Cijene stanova All about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9576 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

:thumbup:
User avatar
sime_cipol
Posts: 23407
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#9577 Re: Cijene stanova All about

Post by sime_cipol »

citroen xm wrote: 19/06/2022 15:23 Meni je čitav sa promjenjivom, ali vezan za euro. Dok su mnogi filozofirali cijene stanova se uduplale. Ja ugrabio na vrijeme tako da imam prostora i za turbulencije, ako ih bude. A neće biti ogromne.
Kod mene je kredit sa promjenjivom, vezan uz euro. 12 godina ga vracam, ostale jos 3. Rata se nijednom nije pomakla ni za pf
User avatar
Rockefeller
Posts: 8702
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#9578 Re: Cijene stanova All about

Post by Rockefeller »

hadzinicasa wrote: 19/06/2022 15:46
citroen xm wrote: 19/06/2022 15:23 Meni je čitav sa promjenjivom, ali vezan za euro. Dok su mnogi filozofirali cijene stanova se uduplale. Ja ugrabio na vrijeme tako da imam prostora i za turbulencije, ako ih bude. A neće biti ogromne.
Ista situacija - izuzev podjele - i moj je vezan za euro, takodjer kupljen na vrijeme. I ako budu (a bice) - nece biti stepenica kao 2008, a i vjerujem da ce se relativno brzo stabilizirati
Kakve su 2008 bile?
User avatar
Rockefeller
Posts: 8702
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#9579 Re: Cijene stanova All about

Post by Rockefeller »

NediM17 wrote: 18/06/2022 13:54 Jbg. moj je stari 10 godina zivota proveo radeci u Energoinvestu po bijelom svijetu, od Libije, preko Iraka do Indonezije.
A i ja radim preko 30 godina, nisam radio za klikere, a nesto je i zena donijela u miraz. :-D
Pa jbt. ti si rokfeler, nije valjda zapelo.
Ma nikad, volim cut‘ da neko ima pa mi drago :mrgreen: :thumbup:

Tek sam u 29, dok kola za tri godine otplatim stan ce neki lec. Najradije bi u kucu al pola miliona nije malo :lol:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#9580 Re: Cijene stanova All about

Post by hadzinicasa »

Rockefeller wrote: 19/06/2022 22:58
hadzinicasa wrote: 19/06/2022 15:46

Ista situacija - izuzev podjele - i moj je vezan za euro, takodjer kupljen na vrijeme. I ako budu (a bice) - nece biti stepenica kao 2008, a i vjerujem da ce se relativno brzo stabilizirati
Kakve su 2008 bile?
Referirala sam se na ovaj skok u kratkom vremenskom periodu
https://www.euribor-rates.eu/en/current ... -3-months/

Image
Becky7
Posts: 883
Joined: 25/11/2017 16:31

#9581 Re: Cijene stanova All about

Post by Becky7 »

Da li je neko u skorije vrijeme uzimao stan u Novom gradu?
Koji je otprilike vremenski rok za izlazak porezne komisije na procjenu stana?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#9582 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

Becky7 wrote: 21/06/2022 11:59 Da li je neko u skorije vrijeme uzimao stan u Novom gradu?
Koji je otprilike vremenski rok za izlazak porezne komisije na procjenu stana?
Moj brat je predao pocetkom aprila poreznoj i sedmicama pokusavao dobiti broj komisije koja jos uvijek nije izasla na teren i ispostavilo se da nece ni izlaziti. Prije tri sedmice su mu se napokon javili na broj u kancelariji i rekli da nema potrebe da izlaze na teren jer se kupoprodajna cijena uklapa u njihove cijene i da ce poslati rjesenje za 10 dana s rokom placanja poreza mjesec dana. Jos uvijek nije dobio rjesenje.
Becky7
Posts: 883
Joined: 25/11/2017 16:31

#9583 Re: Cijene stanova All about

Post by Becky7 »

crveni_makovi wrote: 21/06/2022 12:23
Becky7 wrote: 21/06/2022 11:59 Da li je neko u skorije vrijeme uzimao stan u Novom gradu?
Koji je otprilike vremenski rok za izlazak porezne komisije na procjenu stana?
Moj brat je predao pocetkom aprila poreznoj i sedmicama pokusavao dobiti broj komisije koja jos uvijek nije izasla na teren i ispostavilo se da nece ni izlaziti. Prije tri sedmice su mu se napokon javili na broj u kancelariji i rekli da nema potrebe da izlaze na teren jer se kupoprodajna cijena uklapa u njihove cijene i da ce poslati rjesenje za 10 dana s rokom placanja poreza mjesec dana. Jos uvijek nije dobio rjesenje.
Svasta zar su tako spori, znaci moras biti dosadan i ici im stalno ako se ne jave sami….Mojoj poznanici izasli za 8 dana u Starom gradu
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#9584 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

Tako je uglavnom za sve u zivotu. Mora se stalno ici traziti, vuci za rukav, zvati, proganjati. I kad ti obecaju da ce te zovnuti, uglavnom te niko nikad ne nazove.
User avatar
_Reds_
Posts: 9475
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#9585 Re: Cijene stanova All about

Post by _Reds_ »

citroen xm wrote: 18/06/2022 21:55
Haris.ba wrote: 18/06/2022 18:51


Sta mislis da je profit 100 KM po kvadratu? :D

500-700KM je bio raspon cijene gradjevine kod vecih stambenjaka. Pa odmah nek se investitor objesi ako uzme po stanu isto ko agent koji ga proda.
Nema šta da mislim, znam.

