Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12950
Joined: 07/05/2010 15:40

#9876 Re: Cijene stanova All about

Post by mirsek »

sime_cipol wrote: 15/07/2022 11:52
mirsek wrote: 15/07/2022 10:03
Primanja u domacinstvu da su dobra ili da rastu brze od inflacije.. Kako god ja sam licno sebi uklopio da ne moram uzimati kredit preko 10 godina. Bice vece opterecenje na primanja ali ne toliko da cu morati preskakati placanje rezija ili jedva izdrzavati kraj mjeseca.
Evo kontra pitanje, da mozete za 5 godina ustediti da gotovinom kupite stan da li bi cekali 5 godina ili bi opet digli kredit i odmah kupili stan ?
Odmah kupio na kredit.
Kredit 5 godina na iznos od 100k i kamatu 3% rata iznosi 1800 KM.
100k da ustedis za 5 godina treba da izdvajas mjesecno 1666 KM. Razlika 134 KM.
Gdje ces zivijeti tih 5 godina? Koliko bi placao kiriju kao podstanar...
Kirija je oko 400-500 KM..
Ja gledam stanove od oko 200k KM.
User avatar
Pandakonda
Posts: 6116
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#9877 Re: Cijene stanova All about

Post by Pandakonda »

mirsek wrote: 15/07/2022 00:35
Pandakonda wrote: 14/07/2022 13:50

Placam, samo eto gledam situaciju kakva je jer nisam u drzavnoj firmi a u ovoj sadasnjoj nisam toliko dugo da bi sada imao neku stabilnost da eventualno necu otici. Jer to je onda velika obaveza da sad placam mjesecno cca 800 maraka za ratu iducih 20-30 godina jer gledajuci sada cijene stanova sigurno se mora ici preko 150k ako hoces na normalnom mjestu stan i da ga opremis
Teska situacija, ja nikako psihicki ne mogu da provarim da bilo sta placam ili da sam duzan preko 10 godina.
Isti sam doslovno :-) Ali eto takva je situacija da ne postoji drugi (legalni) mehanizam kako doci do stana
User avatar
sime_cipol
Posts: 23407
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#9878 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

mirsek wrote: 15/07/2022 12:06
sime_cipol wrote: 15/07/2022 11:52
Odmah kupio na kredit.
Kredit 5 godina na iznos od 100k i kamatu 3% rata iznosi 1800 KM.
100k da ustedis za 5 godina treba da izdvajas mjesecno 1666 KM. Razlika 134 KM.
Gdje ces zivijeti tih 5 godina? Koliko bi placao kiriju kao podstanar...
Kirija je oko 400-500 KM..
Ja gledam stanove od oko 200k KM.
Iznos od 100k sam stavio samo kao primjer. Moze se izračunati svaka varijanta.
User avatar
addem
Posts: 2863
Joined: 13/02/2004 00:00

#9879 Re: Cijene stanova All about

Post by addem »

https://www.b92.net/biz/mojkvadrat/aktu ... la-2185365
Da vidimo hoce li se ovo i kod nas odraziti.
panda_grizli
Posts: 48
Joined: 11/06/2017 14:32

#9880 Re: Cijene stanova All about

Post by panda_grizli »

Hvala puno, to su te info koje su mi bile potrebne.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#9881 Re: Cijene stanova All about

Post by Horcrux »

addem wrote: 15/07/2022 12:39 https://www.b92.net/biz/mojkvadrat/aktu ... la-2185365
Da vidimo hoce li se ovo i kod nas odraziti.
Nece: 1) nase trziste nekretninama je previse malo za bilo kakva ekonomska pravila 2) ne postoje neke druge trzisne sile koje bi vrsile pritisak prema dole na cijene
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#9882 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

Ima li nekih ogranicenja prometovanja nekretninom ako se koristila subvencija kantona, i oslobodjenje poreza za mladi bracni par?
daario naharis
Posts: 1065
Joined: 17/06/2015 19:42

