Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#9826 Re: Cijene stanova All about

Post by amko761 »

_BataZiv_0809 wrote: 13/07/2022 23:01 I dalje se smijem hahhahaha.


Vise od muke, ali jbg...
Pa da, mene ne pogađa, ali me opet iznervira nepravda, vas koji tražite stan, dijaspora i ovakvi jebu. I sve su manje šanse da ga kupite. Najvjerovatnije nikad.
Last edited by amko761 on 14/07/2022 09:09, edited 1 time in total.
Tyke
Posts: 3175
Joined: 23/02/2012 05:44

#9827 Re: Cijene stanova All about

Post by Tyke »

Haris.ba wrote: 14/07/2022 07:43
Tyke wrote: 14/07/2022 07:38 Ali to ne mijenja cinjenicu neosnovano visokih cijena i daljnjeg rasta.
A sta znaci neosnovana cijena?

Evo, sutra da prodajes stan bi li ga prodavao po svojoj osnovanoj cijeni, ili trzisnoj?
Po kojoj cijeni rentas stan? Po trzisnoj ili nekoj svojoj osnovanoj ?
@Chmoljo
Ja rentam 2 stana po cijenama od prije 6 godina. Mozda mi necete povjerovati, ali u pp vam mogu poslati kako izgledaju stanovi i po kojoj cijeni ih rentam.
Drug koji se uveliko bavi tim poslom mi stalno govori da trebam povecati cijenu, ali ne zelim.

Ne moze biti osnovano skoro ista cijena stana starog 30+ godina i neke vrhunske novogradnje, tipa Delinga u Tuzli ili ne znam u Sarajevu ko pridaje puno znacaja kvaliteti, Tibra?
Isto tako zgrade koje su bile skoro pa zavrsene i vec uveliko prodati oni su povecavali cijenu kvadrata pravdajuci to poskupljenjem zeljela i drugog materijala, iako je vec davno taj materijal kupljen po staroj cijeni i iskoristen.

Ili, isto tako, proizvodjaci/firme koji su stanove prodali iako gradnja jos nije ni krenula te su uveliko probili rokove (sto znaci da su jos davno trebali kupiti materijal spreman za gradnju, a po starim cijenama) su izdavali obavijest o poskupljenju kvadrata stana zbog trzista i kupci su to bili duzni doplatiti ili vratiti stan firki i uzeti pare (avans ili cijeli iznos).
Da ne pricamo o razlicitom kvalitetu izgradnje, a istim ili skoro pa istim prodajnim cijenama.

Sve u svemu, trenutne cijene su previsoke u odnosu na sve faktore. Ne mozemo mi skoro pa nista promijeniti, ako ne kupim ja, doci ce neko drugi i uzeti. Ali ja samo imam svoje misljenje i neko razmisljanje, neko drugi to gleda drugim ocima.

Da li bih i ja prodavao svoj po istoj cijeni? Ne znam, mozda bih, a mozda bih i spustio cijenu u odnosu na konkurenciju jer nisam pohlepan. Sto je opet individualno.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83424
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9828 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

amko761 wrote: 14/07/2022 08:26
_BataZiv_0809 wrote: 13/07/2022 23:01 I dalje se smijem hahhahaha.


Vise od muke, ali jbg...
Pa da, mene ne pogađa, ali me opet iznervira nepravda, vas koji tražite stan, dijaspora i ovakvi jebu. I sve su manje šanse da ga kupite. Najvjerovatnije nikad.
Nas jebe drzava koja nas nije zastitila od njih. Ljude ne mogu kriviti, koriste priliku. Sutra ce i njih neko tako jebati po drugom osnovu, tako je to u zivotu.
lissics
Posts: 526
Joined: 09/08/2018 06:29

#9829 Re: Cijene stanova All about

Post by lissics »

Tyke wrote: 14/07/2022 09:02 Da li bih i ja prodavao svoj po istoj cijeni? Ne znam, mozda bih, a mozda bih i spustio cijenu u odnosu na konkurenciju jer nisam pohlepan. Sto je opet individualno.
Nema tu pohlapan ili ne, samo ispadas los trgovac
Horke
Posts: 536
Joined: 20/11/2019 13:43

#9830 Re: Cijene stanova All about

Post by Horke »

Ne radi se tu o pohlepi, vec cistoj racunici. Godinama izdajes stan nekom ko uredno placa racune, odrzava stan. Ukoliko povisis cijenu vjerovatno gubis pouzdanog podstanara. Naci podstanara koji je ok i od kojeg te nece zaboliti glava nije bas lako. Plus moras racunati na vrijeme trazenja novog, za koje si ugubitku zbog dazbina. Tako da tije isplatnije zadrzati podstanara po staroj cijeni. Nikakav merhamet, los trgovac, prosta racunica.
Ci-Nick
Posts: 6884
Joined: 15/03/2015 17:38

#9831 Re: Cijene stanova All about

Post by Ci-Nick »

amko761 wrote: 14/07/2022 08:26
_BataZiv_0809 wrote: 13/07/2022 23:01 I dalje se smijem hahhahaha.