Naravno da nije 100 KM, to ni čovjek koji je totalno van tematike ne misli. Profit je veliki, možda i jedan od najvećih u poslovnom svijetu kod nas.

Ali 500-700 nije sigurno, već veći. U cijenu gradnje ulazi sve od troškova projektovanja, papirologije, zemljišta, radnika pa sve do same gradnje. I prije ovoga divljanja cijena materijala nije bilo 500 nikad, pa ni 700, asada je daleko više što opet ne znači da sada vlasnici građevinskih firmi nemaju visok frofit. Imaju vrlo visok. Prije 3 godine tona armature je koštala oko i ispod 1000 KM, sada je preko 2000 i to fino preko. Kubik drvene građe je bio 300, sada je 700.
500-700 KM može da priča samo onaj ko nije gradio. Renoviraš stan, pa potrošiš te pare (prije, ne sad).
User avatar
xamp
Posts: 1630
Joined: 31/03/2010 18:43

#9586 Re: Cijene stanova All about

Post by xamp »

_Reds_ wrote: 21/06/2022 12:34
citroen xm wrote: 18/06/2022 21:55

Nema šta da mislim, znam.

Naravno da nije 100 KM, to ni čovjek koji je totalno van tematike ne misli. Profit je veliki, možda i jedan od najvećih u poslovnom svijetu kod nas.

Ali 500-700 nije sigurno, već veći. U cijenu gradnje ulazi sve od troškova projektovanja, papirologije, zemljišta, radnika pa sve do same gradnje. I prije ovoga divljanja cijena materijala nije bilo 500 nikad, pa ni 700, asada je daleko više što opet ne znači da sada vlasnici građevinskih firmi nemaju visok frofit. Imaju vrlo visok. Prije 3 godine tona armature je koštala oko i ispod 1000 KM, sada je preko 2000 i to fino preko. Kubik drvene građe je bio 300, sada je 700.
500-700 KM može da priča samo onaj ko nije gradio. Renoviraš stan, pa potrošiš te pare (prije, ne sad).
500-700 KM po kvadratu ode samo na kafu za majstore :D
User avatar
druzeljubiva
Posts: 297
Joined: 19/03/2008 13:03
Location: Sarajevo

#9587 Re: Cijene stanova All about

Post by druzeljubiva »

crveni_makovi wrote: 21/06/2022 12:23
Becky7 wrote: 21/06/2022 11:59 Da li je neko u skorije vrijeme uzimao stan u Novom gradu?
Koji je otprilike vremenski rok za izlazak porezne komisije na procjenu stana?
Moj brat je predao pocetkom aprila poreznoj i sedmicama pokusavao dobiti broj komisije koja jos uvijek nije izasla na teren i ispostavilo se da nece ni izlaziti. Prije tri sedmice su mu se napokon javili na broj u kancelariji i rekli da nema potrebe da izlaze na teren jer se kupoprodajna cijena uklapa u njihove cijene i da ce poslati rjesenje za 10 dana s rokom placanja poreza mjesec dana. Jos uvijek nije dobio rjesenje.
I mene su zvali prije 10-ak dana (stan kupljen pocetkom aprila) i rekli da nece izlaziti na procjenu nego da cu dobiti rjesenje za placanje poreza. Kada sam ih pitala za koliko ce doci to rjesenje rekla je da su zatrpani predmetima i da ako mi se zuri pricekam nekih 15 dana, a da onda mogu otici do Porezne uprave (kancelarija 39) i provjeriti.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#9588 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

Hvala @druzeljubiva i ja sam pomislila da mu je najbolje da ode licno u poreznu po rjesenje.
Becky7
Posts: 883
Joined: 25/11/2017 16:31

#9589 Re: Cijene stanova All about

Post by Becky7 »

druzeljubiva wrote: 21/06/2022 13:28
crveni_makovi wrote: 21/06/2022 12:23
Moj brat je predao pocetkom aprila poreznoj i sedmicama pokusavao dobiti broj komisije koja jos uvijek nije izasla na teren i ispostavilo se da nece ni izlaziti. Prije tri sedmice su mu se napokon javili na broj u kancelariji i rekli da nema potrebe da izlaze na teren jer se kupoprodajna cijena uklapa u njihove cijene i da ce poslati rjesenje za 10 dana s rokom placanja poreza mjesec dana. Jos uvijek nije dobio rjesenje.
I mene su zvali prije 10-ak dana (stan kupljen pocetkom aprila) i rekli da nece izlaziti na procjenu nego da cu dobiti rjesenje za placanje poreza. Kada sam ih pitala za koliko ce doci to rjesenje rekla je da su zatrpani predmetima i da ako mi se zuri pricekam nekih 15 dana, a da onda mogu otici do Porezne uprave (kancelarija 39) i provjeriti.
Ja tek predajem mozes mi poslati broj u pp na koji si ih dobila ako mi zatreba :) hvala
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#9590 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

