kapitala.

Nas su promjene ekonomskih sistema nagrdile kao drustvo.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10046 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Ne mora niko nikome ništa ostavljati, ali zar nije normalno za jednu porodicu da se uzajamno pomaže i olakšaju život jedni drugima? Jebajiga i truli kapitalistički zapad je normalan i legalan, ali je truo baš zbog tog odnosa, tačnije nedostatka odnosa.
sabanss
Posts: 4768
Joined: 13/08/2006 11:20

#10047 Re: Cijene stanova All about

Post by sabanss »

Djeca se često ne znaju nositi sa tim naročito ako se bogatstvo naglo poveća u samo jednoj generaciji.

Svjedoci smo te pojave u našem tranzicijskom društvu.

Zapadni sistem, ma koliko nama izgledao loš i nazadan, je zapravo zdraviji.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10048 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

Nije, ali nema veze.

Ne trebaš djeci prepisivati imovinu dok si živ, ali zdravije je da posle tebe ostane djetetu nego da nešto drugo uradiš sa njom, a i djete treba za života da stvori nešto svoje i da je tu roditeljima da pomogne. Jebaji ga, to je neki zdrav odnos u okviru porodice. Najlakše je biti samo svoj.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23407
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#10049 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Svojima već sad govorim, zaradite sami sebi, steknite nesto sami. Ovo od roditelja nece nigdje pobjeći, svakako vas ceka.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#10050 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

To je sasvim normalno.
Post Reply