Sigurno jos u centru minKena…Karikaturist wrote: ↑14/07/2022 23:02 Cuj sta ce. Zivjeti ko beg.![]()
Ako poredim sa ovim sto kazu da zive solidno u Njemackoj sa 700 eura![]()
Cijene stanova All about
Moderator: anex
- Login77777
- Posts: 8778
- Joined: 18/05/2021 09:11
#9851 Re: Cijene stanova All about
-
Karikaturist
- Posts: 5991
- Joined: 20/12/2020 10:03
#9852 Re: Cijene stanova All about
Nije mjesto bitno, samo volja. I nebenjob ili kako to vec zovu Svabe.Login77777 wrote: ↑14/07/2022 23:04Sigurno jos u centru minKena…Karikaturist wrote: ↑14/07/2022 23:02 Cuj sta ce. Zivjeti ko beg.![]()
Ako poredim sa ovim sto kazu da zive solidno u Njemackoj sa 700 eura![]()
![]()
- sime_cipol
- Posts: 23409
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#9853 Re: Cijene stanova All about
-
Piaty
- Posts: 6274
- Joined: 01/12/2020 00:58
#9854 Re: Cijene stanova All about
Stanovnik kantona u kojem je nekretnina.panda_grizli wrote: ↑14/07/2022 13:40 Pitanje, ako znate, da ne iscitavam zakone, bas ih i ne tumacim fino, ko ostvaruje pravo na povrat poreza na nekretninu?
je li samo ako je u pitanju prva nekretnina?
hvala
30% si oslobodjen (prva nekretnina).
Ako imas zenu, jos 15%. Znaci, 45%
- Login77777
- Posts: 8778
- Joined: 18/05/2021 09:11
#9855 Re: Cijene stanova All about
Nece ni sa nebenjob zivjeti u centru s tim parama.Karikaturist wrote: ↑14/07/2022 23:04Nije mjesto bitno, samo volja. I nebenjob ili kako to vec zovu Svabe.![]()
-
kikilika
- Posts: 285
- Joined: 10/01/2011 22:41
#9856 Re: Cijene stanova All about
nekretnina koja je bila u tvom vlasništvu prije stupanja u brak ne ulazi u bračnu stečevinu - to je tvoja posebna imovina i na nju bračni drug ne polaže nikakva prava-Chesterfield- wrote: ↑14/07/2022 15:16Bolje ti je kada se oženiš Neka i žena plaća svoju polovinu stana, jer svakako će ti uzeti pola ako dođe do razvoda.Pandakonda wrote: ↑14/07/2022 13:04 Imam jedno pitanje, vise je vezano za generalno licne finansije ali mislim da pripada donekle i ovdje. Koliku platu smatrate da bi neko trebao imati da bi se upustio u avanturu sa stanom ? Na trenutnom poslu bi trebao dobiti neku povisnicu tako da bi to kad se otplate uskoro ovi neki sitni krediti doslo do 2300km plate. I generalno da li se isplati uzimati ove vece iznose na recimo 30 godina ili treba pucati na manje ?
Generalno ne planiram cekati zenidbu da bi kupovao stan jer zelim imati nesto svoje tako da bi se zasada oslonio na svoja primanja samo.![]()
![]()
- sime_cipol
- Posts: 23409
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#9857 Re: Cijene stanova All about
To je za porez na promet nekretninama.Piaty wrote: ↑14/07/2022 23:31Stanovnik kantona u kojem je nekretnina.panda_grizli wrote: ↑14/07/2022 13:40 Pitanje, ako znate, da ne iscitavam zakone, bas ih i ne tumacim fino, ko ostvaruje pravo na povrat poreza na nekretninu?
je li samo ako je u pitanju prva nekretnina?
hvala
30% si oslobodjen (prva nekretnina).
Ako imas zenu, jos 15%. Znaci, 45%
On je pitao za povrat poreza.
- _Reds_
- Posts: 9475
- Joined: 14/01/2012 20:01
- Location: Aqua S....
