Ako prodaš, taj novac od zarade moraš opet investirati u nešto. A i sve drugo je podivljalo tako da opet ne dobijaš ništa. Jedino prodati sada i nadati se da će nekretnine drastično pojeftiniti pa da kupiš i da si tom zaradom na stanu, zaradio novu nekretninu. Pojeftiniti malo možda i hoće, ali toliko da bi se isplatilo ne vjerujem.acuupo wrote: ↑13/08/2022 09:44 Kada gledamo cijene stanova u Beogradu,Zagrebu,Skoplju u odnosu na Sarajevo ,da li ima iko kompetentan da moze napraviti bilo kakvo poredjenje naprimjer u odnosu na 2008 godinu kada je bila ista kriza ili slicna ,da li ce cijene stanova da padaju ili ove cijene ostaju u nedogled
Sta pisac hoce da pita je to, da li prodavati nekretnine ,za stan kupljen prije tri godine jos kada je bio samo na papiru po danasnjim prodajnim kretanjima moze se zaraditi 70 do 8o pa cak i 90 posto na njemu ,malo nerealno ali tako je kako je,da li ipak i pored tolike zarade ne prodavati nekretnine zato sto sa druge strane imas inflaciju ,rat u Ukrajini i td ...
Cijene stanova All about
Moderator: anex
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#10001 Re: Cijene stanova All about
-
milojicabrzi
- Posts: 2620
- Joined: 18/11/2009 12:43
#10002 Re: Cijene stanova All about
Ma sve je to ok odnos, mada ima taj neki ružan prizvuk, da je tebi bolje, što izdržavano lice prije umre
Ali zapad i surovi kapitalizam, polako postaju naša svakodnevnica...
U suštini, za osobe koje su iznad 70 god. za izdržavaoca je godišni iznos cca 6000 KM, ako osoba poživi 10-ak godina, eto stana za cijenu od 60 000 KM, što se ne može naći na tržištu...
Jedini je "rizik" ako izdržavana osoba poživi 15+ godina, u tom slučaju, plaćeni iznos se bliži vrijednosti nekog prosječnog stana, a za izdržavaoca je nepovoljno, što on plaća a nije u posjedu stana.
Kako je neko par postova iznad naveo primjer, u nekim slučajevima to ide ok za izdržavaoca, mada ja znam i za slučajeve da te stare osobe postanu baš težina, dosta su lošeg zdravlja, pa "peglaju" izdržavaoca i preko tog iznosa što im se plati (tipa kupi novine, hajde pij samnom kafu itd).
Znam za ženu koja je tako poživjela nekih cca 10+ godina, prvo je nudila tu opciju izdržavanja rodbini, ali niko nije htio jer je teške naravi, našla je nekog "pacijenta" a na kraju mislim da je izdržavaocu "na nos" izašao taj stan od cca 40 m2 u Lukavici, koji je ostao iza nje, a tad je vrijedio možda 50 000 KM.
Ali zapad i surovi kapitalizam, polako postaju naša svakodnevnica...
U suštini, za osobe koje su iznad 70 god. za izdržavaoca je godišni iznos cca 6000 KM, ako osoba poživi 10-ak godina, eto stana za cijenu od 60 000 KM, što se ne može naći na tržištu...
Jedini je "rizik" ako izdržavana osoba poživi 15+ godina, u tom slučaju, plaćeni iznos se bliži vrijednosti nekog prosječnog stana, a za izdržavaoca je nepovoljno, što on plaća a nije u posjedu stana.
Kako je neko par postova iznad naveo primjer, u nekim slučajevima to ide ok za izdržavaoca, mada ja znam i za slučajeve da te stare osobe postanu baš težina, dosta su lošeg zdravlja, pa "peglaju" izdržavaoca i preko tog iznosa što im se plati (tipa kupi novine, hajde pij samnom kafu itd).
Znam za ženu koja je tako poživjela nekih cca 10+ godina, prvo je nudila tu opciju izdržavanja rodbini, ali niko nije htio jer je teške naravi, našla je nekog "pacijenta" a na kraju mislim da je izdržavaocu "na nos" izašao taj stan od cca 40 m2 u Lukavici, koji je ostao iza nje, a tad je vrijedio možda 50 000 KM.