Vise od muke, ali jbg...
Pa da, mene ne pogađa, ali me opet iznervira nepravda, vas koji tražite stan, dijaspora i ovakvi jebu. I sve su manje šanse da ga kupite. Najvjerovatnije nikad.
Puno je svjetskih gradova u kojima bogati kinezi ili rusi domorodce dovode do života na cesti.
Ili situacije kad informatičke kompanije u neki grad dovedu desetine hiljada uposlenika.
Nepravedno i nepošteno. A ima i drugi problem. Za 20 godina će Sarajevo biti ko Dubrovnik,. pola stanova će držati dijaspora i stranci pa će grad osim u ljetnim mjesecima biti poprilično neobičan, sa jakom dnecnom migracijom i mrtvilom poslije 18 h.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83424
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9832 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Ukoliko ovi trendovi ostanu ovakvi, a vidjet cemo na sta ce izaci ovo novo prealagivanje geopoliticke karte, to o cemu pricas ce se desiti za 10 godina maksimalno.

Vec sad je tesko naci zgradu na kojoj navece gori vise od 70% svjetala u stanovima.
Tyke
Posts: 3175
Joined: 23/02/2012 05:44

#9833 Re: Cijene stanova All about

Post by Tyke »

_BataZiv_0809 wrote: 14/07/2022 09:28
amko761 wrote: 14/07/2022 08:26

Pa da, mene ne pogađa, ali me opet iznervira nepravda, vas koji tražite stan, dijaspora i ovakvi jebu. I sve su manje šanse da ga kupite. Najvjerovatnije nikad.
Nas jebe drzava koja nas nije zastitila od njih. Ljude ne mogu kriviti, koriste priliku. Sutra ce i njih neko tako jebati po drugom osnovu, tako je to u zivotu.
Pa nisam ja dijaspora, majka mu stara. Cijeli rat proveli ovdje, otac ratovao, niti smo ratni profiteri niti dijaspora, ako na to insinuirate. 😁
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83424
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9834 Re: Cijene stanova All about

Post by _BataZiv_0809 »

Tyke wrote: 14/07/2022 10:52 Pa nisam ja dijaspora, majka mu stara. Cijeli rat proveli ovdje, otac ratovao, niti smo ratni profiteri niti dijaspora, ako na to insinuirate. 😁
Nije bitno za kontekst. Pravila igre su postavljena da vaze isto za kupovinu sporeta i kupovinu stana. Ko ima vise para on ce kupiti i imati viska, dok neko drugi nece moci rijesiti ni osnovni krov nad glavom.

A ta pravila ne odredjujemo ni ti ni ja ni dijaspora.
Tyke
Posts: 3175
Joined: 23/02/2012 05:44

#9835 Re: Cijene stanova All about

Post by Tyke »

lissics wrote: 14/07/2022 09:57
Tyke wrote: 14/07/2022 09:02 Da li bih i ja prodavao svoj po istoj cijeni? Ne znam, mozda bih, a mozda bih i spustio cijenu u odnosu na konkurenciju jer nisam pohlepan. Sto je opet individualno.
Nema tu pohlapan ili ne, samo ispadas los trgovac
Tako ispadne na kraju, ima i ovoga sto @Horke govori, medjutim povoljan i fino namjesten stan ces izdati odmah sutra-prekosutra, vjeruj mi.
Medjutim, ja sam (porodica) u jednom periodu zivota znao sta znaci nemati, tj. biti u problemu, dugovima, imati pristojan zivot pa sve to izgubiti. A onda smo se izdigli iz toga, od minusa ponovo krenuli i zato danas vise cijenim i svoje, ali i tudje. Mozda i zato gledam sto realniju i savjesniju cijenu kirije staviti. Al opet kazem, mozda sam i samo los trgovac, naivan, uceraj mu kad sam takav. 😁
User avatar
Haris.ba
Posts: 35294
Joined: 08/09/2005 20:08

#9836 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

KINESKE banke se spremaju pretrpjeti udar jer sve veći broj kupaca stanova prijeti obustavom otplate kredita u znak prosvjeda protiv nedovršenih stanova, javlja Reuters.

Omjeri loših hipotekarnih zajmova mogli bi narasti tri do pet puta zbog kupaca koji prestaju plaćati hipoteke, procjenjuju analitičari, dodajući da će prosvjedi značajno povećati izloženost zajmodavaca riziku u ionako nestabilnom sektoru nekretnina.