#9858 Re: Cijene stanova All about
Ako je odplacivano kroz kredit u braku, ništa od toga.kikilika wrote: ↑14/07/2022 23:51nekretnina koja je bila u tvom vlasništvu prije stupanja u brak ne ulazi u bračnu stečevinu - to je tvoja posebna imovina i na nju bračni drug ne polaže nikakva prava-Chesterfield- wrote: ↑14/07/2022 15:16
Bolje ti je kada se oženiš Neka i žena plaća svoju polovinu stana, jer svakako će ti uzeti pola ako dođe do razvoda.![]()
- mirsek
- Posts: 12950
- Joined: 07/05/2010 15:40
#9859 Re: Cijene stanova All about
Teska situacija, ja nikako psihicki ne mogu da provarim da bilo sta placam ili da sam duzan preko 10 godina.Pandakonda wrote: ↑14/07/2022 13:50Placam, samo eto gledam situaciju kakva je jer nisam u drzavnoj firmi a u ovoj sadasnjoj nisam toliko dugo da bi sada imao neku stabilnost da eventualno necu otici. Jer to je onda velika obaveza da sad placam mjesecno cca 800 maraka za ratu iducih 20-30 godina jer gledajuci sada cijene stanova sigurno se mora ici preko 150k ako hoces na normalnom mjestu stan i da ga opremis
-
daario naharis
- Posts: 1065
- Joined: 17/06/2015 19:42
#9860 Re: Cijene stanova All about
Svakako moras placati da negdje zivis, dodas jos malo i kupis stan te to shvatis kao ulaganje.mirsek wrote: ↑15/07/2022 00:35Teska situacija, ja nikako psihicki ne mogu da provarim da bilo sta placam ili da sam duzan preko 10 godina.Pandakonda wrote: ↑14/07/2022 13:50
Placam, samo eto gledam situaciju kakva je jer nisam u drzavnoj firmi a u ovoj sadasnjoj nisam toliko dugo da bi sada imao neku stabilnost da eventualno necu otici. Jer to je onda velika obaveza da sad placam mjesecno cca 800 maraka za ratu iducih 20-30 godina jer gledajuci sada cijene stanova sigurno se mora ici preko 150k ako hoces na normalnom mjestu stan i da ga opremis
-
lissics
- Posts: 526
- Joined: 09/08/2018 06:29
#9861 Re: Cijene stanova All about
- Didier
- Posts: 3787
- Joined: 10/04/2014 19:54
- Location: Главни град
#9862 Re: Cijene stanova All about
A šta je pogrešno u ovoj izjavi?
-
azdralovic
- Posts: 5113
- Joined: 29/05/2010 21:46
#9863 Re: Cijene stanova All about
nije % nego m2Piaty wrote: ↑14/07/2022 23:31Stanovnik kantona u kojem je nekretnina.panda_grizli wrote: ↑14/07/2022 13:40 Pitanje, ako znate, da ne iscitavam zakone, bas ih i ne tumacim fino, ko ostvaruje pravo na povrat poreza na nekretninu?
je li samo ako je u pitanju prva nekretnina?
hvala
30% si oslobodjen (prva nekretnina).
Ako imas zenu, jos 15%. Znaci, 45%
-
Sid the sloth
- Posts: 3852
- Joined: 30/01/2013 15:56
#9864 Re: Cijene stanova All about
Tako razmislja neko ko je naslijedio nekretninu pa se nije nasao u situaciji da mora placati kiriju 10 godina ili kredit 10+ godina. Koju trecu opciju vidis, kod ove dvije si duzan a iz mog iskustva bolje je placati ratu kredita nego kiriju?mirsek wrote: ↑15/07/2022 00:35Teska situacija, ja nikako psihicki ne mogu da provarim da bilo sta placam ili da sam duzan preko 10 godina.Pandakonda wrote: ↑14/07/2022 13:50
Placam, samo eto gledam situaciju kakva je jer nisam u drzavnoj firmi a u ovoj sadasnjoj nisam toliko dugo da bi sada imao neku stabilnost da eventualno necu otici. Jer to je onda velika obaveza da sad placam mjesecno cca 800 maraka za ratu iducih 20-30 godina jer gledajuci sada cijene stanova sigurno se mora ici preko 150k ako hoces na normalnom mjestu stan i da ga opremis
- mirsek
- Posts: 12950
- Joined: 07/05/2010 15:40
#9865 Re: Cijene stanova All about
Treca opcija je da stedim lovu 3-5 godina i onda uzmem kredit na manje od 10 godina za ostatak cijene stana koji hocu da kupim. Naravno za to moraju i primanja biti malo bolja.Sid the sloth wrote: ↑15/07/2022 09:13Tako razmislja neko ko je naslijedio nekretninu pa se nije nasao u situaciji da mora placati kiriju 10 godina ili kredit 10+ godina. Koju trecu opciju vidis, kod ove dvije si duzan a iz mog iskustva bolje je placati ratu kredita nego kiriju?