#9883 Re: Cijene stanova All about

Post by daario naharis »

Haris.ba wrote: 15/07/2022 15:20 Ima li nekih ogranicenja prometovanja nekretninom ako se koristila subvencija kantona, i oslobodjenje poreza za mladi bracni par?
Ne smijes prodati stan 5 godina. Svake godine se donosi ZK u ministarstvo na uvid. Ukoliko prodas, duzan si vratiti 10k.
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#9884 Re: Cijene stanova All about

Post by sale07 »

daario naharis wrote: 15/07/2022 15:53
Haris.ba wrote: 15/07/2022 15:20 Ima li nekih ogranicenja prometovanja nekretninom ako se koristila subvencija kantona, i oslobodjenje poreza za mladi bracni par?
Ne smijes prodati stan 5 godina. Svake godine se donosi ZK u ministarstvo na uvid. Ukoliko prodas, duzan si vratiti 10k.
Jel ovo vazi i za olaksicu za porez za mladi bracni par?
Iskoristio sam istu, al nisam nigdje nikad nosio ZK
daario naharis
Posts: 1065
Joined: 17/06/2015 19:42

#9885 Re: Cijene stanova All about

Post by daario naharis »

sale07 wrote: 15/07/2022 16:04
daario naharis wrote: 15/07/2022 15:53

Ne smijes prodati stan 5 godina. Svake godine se donosi ZK u ministarstvo na uvid. Ukoliko prodas, duzan si vratiti 10k.
Jel ovo vazi i za olaksicu za porez za mladi bracni par?
Iskoristio sam istu, al nisam nigdje nikad nosio ZK
Ne vazi. Olaksica je ono standardno, dobices je ako imas do 38 godina i kupujes prvu nekretninu.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#9886 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

daario naharis wrote: 15/07/2022 15:53
Haris.ba wrote: 15/07/2022 15:20 Ima li nekih ogranicenja prometovanja nekretninom ako se koristila subvencija kantona, i oslobodjenje poreza za mladi bracni par?
Ne smijes prodati stan 5 godina. Svake godine se donosi ZK u ministarstvo na uvid. Ukoliko prodas, duzan si vratiti 10k.
A pokloniti?
daario naharis
Posts: 1065
Joined: 17/06/2015 19:42

#9887 Re: Cijene stanova All about

Post by daario naharis »

Haris.ba wrote: 15/07/2022 17:54
daario naharis wrote: 15/07/2022 15:53

Ne smijes prodati stan 5 godina. Svake godine se donosi ZK u ministarstvo na uvid. Ukoliko prodas, duzan si vratiti 10k.
A pokloniti?
Ne. Moras biti na ZK.
goredole
Posts: 559
Joined: 07/01/2021 19:18

#9888 Re: Cijene stanova All about

Post by goredole »

Horcrux wrote: 15/07/2022 14:56
addem wrote: 15/07/2022 12:39 https://www.b92.net/biz/mojkvadrat/aktu ... la-2185365
Da vidimo hoce li se ovo i kod nas odraziti.
Nece: 1) nase trziste nekretninama je previse malo za bilo kakva ekonomska pravila 2) ne postoje neke druge trzisne sile koje bi vrsile pritisak prema dole na cijene
ne mora znaciti. kada se slomilo svjetsko trziste trebalo je nekih 4-5 godina da se prelije na BIH.
User avatar
Truba
Posts: 93806
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#9889 Re: Cijene stanova All about

Post by Truba »

addem wrote: 15/07/2022 12:39 https://www.b92.net/biz/mojkvadrat/aktu ... la-2185365
Da vidimo hoce li se ovo i kod nas odraziti.
Nece
Mi smo imuni na logiku slobodnog trzista
Kod nas to ne vazi
lissics
Posts: 526
Joined: 09/08/2018 06:29

#9890 Re: Cijene stanova All about

Post by lissics »

