Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
mirsek wrote: ↑15/07/2022 10:03
Primanja u domacinstvu da su dobra ili da rastu brze od inflacije.. Kako god ja sam licno sebi uklopio da ne moram uzimati kredit preko 10 godina. Bice vece opterecenje na primanja ali ne toliko da cu morati preskakati placanje rezija ili jedva izdrzavati kraj mjeseca.
Evo kontra pitanje, da mozete za 5 godina ustediti da gotovinom kupite stan da li bi cekali 5 godina ili bi opet digli kredit i odmah kupili stan ?
Odmah kupio na kredit.
Kredit 5 godina na iznos od 100k i kamatu 3% rata iznosi 1800 KM.
100k da ustedis za 5 godina treba da izdvajas mjesecno 1666 KM. Razlika 134 KM.
Gdje ces zivijeti tih 5 godina? Koliko bi placao kiriju kao podstanar...
Kirija je oko 400-500 KM..
Ja gledam stanove od oko 200k KM.
Placam, samo eto gledam situaciju kakva je jer nisam u drzavnoj firmi a u ovoj sadasnjoj nisam toliko dugo da bi sada imao neku stabilnost da eventualno necu otici. Jer to je onda velika obaveza da sad placam mjesecno cca 800 maraka za ratu iducih 20-30 godina jer gledajuci sada cijene stanova sigurno se mora ici preko 150k ako hoces na normalnom mjestu stan i da ga opremis
Teska situacija, ja nikako psihicki ne mogu da provarim da bilo sta placam ili da sam duzan preko 10 godina.
Isti sam doslovno Ali eto takva je situacija da ne postoji drugi (legalni) mehanizam kako doci do stana
sime_cipol wrote: ↑15/07/2022 11:52
Odmah kupio na kredit.
Kredit 5 godina na iznos od 100k i kamatu 3% rata iznosi 1800 KM.
100k da ustedis za 5 godina treba da izdvajas mjesecno 1666 KM. Razlika 134 KM.
Gdje ces zivijeti tih 5 godina? Koliko bi placao kiriju kao podstanar...
Kirija je oko 400-500 KM..
Ja gledam stanove od oko 200k KM.
Iznos od 100k sam stavio samo kao primjer. Moze se izračunati svaka varijanta.
Nece: 1) nase trziste nekretninama je previse malo za bilo kakva ekonomska pravila 2) ne postoje neke druge trzisne sile koje bi vrsile pritisak prema dole na cijene
Haris.ba wrote: ↑15/07/2022 15:20
Ima li nekih ogranicenja prometovanja nekretninom ako se koristila subvencija kantona, i oslobodjenje poreza za mladi bracni par?
Ne smijes prodati stan 5 godina. Svake godine se donosi ZK u ministarstvo na uvid. Ukoliko prodas, duzan si vratiti 10k.
Haris.ba wrote: ↑15/07/2022 15:20
Ima li nekih ogranicenja prometovanja nekretninom ako se koristila subvencija kantona, i oslobodjenje poreza za mladi bracni par?
Ne smijes prodati stan 5 godina. Svake godine se donosi ZK u ministarstvo na uvid. Ukoliko prodas, duzan si vratiti 10k.
Jel ovo vazi i za olaksicu za porez za mladi bracni par?
Iskoristio sam istu, al nisam nigdje nikad nosio ZK
Haris.ba wrote: ↑15/07/2022 15:20
Ima li nekih ogranicenja prometovanja nekretninom ako se koristila subvencija kantona, i oslobodjenje poreza za mladi bracni par?
Ne smijes prodati stan 5 godina. Svake godine se donosi ZK u ministarstvo na uvid. Ukoliko prodas, duzan si vratiti 10k.
Nece: 1) nase trziste nekretninama je previse malo za bilo kakva ekonomska pravila 2) ne postoje neke druge trzisne sile koje bi vrsile pritisak prema dole na cijene
ne mora znaciti. kada se slomilo svjetsko trziste trebalo je nekih 4-5 godina da se prelije na BIH.
Amazing. Every word you have just said - is wrong.