-
talijan97
- Posts: 1599
- Joined: 26/11/2019 18:18
#10003 Re: Cijene stanova All about
Ma čudno je to meni.
Da sam starac, uvijek bi u podsvijesti imao, "jedva čekaš da krepam".
Da sam starac, uvijek bi u podsvijesti imao, "jedva čekaš da krepam".
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#10004 Re: Cijene stanova All about
Čudno ili ne, ljudi se tako snalaze. Nije to ništa novo, a u većini slučajeva je dobro za obje strane jer vlasnik stana ima bolju starost, a onaj ko ga izdržava osigura na neki način budućnost. Ako već ljudi nemaju nasljednika bolje da na taj način prepuste nekome stan nego da on pripadne državi i neki ga se političar kriminalac dokopa.
- parappa
- Posts: 3706
- Joined: 02/09/2014 21:43
- Grijem se na: struju
- Vozim: Lotus Esprit TurboSE
#10005 Re: Cijene stanova All about
Ponudiš joj otkup stana za nižu cijenu od tržišne uz ugovor da ima pravo da živi u stanu dok je živa... to je normala na zapadu
- Porodice Foht
- Posts: 3714
- Joined: 14/01/2019 04:56
#10006 Re: Cijene stanova All about
Nije mi jasno to Trebinje. Osim blizine Dubrovnika i blage klime to je teska sirotinja. Nadjite neku firmu ozbiljniju da zaposljava vise ljudi? Nema. Od cega se pumpaju te cijene stanova ne kontam? Dovoljno je pogedati sta Trebinjci pisu o tom gradu nakon septembra bas na ovom forumu o tom gradu, kakva je to depra sve do aprila-maja a vidi cijena stanova!
- mirota
- Posts: 4673
- Joined: 11/01/2018 11:42
#10007 Re: Cijene stanova All about
naajveca fabrika je oko 2500 ljudi a to je Dubrovnik, nazalost
stanove kupuju nerezidenti, ljudi iz HRv, Srb, CG, dijaspora, eto ti odgovora...
bolje da su u stanu mu pare, nego u banci za 0.4 % kamate
stanove kupuju nerezidenti, ljudi iz HRv, Srb, CG, dijaspora, eto ti odgovora...
bolje da su u stanu mu pare, nego u banci za 0.4 % kamate
-
vanjki
- Posts: 2236
- Joined: 26/10/2006 17:37
#10008 Re: Cijene stanova All about
Pa odlican polozaj tj.za 15 min si na moru.Odlicna klima i lijep grad.A cijene su digli najvise Beogradjani koji puno kupuju i od sada cujem da Dubrovcani kupuju a svoje izdajuPorodice Foht wrote: ↑14/08/2022 08:48Nije mi jasno to Trebinje. Osim blizine Dubrovnika i blage klime to je teska sirotinja. Nadjite neku firmu ozbiljniju da zaposljava vise ljudi? Nema. Od cega se pumpaju te cijene stanova ne kontam? Dovoljno je pogedati sta Trebinjci pisu o tom gradu nakon septembra bas na ovom forumu o tom gradu, kakva je to depra sve do aprila-maja a vidi cijena stanova!![]()
![]()
- Truba
- Posts: 93806
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#10009 Re: Cijene stanova All about
Na zapadu je rijec svetinja
A kod nas bi se pojavili stanari s pravom, rodjaci s ugovorom o poklonu, vanbracna djeca te mlatimudan s testamentom
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#10010 Re: Cijene stanova All about
Trebinje ima ogroman potencijal, jedan od najvećih u BiH kada su gradovi u pitanju. Nisu oni nikakva sirotinja, tj. ništa veća od ljudi u ostalim gradovima u BiH. Imaju Dubrovnik za sezonske poslove, imaju elektroprivredu, hidroelektrane, imaju SL fabriku slatkiša koja zapošljava fin broj ljudi.... Dosta se zaradi i u sezoni od turizma. Mrtvilo je možda oktobar, novembar i februar. Svim ostalim mjesecima se osjeća život. Nemoj da posmatraš samo Sarajevo i Banja Luku, šta se to posebno dešava u drugim gradovima u BiH? Ništa.Porodice Foht wrote: ↑14/08/2022 08:48
Nije mi jasno to Trebinje. Osim blizine Dubrovnika i blage klime to je teska sirotinja. Nadjite neku firmu ozbiljniju da zaposljava vise ljudi? Nema. Od cega se pumpaju te cijene stanova ne kontam? Dovoljno je pogedati sta Trebinjci pisu o tom gradu nakon septembra bas na ovom forumu o tom gradu, kakva je to depra sve do aprila-maja a vidi cijena stanova!![]()
![]()
Na žalost cijena nekretnina jeste takva da se "običan trebinjac" mora dobro nateći da kupi nešto uz pomoć kredita.