Didier wrote: 15/07/2022 08:35
lissics wrote: 15/07/2022 08:20

Amazing. Every word you have just said - is wrong.
A šta je pogrešno u ovoj izjavi?
Sve je pogrešno. Inflacija je recimo u prosjeku 2% a kamata 3.5%. Inflacija gledajuci duzi vremenski period je niza nego kamate na nekretnine. Znaci to nije free lunch. Naravno benefit od inflacije imas samo ako ti plata ili prihod od nekretnine raste sa inflacijom.
Image
User avatar
Didier
Posts: 3787
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#9891 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

lissics wrote: 16/07/2022 21:38
Didier wrote: 15/07/2022 08:35

A šta je pogrešno u ovoj izjavi?
Sve je pogrešno. Inflacija je recimo u prosjeku 2% a kamata 3.5%. Inflacija gledajuci duzi vremenski period je niza nego kamate na nekretnine. Znaci to nije free lunch. Naravno benefit od inflacije imas samo ako ti plata ili prihod od nekretnine raste sa inflacijom.
Image
Inflacija nikad nije bila samo 2% u zadnjih recimo pet godina, a kamate su bile i niže. Samo u ovoj godini je oficijelno 8,6%. Sve i da je kamata mrvicu viša, očekivati je da ćeš zarađivati više tako što vrijeme prolazi, i da ćeš lakše podnositi ratu kredita, a ne da ćeš davati pare unedogled nekom drugom.
lissics
Posts: 526
Joined: 09/08/2018 06:29

#9892 Re: Cijene stanova All about

Post by lissics »

Didier wrote: 16/07/2022 23:18
lissics wrote: 16/07/2022 21:38

Sve je pogrešno. Inflacija je recimo u prosjeku 2% a kamata 3.5%. Inflacija gledajuci duzi vremenski period je niza nego kamate na nekretnine. Znaci to nije free lunch. Naravno benefit od inflacije imas samo ako ti plata ili prihod od nekretnine raste sa inflacijom.
Image
Inflacija nikad nije bila samo 2% u zadnjih recimo pet godina, a kamate su bile i niže. Samo u ovoj godini je oficijelno 8,6%. Sve i da je kamata mrvicu viša, očekivati je da ćeš zarađivati više tako što vrijeme prolazi, i da ćeš lakše podnositi ratu kredita, a ne da ćeš davati pare unedogled nekom drugom.
Ja ti prikacio graf i objasnio, ti poceo da izmices. Od sigurno došli smo "pa sve i da jeste".
Q.E.D.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#9893 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Ma ko je kupio stan unazad par godina (prije korone) kamatu je pojela (ce pojesti) razlika u cijeni plus inflacija kolika god da je.
lissics
Posts: 526
Joined: 09/08/2018 06:29

#9894 Re: Cijene stanova All about

Post by lissics »

NediM17 wrote: 17/07/2022 13:06 Ma ko je kupio stan unazad par godina (prije korone) kamatu je pojela (ce pojesti) razlika u cijeni plus inflacija kolika god da je.
Tako je. Sada vidimo da su bili u pravu.
Sta dalje? Sta ceka one koji sada kupe?
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#9895 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

lissics wrote: 17/07/2022 18:22
NediM17 wrote: 17/07/2022 13:06 Ma ko je kupio stan unazad par godina (prije korone) kamatu je pojela (ce pojesti) razlika u cijeni plus inflacija kolika god da je.
Tako je. Sada vidimo da su bili u pravu.
Sta dalje? Sta ceka one koji sada kupe?
Ako kupujes da rijesis stambeno pitanje samo ces placati vecu kamatu nego prije. Uvalis se na fiksnu i laganini.