@Becky7
Broj porezne NG na koji se javljaju je 033246248 / rade neko krace radno vrijeme do 14 sati ili nesto tako
Broj komisije na koji se jave jedanput na stotinu poziva je 033 291104
User avatar
Haris.ba
Posts: 35289
Joined: 08/09/2005 20:08

#9591 Re: Cijene stanova All about

Post by Haris.ba »

crveni_makovi wrote: 21/06/2022 13:54 @Becky7
Broj porezne NG na koji se javljaju je 033246248 / rade neko krace radno vrijeme do 14 sati ili nesto tako
Broj komisije na koji se jave jedanput na stotinu poziva je 033 291104
Znas li za koliko te zovnu kad odneses uplatnice za porez?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#9592 Re: Cijene stanova All about

Post by crveni_makovi »

Nemam pojma o tome. Nije jos stiglo ni rjesenje.
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#9593 Re: Cijene stanova All about

Post by sale07 »

da li neko zna, jel ima opcija za odgodjeno placanje ovog poreza nakon kupovine nekretnine ili se mora platiti u onom roku 45 dana
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#9594 Re: Cijene stanova All about

Post by citroen xm »

https://www.rental.ba/nekretnine/nekret ... yQlH-5_EXk

Evo stana ispod 2000 po m2. Ko voli nek izvoli. :mrgreen:
User avatar
Dosadno mii
Posts: 3163
Joined: 16/06/2014 20:33

#9595 Re: Cijene stanova All about

Post by Dosadno mii »

Ima li gdje koliko se poreza plati za koliko kv i to
User avatar
Didier
Posts: 3787
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Главни град

#9596 Re: Cijene stanova All about

Post by Didier »

Dosadno mii wrote: 21/06/2022 18:09 Ima li gdje koliko se poreza plati za koliko kv i to
Nakon što kupiš stan, dođu ti iz Porezne uprave, procijene nekretninu i onda platiš 5% od toga.
bumerangss
Posts: 5610
Joined: 12/01/2015 16:47

#9597 Re: Cijene stanova All about

Post by bumerangss »

citroen xm wrote: 21/06/2022 15:47 https://www.rental.ba/nekretnine/nekret ... yQlH-5_EXk

Evo stana ispod 2000 po m2. Ko voli nek izvoli. :mrgreen:
"Jeftin" je jer je nisko potkrovlje ni kauc ne mozes staviti a ne regal. Nema ni 50 cm od poda do kosine :lol:
User avatar
madesa
Posts: 5564
Joined: 26/07/2013 02:37

#9598 Re: Cijene stanova All about

Post by madesa »

citroen xm wrote: 21/06/2022 15:47 https://www.rental.ba/nekretnine/nekret ... yQlH-5_EXk

Evo stana ispod 2000 po m2. Ko voli nek izvoli. :mrgreen:
potkrovlje + buca potok. Za ovo je puno i dati 1500/m2
User avatar
Dosadno mii
Posts: 3163
Joined: 16/06/2014 20:33

#9599 Re: Cijene stanova All about

Post by Dosadno mii »

Didier wrote: 21/06/2022 19:29
Dosadno mii wrote: 21/06/2022 18:09 Ima li gdje koliko se poreza plati za koliko kv i to
Nakon što kupiš stan, dođu ti iz Porezne uprave, procijene nekretninu i onda platiš 5% od toga.
Puno
sale07
Posts: 1378
Joined: 18/05/2018 12:28

#9600 Re: Cijene stanova All about

Post by sale07 »

bumerangss wrote: 22/06/2022 01:11
citroen xm wrote: 21/06/2022 15:47 https://www.rental.ba/nekretnine/nekret ... yQlH-5_EXk

Evo stana ispod 2000 po m2. Ko voli nek izvoli. :mrgreen:
"Jeftin" je jer je nisko potkrovlje ni kauc ne mozes staviti a ne regal. Nema ni 50 cm od poda do kosine :lol:
Po ZK kad je potkrovlje u pitanju, sve ispod 1,60 ili 1,80m ne ulazi u kvadraturu.
Ja recimo imamo stan u potkrovlju od 63kv, a kad udjes u taj stan imas osjecaj de je minimum 80kv, radi tog prostora koji ne spada u kvadraturu a uvijek se moze iskoristiti za nesto, kao sto su police, cvijece i sl.
Post Reply