- Ajatolah_
- Posts: 8609
- Joined: 11/02/2009 15:21
#10011 Re: Cijene stanova All about
Ugovor o doživotnom izdržavanju je na sudu jači od tih nabrojanih stvari.Black swan wrote: ↑14/08/2022 10:45Na zapadu je rijec svetinja
A kod nas bi se pojavili stanari s pravom, rodjaci s ugovorom o poklonu, vanbracna djeca te mlatimudan s testamentom
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#10012 Re: Cijene stanova All about
Zasto bi to radila..kad moze iznajmit sobu,za veche novce._id=18284906 wrote:14/08/2022 08:28 Ponudiš joj otkup stana za nižu cijenu od tržišne uz ugovor da ima pravo da živi u stanu dok je živa... to je normala na zapadu
.ovo je neki ' nigerijski' biznis..
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52680
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#10013 Re: Cijene stanova All about
Nigerija, jedna od jacih pravnih skola... Hans Kelsengogo.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83418
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52680
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#10015 Re: Cijene stanova All about
Ma realno, tukne na rasizam, al haj 
- Truba
- Posts: 93806
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#10016 Re: Cijene stanova All about
ZnamAjatolah_ wrote: ↑14/08/2022 15:27Ugovor o doživotnom izdržavanju je na sudu jači od tih nabrojanih stvari.Black swan wrote: ↑14/08/2022 10:45
Na zapadu je rijec svetinja
A kod nas bi se pojavili stanari s pravom, rodjaci s ugovorom o poklonu, vanbracna djeca te mlatimudan s testamentom
Jaci od 15 godina ugovora o poklonu?
Ali kad je neko ziv jidje nikog
Kad umre pojavi se gomila rodjaka ugovora pismenih usmenih papira poklona testamenata
Itd
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52680
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#10017 Re: Cijene stanova All about
To je tako svugdje. Nismo mi nista bolji ili losiji.
Nakveci problem koji nastaje kod nas je sto smo lijeni da popeglamo pravo stanje stvari kroz papire. Pa tako unucad koja ima svoju unucad zivi na imovini koja se vodi na djedu.
Jer im je mrsko, jer im je trosak, jer birokracija, jer mije je, sta mi ko moze itd. itd.
Kad je stanje cisto, manje je nesporazuma.
Nakveci problem koji nastaje kod nas je sto smo lijeni da popeglamo pravo stanje stvari kroz papire. Pa tako unucad koja ima svoju unucad zivi na imovini koja se vodi na djedu.
Jer im je mrsko, jer im je trosak, jer birokracija, jer mije je, sta mi ko moze itd. itd.
Kad je stanje cisto, manje je nesporazuma.
- _BataZiv_0809
- Nindža revizor
- Posts: 83418
- Joined: 09/05/2013 13:56
- Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
- Vozim: Lancia na servisu
- Ajatolah_
- Posts: 8609
- Joined: 11/02/2009 15:21
#10019 Re: Cijene stanova All about
Jači je i od ugovora o poklonu i od testamenta.Black swan wrote: ↑14/08/2022 15:43Znam
Jaci od 15 godina ugovora o poklonu?