Sve veći prosvjedi kupaca nekretnina u Kini povećavaju probleme za nekretninski sektor zemlje, koji čini četvrtinu gospodarstva, i za banke koje su prošle godine bile pogođene nizom nekretninskih kompanija koje nisu podmirivale svoje dugove.
https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... i_ostalo_m

Ovo u Kini je balon.
User avatar
Pandakonda
Posts: 6118
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#9837 Re: Cijene stanova All about

Post by Pandakonda »

Imam jedno pitanje, vise je vezano za generalno licne finansije ali mislim da pripada donekle i ovdje. Koliku platu smatrate da bi neko trebao imati da bi se upustio u avanturu sa stanom ? Na trenutnom poslu bi trebao dobiti neku povisnicu tako da bi to kad se otplate uskoro ovi neki sitni krediti doslo do 2300km plate. I generalno da li se isplati uzimati ove vece iznose na recimo 30 godina ili treba pucati na manje ?

Generalno ne planiram cekati zenidbu da bi kupovao stan jer zelim imati nesto svoje tako da bi se zasada oslonio na svoja primanja samo. :bih:
User avatar
Gekon
Posts: 145
Joined: 15/03/2016 13:05

#9838 Re: Cijene stanova All about

Post by Gekon »

Ako sada placas kiriju digni kredit, pola rate vec dajes na kiriju.
panda_grizli
Posts: 48
Joined: 11/06/2017 14:32

#9839 Re: Cijene stanova All about

Post by panda_grizli »

Pitanje, ako znate, da ne iscitavam zakone, bas ih i ne tumacim fino, ko ostvaruje pravo na povrat poreza na nekretninu?
je li samo ako je u pitanju prva nekretnina?
hvala
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#9840 Re: Cijene stanova All about

Post by amko761 »

Ci-Nick wrote: 14/07/2022 10:31
amko761 wrote: 14/07/2022 08:26

Pa da, mene ne pogađa, ali me opet iznervira nepravda, vas koji tražite stan, dijaspora i ovakvi jebu. I sve su manje šanse da ga kupite. Najvjerovatnije nikad.
Puno je svjetskih gradova u kojima bogati kinezi ili rusi domorodce dovode do života na cesti.
Ili situacije kad informatičke kompanije u neki grad dovedu desetine hiljada uposlenika.
Nepravedno i nepošteno. A ima i drugi problem. Za 20 godina će Sarajevo biti ko Dubrovnik,. pola stanova će držati dijaspora i stranci pa će grad osim u ljetnim mjesecima biti poprilično neobičan, sa jakom dnecnom migracijom i mrtvilom poslije 18 h.
E jebi ga onda. Domoroci, najebali ste. C'est la vie.
User avatar
Pandakonda
Posts: 6118
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#9841 Re: Cijene stanova All about

Post by Pandakonda »

Gekon wrote: 14/07/2022 13:17 Ako sada placas kiriju digni kredit, pola rate vec dajes na kiriju.
Placam, samo eto gledam situaciju kakva je jer nisam u drzavnoj firmi a u ovoj sadasnjoj nisam toliko dugo da bi sada imao neku stabilnost da eventualno necu otici. Jer to je onda velika obaveza da sad placam mjesecno cca 800 maraka za ratu iducih 20-30 godina jer gledajuci sada cijene stanova sigurno se mora ici preko 150k ako hoces na normalnom mjestu stan i da ga opremis
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#9842 Re: Cijene stanova All about

Post by sale07 »

Pandakonda wrote: 14/07/2022 13:04 Imam jedno pitanje, vise je vezano za generalno licne finansije ali mislim da pripada donekle i ovdje. Koliku platu smatrate da bi neko trebao imati da bi se upustio u avanturu sa stanom ? Na trenutnom poslu bi trebao dobiti neku povisnicu tako da bi to kad se otplate uskoro ovi neki sitni krediti doslo do 2300km plate. I generalno da li se isplati uzimati ove vece iznose na recimo 30 godina ili treba pucati na manje ?

Generalno ne planiram cekati zenidbu da bi kupovao stan jer zelim imati nesto svoje tako da bi se zasada oslonio na svoja primanja samo. :bih:
Ja kad sam dizao kredit razmišljao sam o tome koliko bi eventualno mogao imati godina kad ga otplatim.