A šta je pogrešno u ovoj izjavi?
Sve je pogrešno. Inflacija je recimo u prosjeku 2% a kamata 3.5%. Inflacija gledajuci duzi vremenski period je niza nego kamate na nekretnine. Znaci to nije free lunch. Naravno benefit od inflacije imas samo ako ti plata ili prihod od nekretnine raste sa inflacijom.
Sve je pogrešno. Inflacija je recimo u prosjeku 2% a kamata 3.5%. Inflacija gledajuci duzi vremenski period je niza nego kamate na nekretnine. Znaci to nije free lunch. Naravno benefit od inflacije imas samo ako ti plata ili prihod od nekretnine raste sa inflacijom.
Inflacija nikad nije bila samo 2% u zadnjih recimo pet godina, a kamate su bile i niže. Samo u ovoj godini je oficijelno 8,6%. Sve i da je kamata mrvicu viša, očekivati je da ćeš zarađivati više tako što vrijeme prolazi, i da ćeš lakše podnositi ratu kredita, a ne da ćeš davati pare unedogled nekom drugom.
Sve je pogrešno. Inflacija je recimo u prosjeku 2% a kamata 3.5%. Inflacija gledajuci duzi vremenski period je niza nego kamate na nekretnine. Znaci to nije free lunch. Naravno benefit od inflacije imas samo ako ti plata ili prihod od nekretnine raste sa inflacijom.
Inflacija nikad nije bila samo 2% u zadnjih recimo pet godina, a kamate su bile i niže. Samo u ovoj godini je oficijelno 8,6%. Sve i da je kamata mrvicu viša, očekivati je da ćeš zarađivati više tako što vrijeme prolazi, i da ćeš lakše podnositi ratu kredita, a ne da ćeš davati pare unedogled nekom drugom.
Ja ti prikacio graf i objasnio, ti poceo da izmices. Od sigurno došli smo "pa sve i da jeste".
Q.E.D.
NediM17 wrote: ↑17/07/2022 13:06
Ma ko je kupio stan unazad par godina (prije korone) kamatu je pojela (ce pojesti) razlika u cijeni plus inflacija kolika god da je.
Tako je. Sada vidimo da su bili u pravu.
Sta dalje? Sta ceka one koji sada kupe?
NediM17 wrote: ↑17/07/2022 13:06
Ma ko je kupio stan unazad par godina (prije korone) kamatu je pojela (ce pojesti) razlika u cijeni plus inflacija kolika god da je.
Tako je. Sada vidimo da su bili u pravu.
Sta dalje? Sta ceka one koji sada kupe?
Ako kupujes da rijesis stambeno pitanje samo ces placati vecu kamatu nego prije. Uvalis se na fiksnu i laganini.
Ja sam kupio stan pocetkom nove godine. Cca. 50 milja vise mogu uzeti na njemu. Ali, to je u sustini mi nebitno. Stan je kupljen da se zivi u njemu.
Haris.ba wrote: ↑17/07/2022 18:28
Ako kupujes da rijesis stambeno pitanje samo ces placati vecu kamatu nego prije. Uvalis se na fiksnu i laganini.
Ja sam kupio stan pocetkom nove godine. Cca. 50 milja vise mogu uzeti na njemu. Ali, to je u sustini mi nebitno. Stan je kupljen da se zivi u njemu.
Vec imam stan. Da li se uvaliti pa uzeti jos jedan po ovim cijenama?
Ili bolje pitanje, da li se ikad desilo iza rata da su cijene stanova u Sarajevu pale?
Pa do tebe je. Ako imas toliku lovu ili kreditnu sposobnost.
Ja da sad mogu uzeo bih stan na dan, neku garazu na trazenoj lokaciji, manji poslovni prostor, apartman na Bjelasnici, na moru, plac zemlje za manju vikendicu....
Stvar je samo imas li sredstava mjesecno da se pokrivas ako i bude nekog belaja.
Nazalost, tesko sta pametnije od nekretnine u Sarajevu za uloziti.
Last edited by Haris.ba on 17/07/2022 20:26, edited 3 times in total.