Ali kad je neko ziv jidje nikog
Kad umre pojavi se gomila rodjaka ugovora pismenih usmenih papira poklona testamenata
Itd
- Truba
- Posts: 93806
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#10020 Re: Cijene stanova All about
Znam bolan sve ali uvijek te nekomoze jebavat ako si peh i ako je vlasnik stana cisto zlo
Kazem ti prije 15 godina ugovor o poklonu
Prije deset testament na papir sa svejdocima
Onda s tobom nesto radi i pregovara
Kupis u novogradnji pa imas problema
Kazem ti prije 15 godina ugovor o poklonu
Prije deset testament na papir sa svejdocima
Onda s tobom nesto radi i pregovara
Kupis u novogradnji pa imas problema
-
snijeg_led
- Posts: 7889
- Joined: 08/12/2019 21:35
#10021 Re: Cijene stanova All about
Ugovor o dozivotnom izdrzavanju znaci da ces se za nekoga brinuti do kraja zivota. Tako i bi.
-
moonca
- Posts: 88063
- Joined: 20/12/2016 20:16
#10022 Re: Cijene stanova All about
Imala sam komshiju. brinuo se o starijim osobama.. rad na ' crno' . i bila kombinacija s jednom zenom.. on trazio milion ona ponudila 200 hiljada $ .. on odustao..
josh ljut..
- Truba
- Posts: 93806
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#10023 Re: Cijene stanova All about
I onda zivi 15 godina i svaki dan te jebaje
I to se moze raskinuti ako si nezadovoljan
Jednom se ne javis ni odvedes u hitnu eto nove zrtve za dozovotno uzdrzavanje
Znam za x primjera izmedju crkve i baba gdje su babe nadzivjele 5 zupnika...onaj 6.raskine ugovor
Baba umre nakon 7 dana
I to se moze raskinuti ako si nezadovoljan
Jednom se ne javis ni odvedes u hitnu eto nove zrtve za dozovotno uzdrzavanje
Znam za x primjera izmedju crkve i baba gdje su babe nadzivjele 5 zupnika...onaj 6.raskine ugovor
Baba umre nakon 7 dana
- Isner
- Posts: 1911
- Joined: 07/02/2012 15:23
- Location: Under the bridge
#10024 Re: Cijene stanova All about
Ja sam u Sarajevu cekao sedam dana. Kada sam predao ugovor u Poreznu, zvali su me nakon tri dana i pitali kad mogu izaci na lice mjesta da pogledaju. U dogovoreno vrijeme došla su trojica iz Porezne uprave i konstatovali da je nekretnina placena jeftinije od tržišne vrijednosti (nekoliko maraka ispod 2000 KM po kvadratu) i rekli, u smislu "ovo ovako ne može, mora za porez malo veca vrijednost kvadrata".... Pa smo se onda natezali pola sata, bilo je tu i pitanja "koliko si prodavcu stana dao u koverti" i na kraju, kao na pijaci, izasli su sa prijedlogom da umjesto ukupno placenih 121.000 kao osnovu za porez obracunaju 124.500 KM. Buduci da je porez 5 %, kad sam izracunao, umjesto 6000 KM platicu 6225 KM i ja pristao, da se ne gnjavim sa njima. Sve u svemu, ostao mi je utisak kao da sam na pijaci jer paušalno određuju cijenu poreza (ja sam ocekivao neki pravilnik, tipa zona, novogradnja/starogradnja itd).
Onda imaš rok od 30 dana od dana urucenja Rjesenja da platis taj porez, ukoliko ne platis u tom roku, za svaki naredni dan ti zaracunavaju 0,4% zatezne kamate. Pa kad to uplatis, onda ti ovjere ostale ugovore, opet odes kod njih jer ugovore preuzimas licno i sa njima ides u Sud na knjizenje..
- Isner
- Posts: 1911
- Joined: 07/02/2012 15:23
- Location: Under the bridge
#10025 Re: Cijene stanova All about
Bgm, meni su obišli i wc, zavirili gdje god su mogli. Jedan gledao stolariju, drugi i česme provjerio da li rade.