-
azdralovic
- Posts: 5113
- Joined: 29/05/2010 21:46
#9866 Re: Cijene stanova All about
dok ti ustedis, neko vec otplatio trecinu kredita... a cijene narasle, inflacija pojela pare itd...mirsek wrote: ↑15/07/2022 09:19Treca opcija je da stedim lovu 3-5 godina i onda uzmem kredit na manje od 10 godina za ostatak cijene stana koji hocu da kupim. Naravno za to moraju i primanja biti malo bolja.Sid the sloth wrote: ↑15/07/2022 09:13
Tako razmislja neko ko je naslijedio nekretninu pa se nije nasao u situaciji da mora placati kiriju 10 godina ili kredit 10+ godina. Koju trecu opciju vidis, kod ove dvije si duzan a iz mog iskustva bolje je placati ratu kredita nego kiriju?
stan koji sam kupio krajem 2019e sada je 20-30 hiljada skuplji ako ne i vise... a da sam ga uzeo godinu ranije mogao sam proci jos bar 10k bolje
- mirsek
- Posts: 12950
- Joined: 07/05/2010 15:40
#9867 Re: Cijene stanova All about
Primanja u domacinstvu da su dobra ili da rastu brze od inflacije.. Kako god ja sam licno sebi uklopio da ne moram uzimati kredit preko 10 godina. Bice vece opterecenje na primanja ali ne toliko da cu morati preskakati placanje rezija ili jedva izdrzavati kraj mjeseca.azdralovic wrote: ↑15/07/2022 09:50dok ti ustedis, neko vec otplatio trecinu kredita... a cijene narasle, inflacija pojela pare itd...
stan koji sam kupio krajem 2019e sada je 20-30 hiljada skuplji ako ne i vise... a da sam ga uzeo godinu ranije mogao sam proci jos bar 10k bolje
Evo kontra pitanje, da mozete za 5 godina ustediti da gotovinom kupite stan da li bi cekali 5 godina ili bi opet digli kredit i odmah kupili stan ?
-
azdralovic
- Posts: 5113
- Joined: 29/05/2010 21:46
#9868 Re: Cijene stanova All about
Ja bih ga kupio odmah bez razmisljanja...mirsek wrote: ↑15/07/2022 10:03Primanja u domacinstvu da su dobra ili da rastu brze od inflacije.. Kako god ja sam licno sebi uklopio da ne moram uzimati kredit preko 10 godina. Bice vece opterecenje na primanja ali ne toliko da cu morati preskakati placanje rezija ili jedva izdrzavati kraj mjeseca.azdralovic wrote: ↑15/07/2022 09:50
dok ti ustedis, neko vec otplatio trecinu kredita... a cijene narasle, inflacija pojela pare itd...
stan koji sam kupio krajem 2019e sada je 20-30 hiljada skuplji ako ne i vise... a da sam ga uzeo godinu ranije mogao sam proci jos bar 10k bolje
Evo kontra pitanje, da mozete za 5 godina ustediti da gotovinom kupite stan da li bi cekali 5 godina ili bi opet digli kredit i odmah kupili stan ?
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52683
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#9869 Re: Cijene stanova All about
da. kamata uopšte nije toliko velika na period od 5 godina.azdralovic wrote: ↑15/07/2022 10:37Ja bih ga kupio odmah bez razmisljanja...mirsek wrote: ↑15/07/2022 10:03
Primanja u domacinstvu da su dobra ili da rastu brze od inflacije.. Kako god ja sam licno sebi uklopio da ne moram uzimati kredit preko 10 godina. Bice vece opterecenje na primanja ali ne toliko da cu morati preskakati placanje rezija ili jedva izdrzavati kraj mjeseca.
Evo kontra pitanje, da mozete za 5 godina ustediti da gotovinom kupite stan da li bi cekali 5 godina ili bi opet digli kredit i odmah kupili stan ?
-
Horke
- Posts: 536
- Joined: 20/11/2019 13:43
#9870 Re: Cijene stanova All about
Pa kupila odmah. U tih 5 godina ćeš više dati na kiriju nego na kamate.
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52683
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#9871 Re: Cijene stanova All about
reče čovjek povrat poreza. dakle, 10% uplaćene kamate u prethodnoj godini.Piaty wrote: ↑14/07/2022 23:31Stanovnik kantona u kojem je nekretnina.panda_grizli wrote: ↑14/07/2022 13:40 Pitanje, ako znate, da ne iscitavam zakone, bas ih i ne tumacim fino, ko ostvaruje pravo na povrat poreza na nekretninu?
je li samo ako je u pitanju prva nekretnina?
hvala
30% si oslobodjen (prva nekretnina).