30+30 =60
30+20 = 50 vec prihvatljivije

Znam da i drugi faktori uticu la eto razmisli i o ovome
daario naharis
Posts: 1065
Joined: 17/06/2015 19:42

#9843 Re: Cijene stanova All about

Post by daario naharis »

aBD 46 godina cu imati kad otplatim. :D

Moja savjet za kupovinu stana je: "Cim cim prije, tim tim bolje". :thumbup:

Sretno
User avatar
VladaFBiH
Posts: 6607
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#9844 Re: Cijene stanova All about

Post by VladaFBiH »

sime_cipol wrote: 13/07/2022 23:02 Kao kad bi HIFA zalila nas sto je gorivo 3.5 KM :D
vjerovao ili ne prošle sedmice sam slušao "gazdu" kako se žali na cijenu goriva i kako manje zarađuju jer su im marže fiksirane... ja kontao da kontaktiram pomozi.ba da kakve akcije za njih organizujemo :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 6916
Joined: 04/08/2020 19:22

#9845 Re: Cijene stanova All about

Post by -Chesterfield- »

Pandakonda wrote: 14/07/2022 13:04 Imam jedno pitanje, vise je vezano za generalno licne finansije ali mislim da pripada donekle i ovdje. Koliku platu smatrate da bi neko trebao imati da bi se upustio u avanturu sa stanom ? Na trenutnom poslu bi trebao dobiti neku povisnicu tako da bi to kad se otplate uskoro ovi neki sitni krediti doslo do 2300km plate. I generalno da li se isplati uzimati ove vece iznose na recimo 30 godina ili treba pucati na manje ?

Generalno ne planiram cekati zenidbu da bi kupovao stan jer zelim imati nesto svoje tako da bi se zasada oslonio na svoja primanja samo. :bih:
Bolje ti je kada se oženiš Neka i žena plaća svoju polovinu stana, jer svakako će ti uzeti pola ako dođe do razvoda. :D
User avatar
sime_cipol
Posts: 23409
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#9846 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

Pandakonda wrote: 14/07/2022 13:04 Imam jedno pitanje, vise je vezano za generalno licne finansije ali mislim da pripada donekle i ovdje. Koliku platu smatrate da bi neko trebao imati da bi se upustio u avanturu sa stanom ? Na trenutnom poslu bi trebao dobiti neku povisnicu tako da bi to kad se otplate uskoro ovi neki sitni krediti doslo do 2300km plate. I generalno da li se isplati uzimati ove vece iznose na recimo 30 godina ili treba pucati na manje ?

Generalno ne planiram cekati zenidbu da bi kupovao stan jer zelim imati nesto svoje tako da bi se zasada oslonio na svoja primanja samo. :bih:
Ja bih Isao 150k na 15 godina, rata 1000. Ostane ti opet 1300.
User avatar
Didier
Posts: 3787
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#9847 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

sime_cipol wrote: 14/07/2022 20:54
Pandakonda wrote: 14/07/2022 13:04 Imam jedno pitanje, vise je vezano za generalno licne finansije ali mislim da pripada donekle i ovdje. Koliku platu smatrate da bi neko trebao imati da bi se upustio u avanturu sa stanom ? Na trenutnom poslu bi trebao dobiti neku povisnicu tako da bi to kad se otplate uskoro ovi neki sitni krediti doslo do 2300km plate. I generalno da li se isplati uzimati ove vece iznose na recimo 30 godina ili treba pucati na manje ?

Generalno ne planiram cekati zenidbu da bi kupovao stan jer zelim imati nesto svoje tako da bi se zasada oslonio na svoja primanja samo. :bih:
Ja bih Isao 150k na 15 godina, rata 1000. Ostane ti opet 1300.
Bolje je uzeti što duži kredit jer inflacija jede kamatu, s obzirom da je mnogo viša. To je praktično besplatan novac, čak se više isplati biti u dugu nego ne biti.
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#9848 Re: Cijene stanova All about

Post by NediM17 »

Lijepi krediti u Titin vakat, pojede ih inflacija za godinu dana, nije bilo ni svicaraca ni euribora. :lol:
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#9849 Re: Cijene stanova All about

Post by YouAreMyDestiny »

sime_cipol wrote: 14/07/2022 20:54
Pandakonda wrote: 14/07/2022 13:04 Imam jedno pitanje, vise je vezano za generalno licne finansije ali mislim da pripada donekle i ovdje. Koliku platu smatrate da bi neko trebao imati da bi se upustio u avanturu sa stanom ? Na trenutnom poslu bi trebao dobiti neku povisnicu tako da bi to kad se otplate uskoro ovi neki sitni krediti doslo do 2300km plate. I generalno da li se isplati uzimati ove vece iznose na recimo 30 godina ili treba pucati na manje ?

Generalno ne planiram cekati zenidbu da bi kupovao stan jer zelim imati nesto svoje tako da bi se zasada oslonio na svoja primanja samo. :bih:
Ja bih Isao 150k na 15 godina, rata 1000. Ostane ti opet 1300.
Šta će sa 1300?
Karikaturist
Posts: 5991
Joined: 20/12/2020 10:03

#9850 Re: Cijene stanova All about

Post by Karikaturist »

Cuj sta ce. Zivjeti ko beg. :mrgreen:
Ako poredim sa ovim sto kazu da zive solidno u Njemackoj sa 700 eura :mrgreen:
Post Reply