Ja sam kupio stan pocetkom nove godine. Cca. 50 milja vise mogu uzeti na njemu. Ali, to je u sustini mi nebitno. Stan je kupljen da se zivi u njemu.
lissics
Posts: 526
Joined: 09/08/2018 06:29

#9896 Re: Cijene stanova All about

Post by lissics »

Haris.ba wrote: 17/07/2022 18:28
Ako kupujes da rijesis stambeno pitanje samo ces placati vecu kamatu nego prije. Uvalis se na fiksnu i laganini.

Ja sam kupio stan pocetkom nove godine. Cca. 50 milja vise mogu uzeti na njemu. Ali, to je u sustini mi nebitno. Stan je kupljen da se zivi u njemu.
Vec imam stan. Da li se uvaliti pa uzeti jos jedan po ovim cijenama?

Ili bolje pitanje, da li se ikad desilo iza rata da su cijene stanova u Sarajevu pale?
User avatar
sime_cipol
Posts: 23407
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#9897 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

lissics wrote: 17/07/2022 18:43
Haris.ba wrote: 17/07/2022 18:28
Ako kupujes da rijesis stambeno pitanje samo ces placati vecu kamatu nego prije. Uvalis se na fiksnu i laganini.

Ja sam kupio stan pocetkom nove godine. Cca. 50 milja vise mogu uzeti na njemu. Ali, to je u sustini mi nebitno. Stan je kupljen da se zivi u njemu.
Vec imam stan. Da li se uvaliti pa uzeti jos jedan po ovim cijenama?

Ili bolje pitanje, da li se ikad desilo iza rata da su cijene stanova u Sarajevu pale?
Jesu, nakon krize u svijetu 2008, kod nas su cijene pale tek 2-3 godine poslije. I trebalo je nekih 5 godina da se cijene vrate na one prije krize.
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#9898 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

lissics wrote: 17/07/2022 18:43
Haris.ba wrote: 17/07/2022 18:28
Ako kupujes da rijesis stambeno pitanje samo ces placati vecu kamatu nego prije. Uvalis se na fiksnu i laganini.

Ja sam kupio stan pocetkom nove godine. Cca. 50 milja vise mogu uzeti na njemu. Ali, to je u sustini mi nebitno. Stan je kupljen da se zivi u njemu.
Vec imam stan. Da li se uvaliti pa uzeti jos jedan po ovim cijenama?

Ili bolje pitanje, da li se ikad desilo iza rata da su cijene stanova u Sarajevu pale?
Pa do tebe je. Ako imas toliku lovu ili kreditnu sposobnost.

Ja da sad mogu uzeo bih stan na dan, neku garazu na trazenoj lokaciji, manji poslovni prostor, apartman na Bjelasnici, na moru, plac zemlje za manju vikendicu....

Stvar je samo imas li sredstava mjesecno da se pokrivas ako i bude nekog belaja.

Nazalost, tesko sta pametnije od nekretnine u Sarajevu za uloziti.
Last edited by Haris.ba on 17/07/2022 20:26, edited 3 times in total.
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#9899 Re: Cijene stanova All about

Post by sale07 »

lissics wrote: 17/07/2022 18:43
Haris.ba wrote: 17/07/2022 18:28
Ako kupujes da rijesis stambeno pitanje samo ces placati vecu kamatu nego prije. Uvalis se na fiksnu i laganini.

Ja sam kupio stan pocetkom nove godine. Cca. 50 milja vise mogu uzeti na njemu. Ali, to je u sustini mi nebitno. Stan je kupljen da se zivi u njemu.
Vec imam stan. Da li se uvaliti pa uzeti jos jedan po ovim cijenama?

Ili bolje pitanje, da li se ikad desilo iza rata da su cijene stanova u Sarajevu pale?
Ja bi gledao negdje drugo da ulozim pare, vikendica, zemlja, apartman planina/more
User avatar
madesa
Posts: 5564
Joined: 26/07/2013 02:37

#9900 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

Nisu padale nikad cijene ni ti će. Ko može sada uzeti bolje nego za pola godine jer će sve ići gore
Post Reply