Ako imas zenu, jos 15%. Znaci, 45%
evo šta treba od dokumentacije, pa se tu vidi i ko može
Za priznavanje dijela ličnog odbitka po osnovu plaćenih kamata na stambeni kredit obveznik je dužan podnijeti:
a to što si ti napisao 30% nije u postocima nego u kvadratima. i to je OSLOBAĐANJE, a ne povrat.-fotokopiju ugovora o stambenom kreditu;
-original potvrdu ili listing banke kao dokaz o plaćenim kamatama za porezni period za koji se podnosi porezna prijava. Potvrda/listing treba da sadrži i broj ugovora o stambenom kreditu;
-dokaz da obveznik i njegov bračni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu za stanovanje – uvjerenje od nadležnog suda i/ili općine;
-fotokopiju ugovora o kupoprodaji ili gradnji stambene jedinice kao dokaz da su sredstvima odobrenog stambenog kredita riješili ili počeli rješavati stambeno pitanje (kupili odgovarajuću stambenu jedinicu, odnosno sklopili ugovor o kupovini ili gradnji odgovarajuće stambene jedinice, kreditom kupili plac i materijal za gradnju stambene jedinice i sl.); odnosno fotokopije računa o kupovini placa i/ili materijala za gradnju stambene jedinice (u slučaju individualne izgradnje) sa dokazima o izvršenom plaćanju istih;U smislu odredbi Zakona o porezu na dohodak, odgovarajućom stambenom jedinicom smatra se stambeni prostor veličine do 120 m²;
-potpisanu izjavu poreznog obveznika da on i članovi uže porodice koji zajedno s njim rješavaju svoje stambeno pitanje nisu vlasnici ili suvlasnici nekretnina za stanovanje i da ovim kreditom prvi put rješavaju stambeno pitanje (Izjava se može preuzeti u nadležnoj poreznoj ispostavi ili putem sljedećeg linka na web stranici Porezne uprave: http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... _-_fmf.pdf);
-izvod računa banke kao dokaz da sredstva odobrenog stambenog kredita do dana podnošenja godišnje porezne prijave nisu utrošena za druge svrhe u slučaju da u toku poreznog perioda za koji se podnosi godišnja porezna prijava porezni obveznik nije sredstva kredita namijenjena za rješavanje svog stambenog pitanja angažovao odnosno namjenski utrošio, uz obavezu da dokaze o namjenskom utrošku tih sredstava naknadno dostavi Poreznoj upravi, i to najkasnije do kraja tekuće godine.
dakle, samac je oslobođen poreza na 30 kvadrata nekretnine (na ostatak kvadrature se plaća 5% od vrijednosti nekretnine), i svaki naredni član porodice je dodatnih 15 kvadrata.
i to mislim mogu ostvariti mladi do 38 godina.
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52683
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#9872 Re: Cijene stanova All about
tako sam i ja poravnio. pare nisam potrošio. ostale su u nekretnini.daario naharis wrote: ↑15/07/2022 07:53Svakako moras placati da negdje zivis, dodas jos malo i kupis stan te to shvatis kao ulaganje.![]()
- Haris.ba
- Posts: 35294
- Joined: 08/09/2005 20:08
- sime_cipol
- Posts: 23409
- Joined: 20/12/2018 15:06
- Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
- Grijem se na: Zdrvima
- Vozim: Clio 1.2 43kw
#9874 Re: Cijene stanova All about
Odmah kupio na kredit.mirsek wrote: ↑15/07/2022 10:03Primanja u domacinstvu da su dobra ili da rastu brze od inflacije.. Kako god ja sam licno sebi uklopio da ne moram uzimati kredit preko 10 godina. Bice vece opterecenje na primanja ali ne toliko da cu morati preskakati placanje rezija ili jedva izdrzavati kraj mjeseca.azdralovic wrote: ↑15/07/2022 09:50
dok ti ustedis, neko vec otplatio trecinu kredita... a cijene narasle, inflacija pojela pare itd...
stan koji sam kupio krajem 2019e sada je 20-30 hiljada skuplji ako ne i vise... a da sam ga uzeo godinu ranije mogao sam proci jos bar 10k bolje
Evo kontra pitanje, da mozete za 5 godina ustediti da gotovinom kupite stan da li bi cekali 5 godina ili bi opet digli kredit i odmah kupili stan ?
Kredit 5 godina na iznos od 100k i kamatu 3% rata iznosi 1800 KM.
100k da ustedis za 5 godina treba da izdvajas mjesecno 1666 KM. Razlika 134 KM.
Gdje ces zivijeti tih 5 godina? Koliko bi placao kiriju kao podstanar...
- Chmoljo
- Administrativni siledžija u penziji
- Posts: 52683
- Joined: 05/06/2008 03:41
- Location: i vukove stid reći odakle sam...
#9875 Re: Cijene stanova All about
upravo tako.
a i to što si više plaćao, uglavnom čovjek potroši na gluposti. tipa više jedeš vani nego u kući.
nije da smo mi sredina u kojoj imaš sjajnih prilika za ulaganje i oplođivanje nekog viška para.
